Przyszedł czas na kolejne dzieło literatury naukowej o grach komputerowych. Tym razem jest to książka "Zabójca w dziecinnym pokoju" autorstwa Thomasa Feibela - Niemca. Wszyscy znamy stosunek naszych zachodnich sąsiadów do gier komputerowych, więc z radością zasiadłem do lektury...
I srodze się zawiodłem.
Książka nie jest tak debilna jak mogłoby się wydawać. Autor podjął się m.in. opisania niektórych gatunków gier (i to poprawnie!), a nawet odpowiedzi na pytanie czy gry powodują wzrost agresji.
Fragment dotyczący tego ostatniego bardzo mi się spodobał:
Cytat[...] Naturalnie, że gry powodują agresję. To przyznają nawet sami ich producenci. [...] Agresji u graczy nie powodują brutalne sceny, lecz jego własne niepowodzenia. Nam, dorosłym, nieobce jest to uczucie na przykład w trakcie składania mebli. Prawie wszyscy z nas klęli i z wściekłością rzucali narzędzia w kąt, ale nikt nie zadawał pytania: "Czy Ikea powoduje agresję?" [...]
Czy to porównanie nie jest piękne ? Równie piękne jest podejście autora do naukowców badających wpływ gier:
CytatNa całym świecie prowadzi się badania, ankiety, eksperymenty i oceny. Ale z trudnością przychodzi nam wydanie niepodważalnego sądu. Niewiarygodna liczba uniwersytetów prezentuje wyniki swoich "może - badań" - nazywam je tak, ponieważ do wszystkich tych teorii dodaje się dla ostrożności słówko "może" [...].
I tym akcentem zakończę swój dzisiejszy wpis, dodając jednak, ze nie warto oceniać książki po okładce i autora po narodowości .
Edited by MajinYoda
0 Comments
Recommended Comments
There are no comments to display.