Jump to content
  • entries
    161
  • comments
    916
  • views
    177,956

Recenzja - Przygody Tintina Tajemnica Jednorożca


Sergi

1,044 views

 Share

Recenzja - Przygody Tintina Tajemnica Jednorożca

jaquette-les-aventures-de-tintin-le-secr

PTTJ to gra na podstawie filmu na podstawie komiksu. Czy taka papka ma szanse u prawdziwego gracza?

Okazuje się, że ma, pod warunkiem że stoi za nią takie studio jak Ubisoft.

Przygoda Tintina zaczyna się gdy kupuje on na pchlim targu model tytułowego statku, którym interesuje się kilka osób, które za wszelką cenę chcą go zdobyć. Potem następują sekwencje biegania, skakania, pływania, jeżdżenia i latania które prowadzą nas do rozwikłania tej, mało zresztą skomplikowanej, zagadki.

Gra - zgodnie z kanonem - zawiera kilka mechanik, mających jak najlepiej odwzorować wydarzenia z filmu. Większość gry wykonano w konwencji platformówki - skaczemy po równoważniach, bijemy wrogów i otwieramy kolejne drzwi. Oprócz tego kilka razy przelecimy się samolotem, przejedziemy motocyklem, trochę pofechtujemy i pochodzimy po lokacjach w pełnym 3D. Ten ostatni element wypadł najgorzej - lokacje są małe, kamery nie da się ruszyć, a zadaniach na nich są zwyczajnie nudne (bo jak tu szukać tropu, gdy droga jest prosta jak drut?).

TINTIN%202011-10-23%2013-13-57-88.png

Tintin zaraz wyzwoli gniew

Żaden z tych elementów nie poraża pietyzmem, ale na ogół nie są one też wykonane "na odwal się". Można pograć bez uczucia, że jedyne co w tej grze się liczy to licencja. Trochę gorzej jest z grafiką - ta zawisła gdzieś pomiędzy oryginalnym, komiksowym stylem, a niemal-fotorealistyczną grafiką filmu. Nie oznacza to, że jest brzydka - w większości etapów czuć rękę twórców BG&E. Pod względem niektórych animacji i rozwiązań (skoki po ścianach, wskakiwanie na platformy) jak żywo staje przed oczami seria PoP.

Kuleje za to złożoność modeli i ostrość tekstur, do tego momentami pojawiają się bugi, jak np. Tintin przymykający oczy jakby było mu bardzo dobrze. Albo niedobrze. Albo jedno i drugie naraz.

TINTIN%202011-10-23%2014-34-39-97.png

Mass Effect się chowa

Jak już powiedziałem o obrazie, to zdanie o dźwięku. Muzycznie gra trzyma poziom - wykorzystano nagrania z filmu, dobrze skomponowane i zagrane, do tego osadzone w odpowiednich miejscach. Nie są to ociekające "epickością" marsze, ale miła, filmowa muzyka. Sample i głosy postaci są w porządku, ale nie przykuwają uwagi. Wyjątek stanowi Haddock - jego przekleństwa i głos, jakim je wymawia to istny rodzynek. Szkoda że ma ich raczej mało i po kilku bójkach znamy jego Barnacle i Typhoony na pamięć.

Dodatkowym atutem gry jest wsparcie kontrolerów ruchowych w wersjach na Xboxa i PS3. "Wsparcie" to za dużo powiedziane, bo z Kinecta czy Move skorzystamy raptem kilka razy w ciągu gry, przez 90% czasu pad jest naszym jedynym narzędziem. Trochę szkoda, bo np. w walkach na miecze widać potencjał takiego rozwiązania.

TINTIN%202011-10-23%2014-24-54-58.png

Prawie jak SW:Racer. Prawie

Oprócz zwykłego, samotnego przejścia gry możemy jeszcze zagrać w coopie, zbierać skarby odblokowujące dodatkową zawartość i grać w wyzwania (samolot, miecze, motocykl). Tylko że nawet z tym nie jest to gra na lata. Jeśli rysowanie szlaczków macie już za sobą, to gra starczy Wam na dwa posiedzenia. Jeśli ta przygoda wciąż przed Wami (a taki wydaje się być target) to siądziecie do niej trzy razy.

W ostatecznym rozrachunku gra wypada na plus - jest dobrze zrealizowana, nawet nie znając filmu można w nią z przyjemnością pograć (jeśli nie bierzemy fabuły na serio będziemy mieli przynajmniej ubaw patrząc jak Tintin pokojowo masakruje wrogów). Jednak ze względu na długość i poziom trudności trafi raczej do młodszej części graczy.

Ważna uwaga - Po ustawieniu języka na polski nie wyświetlają się polskie znaki, dobrze więc, żeby pociechy znały jakiś język obcy.

 Share

1 Comment


Recommended Comments

Od początku miałem przeczucie, że może z tego wyjść całkiem niezła gra. Która i tak mnie ani trochę nie interesuje, ale gdybym miał małego brata, to pewnie bym zagrał.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...