Jump to content
  • entries
    77
  • comments
    231
  • views
    28,366

the pirate books


CTRL85

244 views

 Share

Zebrało mi ię na przemyślenia i w tym wpisie zaprezentuję wam co wymyśliłem.

Wpis o piractwie, lecz nie komputerowego, czy muzycznego, a... książkowego.

Każdy wie co to jest książka, a jeśli ktoś nie wie - to coś jak instrukcja, ale często grubsza. (Chyba że to Antygona czy inny latarnik)

Jak już wiemy co to jest to możemy przejść do sedna sprawy, a mianowicie piractwa książkowego, które ma jedno, a nawet dwa oblicza. Ale to drugie jest bardziej skomplikowane.

1. e-booki.

Co to e-book? elektroniczne książka. Prawidłowe jest skojarzenie z czytnikami e-ksiąek. Ale zaraz zaraz... skoro powstały czytniki (legalnie dostępne) to czy to jest naprawdę nielegalne? I tak i nie, bo można ściągać ze stron, na których za ściągnięcie trzeba płacić. I wtedy jest to legalne. Ale już ściąganie ze stron typu chomikuj.pl, na których pełno jest e- i audio-booków często "pirackich" już nie.

Czyli sprawa wygląda podobnie, jak w przypadku gier, czy muzyki. Można ściągnąć z torrenta, ale można dokonać zakupu przez np STEAM.

2. Biblioteki

Teraz to już całkiem mi odwaliło - myślicie. Ale czy na pewno? Pomyślcie ile w bibliotekach jest książek i ile osób zamiast kupić, idzie do biblioteki i pożycza? Nie twierdzę, że biblioteki są złe! Ile wydawca traci na bibliotekach. Oczywiście gdyby nie biblioteki wiele osób nie było by stać na książki, i mielibyśmy naród piszący "czesc czy mugłby mi ktoś pomuc? Mam taki problem rze dostałem z dyktanda 1 i nie wiem co robić" I tutaj biblioteki chcę porówanać do torrentów (nie bić!) a tych co pożyczają (czyli także mnie) do piratów. A poniżej takie małe porównanie:

TORRENTY

- wielki zbiór gier/filmów/muzyki

- gigantyczna liczba użytkowników

- wydawcy/producenci tracą wielką kasę

BIBLIOTEKI

- wielki zbiór książek (czasami audiobooków)

- duża liczba "użytkowników"

- autorzy/wydawcy ponoszą straty - (ile osób zamiast kupić pożyczy)

Może moje przemyślenia są błędne, i proszę o poprawienie mnie w komentarzach. Napiszcie co wy o tym sądzicie.

pozdrawiam

CTRL85

 Share

3 Comments


Recommended Comments

W pewnym sensie masz ciut racji. Co do ebooków, to wydawcy nie mają się co martwić. Mnie coś trafia kiedy muszę przeczytać kilkunastostronicowe orzeczenie na monitorze. Nie wyobrażam sobie czytania całych książek siedząc przed ekranem. Tu papieru nic nigdy nie zastąpi.

Natomiast co do biblioteki - one jednak płacą tym wydawcom, w porównaniu do przywołanych torrentów. Poza tym fan danego autora i tak pójdzie do sklepu, gdyż na dostęp do popularnej książki, przynajmniej w mojej bibliotece, można czekać miesiącami.

Link to comment

Większe straty są od piractwa, niż od bibliotek. Mi szczerze nie chce się chodzić do biblioteki i wypożyczać książek. Wolę kupić i mieć na swojej półce...

E-booki to przyszłość, lecz niejasna przyszłość, bo papier zawsze był w modzie i jeszcze długo się utrzyma na topie. Czytanie książek na ekranach jest męczące.

I wtedy jest to legalne. Ale już ściąganie ze stron typu chomikuj.pl, na których pełno jest e- i audio-booków często "pirackich" już nie.

Czy to nie jest oczywiste? Serwisy, które sprzedają audio i e-booki kupują licencje. Osoba fizyczna umieszczając plik nielegalnie dla szerszej publiczności popełnia przestępstwo, bo wyraźnie jest napisane do użytku prywatnego.

Biblioteki się przydają, bo nie wszystkie książki można jeszcze kupić. Części skończył się nakład, a jeszcze inne są niedostępne. Jedyne, co pozostaje to biblioteka.

I tutaj biblioteki chcę porówanać do torrentów (nie bić!) a tych co pożyczają (czyli także mnie) do piratów.

Błędne porównanie. Piraci nie pożyczają. Oni kradną. Ściągają grę/muzykę/filmy bez późniejszego zamiaru zakupu produktu. Do tego śmią jeszcze krytykować to co ukradli... To nie jest pożyczenie. Wyprodukowanie albumu z piosenkami, gier i programów jest droższe niż książki. Chyba, że wolałbyś, aby skoro są gry demo, wersje programów trial to może książki też tak zróbmy? Do bibliotek damy wersje "okrojone", a jeśli chcesz zobaczyć całość to sobie kup.

Dobra idea? Moim zdaniem nie.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...