Jump to content

WTOMIGRAJ !

  • entries
    15
  • comments
    50
  • views
    21,144

POLISZ GEJMS PROJEKT: SOŁTYS


Peci

1,473 views

 Share

Jedna z pierwszych polskich gier przygodowych typu ?wskaż i kliknij?. Wydana przez studio LK Avalon, twórców, którzy święcili triumfy winem musującym już w latach 80 (?Robbo?, ?Fred? ? któż to jeszcze pamięta?).

Cała historia traktowała o kłopotach sołtysa urzędującego we wsi Poraż, odpowiedniku znanego wszystkim Wąchocka. Zadaniem gracza było odnalezienie niejakiego głupkowatego Leona, siłą przymuszonego do małżeństwa z posuniętą w leciach, brzydką, otyłą i niezbyt rozgarniętą córką (Nie dziwota, że facet poszedł po rozum do głowy i zwiał już w czasie ślubu) pierwszego we wsi, tuż po księdzu zresztą.

Rozgrywka na każdym kroku przepełniona była małomiasteczkowym, przaśnym i swojskim humorem ? mamy więc rozwijanie asfaltu na przystanku PKS, poszukiwanie zaginionej, babcinej sztucznej szczęki czy tajemniczy, życiodajny płyn, wytwarzany przez wieśniaków w małej szopce. Samo zaś odnalezienie Lewka wymagało odrobiny główkowania i sprytu.

"Sołtys" mieścił się na pięciu dyskietkach 3,5 cala, przydawała się więc choćby odrobina wprawy w żonglerce. Ciekawie rozwiązano sprawę z muzyką ? ta zawarta była bowiem na dołączonej kasecie magnetofonowej. Ewenement - zupełnie jak pierwsza polska gra komputerowa na płycie winylowej.

Z dzisiejszego punktu widzenia oprawa jest oczywiście więcej niż archaiczna, ale nie o to chodzi. Ważne, że gra nadal potrafi rozbawić. A to akurat możecie łatwo sprawdzić sami, bo ?Sołtys? na krótko doczekał się statusu abandonware, by wkrótce znów można go było kupić w normalnej, pudełkowej wersji w pakiecie z inną grą Avalonu "Kokomando". Oryginalna edycja przygód szefa wsi to prawdziwy biały kruk!

A poniżej sam Sołtys - pełną gębą i postępującą próchnicą.

soltys2.png
 Share

5 Comments


Recommended Comments

A to akurat możecie łatwo sprawdzić sami, bo ?Sołtys? dosyć szybko doczekał się statusu abandonware.

nope.jpg

Sołtysa wciąż można kupić wraz z Kokomando. Niegdyś był do ściągnięcia ze strony LK Avalonu wraz ze Sfinxem, ale teraz już nie ma takiej możliwości i przepadło.

Link to comment

Właśnie, mój kuzyn go z tej stronki Avalonu w swoim czasie sam zasysał:) Ale wydaje mi się, że Sołtys był też przez jakiś czas na serwerach starych gier.

Link to comment

Wow, przecież Jack Ci miły komentarz zostawił... Co i tak jest nad podziw wyczynem w sytuacji jaka miała miejsce... Why, oh why go tak wywalać? Blog dla ludzi przecie :-D.

edit: I serio sądzisz, że Smuggler by Ci pożyczył? Chyba że przez "pożyczył" rozumiesz... Aj waj, fuj!

Link to comment

Ale to mój blog, a nie mojego brata. I nie będzie tu nic wypisywał bez mojej wiedzy (wczoraj podstępnie wykorzystał sytuację). Lepiej by Mieciu poprawił tę pałkę z polskiego, dzięki której obdarzył rodziców palpitacjami serca.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...