Skocz do zawartości

Koniec gry #80 - Timberborn


SerwusX

499 wyświetleń

GQVFWwh.jpg

Timberborn

  • Data pierwszej sesji: 20.09.2022 r.
  • Data ostatniej sesji: 06.10.2023 r. 
  • Czas gry: 16 dni. 
  • Czas w grze przy końcu: 27 cykl, 20 dzień
  • Frakcja: Folkogony
  • Poziom trudności (czas trwania susz): domyślny/normalny
  • Mapa: pierwsza/domyślna
  • Reszta statystyk:

TdJP67L.pngcdTq8MS.png

Ktoś może powiedzieć, że to naciągany koniec gry. Jak już kiedyś wspominałem, według zasad, które sam sobie narzuciłem, nie muszę gry "maksować", a wystarczy ją przejść. Wiem, że w grze jest jeszcze jedna frakcja, ale różnice są na tyle niewielkie, że postanowiłem ponowne przechodzenie nią gry sobie odpuścić.

Poza tym, w grze nie ma scenariuszy - są tylko mapy, więc gra w zasadzie posiada wyłącznie tryb piaskownicy i przechodzenie każdej mapy sprowadza się do tego samego, o ile można mówić o jakimś przechodzeniu w takim trybie. Ja założyłem, że muszę osiągnąć pełne zadowolenie kolonii, wybadać wszystkie budynki oraz zastąpić większość pracowników botami.

Oczywiście to jest dopiero wczesny dostęp, więc wszystko może się zmienić, ale na ten moment tak to właśnie wygląda. :) 

Poniżej zadowolenie. W trakcie gry odrobinę fluktuowało wokół aktualnej średniej wartości, w zależności od tego, czy ktoś uległ urazowi albo użądliła go pszczoła. Szansa na większe zadowolenie rosła wraz z mniejszą liczbą godzin pracy - jak w prawdziwym życiu.

31UisdT.jpg

SihGPCg.jpg

Zrzuty ekranu:

Spoiler

2BwVC6J.jpg

2V76Eo9.jpg

twHwl3M.jpg

g63YEOp.jpg

tDEMppn.jpg

a7y56Og.jpg

7kLlVWh.jpg

at6XOd1.jpg

khCiCgY.jpg

ggfriwh.jpg

aUUWxF6.jpg

Jako, że nie dało się zastosować oddalenia na tyle dużego, żeby objąć całą osadę na jednym zrzucie ekranu, poniżej wrzucam filmik. :D

 

 

Edytowano przez SerwusX

4 komentarze


Rekomendowane komentarze

W sumie to od jakiegoś czasu zastanawiam się nad Timberbornem. Z drugiej strony jednak, jak do tej pory odbiłem się od podobnej produkcji (Banished). Mógłbyś mi powiedzieć czy poza nietypowymi bohaterami (w sensie bobrami) gra ma coś ciekawego do zaoferowania?

  • Upvote 1
Link do komentarza

Nie grałem w Banished, więc nie mogę się odnieść bezpośrednio odnieść, ale może mógłbym porównać grę do starego Faraona, głównie przez obecność ścieżek. Z tymże tutaj bobry są nieskończenie bardziej ogarnięte, niż Egipcjanie. Tam obecność ścieżek determinowała losowość, więc mogło się zdarzyć, że do jakiegoś budynku nie docierały jakieś zasoby (słynne: zabrakło nam garnków, więc musimy rozebrać naszą luksusową rezydencją do nędznej rudery). Tutaj każdy chodzi z jakimś celem, plus jest specjalna mechanika priorytetów, które można ustawić na większość rzeczy. Chyba z trzy razy bobrowi zdarzyło się zablokować na amen, gdy zaczął budować jakieś małe budynki ze złej strony i został w jedynym pustym polu na środku, ale zawsze dostawałem komunikat i nikt nie zginął z tego powodu. :) 

Cykle dzielą się na dwa okresy, normalny i suszę, w której przestanie płynąć rzeka, więc trzeba odpowiednio zabezpieczyć wodę pitną i do nawadniania grządek.

Ogólnie tak jak napisałem we wpisie, chociaż są różne mapy (inny układ terenu), dwie frakcje (różnią się kilkoma budynkami) i poziomy trudności (bodajże długość suszy), po zrobieniu jednej z nich praktycznie widziałem wszystko, więc dalsza gra nie ma trochę za bardzo sensu. W zależności od tego jak dobrze zna się mechaniki, można to zrobić od kilku do ponad dwudziestu godzin. Ja dużo czasu spędzałem na aktywnej pauzie, w czasie której burzyłem i budowałem budynki - świetnie to jest tutaj zrobione, bo można planować budynki jeden na drugim, a bobry będą je budować w odpowiedniej kolejności i nie trzeba mieć wszystkich zasobów, bo konstrukcje nie wyczarowują się z powietrza.

Jest mechanika planowania dzielnic, rozumiem jak ona działa i być może przyspieszyłoby to rozwój kolonii. Ale szczerze na początku panował trochę za duży ścisk budynków przy jednoczesnym niedoborze ludności, więc nie chciałem dodatkowo dzielić kolonii.

No i są jeszcze boty: strasznie "OP" mechanika, bo można je tworzyć w nieskończoność - dopóki się nie zepsują, gdzie pierwszy zepsuł się chyba dopiero wtedy, gdy miałem ich już prawie sto. Mogą zastąpić bobry w prawie każdym zawodzie, przy jednoczesnym (prawie) braku potrzeb, więc dzielnice tym bardziej okazują się zbędne, bo można wysłać roboty do odległej kopalni do (nomen omen) roboty na 24 godziny na dobę. 

Widziałem też, że wciąż pojawiają się nowe aktualizacje. Znajomy mówił, że między kolejnymi aktualizacjami mogę przestać działać same zapisy, pewnie dlatego, że mogą zniknąć jakieś stare budynki albo zmieni się ich rozmiar.

Ja zawsze lubiłem budować, w Faraonie spędziłem wiele godzin, także za dzieciaka, chociaż był bardziej frustrujący. Ogólnie polecam, ale nie wiem, czy nie warto poczekać na premierę, tylko nie wiadomo czy i kiedy ona nastąpi. Najbardziej doskwiera brak kampanii albo chociaż jakichś scenariuszy, bo każda mapa to po prostu piaskownica.

Edytowałem odpowiedź i dodałem kilka informacji. 😀

Edytowano przez SerwusX
  • Upvote 1
Link do komentarza
39 minut temu, SerwusX napisał:

Ja zawsze lubiłem budować, w Faraonie spędziłem wiele godzin, także za dzieciaka, chociaż był bardziej frustrujący. Ogólnie polecam, ale nie wiem, czy nie warto poczekać na premierę, tylko nie wiadomo czy i kiedy ona nastąpi. Najbardziej doskwiera brak kampanii albo chociaż jakichś scenariuszy, bo każda mapa to po prostu piaskownica.

Dziękuję, że podałeś mi pełną informację o grze :).
Piaskownice" mi nie przeszkadzają (dlatego uwielbiam Cities: Skyrilnes ;)). Dlatego cały czas gdzieś tam zastanawiam się nad tą grą. Chyba faktycznie poczekam na premierę. Szczególnie, że po tym co czytałem w różnych miejscach, póki co nie jest warta swojej ceny.

Szkoda, że nie ma już dem, jak dawniej :).

  • Upvote 1
Link do komentarza

Cities: Skylines chciałem ograć, ale zawsze odpadałem po paru godzinach, jakoś nie mogłem się przekonać. Nie wiem, może świadomość faktu, że jest dużo DLC mnie odrzucała, a mam tylko podstawkę. :D Ale czasami wracam do gatunku strategii, jak coś fajnego dobrze siądzie. 

Z tego co wiem, to na Steamie są przynajmniej raz na rok festiwale indyków i wiele tytułów ma właśnie dema, fajna sprawa, bo dzięki temu sprawdziłem sobie Cult of the Lamb, które później przeszedłem. 

Edytowano przez SerwusX
  • Upvote 1
Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...