Jump to content
  • entries
    111
  • comments
    806
  • views
    65,028

Hearts of Iron III - relacja z rozgrywki: wojna!


Holy.Death

1,147 views

 Share

W trakcie przygotowań wojennych na Dalekim Wschodzie w Europie następuje aneksja Austrii oraz podział Czechosłowacji przez III Rzeszę. Jakiś czas potem pada obrona Jugosławii, która nie jest w stanie zatrzymać błyskawicznego i miażdżącego uderzenia wojsk niemieckich. Wraz z kapitulacją władzę przejmuje marionetkowy rząd pod protektoratem hitlerowskich Niemiec.


Ofensywa niemiecko-włoska

20 października o godzinie 0:00 w roku 1938 Fuhrer decyduje się zaatakować Holandię i Belgię. Zaskoczenie jest całkowite - Belgowie i Holendrzy zostają pokonani w przeciągu kilkunastu dni. Pomoc Aliantów (Wielkiej Brytanii i Francji) przybywa zbyt późno, żeby uratować Walonów, ale w rezultacie skoncentrowane siły francuskie na froncie północnym i naloty RAFu powodują, że niemiecka ofensywa na Paryż grzęźnie w wiosennym błocie.

ofensywaniemieckowoskan.th.jpg

Widząc rozwój wypadków Fuhrer wzywa na pomoc Wielką Trójkę - Japonię oraz Włochy. Mussolini przebija się przez francuską obronę w południowo zachodnich Alpach, przekracza Rodan dzięki czemu jest w stanie zagrozić Paryżowi i linii Maginota. Rozbity front wschodni odsłania tyły armii północnej, która nie jest w stanie wytrzymać naporu przeciwnika i zaczyna panicznie wycofywać się w kierunku Wersalu w nadziei, że uda się skoncentrować obronę na zbiegu linii rzek Sekwany i Loary. Niewielką pociechą dla armii francuskiej były sukcesy w Abisynii, która praktycznie w całości przeszła w ręce Francuzów poza somalijskim wybrzeżem. Kanał Sueski pozostaje w rękach Brytyjczyków, którzy odcinają zaopatrzenie kierowane do włoskich oddziałów stacjonujących w Somalii.

Ofensywa japońska na Oceanie Spokojnym

Na Dalekim Wschodzie Japonia jeszcze przed wybuchem wojny przemyślała swoją strategię obronną, choć planowano jej wykorzystanie przeciwko agresji Stanów Zjednoczonych. Obrona wszystkich wysp na Oceanie Spokojnym jednocześnie była niemożliwa, więc zdecydowano się na manewr opóźniający - wszystkie porty i lotniska w kraju zostały obsadzone, dzięki poborowi wielu tysięcy jednostek garnizonowych. Ich zdaniem było okopanie się i spowalnianie przeciwnika próbującego zająć porty i lotniska. Wszystkie u-booty wysłano na południe, żeby sabotować wrogie konwoje zaopatrzeniowe.

Zniszczenie wroga miało być możliwe dzięki sile morskiej i lotniczej. Uniemożliwienie przeciwnikowi błyskawicznego zajęcia portów pozwoli lotnictwu oraz marynarce - posiadającej wiele baz operacyjnych - na dotarcie na czas, zanim załogi będą zmuszone poddać ważne strategicznie lokacje. Lotnictwo i główna baza marynarki znajdywała się w Truk, skąd można szybko przerzucać siły w dowolny punkt, o ile sytuacja tego wymaga.

ofensywaoceaniespokojny.th.jpg

W chwili wybuchu wojny należało zająć się siłami Wielkiej Brytanii, Francji oraz Holandii - pierwszym posunięciem było zajęcie brytyjskich i francuskich portów na wschód od Australii, czyli wyspy rozsiane po Morzu Fidżi. Powodów było kilka; pogłębienie obrony w razie konfliktu z USA, stworzenie bazy uderzeniowej do ewentualnego ataku na Australię i Nową Zelandię, skrócenie zasięgu francusko-brytyjskiej marynarki na Oceanie Spokojnym (co oznacza zabezpieczenie Mikronezji i Wysp Marshalla oraz zmniejszenie zasięgu rajderów napadających na konwoje zaopatrzeniowe z Tokio za jednym zamachem). Wykonanie tej części planu zajęło siedem długich miesięcy, które wymagały koordynacji floty i japońskich marines wysyłanych do zdobywania portów oraz walki z okrętami przeciwnika.

Podbój Indonezji oraz zajęcie Indochin

podbjindonezji.th.jpg

Po zabezpieczeniu flanki flota będzie przerzucać siły i zamknąć okręty Aliantów w okolicach Indonezji i na wybrzeżu Indochińskim. Hong Kong w rękach brytyjskich zagrażał Tajwanowi, a tym samym części operacji osłonowej na Chiny, która miała się niebawem rozpocząć. Należało przejąć ten ważny punkt, który w przyszłości mógł stanowić bazę wypadową na Indochiny, Borneo, Nową Gwineę i Jawę. W marcu 1939 roku nad miasto zrzucono cztery dywizje spadochroniarzy, a port zablokowała ogromna flota, która rozpoczęła ostrzał nabrzeża. Myśliwce stacjonujące na lotniskowcach obracały miasto w ruinę. Jednak garnizon bronił się dzielnie i tylko nieliczni skapitulowali po miesiącu ciężkich walk, oddano im honory wojskowe. Dwukrotnie flota francusko-brytyjska próbowała desperacko przebić się z oblężonego portu w kierunku Indochin. Żadnemu statkowi się nie powiodło.

Kilka dni po kapitulacji Hongkongu nadeszła wiadomość o pokonaniu Francji i powstaniu rządu Vichy pod kuratelą Niemiec. Na mocy aktu kapitulacji Włochy odzyskują utracone terytoria w Etiopii, a Japonia widząc w tym doskonałą okazję wysuwa żądania dotyczące Indochin, które zostają przyjęte. Natychmiast wysłano korpusy garnizonowe, a w przyszłości teren ma zabezpieczać piechota przed możliwą agresją ze strony Wielkiej Brytanii, której indyjskie posiadłości graniczą z Indochinami. W drugą stronę wyruszają konwoje z surowcami dla cesarza Japonii.

W międzyczasie na południu flota dokonała serii błyskawicznych ataków na porty położone w Nowej Gwinei, a także na Borneo, gdzie jest ropa naftowa i na bogatej w surowce naturalne Jawie. Marines donoszą o zdecydowaniu Brytyjczyków, którzy bronią Sumatry i swojej części Borneo. Mimo początkowego oporu siły holenderskie na Dalekim Wschodzie praktycznie przestały istnieć, podobnie jak wojska francuskie, które wycofały swoje oddziały ze stolicy Indochin na mocy porozumienia między Vichy i Tokio.

Tymczasem przyszła pora na interwencję w Shanxi...
 Share

4 Comments


Recommended Comments

Od następnego wpisu planuję dodatkowo zaznaczać konkretne miejsca za pomocą tekstu, żeby ludzie mieli pojęcie gdzie co leży na mapie. Muszę znaleźć jakiś sposób na wstawianie większych obrazków, żeby było to widoczne.

Link to comment
Po zabezpieczeniu flanki flota będzie przerzucić siły (...)

O bogowie! Trzymajcie mnie! Holy.Death popełnił błąd językowy! Niemożliwe stało się możliwe. :)

Twój AAR bardzo mi się podoba, chociaż jak już wielu wspomniało, mógłbyś dać więcej screenów, które by pokazywały co robisz, chociaż teraz widzę, że jest postęp, tylko czemu te wszystkie strzałki i napisy są robione w programie graficznym? Jednak tekst jest lepszy, niż świetny. Bardzo szczegółowo i skrupulatnie opisujesz wszelkie manewry wojsk, bardzo ładnie uzasadniając swoje działanie.

Link to comment
O bogowie! Trzymajcie mnie! Holy.Death popełnił błąd językowy! Niemożliwe stało się możliwe.

Kwestia poprawek, które zachodziły w tekście już po jego publikacji. Wbrew powszechnej opinii popełniam błędy, ale z powodu dbałości o moje wypowiedzi bardzo rzadko jest to widoczne.

Twój AAR bardzo mi się podoba, chociaż jak już wielu wspomniało, mógłbyś dać więcej screenów, które by pokazywały co robisz, chociaż teraz widzę, że jest postęp, tylko czemu te wszystkie strzałki i napisy są robione w programie graficznym?

Nie do końca rozumiem pytanie. Jak inaczej miałbym stworzyć mapki pokazujące działania wojenne? Ponadto nie wiem jakie jeszcze obrazki miałbym zamieszczać. Zapychanie bloga screenami typu kapitulacja Francji niczemu by w gruncie rzeczy nie służyło. W mojej opinii np. AAR na blogu Face'a jest z kolei przeładowany obrazkami.

Bardzo szczegółowo i skrupulatnie opisujesz wszelkie manewry wojsk, bardzo ładnie uzasadniając swoje działanie.

W końcu wpisy są ukierunkowane na działania wojenne - taktykę i strategię. Gospodarka to tak naprawdę dodatek do wojny, który pełni rolę drugorzędną. Jednostki prototypowe, ważne zdarzenia polityczne czy inne istotne rzeczy będą oczywiście opisywane w razie ich pojawienia się. Od czasu do czasu postaram się także wtrącić coś z wiedzy historycznej.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...