Jump to content
  • entries
    359
  • comments
    2,977
  • views
    109,797

Peter Falk... - czyli wspomnienie


mistew

592 views

 Share

W zeszły piątek świat obiegła wiadomość, że nie żyje znany aktor Peter Falk. Szczerze mówiąc spodziewałem się mniejszego odzewu w naszym kraju, ale w sumie... przecież Columbo lubiło oglądać co najmniej trzy pokolenia widzów.

Peter_Falk.jpg

Na czym polega fenomen serialu? Trudna sprawa, zapytani mogą wam różnie odpowiedzieć. Jednak moim zdaniem chodzi tu o urok porucznika. Chodzący w wymiętolonym prochowcu (swoją drogą - określenie "prochowiec/płaszcz niczym Columbo" można nieraz spotkać w słowie pisanym czy nawet mówionym), niezdarny, jeżdżący w starym Peugeocie 403, czasem z bassetem na przednim siedzeniu... i ta tajemnicza żona, której nigdy nikt nie widział (choć powstał kiedyś serial Mrs. Columbo, tu macie

, jednak te filmy nie należą do kanonu ). To wszystko sprawiało, że porucznika nie dało się nie lubić... i jeszcze to "just one more thing" - legendarna kwestia! Do tego w filmie raczej nie było gwałtownych strzelanin, obijania mordy złoczyńcom. Nie dość, że całą zagadkę zwykł Columbo rozwiązywać samodzielnie to jeszcze już na początku wiadomo było kto zabił! Od obydwu tych reguł był mały wyjątek w jednym odcinku, który kończył się płynięciem porucznika na łódce w stronę zachodzącego słońca (ta, twórcy Columbo czasem nie byli pozbawieni romantyczności).

Jak widzicie, serial był bardzo ciekawy, a dla wielu osób zyskał status kultowego, nawet bardziej od Kojaka. Jednak - jak łatwo się domyślić - Falk nie grał tylko w jednym serialu, choć zawsze będzie z nim kojarzony. Z innych zacnych filmów muszę wspomnieć o "Wielkim wyścigu", genialnej komedii z początku lat 60. gdzie grał Maxa, pomocnika czarnego charakteru. To właśnie on był tym mistrzem zła, który "wciskał przycisk" i rozwalił na starcie samochody numer 14, 3, 8 i 5 "ej... numer pięc to my" :icon_lol:. Bajeczna rola.

Mainstreamowi widzowie mogą go kojarzyć z małą rólką jaką zagrał kilka lat temu w filmie Next. Ostatnio wystąpił także w filmie "Mój stary i ja", który to film trzymam od roku na półce i dotychczas go jakoś nie obejrzałem.

Był ulubionym aktorem Johna Cassavetsa, znanego reżysera. Wystąpił także w filmie Wima Wendersa "Niebo nad Berlinem". Jak widzicie Falk sprawdzał się i w rolach komediowych i dramatycznych. Nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednym filmie - "Zabity na śmierć" w któym gwiazdy parodjują swoje własne role kryminalne. Super komedia, uśmiałem się wtedy... Dwa razy dostał nominację do Nagrody Akademii - za "Arystokrację podziemi" oraz "Murder, inc." Niestety nie udało mi się obejrzeć tych dwóch filmów, więc na razie nic o nich nie powiem. (Jakby ktoś wiedział gdzie zdobyć te cuda, będę wdzięczny.)

Życie prywatne Falka nie było popularnym tematem na salonach. Wiadomo, że w latach 60. i 70. miał żonę Alyce Mayo, z którą dorobił się dwóch dzieci (córek, o ile dobrze pamietam). Potem rozwiódł się z nią i poślubił Sherę Danese, która nieraz występowała w Columbo. Jego córka jest zaś prywatnym detektywem. Ot, ciekawostka.

W ostatnich latach Falk cierpiał na demencję, najprawdopodobniej miał także chorobę Alzheimera. Był to podobno skutek jakichś operacji dentystycznych, czy też chirurgicznych w 2007. Lekarz rodziny Falków parę miesięcy temu powiedział, że Falk nie rozpoznaje już swojej najsłynniejszej roli.

I tak upłynęły ostatnie lata człowieka o zagadkowym spojrzeniu (Miał szklane oko, po tym jak w wieku trzech lat musiał przejść operację), który podobno miał jakąś część Polskich korzeni (choć bardziej Madziarskie).

Dziś przyszło nam się żegnać z tym wspaniałym aktorem. Just one more thing? Nie tym razem...

Wielki wyścig się skończył.

? "Mistew" spółka - z tym - z ograniczeniem umysłowym 2011

 Share

2 Comments


Recommended Comments

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...