Skocz do zawartości

Japonia i inne sprawki

  • wpisy
    69
  • komentarzy
    112
  • wyświetleń
    91085

Najdłuższy cykl gier ?farmerskich? ? ?Harvest Moon?


Gavron88

1924 wyświetleń

Wstęp

Pierwszy wpis w nowym roku (szczęśliwego nowego roku bla, bla, bla?). Dzisiejszy wpis dotyczy prawdopodobnie najdłużej ukazującej się serii gier o tematyce ?farmerskiej?, czyli w skrócie ? ?masz tu pole ? posiej coś?. Twórcami ?Harvest Moon? jest Yasuhiro Wada oraz studio Victor Interactive Software (aktualnie filia Marvelous Entertainment). Głównymi zasadami gry jest poprowadzenia bohatera do zbudowania dobrze prosperującego gospodarstwa. Poniżej znajdziecie opisy większości gier z tej serii które zostały wydane (do części zamieściłem gameplaye).

Wpis właściwy, czyli opisywanie czas zacząć?

Tytuł: Harvest Moon

Platforma: SNES

Data Wydania: 9 sierpień 1996 rok

Pierwsza gra z serii powstała w 1996 roku na konsolę Super Nintendo Entertainment System (SNES). Dziadek głównego bohatera umiera i przekazuje mu w spadku farmę. Od tej chwili gracz ma 2,5 roku (rok zawiera 4 pory roku, a każda trwa 30 dni) aby zamienić podupadłą farmę w prosperujące gospodarstwo, ożenić się (5 możliwych kandydatek) i mieć dziecko. W określonej porze roku uprawiać możesz różne typy roślin (oprócz zimy). Gdy już się wzbogacisz, możesz kupić kury i krowy. Według fanów największą wadą gry jest jej długość ? 2,5 roku to zdecydowanie za szybko by nacieszyć się wszystkimi jej smaczkami.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay ? zawiera pierwszy dzień rozgrywki

Tytuł: Harvest Moon GB

Platforma: Game Boy, Game Boy Color

Data Wydania: 19 grudzień 1997 rok (1998 dla GBC)

Początkowo powstała wersja pod pierwszego Gameboya (czytaj ? czarnobiała), ale szybko przeniesiono ją na konsolkę GBC. Historia nieznacznie różni się od tej z konsoli SNES. Tutaj objawia ci się duch zmarłego dziadka i prosi o przywrócenie jego farmie dawnej świetności. Nowością jest przede wszystkim wybór między bohaterem a bohaterką ? ale nie zmienia to znacząco rozgrywki. Plusem jest automatyczne zapisywanie postępów w grze, więc nie musisz martwić się utratą gry w wypadku braków w zasilaniu (ach, te baterie). Minusem tego rozwiązania jest to, iż gdy popełnisz jakąś pomyłkę, musisz z nią żyć do końca gry ? sposób wyłączenia i włączenia konsolki by ?cofnąć się w czasie? nie działa. Gra ta w stosunku do swojego starszego odpowiednika na SNES-a została uproszczona (?teleportowanie się? do sklepów) i minimalnie okrojona.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay

Tytuł: Harvest Moon 64

Platforma: Nintendo 64

Data Wydania: 5 luty 1999 rok

Harvest Moon jednorazowo zagościł na platformie Nintendo 64 w roku 1999. Nasz her? znaczy farmer ląduje na pewnej wyspie i oczywiście ma za zadanie przywrócić farmie dawną chwałę. Główny wątek fabularny trwa 3 lata, ale po jego zakończeniu (jeśli dobrze się spiszesz) możesz grać ile wlezie ? ograniczenie czasowe przestaje istnieć. Rozgrywka po raz pierwszy przenosi się w trójwymiar ? poza tym niezbyt wiele (znaczących) nowości. Pierwszy raz pojawia się owca, Teraz do elementu z małżeństwem dochodzi nowy czynnik ? rywale ? którzy, jeśli się nie pośpieszysz, poślubią twoją wybrankę.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay

Tytuł: Harvest Moon 2

Platforma: Game Boy Color

Data Wydania: 6 sierpień 1999 rok

Druga część serii na konsolki Gameboy. Wydana została w 1998 roku. Większych zmian w rozgrywce nie stwierdzono. Twórcy starali się by ta wersja jak najbardziej przypominała pierwowzór ze SNES-a. Nie uświadczymy więc ?teleportacji? do sklepów. Z ?bardziej istotnych? zmian wymienić należy nowego zwierzaka ? owcę (pierwszy raz ukazała się w wersji na N64), nowy budynek ? szklarnię. Ogólnie gra była całkiem sporym krokiem naprzód w stosunku do pierwszej części serii na GB. A co do fabuły ? burmistrz pewnego małego miasteczka zamierza przeznaczyć teren starej farmy na budowę parku rozgrywki ? celem gracza jest uratować ją.

Tytuł: Harvest Moon: Back to Nature

Platforma: PlayStation

Data Wydania: 16 grudzień 1999 rok

Pierwsza część serii która wydana została na inną platformę niż produkcji Nintendo. Akcja dzieje się w nowej lokacji ? Mineral Town. Fabuła przedstawia się następująco ? standardowo umiera ci dziadek, a ty przejmujesz jego rui? znaczy farmę. Twój dziadek jednak nie był miłym, przyjaznym staruszkiem i wszyscy mieszkańcy mięli go dość. Sceptycznie zapatrywali się też na przybycie bohatera by objął farmę. Burmistrz zdecydował więc, iż po 3 latach ogłoszone zostanie referendum które zdecyduje czy bohater może pozostać w mieście ? oprócz prowadzenia farmy musimy więc także dbać o relacje z mieszkańcami Mineral Town. Gra wprowadza wiele nowych festiwali i wydarzeń. Wiele postaci występujących w grze zostało przeniesionych z wersji na N64, ale dochodzi też masa nowych.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay

Tytuł: Harvest Moon 3: Boy Meets Girl

Platforma: Game Boy Color

Data Wydania: 29 wrzesień 2000 rok

Trzecia z kolei część serii wydana na przenośną konsolkę Nintendo. Tym razem wzrosła różnorodność rozgrywki ze względu na to czy wybierzesz postań żeńską czy męską. Tym razem mamy do czynienia ze swoistą kontynuacją, ponieważ główny bohater (płci męskiej) z tej części to ten sam osobnik z części drugiej. Tym razem jest proszony o nauczenie pewnej dziewczyny (która odziedziczyła swoją farmę na pewnej wyspie) jak prowadzić własne gospodarstwo. Bohater udaje się więc na wyspę by pomóc postaci żeńskiej prowadzić gospodarstwo ? mamy więc dwoje bohaterów pracujących w tym samym czasie ? bohater zajmuje się uprawą, a heroina hodowlą. Ważne jest więc odpowiednie planowanie ? sprawę utrudnia fakt, iż by kupić potrzebny sprzęt, nasiona czy zwierzęta trzeba udać się na kontynent, a nie jest on dostępny codziennie. W grze zwiększył się także limit posiadanych zwierząt ? z 4 każdego gatunku do 8 ? oraz większa ilość koni ? wcześniej tylko jeden, a teraz aż 8 ? które możesz nawet wystawiać do wyścigów.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay

Tytuł: Harvest Moon for Girl

Platforma: PlayStation

Data Wydania: 7 grudzień 2000 rok

Jak sama nazwa wskazuje, jest to Harvest Moon w którym kierujemy postacią płci pięknej. Fabuła przedstawia się następująco ? bohaterka płynie sobie statkiem, przybywa sztorm i nasza heroina wpada do wody. Budzi się w Mineral Town, a że nie ma gdzie się podziać, burmistrz decyduje że może zamieszkać w starej farmie. Pomimo zmian we wprowadzeniu gra ta niemal kubek w kubek przypomina Back to Nature. Jedynym wyjątkiem są zmienione scenki na niektórych festiwalach.

Tytuł: Harvest Moon: Save the Homeland

Platforma: PlayStation 2

Data Wydania: 5 lipiec 2001 rok

Część całkiem inna niż wszystkie wcześniejsze Harvest Moony. Długość gry to zaledwie rok, a bohater zamiast ratować farmę, musi uratować całe miasto. Pewne przedsiębiorstwo zamierza wybudować ogromny park rozrywki na miejscu miasta, co zmusi ludzi do opuszczenia swoich domów. Gracz ma za zadanie odnaleźć maksymalnie 9 sposobów na uratowanie miasta (sama gra zawiera 9 zakończeń). Gra ta nie zawiera także systemy małżeństw.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay

Tytuł: Harvest Moon: Friends of Mineral Town

Platforma: Game Boy Advance

Data Wydania: 18 kwiecień 2003 rok

Pierwsza część stworzona na konsolkę GBA. Fabuła jest niemal identyczna z tą z Harvest Moon: Back to Nature, więc nie będę się nad nią zbytnio rozpisywać rozpisywać. W porównaniu do odpowiednika z konsoli Sony, tutaj mamy więcej postaci, więcej minigierek i eventów. Jeśli chodzi o małżeństwa dochodzi nowa kandydatka ? Harvest Goddess.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay

Tytuł: Harvest Moon: A Wonderful Life

Platforma: Nintendo GameCube

Data Wydania: 12 wrzesień 2003 rok

Bohater kontynuuje marzenie swojego ojca i zaczyna nowe życie na farmie w miejscu zwanym Forget-me-not Valley. Rozgrywka trwa 30 lat, które podzielone zostały na 6 rozdziałów życia bohatera. Gra kończy się gdy dziecko głównego bohatera dorasta i samo decyduje co dalej chce robić w życiu. Poza tym mamy do czynienia z typowym Harvest Moonem ze wszystkimi jego zaletami i wadami.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay

Tytuł: Harvest Moon: More Friends of Mineral Town

Platforma: Game Boy Advance

Data Wydania: 12 grudzień 2003 rok

Nie ma co się rozpisywać ? jest to Harvest Moon: Friends of Mineral Town w wersji dla dziewczyn. Jakiekolwiek różnice w obu wersjach (poza tym iż w tej kierujemy dziewczyną) są znikome.

Tytuł: Harvest Moon: Another Wonderful Life

Platforma: Nintendo GameCube

Data Wydania: 8 lipiec 2004 rok

Ponownie nic do napisania ? jest to Harvest Moon: Wonderful Life dla dziewczyn, gdzie kierujemy poczynaniami dziewczyny ? poza tym rozgrywka bez zmian.

Tytuł: Harvest Moon: Magical Melody

Platforma: Nintendo GameCube

Data Wydania: 3 marzec 2005 rok

Fabuła skupia się na Harvest Goddess, która zapieczętowała się z przekonaniem iż miłość zniknęła z tego świata. Główny bohater (lub bohaterka), gdy przenosi się do Flower Bud Village, którą to burmistrz Theodore zachwalał jako idealne miejsce by założyć farmę. Gdy odnajduje skamieniałą Harvest Goddess zostaje poproszony o odszukanie 101 muzycznych zapisków, które skomponują się w muzykę która uwolni Harvest Goddess.

Pierwsza część na większe konsole która pozwalała wybrać na początku płeć głównego bohatera (wcześniejszymi były części druga i trzecia na GBC). W grze znajdziemy postacie występujące wcześniej w oryginalnej części na SNES-a oraz ?Save the Homeland? (oczywiście jak zwykle masa innych postaci także została dodana). Zarówno bohater jak i heroina mają do ?dyspozycji? maksymalnie 10 kandydatów do poślubienia.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay

Tytuł: Harvest Moon DS

Platforma: Nintendo DS

Data Wydania: 17 marzec 2005 rok

Wszystko zaczyna się niedaleko drzewa krasnoludków, od kolejnej drobnej utarczki Harvest Goddess z Witch Princess. Ta druga myli zaklęcia i przez przypadek zamienia tą pierwszą w kamień. Próbując naprawić pomyłkę rzuca drugi czar, który jednak wysyła Harvest Goddess? gdzieś. Aby odnaleźć Harvest Goddess rzuca to samo zaklęcie zniknięcia na 101 krasnoludków, aby mogły zlokalizować gdzie Harvest Goddess zniknęła. Przypadkowym świadkiem zdarzenia jest główny bohater, który dostaje od Witch Princess zadanie odnalezienia krasnoludków (ale tym razem czaru nie rzuca). Tak zaczyna się rozgrywka pierwszej części Harvest Moon wydanej na przenośną konsolkę Nintendo DS. Gracz zmuszony jest więc odnaleźć wszystkie krasnale, a zrobić to może? po prostu pracując na farmie ? na przykład wystarczy sprzedać pewną ilość towaru. W tym tytule zawarto chyba wszystkie najważniejsze elementy serii, a pozbyto się przy okazji elementów które mogłyby źle wpłynąć na rozgrywkę ? na przykład plecak głównego bohatera ma znaaacznie większą pojemność niż w poprzednich częściach serii. Więc mamy uprawy, mamy hodowle, mamy festiwale, mamy 9 potencjalnych żon? czego więc nie mamy? Grafiki która lepiej wykorzystywałaby możliwości konsolki Nintendo. Ta jest tylko odrobinę lepsza niż w Harvest Moon: Friends of Mineral Town wydanej na GBA. Z drugiej strony ? istnieje kompatybilność pomiędzy tymi dwoma tytułami ? osadzenie kartridża z wersji na GBA do twojego DS-a zwiększy na przykład ilość dostępnych postaci do zamążpójścia. Osobiście miałem sporo frajdy z tej części.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay

Tytuł: Harvest Moon: Boy & Girl

Platforma: PlayStation Portable

Data Wydania: 23 listopad 2005 rok

Boy & Girl jest niczym innym jak połączoną wersją Harvest Moon: Back to Nature oraz Harvest Moon for Girl, specjalnie przygotowaną na przenośną konsolkę SONY. Nie ma praktycznie żadnych znaczących zmian czy dodatków ? tylko tyle można o niej (grze) napisać.

Tytuł: Harvest Moon DS. Cute

Platforma: Nintendo DS

Data Wydania: 8 grudzień 2005 rok

Harvest Moon w wersji dla dziewczyn ? jedyną różnicą jest wprowadzenie do fabuły ? reszta bez zmian.

Tytuł: Rune Factory: A Fantasy Harvest Moon

Platforma: Nintendo DS

Data Wydania: 24 sierpień 2006 rok

Najprościej określić to jako ?Harvest Moon w którym dzierżysz miecz? według słów Yoshifumi Hashimoto). Jeśli dałbyś komuś polecenie fanowi fantasy by napisał z czym kojarzą mu się słowa ?farma? oraz ?fantasy? postawione obok siebie, zapewne napisałby coś w stylu ?farma napadnięta przez orków ? wszyscy zostali zmasakrowani?, nie licząc fanów Gothica, którzy napisaliby coś o zbieraniu rzepy. I właśnie ten drugi punkt widzenia daje nam poznać Rune Factory ? symulator farmera w świecie fantasy.

W podstawowych dziedzinach rozgrywka nie uległa znaczącym zmianom w stosunku do ?normalnych? HM ? mamy więc machanie motyką, sianie różnych typów upraw oraz zbiory. Inne jest natomiast zarządzanie ?żywą? częścią inwentarza. Kupowanie zwierząt zastąpione zostało przez oswajanie różnorakich potworów, które znajdujemy (oczywiście) w lochach. Potwory mają także różnorakie ?zastosowania? ? niektóre są po prostu odpowiednikami krów czy innych kur, inne natomiast pomagają podczas pracy na farmie. Jak przystało na świat fantasy, główny bohater z czasem uczy się posługiwać magią, co pomaga w walce z coraz silniejszymi potworami. Grafika stoi na wysokim poziomie (szczególnie patrząc na inne HM) ? co zresztą możecie zobaczyć na gameplayu zamieszczonym pod opisem.

Podczas gdy rozgrywka dalej jest otwarta (robisz co chcesz), to gra zawiera liniową fabułę, której kolejne elementy odkrywasz eksplorując coraz to głębsze lochy.

Gra doczekała się kilku kontynuacji (z czego dwa na NDS-a). Jako że to raczej spin-off, nie będę opisywał pozostałych części.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay

Tytuł: Harvest Moon DS: Island of Happiness

Platforma: Nintendo DS

Data Wydania: 1 luty 2007 rok

Gra rozpoczyna się gdy główny bohater wsiada na statek i wyrusza w podróż. Statek jednak wpada w silny sztorm i tonie. Bohaterowi oraz paru ludziom udaje się przeżyć i trafiają na niezamieszkały od dawna obszar. Postanawiają tu się osiedlić, a graczowi pozostaje postawić na nogi farmę.

Ta wersja HM w pełni wykorzystuje interfejs DS-a, co oznacza iż do większości czynności gracz musi wykorzystywać ekran dotykowy. Gra jest także wyraźnie trudniejsza od swoich poprzedniczek. Zbiory są zależne od kapryśnej pogody i zarobienie pieniędzy stanowi spory kłopot ? zwłaszcza iż budynki stały się znacznie droższe. Zamiast szukać krasnali główna oś skupia się raczej na zachęcaniu ludzi by osiedlali się na przyległych terenach.

Tak jak w niektórych częściach, tak i tutaj mamy początkowo wybór pomiędzy bohaterem a bohaterką.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay

Tytuł: Harvest Moon: Tree of Tranquility

Platforma: Nintendo Wii

Data Wydania: 7 czerwiec 2007 rok

Pierwsza część serii wykorzystująca kontrolery Wii. Teraz naprawdę możesz machać łopatą, czy podlewać konewką ? Poza tym nic nadzwyczajnego?

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay

Tytuł: Harvest Moon DS: Sunshine Islands

Platforma: Nintendo DS

Data Wydania: 21 luty 2008 rok

W tej części gracz oprócz prowadzenia farmy ma za zadanie odnaleźć 100 kamieni słonecznych, które mogą podnieść z dna morskiego 10 zaginionych wysp, posiadające specjalne właściwości do różnych upraw. W przeciwieństwie do wcześniejszego Island of Happiness, nie podlega już w tak wielkim stopniu na korzystaniu z ekrany dotykowego, co znacznie ułatwia (i umila) rozgrywkę. Uprawianie także stało się prostsze, pomimo zachowania elementów kapryśnej pogody. Grafika w stosunku do Island of Happiness nie uległa zmianie.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay

Tytuł: Harvest Moon: Animal Parade

Platforma: Nintendo Wii

Data Wydania: 30 październik 2008 rok

Druga część serii na konsolę Wii., ale w przeciwieństwie do Tree of Tranquility nie wykorzystuje już specjalnych kontrolerów ruchu (czytaj ? koniec z machaniem). Porównując ją do poprzedniej wersji tak posiada parę (małoznaczących) zmian. Na przykład teraz możesz dosiadać poza koniem także krowy, kozy i owce (ta ostatnia także może produkować mleko). Liczba potomków zwiększyła się do dwóch, a ich wygląd nie jest już losowy ? zależy od wyglądu bohatera (lub bohaterki) który wybierzesz.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay

Tytuł: Harvest Moon DS: Grand Bazaar

Platforma: Nintendo DS

Data Wydania: 18 grudzień 2008 rok

Miasto Zephyr słynęło niegdyś ze słynnego bazaru, gdzie gromadzili się ludzie i towary z całego kraju. Teraz bazar odwiedza tylko garstka ludzi a towary także miewały swoje lepsze dni. Przybywasz do miasta by przejąć okoliczną starą farmę. Twoim zadaniem jest przywrócić bazarowi jego dawną świetność.

Nowością są 3 młyny w mieście, których używasz do miksowania posiadanych przez siebie dóbr i tworzenia nowych towarów do sprzedania. Nowością jest też sam bazar ? wcześniej by sprzedać cokolwiek, po prostu wrzucałeś to do skrzyni na swojej farmie, a kupiec przychodził prawie codziennie. Teraz sprzedawać możesz tylko na bazarze, który otwarty jest raz w tygodniu.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay

Tytuł: Harvest Moon: Hero of Leaf Valley

Platforma: PlayStation Portable

Data Wydania: 19 marzec 2009 rok

Kolejna odsłona serii na PSP. Fabuła przedstawia się podobnie jak w ?Save the Homeland?, tyle że w tej części mamy normalną jak na HM rozgrywkę, czyli uprawa, hodowla i ożenek.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay

Tytuł: Harvest Moon: The Tale of Two Towns

Platforma: Nintendo DS, Nintendo 3DS

Data Wydania: 8 lipiec 2010 rok

Dawno temu miasteczka Bluebell i Konohana żyły ze sobą w przyjaźni. Oddzielała je góra, pod którą przebiegał łączący obie miejscowości tunel. Z czasem jednak stosunki pomiędzy nimi zaczęły się pogarszać, a kością niezgody było? gotowanie. Każde z miasteczek uważało że ich kucharze potrafią lepiej gotować. Zdenerwowana Harvest Goddess miała tego wszystkiego dość i zawaliła tunel pod górą. Od tamtego czasu mieszkańcy obu miasteczek spotykali się wyłącznie na corocznym konkursie gotowania, co jeszcze pogarszało sprawę. Właśnie teraz w okolice przybywa główny bohater, który po drodze zapomniał w którym mieście miał założyć farmę ? tutaj gracz staje przed pierwszym wyborem, który zdecyduje gdzie zamieszka. Miasta bardzo się różnią ? Bluebell specjalizuje się w hodowli zwierząt, ma swoje unikalne sklepy. Jest też zbudowane w stylu europejskim. Konohana specjalizuje się w uprawach roślin, stylizowane jest na modłę dalekowschodnią. Raz w sezonie gracz może ?przeprowadzić? się do drugiego miasta by modernizować obie farmy oraz brać udział w różnych konkurencjach na festynie.

Jest to na razie najnowsza produkcja o tytule Harvest Moon ? następna została zapowiedziana na luty 2012 roku (Harvest Moon: Hajimari no Daichi).

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Gameplay

Zakończenie

Uff, nie sądziłem że tyle to wszystko zajmie. Pisząc o tych wszystkich wersjach naszła mnie ochota na granie? Mam nadzieję że nie wpłynie to na częstość występowania wpisów (która i tak jest marna).Cóż, następny wpis może będzie jutro (a może pojutrze). Do zobaczenia?

3 komentarze


Rekomendowane komentarze

>Friends of Mineral Town

Idealnie się ta gra sprawdzała jako przerywnik pomiędzy kolejnymi sesjami Poków(czy to reedycji pierwszych, czy to 3rd gen), chociaż ze względu na takie umiejscowienie, wiele nie nafarmiłem. Ale było sporo funu z psem i zwierzętami <ok>.

Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...