Jump to content
  • entries
    69
  • comments
    112
  • views
    90,948

?Zmierzch? po japońsku czyli Tsukihime


Gavron88

1,549 views

 Share

54928-clearfile_tsukihime_super.jpg

Blue Blue Glass Moon, Under The Crimson Air

Głównym bohaterem jest Tohno Shiki, którego poznajemy w momencie gdy jako dziecko budzi się w szpitalu po poważnym wypadku (tak przynajmniej tłumaczy jego stan lekarz). Odkrywa przy tym iż wszędzie widzi dziwne linie. Na każdej rzeczy oraz na każdym człowieku. Shiki odkrywa także że przecięcie którejkolwiek lini na obiekcie skutkuje jego natychmiastowym zniszczeniem. Jednak ani lekarze ani ktokolwiek inny nie wierzą mu, a zniszczone przedmioty uważają za zbieg okoliczności. Sfrustrowany Shiki ucieka ze szpitala. ?Przypadkowo? spotyka dziwną kobietę mówiącą mu że jest czarodziejem. Daje Shikiemu specjalne okulary blokujące jego moce widzenia ?linii?.

Po wyjściu ze szpitala Shiki dowiaduje się że został wyrzucony z domu, a opiekę nad nim mają sprawować krewni ? rodzina Arima. Mija 8 lat. Shiki jest normalnym uczniem uczęszczającym do drugiej klasy liceum. Wtedy też otrzymuje wiadomość od swojej młodszej siostry, iż ich ojciec umarł i może powrócić do domu. Jego przeprowadzka zbiega się z czasem z tajemniczymi morderstwami dziejącymi się w jego rodzinnym mieście, których ofiary pozbawiane zostają krwi. Gdy Shiki wreszcie dociera do posiadłości Tohno ? jego nowego (starego) domu, okazuje się że oprócz niego mieszka w nim tylko 3 osoby ? jego siostra oraz dwie służące ? siostry Hisui i Kohaku.

Pewnego dnia Shiki musiał opuścić wcześniej zajęcia z powodu anemii i gdy przysiadł na murku by odpocząć, zobaczył ją? Blond piękność z czerwonymi oczami. Patrząc na nią zapałał nagle rządzą zabijania. Śledził ją aż do jej mieszkania, zadzwonił do drzwi, a gdy ofiara otworzyła urzył swojej mocy i pociął ją na 17 kawałków (nożem danym mu przez Kohaku tego samego dnia)? Potem zapadła ciemność. Obudził się w swoim pokoju w posiadłości Tohno, a wypytawszy Hisui dowiedział się iż został znaleziony omdlały w parku. Okazało się także że nie miał na sobie ani śladu krwi. Shiki zaczął myśleć iż rzeczywiście musiał zemdleć, a rzeź była tylko złym snem? Do czasu gdy idąc następnego dnia do szkoły na drodze nie czekała na niego ów blond włosa piękność?

an-arcueid-good-end.jpg

Arcueid czekająca na swojego mordercę

Tsukihime jest to Visual novel stworzony przez duet Kinoko Nasu (scenariusz) - Tekeshi Takeuchi (warstwa graficzna). Wydana została w roku 2000 kiedy to zadebiutowała na zimowym Comiokecie. Z miejsca zyskała sporą popularność dzięki bardzo dobrej fabule i ciekawym temacie (głównie wampiry).

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Opening do Tsukihime

W grze występują dwie główne osie fabularne ? Near Side of the Moon (Jasna Strona Księżyca) który zawiera historie Arcueid (główna heroina) oraz Ciel oraz Far Side of the Moon (Ciemna Strona Księżyca) zawierający scenariusze Akity, Hisui i Kohaku. Każda ze ścieżek heroin zawiera 2 zakończenia (oprócz Kohaku, która posiada 1 zakończenie), co daje pokaźną liczbę 9 zakończeń.

Gra oryginalnie jest po japońsku, a zdobycie egzemplarza graniczy z cudem. Fanowska grupa Mirror Moon stworzyła anglojęzyczny patch dla tych co chcą grać po angielsku. Patch zawiera także opcję umożliwiającą usunięcie z gry scenek hentai (występują dla każdej bohaterki).

W 2001 roku wydane zostało Tsukihime+Disc, mini dodatek zawierający parę opowiadań oraz tapet. Niedługo później światło dzienne ujrzało Kagetsu Tohya ? Fan Disc (według mnie coś pomiędzy dodatkiem a kontynuacją) zawierający oś fabularną której heroiną jest dziewczynka-kot (chowaniec) Len, a świadomość głównego bohatera zamknięta w jego własnym śnie, gdzie cały czas musi powtarzać ten sam dzień. Oprócz tego gra umożliwia ?poszukiwanie? w grze ukrytych opowiadań ze świata Tsukihime które są dostępne do przeczytania w oknie Nowej Gry. Od siebie dodam że opowiadania są bardzo dobre, a przy niektórych (zwłaszcza przy ostatnim) uroniłem niejedną łezkę.

tema_06_04.jpg

Len

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Opening do Kagetsu Tohya

Kilka słów o Anime

shingetsutan-tsukihime_small.jpg

Powiem krótko ? jeśli zagralibyście kiedyś w Tsukihime i wam się ono spodoba, to trzymajcie się z dala od anime. Ja sam pomimo iż jestem wielkim fanem Tsukihime, od anime odbiłem się przy pierwszych dwóch odcinkach. Jak można było spartolić tak świetny materiał? Ech? Jeśli nie graliście w grę i nie zamierzacie to możecie spróbować się za nie wziąć.

W porównaniu do gry pełno jest niedomówień czy niezrozumiałych sytuacji. Najbardziej widoczne jest to przy scenie mordowania Arcueid przez głównego bohatera. W grze Shiki zabija ją z zaskoczenia w jej własnym mieszkaniu. Jak to zrobili w anime? Po pierwsze morderstwo miało miejsce w parku (no tak, przecież nikt nawet nie zauważyłby takiej rzezi), po drugie, Arcueid widząc nadbiegającego Shikiego z nożem? ucieka. 1000 letni wampir z siłą przewyższającą nawet inne wampiry nagle ucieka przed licealistą? Litości. Jedynym plusem tego anime jest? jego opening (poniżej) oraz ścieżka dźwiękowa (niekiedy lepsza niż w grze). I to tyle

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Polecam Tsukihime nie gardzącym książkami (Visual novel to przede wszystkim czytanie) oraz miłośnikom wampirów w każdym wydaniu.

Mata D?zo!

 Share

6 Comments


Recommended Comments

Czy ta VNka nie jest czasem twórców Fate/Stay Night ? Design bohaterów jest IMO podobny. Szkoda, że tak mało czasu na F/SN mam i nie mogę się porządnie za grę zabrać :(.

Link to comment

@mishiu, trochę klimatu zachowali (ale tylko trochę). Dla mnie anime było skopane. Spłycili postacie (innym zmieniono w ogóle osobowości), dodali sporo niepotrzebnych wątków z innych scenariuszy (i ich nie zakończyli). "Mistrzostwem" była scena zabicia Arcueid - środek parku (i nikt tego nie widział?), a Arcueid na dodatek ucieka przed Shikim. W visualu sama stwierdziła, iż gdyby Shiki nie zamordował jej z zaskoczenia (scenariusz z gry), nigdy by mu się to nie udało. Wszystkie te niedoróbki w moich oczach dyskredytują to anime jako adaptację. Aczkolwiek przyznać trzeba iż wielu ludziom się podobało (tym którzy nie grali w grę).

Link to comment

"Zmierzch" po japońsku to nie Tsukihime, a raczej Vampire Knight. Zresztą jak pisałem anime było nadal bardzo dobre (niesamowicie klimatyczne i wciągające ze świetną muzyką). Trochę różniło się od gry, ale to nic złego. Anime przedstawiało ścieżkę Arcueid z pewnymi zmianami.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...