Jump to content
  • entries
    69
  • comments
    112
  • views
    90,948

Ćwierć-youkai, który chce rządzić światem ? Nurarihyon no Mago


Gavron88

1,255 views

 Share

nurarihyon_no_mago_wallpaper_by_kimaru_kun.png

O czym to jest?

Nura Rikuo jest z pozoru (znowu) zwyczajnym dziewięcioletnim chłopcem. Mieszka jednak w domu gdzie żyją i gromadzą się przedstawiciele youkai (japońskie określenie demona ? znacznie jednak różniący się od typowego wyobrażenia demonów w krajach zachodnich) z całego regionu Kanto, a jego dziadek jest nikim innym jak ich Naczelnym Dowódcą (w angielskim tłumaczeniu ? Supreme Commander), znanym jako Pierwszy. Zarówno dziadek Rikuo jak i jego ojciec gustowali w ludzkich kobietach, dlatego Rikuo odziedziczył tylko ćwierć krwi youkai. Mija właśnie kilka lat od śmierci ojca głównego bohatera (Drugiego) i ma odbyć się nominacja na jego następcę. Nominowany zostaje nie kto inny jak Rikuo, który jednak wcale się z tego faktu nie cieszy. Niedawno dowiedział się iż youkai tylko straszą i zabijają ludzi, a sam bardziej czuje się człowiekiem niż demonem. Sytuacja zmienia się gdy autobus w którym miał jechać do domu Rikuo zostaje zaatakowany przez Gagoze ? jednego z członków rady którym nie spodobało się nominowanie Rikuo na pozycję Trzeciego. Rikuo jednak, dotarł do domu inną drogą, gdzie dowiedział się o napaści (w telewizji podano informacje o autobusie który utknął w zawalonym tunelu). Youkai jednak odmawiają gdy Rikuo prosi o pomoc w uratowaniu jego przyjaciół. Wtedy właśnie pierwszy raz obudziła się w nim demoniczna krew i przybrał swoją demoniczną postać. Rikuo zabija Gagoze i ogłasza wszem i wobec iż zamierza przewodzić wszystkim youkai na całym świecie, grożąc przy okazji śmiercią każdemu kto będzie skrzywdził ludzi. Przy tym zdarzeniu wyszedł na jaw także bardzo kłopotliwy fakt ? Rikuo może przybierać swoją demoniczną formę tylko w nocy, a po powrocie do ciała człowieka nic nie pamięta (jego osobowość pod wpływem przemiany także ulega zmianie). Od tego zdarzenia mija cztery lata. Rikuo zamiast stać się lepszym youkai (jak miał nadzieję dziadek), stał się lepszym człowiekiem, który wciąż niechętnie widzi się w roli Trzeciego. Zbliżają się jednak sytuacje które wymuszą na nim podjęcie ważnej decyzji ? czy chce być człowiekiem czy youkai...

Nurarihyon.no.Mago.Wallpaper.484099.jpg

Rikuo w swojej ludzkiej (po prawej) oraz demonicznej (po lewej) postaci

Z czym to się je, czyli co to jest?

Manga Nurarihyon no Mago należy do gatunku shounen, tego samego co Naruto, One Piece czy Bleach. W tym przypadku autor bardzo szczegółowo przedstawił świat z perspektywy youkai. Pełno tutaj wszelakiego nawiązania do japońskiego folkloru. Mamy więc masę różnych rodzajów demonów, rywalizację pomiędzy ich klanami oraz walczących z nimi Omnyouji ? są to ludzie którzy specjalizują się w bronieniu ludzi przed złymi duchami. Największą w tym przypadku wadą komiksu jest to, iż czasem łatwo pogubić się w gąszczu nazw i typach youkai ? autor jednak zamieszcza pomocne komentarze, niektóre wspomagane rysunkami wyglądające jak żywcem wyjęte ze starych japońskich książek z wizerunkami demonów rysowane pędzlem. Kreska jest porządna, mało jest w niej uproszczeń, a ze wspomnianymi wcześniej ilustracjami demonów pozycja zajmuje wysokie miejsce w moim rankingu na najładniejszą kreskę ? ode mnie duży plus.

Jako że mamy do czynienia z shounenem można spodziewa się sporej ilości walk ? i tak jest w rzeczywistości (aczkolwiek nie są tak liczne jak w innych przedstawicielach gatunku). Autor na szczęście (uważam to za spory plus) nie męczy nas wymyślnymi nazwami ataków, a główną na razie siłą napędową jest Strach (z japońskiego Osore) ? który determinuje wpływ danego youkai na otoczenie. Może przybrać także postać materialną i być wykorzystywany w walce.

Mago9.png

Kadry z anime

Trochę danych

Autorem mangi jest Hiroshi Shiibashi. Urodził się 6 czerwca 1980 roku w mieście Suita w prefekturze Osaka. Pierwsza wersję Nurarihyon no Mago (jako Oneshot) narysował w 2007 roku. Otrzymał za nią nagrodę Future Gold Cup (przyznawaną przez czytelników), która otworzyła mu drogę do serializacji. W 2008 manga zaczęła ukazywać się na łamach magazynu ?Weekly Shounen Jump?. W 2009 roku powstała także light novel autorstwa Satoshiego Oosaki oraz Hiroshiego Shiibashi. W 2010 roku powstało także anime. Pierwszy sezon liczący 26 odcinków ukazywał się w japońskiej telewizji od 5 lipca do 27 grudnia. Od 5 lipca 2011 roku emisję będzie mieć drugi sezon.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Opening pierwszego sezonu

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Zapowiedź drugiego sezonu

Podsumowanie

W moim osobistym rankingu wyżej stawiam tą pozycję niż Naruto czy Bleach (do One Piece?a trochę mu brakuje). Na pewno mogę polecić miłośnikom shounenów, ale także lubiący mangi z wyraźnymi nawiązaniami do japońskiej tradycji i kultury mogą znaleźć tu coś dla siebie.

 Share

1 Comment


Recommended Comments

Bardzo przyjemna manga.

Tak jak wspomniałeś, autor nie męczy wydumanymi, powtarzanymi w nieskończoność nazwami ataków. Owszem, pojawiają się, ale dość rzadko. Szczególnie biorąc pod uwagę innych przedstawicieli tego gatunku.

Drugie, co mi się bardzo podobało, to szybka akcja i nie przedłużanie jej na siłę. Niewiele jest potyczek, które trwają i trwają, i trwają, i trwają...

Największą w tym przypadku wadą komiksu jest to, iż czasem łatwo pogubić się w gąszczu nazw i typach youkai

Akurat z tym problemu nie miałem. Właśnie dzięki tym objaśnieniom, o których wspomniałeś.

Poza tym, nie wszystkie youkai zasługują na pamięć :].

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...