Seifuku - Japoński mundurek szkolny
Seifuku(??). Pod tą jakże dziwną nazwą kryje się nic innego jak Japoński mundurek szkolny, chyba najbardziej charakterystyczna rzecz dotycząca szkolnictwa Kraju Kwitnącej Wiśni. Mundurki mają swoje początki w okresie największych zmian, czyli epoce Meiji. Obecnie używa się ich zarówno w szkołach publicznych jak i prywatnych, choć uczniowie podstawówek często są zwalniani z obowiązku ich noszenia.
W szkołach średnich mundurki bazują na stylu wojskowym w przypadku męskich strojów i marynarskim dla dziewcząt. Zostały one stworzone na podstawie mundurów wojskowych z epoki Meiji, które to z kolej były wzorowane na europejskich mundurach marynarki wojennej. Pomimo popularności tego typu ubioru szkolnego, niektóre szkoły zmieniają ich krój na bardziej przypominający ten z zachodnich szkół parafialnych, czyli białej koszule z krawatem, marynarki z godłem szkoły i spodnie dla chłopców, a spódnice dla dziewcząt.
Co prawdo mundurki są obowiązkowe w Japonii, ale nie oznacza to że wszyscy wyglądają tak samo. Każda szkoła ma prawo modyfikować strój tak, aby był charakterystyczny i kojarzony z daną placówką. Często zdarza się że młode Japonki decydują się na daną szkołę średnią właśnie ze względu na krój mundurka.
Mundurki są dzielone na dwa rodzaje. Letnie i zimowe. Pierwszy noszony jest w okresie od maja do końca września, a drugi przez pozostałą część roku. W Japonii oprócz zwykłego stroju szkolnego wyraźnie jest też określony ten przeznaczony na zajęcia wychowania fizycznego. Jest to dres używany przez cały rok oraz t-shirt i krótkie spodenki przeznaczone na lato.
Gakuran(???). Jest to mundurek szkolny przeznaczony dla chłopców. Przeważnie czarny, ale zdarza się także granatowy lub ciemnoniebieski. Marynarka posiada charakterystyczny stojący kołnierz i jest zapinana na guziki z logiem szkoły.Jako ciekawostkę dodam że drugi guzik (licząc od góry) może być podarowany dziewczynie jako wyznanie miłości, gdyż znajduje się on najbliżej serca.
Strój marynarski(????? - s?r?-fuku). Rodzaj mundurka przeznaczony dla dziewcząt a stworzony na wzór mundurów Royal Navy. Trafił on do Japońskich szkół dzięki Elizabeth Lee, dyrektor Uniwersytetu Jo Gakuin w Fukuoce, w 1921 roku. Strój ten składa się z bluzy z kołnierzem w marynarskim stylu i spódnicy. Wstążka jest wiązana z przodu i przyczepiona przez pętlę do bluzy. Wstążki mają oczywiście różne warianty (apaszki, krawaty itp).
Loose socks (???????-r?zu sokkusu). Jest to niezwykle popularny wśród japońskich dziewcząt rodzaj skarpet. Choć nie są one częścią mundurku szkolnego, często są do niego zakładane. Oczywiście o ile szkoła tego nie zabrania. A czym Loose socks różnią od zwykłych? Długością. Mogą sięgać nawet 2 metry. Są najczęściej noszone poniżej kolana i przytrzymywane specjalnym przylepcem.
Loose socks są modne mniej więcej od połowy lat dziewięćdziesiątych, uważa się że noga dziewczyny wygląda w nich zgrabniej.
18 Comments
Recommended Comments