Jump to content
Sign in to follow this  
  • entries
    28
  • comments
    176
  • views
    20,650

Właśnie skończyłem Binary Domain...

Sign in to follow this  
rumbur

600 views

03e2a1a3a6.jpg

No dobrze, wiem, że trochę późno, wiele osób z tego forum zapewne już ją ukończyło, ale że gra zrobiła na mnie wrażenie i to nie małe, postawiłem wylać z siebie moją część zachwytów.

Scrap-heads 'n' roll

Nie wiem co sprawiło mi większą frajdę, odkrywanie fabuły, czy też najbardziej soczysty model rozwalania robotów w historii gier, przynajmniej według mnie. Naprawdę, nie pamiętam kiedy ostatni raz tak dobrze się bawiłem zatruwając kogoś ołowiem, albo rakietą, albo jeszcze większą ilością ołowiu, albo specjalną bronią znajdującą się pod środkowym klawiszem myszki. Wspomniałem może o gigantycznej ilości ołowiu w powietrzu ? Pewnie przesadzam, ale walki w ciągu kilku chwil mogą przerodzić się w prawdziwą jatkę, spotęgowaną do tego ewentualnym chaosem związanym ze snajperami, wybuchami rakiet, granatów i bomb dymnych.

I żeby nie było, te zachwyty wymienia facet, który nie lubi FPS-ów. Ba, za ideał przedstawiciela gatunku uważam Medal of Honor: AA i Return to castle Wolfenstein.

"To fabularne, drogi Watsonie"

Powiem tak, oglądałem Ghost in the Shell, oglądałem Armitage, jak również czytałem i oglądałem "Ja, robot". Do tego jest jeszcze "A.I. Sztuczna inteligencja", która powinien obejrzeć każdy, nieważne czy lubi roboty, czy nie. I teraz obok tych dzieł mogę swobodnie postawić Binary Domain, ma jedną z najlepszych, najgłębszych fabuł jakie miałem przyjemność poznać. Przesadzam ? Pewnie tak, ale tylko odrobinę smile_prosty.gif Gra praktycznie od początku przedstawia nam pytanie, co jest istotą ludzkiego człowieczeństwa ? Uczucia ? Ale jeśli roboty czują, czy to czyni je bardziej ludzkimi ? Czy też to że wyglądają jak ludzie, mówią jak my, żyją jak my, aż do czasu, gdy odpada przez przypadek kawałek skóry i widzą zamiast kości metal i zwoje drutu ? Czy jeśli wierzysz, ze jesteś człowiekiem, to nim się stajesz ? A właściwie co to znaczy "być człowiekiem" ? I czy ludzie zrodzeni z maszyny mogą nazywać się ludźmi, czy też nie ? Powiem tak, ta gra naprawdę daje do myślenia, przynajmniej dla każdego kto ma iloraz inteligencji większy od typowego polityka. Na koniec warto czekać, aż miną napisy końcowe, ostatnia cutscenka jest piękna, ujmuje moją starą duszę.

"Denying Destiny"

Powiem otwarcie, od samego początku sprzyjałem hollow children, żywiłem ciepłe uczucia do hybryd, Cain znajdował się zawsze w mojej drużynie, zaś uczucia do faszystowskiego, moim zdaniem, rządu USA można określić tylko mianem "morderczych". Tak nadętych, samo uwielbiających się, pełnych arogancji i "bogobojności" ludzi można zobaczyć tylko tutaj, albo na ulicach ja się wysadzają w powietrze. Tudzież na zjeździe Kiboli, albo radia M z Torunia. Ja zawsze wierzyłem, że jeśli chcesz kogoś nienawidzić, nienawidź go z konkretnych powodów, nie dlatego, że ma inny kolor skóry, bądź wierzy w tego samego Boga, tylko pod inną nazwą. Dla takich ludzi nie widzę szansy na zmianę, w końcu fanatyzmu się nie leczy, należy go wypalić.

Ale oddaliłem się od mojego tematu, przechodząc do meritum: BD to nie tyle gra co historia, wspaniała i trochę smutna, ale przez to jeszcze prawdziwsza. Serdecznie polecam każdemu.

Sign in to follow this  


7 Comments


Recommended Comments

BD od całych miesięcy znajduje się na mojej liście gier, które kupię jak tylko dokonam zakupu nowego komputera. Przyciąga mnie do niego głównie zapowiedź klimatu jak z "Łowcy Androidów", czy wymienionych już przez ciebie "Ghost in the Shell" i "A.I. Sztuczna Inteligencja", bo wszystkie one zadają niewygodnie dla naszej cywilizacji, acz jednocześnie fascynujące pytania, takie jak "czym jest życie". Tego samego oczekuję od BD.

Share this comment


Link to comment

Po pierwsze, nie zawiedziesz się, po drugie, przygotuje się na łomot, przynajmniej średnim poziomie trudności. Gra przez większość czasu nie jest wymagająca, ale ci bossowie i większe grupy przeciwników sprawiają, że świat ożywa :)

Share this comment


Link to comment

Dobrze napisane. Gra jest świetna, fabuła filmowa, akcja, chwile na refleksje... Ta gra ma to wszystko! Kto nie grał, niech czym prędzej nadrabia zaległości, bo to jest mały klejnocik pośród gier.

Share this comment


Link to comment

Binary Domain jest niezłe, tylko niezłe. Fabularnie bardzo, bardzi solidne, choć nie bez kilku podknięć, aspekty gameplayowe jednak kuleją - strzelanie faktycznie sprawia sporo frajdy, ale absolutnie to nie poziom wiodących TPSów z Girsami na czele, okrutnie spłycone ficzery z upgrade broni i mutagenami, mocno przeciętna oprawa graficzna.

Patrząc przez pryzmat fabuły jest naprawdę dobrze, nie nazwałbym jej jednak "perełką". Polecić warto, podobnie jak równie średniego gameplayowo a miażdżącego fabularnie Spec Opsa.

Share this comment


Link to comment

@up - właśnie kupiłem Spec Ops na wiosnobraniu, słyszałem o niej wiele dobrego, jak ją ukończę, to napiszę czy naprawdę, według mnie, ta gra jest tak wyjątkowa jak mówią.

Share this comment


Link to comment

BD to świetna gra ,którą powinien znać każdy ,ma w sobie to coś i nie tylko ma też świetną fabułę ,gdy ją skończyłam to nie mogłam o niej zapomnieć ta gra jest po prostu świetna.

Share this comment


Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...