Jump to content
  • entries
    192
  • comments
    3,216
  • views
    226,883

Wyborne Soundtracki - Submarine Titans


Lord Nargogh

1,004 views

Na skutek uderzenia komety w powierzchnię planety Ziemi, ludzkość została zmuszona do zamieszkania w wodach oceanów.

Nie jest to wycinek ze złowrogiego proroctwa, lecz tło fabularne gry, o której chciałbym dzisiaj opowiedzieć. Gry, która pretendowała do tytułu następcy Starcrafta, a której wnioskując po ilości osób zdających sobie sprawę z jej istnienia - się to nie udało.

Nie oznacza to jednak, że tytuł nie jest godzien naszej uwagi. Wprost przeciwnie - jest to niewątpliwie ponadprzeciętna strategia czasu rzeczywistego, która zaprezentowała kilka innowacyjnych rozwiązań.

Akcja gry jak nietrudno się domyślić, toczy się pod wodą. Budujemy podwodne struktury i konstruujemy łodzie podwodne, które wysyłamy do walki. Niestety, w grze praktycznie nie występuje piechota. Praktycznie, bo jedna z frakcji ma do swojej dyspozycji delfiny kamikaze (that's right Greenpeace - [beeep] YOU wink_prosty.gif ). Walka pod wodą wiązała się także z możliwością umieszczania struktur i łodzi na różnych wysokościach (uuhm... głębokościach?), a także unikania torped i pocisków w pionie.

blogentry-18710-0-62357300-1388532790_th

Właśnie, frakcje. Do podwodnego konfliktu przystępują:

White Sharks - ludzka frakcja skupiająca się na konwencjonalnym uzbrojeniu.

blogentry-18710-0-30485200-1388531849_th

Black Octopus - kolejna frakcja ludzi, stawiająca jednak na nowoczesną i innowacyjną technologię.

blogentry-18710-0-26961600-1388531832_th

Sillicons - frakcja kosmitów przybyłych na Ziemię razem z kometą.

blogentry-18710-0-58151700-1388531919_th

Ale dość o samej grze - czas przejść do głównego tematu tego wpisu - wybornej muzyki, jaka nam towarzyszy w trakcje rozgrywki. Utworów nie ma zbyt wielu, a najlepsze co udało mi się znaleźć na youtube to połączone w jeden utwór melodie dla poszczególnych frakcji podczas walki i rozbudowy.

Muzyka towarzysząca nam podczas bitew nie przypadła mi do gustu, ale bardzo możliwe że jestem odosobniony w tym przekonaniu - po prostu w ogólności preferuję spokojne melodie.

Muzyka zostanie zaprezentowana w kolejności od ścieżki dźwiękowej która spodobała mi się najmniej, do tej najbliższej mojemu gustowi.

Na początek utwory muzyczne frakcji Black Octopus (napisałem utwory, chociaż link jest jeden, zbiorczy):

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Utwór przypadł mi do gustu, ale szczerze powiedziawszy moim zdaniem nie pasuje do tej frakcji. Rytmiczna, marszowa melodia kojarzy mi się raczej z wojskowym charakterem Białych Rekinów. Kto wie, może ktoś się pomylił i podmienił utwory tych frakcji?

Z drugiej strony jeśli przymknąć oko na wojskowe rytmy, uchwycić da się motyw tajemniczości związany z fantastycznymi technologiami rodem z filmu science fiction.

Na drugie danie ścieżka dźwiękowa White Sharks:

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Och, co za niespodzianka - tajemniczy, nasuwający skojarzenia z nowoczesną technologią i finezją utwór przyporządkowany do konwencjonalnej frakcji stawiającej na siłę ognia. A może to tylko moje zdanie? Ilekroć słyszę dźwięki wygenerowane za pomocą elektronicznych instrumentów, właśnie nowoczesna technologia nasuwa mi się na myśl. Ale to nie wszystko, spokojny charakter tej melodii także kojarzy się bardziej z naukowcami, niż rytmy wybijane na bębenkach. Jeśli zgadzacie się ze mną, to może powinienem pracować w biznesie gier i dobierać do nich ścieżki dźwiękowe? I'm just sayin'.

Utwór moim zdaniem nieco lepszy od tego poprzedniego, ale nie tak dobry jak ten poniżej, czyli...

Na deser Silikończycy (Sillicons):

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Panie i panowie, zmuszony jestem prosić Was o wybaczenie, padliście ofiarą mojego niecnego podstępu. Ten utwór to tak naprawdę nie jest deser. To jest kwintesencja tego wpisu. To właśnie jego brzmienie w uszach natchnęło mnie do pisania. Cała reszta tekstu to pretekst do zamieszczenia tego utworu, bo głupio byłoby robić wpis tylko o jednej melodii.

Ta melodia moim zdaniem idealnie oddaje charakter frakcji, którą przedstawia. Tajemnicza, wysoko rozwinięta cywilizacja. Elektroniczne brzmienia zdają sie współgrać z migotającymi światłami na budynkach kosmitów.

Mógłbym założyć słuchawki na uszy, odpalić ten utwór, zgasić światło, zamknąć oczy i udać się myślami do innego świata. Znaleźć się na pokładzie okrętu flagowego potężnej, nowoczesnej floty krążowników.

'Hegemonie Nargogh, ambasador Zjednoczonej Federacji Ziemi chce z panem rozmawiać na temat bezwarunkowej kapitulacji i przekazania panu władzy.'

Ups, chyba się trochę zapędziłem.

To może ja już skończę.

TL;DR szanujcie ostatni utwór bo jest prawilny.

6 Comments


Recommended Comments

Najlepszy klon Star Crafta. Imo nawet lepszy, niż oryginał :]. A muzyka niczego sobie. Jeśli ktoś lubi ambient. Mnie tylko pasuje wraz z furiackim black metalem, jak np. u DarkSpace :].

Link to comment

Lordzie Nargoghu jesteś Bogiem! Nawet nie wiesz ile czasu próbowałem sobie przypomnieć jak się nazywał ten "Star Craft pod wodą". Jeszcze gdyby tylko był na GOGu...

Link to comment

Gra dobra, ale czy lepsza od SC? Całościowo na pewno nie. Będę musiał też zrobić taką retro wspominkę o Emperor: Battle for Dune, bo w mojej opinii tytuł świetny, a mało kto o nim pamięta.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...