Jump to content

Kroniki

  • entries
    11
  • comments
    27
  • views
    9,457

C++ i o tym, że to wcale nie takie łatwe 2


ZymDeQuad

827 views

 Share

Witam ponownie. Jak wiecie wczoraj zarzekałem się, że napiszę program, który podaje aktualną lekcję, plan lekcji itp. I oto jest! Łatwe to nie było i zajęło mi .... 6h! 3 razy więcej niż przewidywałem.

No cóż, mówi się trudno, a żyje się dalej. Program zawiera 300linijek kodu, a samo napisanie go zajęło mi około 3h, drugie tyle pochłonęło użeranie się z błędami. ( Jednym z najgorszych było to, że mimo usunięcia kodu ciągle wpisywało się "Masz wolne idź grać" ;) ) Sądzę, że ktoś bardziej obeznany w temacie zrobiłby to parę razy szybciej, w każdym razie najgorsze było to, że sam musiałem wykombinować jak napisać ten kod na podstawie podstawowych komend...

Jak już wszystko działało, a ja się uspokoiłem dodałem malutkiego easteregg'a i wrzuciłem filmik z działającym programem na YT, oto wynik:

Klik

 Share

8 Comments


Recommended Comments

Jako iż w technikum uczyłem się podstaw C++ wiem, że to nie jest takie łatwe. Tzn jeśli ktoś ma dużo czasu i się nadaje do tego (a nie każdy się nadaje... oj nie) może próbować. Ale niech nie liczy na porządne wyniki z tej dziedziny przez parę pierwszych miesięcy.

A jeszcze co do wczorajszego tekstu - z tego co kojarzę Microsoft Visual Studio w wersji Express (nie mylić z Professional) jest darmowy (tzn nie można go używać do wszelkich zastosowań, ale do nauki jak najbardziej wystarczy). Wystarczy się tylko zarejestrować na stronie MS. Tzn mogę się mylić, bo ostatnio korzystałem z wersji 2008 a trochę czasu już minęło i pamięć zawodzi

Link to comment

Jak na 6h to trochę słaba, ale wiem jak to jest jak się trafi jakiś wredny błąd, pomyli się jakiś znak czy coś, to można i pół dnia tego szukać, już nie wspominając o jakimś błędzie logicznym :P

Mógłbyś umieścić kod w pętli, żeby aplikacja nie wyłączała się za każdym razem, a dopiero po wciśnięciu odpowiedniego klawisza. Zgaduję też, że plan jest na sztywno wpisany w kod, a lepiej byłoby go wczytywać z pliku, a jest to proste do zrobienia.

Jeśli to są Twoje początki, to całkiem nieźle.

Link to comment

C++ do łatwych nie należy, biorąc pod uwagę OOP i resztę(np. wskaźniki). O ile podstaw jest się łatwo nauczyć to już im dalej tym ciężej. Sam to wiem bo uczę się go już 4 lata^^.

Link to comment

Polecam zapoznać się z następującymi stronkami:

http://www.gamedev.pl/ - portal o robieniu gier Ale tu jest dużo wiedzy programistycznej na forum

kilka ważnych dla ciebie podstron

Od czego zacząć:

http://wiki.gamedev.pl/Warsztat_FAQ#Od_cze....C4.85.C4.87.3F

http://wiki.gamedev.pl/Warsztat_FAQ

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kurs programowania w C++(tak naprawdę to w ogóle programowania)

http://www.gamedev.pl/files/articles/megat.../Kurs%20C++.pdf

Sporo ciekawej wiedzy:

http://www.pwi.edu.pl/

Ściągnij sobie to środowisko programowania jest to darmowe i nie Trial

Visual C++ Express Edition stąd:

http://www.microsoft.com/poland/developer/...essedition.mspx

Polecam kupić/pożyczyć 2 książki:

1 - "Od podstaw Programowanie "

http://helion.pl/ksiazki/programowanie_od_...ghes,progpo.htm

2 - ?Symfonia C++?

i jeszcze świetne źródło wiedzy programistycznej oraz innej z dziedziny produkcji gier.

http://www.warp.nazwa.pl

oraz największe źródło wiedzy: www.google.pl

A jakby co to coś mogę pomóc podpowiedzieć

@ZymDeQuad - jeśli chodzi o 6 godzin to wcale nie tak dużo w tej sytuacji, ponieważ powinieneś zacząć od malutkich programików które dobrze ci pokażą jak używać pewnych elementów języka a także przy modyfikowaniu własnych programików i robieniu celowych błędów nauczysz się je lepiej wyszukiwać oraz rozpoznawać gdzie tak naprawdę jest błąd (1 - kompilator nie zawsze wskazuje miejsce błędu, 2 - czytaj komunikaty przy błędach).

Pozdrawiam

lukaszsa

Link to comment

Jak już wchodzisz na gamedev.pl to uważaj na forum, bo się czepiają strasznie(żartuję) :wink:. Ja proponuję jeszcze gamedev.net jak szukasz odpowiedzi na dręczące Cię pytania(tylko angielski musisz znać). Jak już powiedział lukaszsa Symfonia C++ to świetny wybór. Sam czytałem i polecam.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...