Jump to content

WTOMIGRAJ !

  • entries
    15
  • comments
    50
  • views
    21,158

GRY WIECZNIE ŻYWE: SHOGO: MOBILE ARMOR DIVISION


Peci

685 views

 Share

Za sterami mecha siedział z przejęciem: Peci

Shogo MAD jest chronologicznie piątą produkcją nieistniejącego już niestety studia Monoliht, odpowiedzialnego m. in. za krwawą serię Blood czy klimatyczne Alien v. Predator. W przeciwieństwie jednak do tych typowych strzelanek, mamy tu do czynienia z nietypową kombinacją fps z tpp, i to w dodatku na bardzo specjalnych warunkach.

Akcja rozgrywa się w okresie kosmicznej kolonizacji planet przez korporację o nazwie UCA Fabuła koncentruje się wokół poczynań wywodzącego się z niej oficera Sanjuro, którego zadaniem jest zgładzenie niejakiego Gabriela, przywódcy rebeliantów, niechętnych do sprawiedliwego dzielenia się zyskami z kolonizacji. Historia jest zresztą arcy ciekawa, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, trzymająca w skupieniu. Co najważniejsze, pozwala też na nawiązanie autentycznej więzi między graczem a jego bohaterem.

BIG IN JAPAN

Ten zaś ma możliwość sterowania wielkim robotem bojowym ? kilkakrotnie w czasie gry można wybrać jeden z czterech dostępnych modeli. Ciężki pancerz takiego choćby Predatora pozwala na znaczne przedłużenie sił witalnych Sanjuro i wykonanie specjalnych misji. W Shogo nierozważny gracz może zginąć łatwo, o ile nie stosuje pewnej taktyki czy logicznego myślenia. Taki specyficzny realizm nie jest jednak zbyt męczący, raczej w przemyślany sposób uatrakcyjnia roz(g)rywkę.

Grafika, chociaż oczywiście nie umywa się do najnowszych produkcji, utrzymana jest w całkiem przyjemnej, pozbawionej przesadyzmu mangowej konwencji. Otoczenie jest zróżnicowane, żyjące własnym życiem, a przy tym pełne smakowitych odniesień do kultury japońskiej. Niektóre są naprawdę zaskakujące ? polecam sprawdzić.

Nieco miejsca trzeba poświęcić również spolszczeniu. Całkiem nieźle podłożone głosy (choć niestety zabrakło znanych nazwisk), przetłumaczone nieomal bezbłędnie wszystkie teksty, łącznie z tymi zawartymi na teksturach (co jest zresztą rzadkie nawet i dziś) stanowią klasę samą w sobie. Pod tym względem Shogo może być wzorem dla wszystkich gier akcji.

Ciekawie przedstawia się również sprawa zakończenia, którego...nie zdradzę. Powiem jednak, że do wyboru są dwie równie intrygujące wersje ? w czasach premiery gry było to rzadko spotykane. Oprócz gry dla pojedynczego gracza dostępny jest również tryb multi - równie miodny co singiel.

SHOGO COME BACK TO ME!

Wielka szkoda, że jak dotąd nie ukazała się zapowiadana kontynuacja Shogo. Na osłodę pozostają ciekawe rozszerzenia, przygotowane przez fanów ? przygoda kończy się stanowczo za szybko. Warto również wspomnieć o całkiem licznych odniesieniach do Shogo w innych produkcjach ? FEAR 2 jest tego dobrym przykładem.

W dobie nudnych i nijakich gier naprawdę warto odpalić Shogo. O ile nie zrazi was zbytnio oprawa, gwarantuję, że będziecie bawić się jak nigdy dotąd.

 Share

3 Comments


Recommended Comments

SCREENY! Naprawdę, goły tekst W OGÓLE nie zachęca do czytania.

Sama gra była rewelacyjna. Wcielając się w mecha było czuć tą siłę, tą moc i wysokość sięgającą połowy wieżowca. Do tego 1000 HP zamiast 100, miażdzące pukawki... i hulaj duszo! W FEAR 2 czułem się podobnie, ale to nie to samo, choć Monolith wie (wiedział... do czasu głupawego FPSa w świecie Batmana) jak się robi soczyste, mroczne i krwiste shootery z mechami. I nie tylko z nimi (Blood!).

Będzie to jakoś lepsze wizualnie, to zastanowię nad nad przeczytaniem. ;]

PS Masz złe info - studio istnieje nadal i robi MOBA w świecie Władcy Pierścieni.

Link to comment

Shogo dobre jest. Nawet jakąś sensowną fabułę miało, która w pewnym momencie mogła się rozgałęzić do dwóch różnych zakończeń. Szkoda że nie wydano obiecanego dodatku czy czegokolwiek potem :[

A, i muszę wspomnieć o pewnym drobiażdżku w arsenale Sanjuro...

It's the Claw!

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...