Jump to content
  • entries
    69
  • comments
    112
  • views
    90,949

Manga po Amerykańsku czyli ?MegaTokyo?


Gavron88

1,372 views

 Share

Początkowy zarys

Mangi jak wiadomo to komiksy rysowane przez japończyków charakteryzujące się specyficznym stylem (czerń i biel, zwykle duże oczy itd.). Rosnąca popularność mangi na świecie sprawiła że pojawiło się wielu ?nie-japońskich? artystów tworzących komiksy według mangowego stylu. Jednymi z nich byli twórcy MegaTokyo ? Fred Gallagher i Rodney Caston. W przeciwieństwie do innych ?naśladowców? udało im się stworzć bardzo dobry komiks.

megatokyo.jpg

MegaTokyo zaczynało jako typowy internetowy komiks czteropanelowy (o nieco nietypowej formule łączącej w sobie cechy komiksu amerykańskiego i japońskiego), ociekający dużą dawką humoru, często parodiując gry komputerowe oraz po części kulturę japońską. Z czasem z MegaTokyo rozstał się Rodney Caston, do tej pory odpowiedzialny za scenariusz. Komiks kontynuował odpowiedzialny za rysunki Fred Gallagher, a sama akcja skupiła się bardziej na wzajemnych relacjach bohaterów. Przeistoczeniu uległa także forma komiksu.

mto.gif

Początkowy format

MegaTokyo_1.png

Późniejszy format

Fabuła

Bohaterami MegaTokyo jest dwójka amerykanów ? Piro i Largo. Z pewnych przyczyn (Chcecie wiedzieć co myślę o waszym śmierdzącym konwencie? Właśnie to myślę o waszym śmierdzącym konwencie!) z targów E3 w USA trafili do Tokio, skąd przez wrogie działanie sił wyższych (czyt. brak kasy) nie mogą wrócić do domu. Przez jakiś czas mieszkają u Tsubasy ? kolegi Piro z Japonii ? lecz ostatecznie zostają zmuszeni do samodzielnego życia w obcym kraju (czyt. na ulicy). Piro znajduje pracę w sklepie z grami komputerowymi, o nazwie "Megagamers", natomiast Largo od czasu do czasu pomaga policji (krótko, oj krótko?), a także pracuje jako nauczyciel angielskiego w miejscowym liceum (Wielki Belfer Largo).

Zaletą MegaTokyo jest bardzo wiele ciekawych postaci w mniej lub bardziej parodiujące różne elementy ze świata gier i kultury japońskiej. Poniżej przedstawiam ogólny zarys niektórych postaci:

Piro

Largo,zejdź proszę. I załóż spodnie.

megatokyo-piro-0335.png

Pierwszy główny bohater i wcielenie Freda Gallaghera (jego wyidealizowany obraz z czasów studiów). Uwielbia japońską kulturę (zna dobrze japoński) i gry komputerowe. Ma poważne problemy z kobietami, dlatego zagrywa się w dating simy, a wielu życiowych sytuacjach rozwiązań szuka w mangach. Jest utalentowanym rysownikiem, ale kompletnie nie wierzy w swoje umiejętności.

Largo

Jeśli obaj tam zginiemy, to się nieźle wpienię.

megatokyo-largo-0452.png

Drugi główny bohater MeaTokyo I wcielenie Rodneya Castona. Wielki miłośnik gier komputerowych i alkoholu. Jest uzdolnionym hakerem i konstruktorem komputerów. Wręcz nienawidzi fabrycznie składanych podzespołów. Posługuje się głównie językiem leet, ale w ogóle nie zna japońskiego, co często doprowadza do zabawnych sytuacji. Ma także zaburzone poczucie rzeczywistości ? wszystko widzi przez pryzmat gier komputerowych (Prof. S. Jonaliści byli by wniebowzięci).

Hayasaka Erika

Coś sobie ustalmy. Nie potrzebuję cię.

megatokyo-erika-wall.png

Współlokatorka I najlepsza przyjaciółka Kimiko. Pracuje razem z Piro w MegaGamers. Jest niezależna, opanowana i cyniczna, nie stroniąca od przemocy w razie zagrożenia (Largo coś o tym wie). Wcześniejsze doświadczenia sercowe oraz późniejsze złe doświadczenia z fanami (Erika to była piosenkarka oraz seiy?) sprawiły że znienawidziła mężczyzn.

Nanasawa Kimiko

Przestańcie! Może ten biedny otaku właśnie nas słucha!

kimiko_cover_a.png

Współlokatorka i przyjaciółka Eriki. Jest kelnerką oraz początkującą seiy?. Na co dzień jest miłą łagodną dziewczyną, ale w sytuacjach stresowych może zachowywać się nieprzewidywalnie. Z tego powodu jej związki zawsze kończyły się katastrofą. Nienawidzi ranić ludzi, ale bardzo często jej się to zdarza (o czym przekonuje się wielokrotnie Piro). Nie mówi po angielsku i nie potrafi się jej wytłumaczyć że Largo nie rozumie ani słowa po japońsku.

Ping

Panie Żółwiu, to było bardzo niegrzeczne!

mt-char-ping.jpg

Zrobotyzowane urządzenie do Playstation 2 stworzone przez SONY. W tajemniczy sposób trafiła w ręce Tsubasy, przyjaciela Piro. Obecnie Piro "zajmuje się" nią pod nieobecność Tsubasy. Jest prototypem serii EDS (Emotional Doll System), modelem non-H (non-hentai); służy do symulacji w rzeczywistym świecie gier randkowych. Jest przywiązania do Piro (ale bez wzajemności), ma ciepły (ale naiwny) charakter. Przyjaźni się z Miho.

T?ya Miho

Oj, zazdrościsz mu, bo dobrze się czuje w swojej skórze.

0884-2.jpg

Mroczna i tajemnicza dziewczyna, "stara znajoma" Piro i Largo. Inteligentna i przebiegła, doskonale radzi sobie z całym wachlarzem gier, wliczając w to MMORPGi (Endgames). Biegle mówi po japońsku i angielsku, doskonale rozumie l33t. Zwykle ubiera się w stylu gosurori ("gothic lolita"), jednak jej charakteru bynajmniej nie można nazwać typowo "gotyckim". Ma złośliwe poczucie humoru i uwielbia gierki psychologiczne.

Seraphim

Nawet nie próbuj się wytłumaczyć. Oglądanie się za piętnastolatkami jest złe, i dobrze o tym wiesz.

megatokyo_seraphim-731942.jpg

Seraphim to komiksowe wcielenie żony Freda Gallaghera, Sary Wooden. Miniaturowy aniołek, agentka Agencji Sumień. Jej zadaniem jest obserwować działania Piro i kierować nim tak, by zachowywał się "odpowiednio". W trakcie komiksu pojawiają się na krótki czas dwie bliźniaczki Seraphim; można je odróżnić od oryginału wyłącznie po zachowaniu. Jedna z nich próbuje podbudować samoocenę Piro, druga utrudnia mu podejmowanie konstruktywnych decyzji.

Boo

Sq34k!

boo.gif

Chomik ze sztucznymi skrzydełkami, pierwotnie tymczasowy asystent Seraphim. Przydzielony do nadzorowania Largo. Po przeprowadzonej samowolnie akcji odbicia Seraphim (porwanej przez Asmodeusa) został awansowany do stopnia agenta. Porozumiewa się wyłącznie piskami ("Squeek!"), czasami w l33t ("Sq33k!"); utrudnia to jego zadanie, gdyż Largo każdy jego pisk traktuje jako aprobatę swoich zwariowanych działań. Wzorowany na chomiku Boo z gry "Baldur's Gate".

Junpei

Wiele rzeczy jeszcze Junpei nie wie o l33tmistrzu...

megatokyo-junpei-0421.png

Wysoko wykwalifikowany pracownik Korporacji Ninja, świadczącej m.in. usługi skrytobójcze i transportowe po okazyjnych cenach. Junpei posiada wszystkie umiejętności hollywoodzkiego ninja ? potrafi poruszać się po dachach z dużym obciążeniem, jest świetnym wojownikiem i akrobatą, mało co jest w stanie wytrącić go z równowagi (nie licząc uroczych mrocznych dziewczyn). Pracuje też na tokijskim lotnisku jako "weteran wizowy" ? jego zadaniem jest grać w Mortal Kombat z obcokrajowcami, którzy chcieliby dostać się do Japonii bez paszportu lub wizy. Oprócz tego ma oddzielny etat jako prawnik. Pokonany na lotnisku przez Largo, zostaje później jego uczniem i zgłębia tajniki l33t; w praktyce sprowadza się to do wyciągania "l33tmistrza" z kłopotów i dostarczania go do szkoły na jego lekcje. Mówi po japońsku, angielsku i niekiedy w l33t, niemiłosiernie kalecząc wszystkie trzy języki.

Pomimo tego iż MegaTokyo jest darmowym komiksem internetowym jego popularność urosła do tego stopnia, że zaczęto go wydawać w formie książkowej ? najpierw w USA, a potem w wielu innych krajach, w tym w Polsce. Jednak polskie książkowe wydanie dalekie jest od doskonałości. Najbardziej zawodzi tłumaczenie, które jest co najwyżej średnie. Dlatego jeśli ktoś chce poczytać MegaTokyo w dobrej wersji PL musi wejść na oficjalną stronę MegaTokyo, gdzie poza angielskim oryginałem znaleźć można wiele tłumaczeń na obce języki, w tym porządna wersja polska.

1161-lesson-in-awesome-w590h355.gif

Mata D?zo!

 Share

1 Comment


Recommended Comments

Umówmy się - poza Japonią NIE ma dobrych autorów manga/anime. To po prostu zupełnie inny styl rysowania podparty masą kulturowych inności, których ani my, ani amerykanie nigdy nie zrozumieją.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...