Jump to content
  • entries
    26
  • comments
    153
  • views
    18,788

Wojna Trzech Liczb - czyli "biore sobie ciebie smartphonie za..."


ganfrod

533 views

 Share

Pamiętam jeszcze czasy kiedy szczytem myśli technicznej w dziedzinie telekomunikacji, były telefony z małymi rozpikselowanymi ale kolorowymi wyświetlaczami i doczepianym aparatem. Tak było kiedyś. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Telekomunikacyjny wyścig zbrojeń popchnął nas w świat przyszłości o którym kilka lat temu znani reżyserzy robili filmy. Dziś standardem okazuje się 4? dotykowy wyświetlacz stworzony w najlepszej technologii, możliwość ciągłego dostępu do Internetu, aparaty fotograficzne coraz częściej biorące się za bary z zwykłymi cyfrówkami, tony aplikacji ułatwiające/utrudniające wasze życie. Jak można było się spodziewać smartphone ? bo tak nazywa się najmodniejsze i najpopularniejsze urządzenie naszych czasów ? stał się towarem. Towarem który ma przynieść zysk, ma się sprzedać, ludzie mają go pragnąć. Tak to się właśnie zaczęło. Witajcie w Wojnie Trzech Liczb.

Okres jesień /zima 2012 roku dla rynku smartphonów wydaje się być bardzo gorący. Pokazano flagowe modele wszystkich producentów, a aktualnie każdy stara się nas nabywców przekonać, że jego produkt to ten naj. Co równie interesujące rozgorzała także walka na nowym froncie. Prawno ? patentowym. Producenci żeby zatrzymać konkurencje są zdolni w oparciu o jakiś paragraf składać masę doniesień o złamanie patentu, swoistego rodzaju kradzież pomysłu na sukces. Każdy choć trochę zainteresowany tematem wie, że nie tak dawno temu Samsung przegrał sprawę z Apple. Dlaczego? Najprościej mówiąc to Iphone posiada idealny i opatentowany kształt telefonu komórkowego. No cóż wojna rządzi się swoimi prawami. Jednak nie zapominajmy o jednym na każdej wojnie najważniejsi są żołnierze. Także i w tym przypadku. A żeby nie wymieniać każdego szeregowego z nazwiska postanowiłem wam przedstawić samo dowództwo. Te modele to prawdziwi generałowie wśród swoich. Oto trójka która chce podbić świat.

Samsung Galaxy S3

Niewątpliwie dla wielu must have. I to z kilku powodów. Po pierwsze system. Najpopularniejszy aktualnie system operacyjny od słynnego Google czyli Android 4.X (przy okazji to pierwsza liczba) który gwarantuje masę aplikacji (gier, użytkowych, rozrywkowych), gwarantuje szerokie wsparcie od producenta systemu, poza tym nie oszukując się jest wykonany świetnie a jego poszczególne elementy tworzą z niego telefon do wszystkiego. I muzyczny i biznesowy, i dla młodej dziewczyny ale również dla statecznego faceta. I nie oszukując się dla nas graczy Android jest niewątpliwie systemem który nie tylko dostarcza dużo zabawy ale również staje się przyszłościowy i z dnia na dzień tworzy nowe perspektywy nie tylko te rozrywkowe (sami wiecie ile można zarobić na prostych aplikacjach z Google marketu). Po drugie nowe technologie, to Samsung wprowadza wiele z patentów które za chwile staną się standardem. Technologia NFC umożliwiająca przesył danych przez dotyk? Jest. Technologia seryjnych zdjęć i wyboru najładniejszego? Jest. Nagrywanie w 1080p? Jest. Telefon ?zasypia? kiedy nie patrzysz na niego? Jest. Wielość smart-rozwiązań w tym modelu zachwyca. Po trzecie ekran. 4,8? w technologii HD super Amoled czyli według wielu najlepszy jaki może aktualnie być. No cóż nawet nie wiadomo kiedy ale Samsung wyrósł nam na jednego z głównych producentów, jak nie lidera rynku smartphonów, kupując telefon sygnowany tą nazwą możemy być pewni, że w pakiecie dostaniemy najlepiej dopasowane podzespoły do ceny ale nie tylko, Samsung stara się świadczyć również szeroką gamę wsparcia dla swoich modelów. Dlatego też chyba jako jedyny nie ma problemów z aktualizacjami wspomnianego androida do najnowszych wersji. I choć S3 jest na najlepszej drodze aby Wojne Trzech Liczb wygrać (ostatnio organizacja IFA nagrodziła S3 za bycie najlepszym telefonem 2012 roku, a wyniki sprzedaży też są bardzo dobre) nie było mu łatwo. Zacznijmy od tego, że na samym początku trzeba było wygrać pewną walkę na swoim poletku. Telefonów z androidem jest mnóstwo, a do najlepszego stanął nie byle kto bo taki HTC One X, czy Sony Xperia S. Jednak to właśnie Samsung okazał się tym który pobił konkurencje, tym który jest najlepszym telefonem z system android 4.X. Czy ma jakieś wady? No cóż jego obudowa jest przesadnie plastikowa ? co w telefonie za tą cenę jest niewątpliwie błędem. No właśnie niektórym może też nie odpowiadać cena bo aby mieć ten sprzęt należy wyłożyć około 2500 zł w wolnej sprzedaży bądź brać najwyższy abonament . Wreszcie jako wadę można podać dość duży ekran. 4,8? nie każdemu może pasować do dłoni. Ale przyznajmy się szczerze mając Samsunga Galaxy S3 wszystkie wady w dziwny sposób usuwają się w cień.

Iphone 5

Tutaj mamy do czynienia z pewnego rodzaju fenomenem. Telefonów z androidem jest mnóstwo, od modeli topowych poprzez tanie smarthphony z mocno okrojonymi smart-funkcjami. W tym też można upatrywać tak wielkiego sukcesu tej platformy. Oglądając świat telefonii komórkowej przez ten pryzmat tym bardziej nie rozumie się sukcesów IPhona. Platforma IOS 6 (druga tytułowa liczba) dostępna jest aktualnie w jednym modelu smartphona opisywanym w tym akapicie. Co więc sprawia, że sprzęt ten jest dla wielu sennym marzeniem? Doskonałość oprogramowania, które stworzyło własne środowisko. Środowisko bardzo przyjazne dla młodych deweloperów, przyjazne dla użytkowników, w którym znajdziemy? wszystko? Nie bez znaczenia pozostaje fakt iż dosłownie wszystkie mobilne gry które odniosły sukces, projektowane były z myślą o IOS, dopiero od jakiegoś czasu zaczęto brać pod uwagę platformę google. No właśnie gry. Iphone i to każda generacja nie tylko najnowsza piątka posiada niewyobrażalnie wydajne podzespoły, dlatego właśnie graficznie produkcje pisane na produkt Apple mogą zachwycać. Nie bez znaczenia jest również wysoka jakość innych funkcji (przynajmniej przed skandalami) najlepszy odtwarzacz muzyczny? Dla wielu to zintegrowany Itunes. Parafrazując reklame jedyny aparat jakiego potrzebujesz to ten w twoim Iphonie. Wreszcie dochodzimy do najciekawszego elementu hype na Iphona a mianowicie ?efektu WOW?. Posiadanie tego sprzętu po prostu nobilituje, nakłada ci status nie tylko obeznanego z najnowszymi trendami w modzie(?) smarthphonowej, ale gwarantuje uwagę innych. I nie oszukujmy się tworzy o tobie wizję bogatego człowieka ? za Iphona naprawdę trzeba dużo zapłacić. I czy to nie dziwi? Od wielu lat to jeden wygląd delikatnie tylko modyfikowany, wysoka cena a i tak staje się hitem sprzedaży. Przynajmniej do 4 generacji. Wojna Trzech Liczb dla Iphona nie jest łatwa. Jak się okazuję po śmierci pana Jobsa, wielkiego wizjonera Apple, firma zamiast wyznaczać standardy rozpoczęła paniczny pościg za konkurencją. Ekran ,choć to doskonała Retina, to ?tylko? 4?. Brak takich nowinek jak indukcyjne ładowanie i paru innych funkcji którymi mogą pochwalić się inni producenci nie świadczy dobrze o firmie której jeszcze wczoraj na rynku smarthphonów bał się każdy. Do tego dochodzą pewnego rodzaju skandale. Okazuję się, że Iphone ma problem z mapami, czy też jego aparat lekko prześwietla zdjęcia. Już nie wspomnę o "fabrycznych" pęknięciach nowego telefonu. Ok Apple zalata to patchami na IOS 6 ale jednak mały smrodek failu zostaje. I niestety najnowsza generacja Itelefonu nie sprzedała się aż tak dobrze.

[media=]

Nokia Lumia 920

I o tym żołnierzu wiemy najmniej. Lumii 920 jeszcze nie ma na rynku, tak jak nie ma jeszcze jej oprogramowania Windows Phone 8 (ostatnia liczba w naszej wojnie). Jednak jeśli wierzyć zapowiedziom Nokia może zdobyć ogromną liczbę zwolenników. Zacznijmy od tego czym jest WP8, to najszybszy system na telefony komórkowe jaki do tej pory został stworzony (opinia w oparciu o działanie WP 7.5). Minimalistyczny wygląd kafelków/okienek jednego koloru, i sposób prezentacji interfejsu metro może się podbać. Jest po pierwsze inny, bardzo wyróżniający się od konkurencji, a zarazem po prostu ładny, co prawda nie mamy tu 9 pulpitów z ikonkami/widegtami ale na kafelkach można ustawić wszystko. Nie bez powodu markowe serwisy twierdzą że Micrsoft posiada świetny system (przynajmniej wersja na teblety i smartphony) jednocześnie jednak trzeba przyjąć na klatę wiadomość iż nie ma go jeszcze w sprzedaży i ocena jego możliwość jest co najmniej przedwczesna. Jeśli jednak połączyć bardzo dobry system z tym co może zrobić Nokia. Lumia 920 ma mieć 4,5? wyświetlacz PureMotion Hd+, aparat z optyką Carl-zeiss o matrycy 8 mp, dwurdzeniowy procesor 1,5 ghz i 1024 mb ram. Tworzy to wszystko całkiem niezła specyfikację która powinna zadowolić wymagających użytkowników. Nokia posiada także jeszcze jeden atut a którym zapomniały dwie poprzednie armie. Jest szalenie kolorowa, to nie tylko biel i czerń ale także żywe kolory które mogą zainteresować także młodszych. Jeśli potwierdzą się plotki to również może zachwycić ceną (jeden z zagranicznych sklepów sprzedaje ten telefon w podstawowej wersji za 1700 zł co jak na ten standard jest kwotą małą). Dopiero Lumia 920 wprowadzi na rynek kolejna smart-nowinkę która może w przyszłości zrewolucjonizować rynek telefonii komórkowej. Mowa tu o indukcyjnym ładowaniu. Kładzie pan telefon na podstawkę a on się sam ładuje, żadnego łączenia kablami, żadnych ładowarek. Co więc może się nie udać? Największym minusem Nokii jest jej największy plus, system. Windows Phone to system trudny (kto przeszedł etap kopiowania kontaktów i ustawiania mp3 na dzwonek wie o czym mówię), zamknięty (brak możliwości przesyłania plików bluethoothem). Poza tym dziwi dość małe wsparcie od deweloperów, Windows Market nie pęka w szwach, a popularne tytuły niekiedy odstraszają ceną. Nie jest to też system dla graczy. Co za ironia prawda? Windows z PC jest świetną platformą do grania a ten na telefony jest daleko w tyle. Kolejnym wybojem na drodze do sukcesu Lumii 920 jest sam Micrsoft. Nie dość że pozwolił zrobić bliźniaczy telefon specom od HTC (serio porównajcie wygląd Nokii Lumii 920 i HTC 8X) to jeszcze dość głośno mówi o tym iż udziela większego wsparcia właśnie HTC. Aż wreszcie Nokia nie jest już gigantem, ma poważne problemy finansowe i jeśli nowe Lumie nie zachwycą może być groźnie.

nokia.jpg

Oto najważniejsi żołnierze Wojny Trzech Liczb. Kto wygra? Na najlepszej drodze jest Samsung ale wierze w to że Nokia może mu trochę zaszkodzić. Pisząc ten tekst powstało jednak we mnie pytanie zgoła inne. Jeśli pamiętam jeszcze czasy kiedy oko cieszyły wyłącznie kolorowe wyświetlacze to czemu teraz nikt nie zwraca uwagi na premiery najnowszych prostych słuchawek. Czy potrafimy już nie posiadać dotykowego wyświetlacza i największych aparatów? Czy smartphone stał się naszym najlepszym przyjacielem i urządzeniem bez którego nie można się obyć. To pytania dla każdego z nas. Jedno jest pewne, pamiętajcie, Wojna Trzech Liczb toczy się o was. Producenci skakają sobie do gardeł, wysuwają pozwy, robią coraz lepsze telefony, wydają coraz więcej pieniędzy na marketing tylko po to byście to wy kupili ich produkt. Tym samym to nie Samsung, Apple czy Nokia zdecydują o zwycięstwie, zdecydujecie o tym wy.

Zapraszam oczywiście do komentowania wpisu. Czy wy macie smartphone? Do czego go używacie? Czy może jesteście odporni na ten rodzaj mody? Kogo wy uważacie za najlepszego producenta? Który model jest najlepszy? Czy podoba się wam tekst i sam temat? Zapraszam do komentowania.

 Share

2 Comments


Recommended Comments

HTC One V. Używam do gier, fejsa, czasem przeglądania sieci i - uwaga - dzwonienia czy esemesowania. Po prostu w pewnym momencie mój telefon zaczął zdychać i postanowiłam kupić coś nowszego.

Najlepszy producent... Zależy, czego się szuka. Różni producenci mają różne rozwiązania (choćby systemy operacyjne - Android w Samsungu jest inny od Androida w HTC), inne smartfony mają inne ceny i są różnie dostępne. Kwestia gustu i zaufania do marki (np. poprzednio miałam Nokię z Symbianem S60 - tak, staroć, wiem - ale teraz nie kupowałam Lumii z Windows Phone, tylko HTC-ka z nieco bardziej wszechstronnym Androidem).

Link to comment

Jestem raczej odporny na nowe technologie. Nokia N95 co prawda 6 lat temu była czymś niesamowitym, ale mi nadal służy. Dzwoni, esemesuje, robi zdjęcia, gra muzykę - mi wystarczy : )

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...