Skocz do zawartości

Gut Blog

  • wpisy
    39
  • komentarzy
    511
  • wyświetleń
    55084

" Wszechświat, planety i nie tylko.. " Słońce, Merkury, Wenus, Mars.


Gutek90

3882 wyświetleń

107530_1.gif

SŁOŃCE

Na początek przejdźmy do Słońca, jest ono olbrzymią, gorącą kulą gazową, składającą się głównie z wodoru, która skupia 99% całej masy Układu Słonecznego. W jego wnętrzu zachodzą reakcje jądrowe, podczas których wytwarza się energia, jaką Słońce oddaje częściowo w postaci widzialnego światła. Ogień atomowy Słońca "płonie" już od 5 miliardów lat i będzie płonął przez kolejne pięć. Kiedy zużyje się wodór z jądra, Słońce zakończy żywot gwiazdy i jak się kończy, decyduje w dużym stopniu jej masa.

Nasze Słońce i wszystkie inne gwiazdy powstały z obłoków międzygwiazdowych. Są to chmury z gazu i pyłu, a także częściowo z popiołu wcześniejszych pokoleń gwiazd. Pod wpływem siły ciążenia oraz zjawisk z zewnątrz, np. eksplozji supernowych, chmury kurczą się coraz bardziej i tworzą pojedyncze "zarodki" nowych gwiazd. Gwiazdy rzadko powstają samotnie, niemal zawsze są to gwiezdne grupy, jak np. plejady w gwiazdozbiorze Byka. W "zarodkach" nowych gwiazd, protogwiazdach, temperatura tak znacznie rośnie, że rozpoczynają się reakcje termojądrowe. Najpierw wodór, z którego w większości składają się gwiazdy, ulega przemianie w hel. Uwalniane są przy tym ogromne ilości energii. Słońce dzięki temu może wytwarzać energię przez wiele miliardów lat, dopóki nie wyczerpie się wodór z jego jądra. Gwiazdy o dużej masie, które szybciej zużywają wodór "dożywają" zaledwie kilka milionów lat. Na skutek reakcji termojądrowych we wnętrzu gwiazdy we wszechświecie powstają również cięższe pierwiastki.

Czerwone olbrzymy, białe karły i czarne dziury

Rodzaj śmierci gwiazdy zależy od jej masy. Gwiazdy podobne do Słońca puchną do rozmiarów czerwonego olbrzyma, a następnie kurczą się w białego karła. Cięższe gwiazdy kończą swój żywot w eksplozji supernowej. Ich zewnętrzne warstwy zostają zdmuchnięte z ogromną prędkością. Pozostaje jedynie gwiazda neutronowa lub w wyjątkowym przypadku czarna dziura. Te niemal martwe gwiazdy są niezwykle gęste. Gwiazdy neutronowe mają masę do 1 miliarda ton na 1 cm3. Czarne dziury są tak gęste, że nie wydostaje się z nich nawet światło.

Jaki koniec czeka nasze Słońce?

Słońce jest zupełnie przeciętną gwiazdą. Jej ciężar nie wystarcza, aby zakończyć żywot w eksplozji supernowej. W chwili obecnej Słońce znajduję się mniej więcej w połowie swojego trwającego 10 miliardów lat życia. Przed śmiercią powiększy się, a jego powierzchnia ulegnie schłodzeniu. Przemieni się w czerwonego olbrzyma i być może pochłonie Ziemię wraz z jeszcze istniejącym na niej życiem.

250px-The_Sun_by_the_Atmospheric_Imaging_Assembly_of_NASA%27s_Solar_Dynamics_Observatory_-_20100819.jpg

średnica: 1 392 000 km

masa: 1,96x1030 kg

gęstość: 1,41 g/cm3

okres rotacyjny na równiku słonecznym: 25 dni

skład: wodór, hel

wydajność promieniowania: 3,90x10/33 erg/s

temperatura widocznej powierzchni: 5770oC

typ gwiazdy: G2V

MERKURY

merkury.jpg

Planetę położoną najbliżej Słońca, Merkurego, trudno obserwować. Merkury jest zbudowany podobnie jak wszystkie planety wewnętrzne - ma gorące jądro z żelaza i niklu, którego warstwa wewnętrzna jest twarda, a zewnętrzna płynna, płaszcz złożony przeważnie z krzemianów oraz cienką skorupą skalną. Powierzchnia Merkurego przypomina powierzchnie naszego Księżyca - jest usiana licznymi kraterami powstałymi w wyniku uderzeń meteorytów. Merkury z powodu częściowo wysokiej temperatury powierzchni i względnie małego ciężaru nie jest w stanie wytworzyć lub zatrzymać grubszej powłoki gazowej - istniejące ewentualnie cząstki gazowe umykają w kosmos.

merkury.gif

średnica: 4880 km

masa: 1/20 masy Ziemi

gęstość: 5,4 g/cm3

temperatura powierzchni: od - 150 do +426oC

atmosfera, powłoka gazowa: brak

średnia odległość od Słońca: 0.39 UA = 58 000 000 km

okres obiegu: 88 dni ziemskie

średnia prędkość na orbicie: 48km/s

okres rotacyjny (syderyczny, czyli w odniesieniu od innych gwiazd stałych): 59 dni ziemskich

księżyce: brak

WENUS

wenus_517x346.jpg

Wenus jest planetą, która na swojej orbicie najbardziej zbliża się do Ziemi (38,8 mln km, czyli ok. 1 średnicy orbity ziemskiej). Po Słońcu i Księżycu jest najjaśniejszym obiektem na niebie. Jako gwiazda poranna pojawia się na nieboskłonie maksymalnie 4 godz. po zachodzie Słońca. Obserwowana przez lunetę wykazuje, podobnie jak Merkury, istnienie faz odpowiadającym fazom Księżyca. Zdjęcia radzieckiego próbnika kosmicznego Wenus 13 i 14 z 1981 r. pokazują płaską powierzchnię z otworami pochodzenia wulkanicznego. Zawsze gęsta pokrywa chmur przeszkadza bezpośredniemu przyjrzenia się powierzchni planety, na której panują ekstremalne warunki: trująca dla nas powłoka gazowa składa się w przeważającej części z dwutlenku węgla i azotu, z niewielkim udziałem dwutlenku siarki. 5% dochodzącego światła słonecznego jest absorbowane w atmosferze, co powoduje wyraźny efekt cieplarniany. Życie w takiej formie jak na Ziemi jest niemożliwe.

wenus2006.jpg

średnica: 12 100 km

masa: 0,82-krotność masy Ziemi

gęstość: 5,25 g/cm3

temperatura powierzchni: od +380 do +460oC

atmosfera, powłoka gazowa: głównie dwutlenek węgla i azot

średnia odległość od Słońca: 0,72 UA = 108 200 000 km

okres obiegu: 224,7 dni ziemskich

średnia prędkość na orbicie: 35,03 km/s

okres rotacyjny (syderyczny): 243 dni ziemskie

księżyce: brak

MARS

mars_panorama.jpg

Powierzchnia Marsa zawiera tlenek żelaza, dlatego planeta widoczna jest na niebie w kolorze czerwonym. Mars ma bardzo cienką atmosferę (na powierzchni panuje tylko sześć tysięcznych ziemskiego ciśnienia atmosferycznego), z ograniczoną możliwością tworzenia się chmur. Na Marsie występują pory roku podobne do ziemskich. Śniegowe lub lodowe pokrywy biegunów rosną lub topnieją w zależności od okresu. Składają się one z zamarzniętego dwutlenku węgla i wodnego lodu. Trwałą warstwę tworzy na biegunach wieczna zmarzlina z lodu wodnego. Na Marsie występują burze piaskowe umiarkowane porami roku, które zmieniają zabarwienie powierzchni, a w skrajnych przypadkach okrywają całą planetę pyłem. Wcześniej wierzono, że Mars jest podobny do Ziemi i spodziewano się na nim istnienie życia. W ostatnich latach dokonano za pomocą sond pomiarów próbek gleby na planecie. Dodatkowo zbadano kilka znalezionych m.in. na Antarktydzie meteorytów pochodzących z Marsa.

mars3.jpg

średnica: 6800 km

masa: ok. 1/10 masy Ziemi

gęstość: 3,93 g/cm3

temperatura powierzchni: od - 168 do + 22 oC

atmosfera, powłoka gazowa: przeważnie dwutlenek węgla, azot i argon

średnia odległość od Słońca: 1,52 UA = 228 000 000 km

okres obiegu: 686,7 dni ziemskich

średnia prędkość na orbicie: 24, 13 km/s

okres rotacyjny (syderyczny): 24 godz. 37 min

księżyce: 2

1&srcw=640&srch=2000&dstw=640&dsth=2000

14 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Ciekawy, parę suchych faktów no i niezłe grafiki.

Aczkolwiek do kompendiów wiedzy ...AAA... Nieco brakuje. :P

Niemniej, daję plusa, na zachętę i w zamian za przyjemną lekturę.

Link do komentarza

Nie wiadomo, czy za te 5 miliardów lat rasa ludzka będzie jeszcze istniała. W przyrodzie wszystko jest możliwe.

Za 5 miliardów lat udzie będą mieli taką technikę, że będą mogli zbudować sobie inne słońca

  • Upvote 1
Link do komentarza

GutekHolubek, , powiedział:

Nie wiadomo, czy za te 5 miliardów lat rasa ludzka będzie jeszcze istniała. W przyrodzie wszystko jest możliwe.

Za 5 miliardów lat udzie będą mieli taką technikę, że będą mogli zbudować sobie inne słońca

O ile wcześniej coś nas po drodze nie zje. ;)

  • Upvote 1
Link do komentarza

Zawsze, gdy czytam wpisy astronomiczne, przypomina mi się radziecka (z lat 60) książka "Małe Opowiadania o Wielkim Kosmosie". Kawał świetnej publicystyki; choć część informacji jest już nieaktualna, podstawy się nie starzeją. Polecam.

Link do komentarza

Za 5 miliardów lat udzie będą mieli taką technikę, że będą mogli zbudować sobie inne słońca

Za 5 miliardów lat Wszechświat/Ziemia MOŻE przestać istnieć, PEWNE jest jednak to, że za ten czas nie będzie już ani jednego żyjącego Homo Sapiens :D

Link do komentarza

hah, artykuł ładny daje plusa a co do tej rasy ludzkiej - jakie 5mld lat ? jak 21gr. koniec świata, nie chodzi mi tu o majów(może i chodzi) Syria jest o włos od wystrzelenia broni biologicznej ;>

Link do komentarza

Bez przesady, użycie broni biologicznej, wiązało by się z stratami setek tysięcy ludzi, nie ma mowy, chociaż konflikty mają to do tego, że użycie "nawet" takiej broni mogłoby być możliwe. Różnie w życiu bywa...

Link do komentarza

Po pierwszym zdaniu myślę sobie, żenada, wpis będzie tak ogólnikowy, że dobrze, że napiszesz cokolwiek ponad wiedzę przeciętnego licealisty. Ale myliłem się, wpis ciekawy, fajnie sie czytało. Może to nie jest najwyższy poziom, ale ma potencjał :) plusik leci

Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...