Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Sevard

Przeglądarki internetowe

Polecane posty

Jeśli idzie o szybkość, to Firefox zdecydowanie nie przoduje. Nawet we własnych testach nie wygrywa z Chromem, a jeśli chodzi o czas "wstawania", to bije go nawet prehistoryczny IE9.

http://www.pcmag.com...,2413632,00.asp

http://lifehacker.com/5976082/browser-speed-tests-chrome-24-firefox-18-internet-explorer-10-and-opera-1212

FF natomiast wart jest uwagi moim zdaniem głównie z powodu mnogości add-onów, jakie oferuje. Poza liskiem osobiście polecam IE10 - widać, że jeśli chodzi o współpracę z W8 to nie ma sobie równych, co raczej nie dziwi, jeżeli weźmiemy poprawkę na producenta ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nocoty7

Jeśli chodzi o przeglądarki "Chrome'opodobne", to:

- SrWare Iron

- Chromium

- Comodo Dragon

SrWare Iron jest IMO najlepszą przeglądarką z tych wszystkich - jest szybsze od Chrome'a, Chromium, a ostatnio nawet od Comodo Dragon, które stało się ociężałe ostanimi czasy.

Co do innych przeglądarek:

- Opera

- IE10

Opera IMO lepsza, ale minimalnie (na 7-ce - zapewne, na 8-ce lepiej sprawuje się IE10).

@echinopsis

Chrome jest bezpieczne, więc możesz być spokojny.

Jeśli serwery Google'a uznajesz za bezpieczne miejsce dla Twoich danych - to rzeczywiście...

@t3tris

FF natomiast wart jest uwagi moim zdaniem głównie z powodu mnogości add-onów, jakie oferuje

IMO dyskusyjna kwestia, bo może być ich dużo - ale akurat jak dla mnie, więcej przydatnych jest w sklepie Google'a.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież najlepsza jest Opera, najwygodniejszy interfejs ze wszystkich przeglądarek, a w szczególności szybkie wyszukiwanie (domyślne Allegro, Yahoo!, Wikipedia, Ceneo itp.) poprzez wpisanie w pasku wyszukiwania danej litery przed wyrazem, który chcemy wyszukać na stronie (a = allegro, w = wikipedia, c = ceneo itd.) - bardzo ułatwia poruszanie się pomiędzy stronami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chromium ma najnowszy silnik jaki jest. To Chrome jest opóźniony jeśli już (dopiero Chrome Dev ma tą samą wersję silnika co Chromium, Chrome Beta jest o wersję do tyłu, a stabilna wersja Chrome o dwie wersje). Pamiętaj, że Chromium jest w pewnym stopniu poligonem doświadczalnym dla Google i dlatego nie może być opóźnione.

Co do rozszerzeń - większość dodatków z Chrome'a powinna działać w Chromium. Ja z instalacją AdBlocka nie mam problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę Chrome jest taki dobry?

Może zacznę - chciałbym zmienić powoli przeglądarkę, ot tak, ponieważ na Firefoxie już trochę siedzę, zmieniłem sobie motyw, ale mi się trochę nudzi, czasami głupio zatnie.

Wobec tego chcę się przenieść na coś innego, IE oczywiście nie, bo...stereotyp, wiadomo. Operę mam na telefonie, bo chyba najmniej RAM-u żre, choć denerwuje mnie czasem. Nie wiem, jak to jest na komputerze.

Dlatego pomyślałem o Chrome, tyle ludzi go poleca, że szybka, że przejrzysta, że to i tamto. A ona przypadkiem nie działa w tle, nawet po kliknięciu krzyżyka? I czy dużo żre RAM-u?

No i mam pewien problem, bowiem pobrałem już sobie wcześniej Chrome'a, ale miałem nieostry obraz, drażniący. Potem mogę dać zdjęcie porównawcze z Mozillą.

Na Operze też mam taki nieostry obraz...

PS. Czym się różni Chrome od Chromium? co.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opera ma problem z odczytem "youtuba" jest gorzej teraz wcześniej było dobrze. Lepszym rozwiązaniem i z tymi samymi funkcjami np. "gesty" lepiej sprawdza się Vivaldi. Zresztą odpowiada ten sam twórca dawniej odpowiadał za Operę dzisiaj tworzy Vivaldi. Opera bazuje na chronium przez co stała się bardziej ociężała i dużo bardziej upodabnia się do chrome. Vivaldi ma więcej opcji niż firefox i jest dla zaawansowanych użytkowników. Mozilla coraz bardziej zbiera dane na temat użytkownika. Obecnie są trzy godne przeglądarki 1liga: Firefox, Chrome, Vivaldi i 2 liga Chronium, Opera.

Szybkość przeglądarek bazuje na wielu procesach stąd większe zapotrzebowanie na pamięć RAM. W Firefox można ustawić ręcznie dla słabszych sprzętów mniej procesów podczas chrome ma domyślne ustawienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.02.2015 o 15:04, Mihashek napisał:

Naprawdę Chrome jest taki dobry?

Może zacznę - chciałbym zmienić powoli przeglądarkę, ot tak, ponieważ na Firefoxie już trochę siedzę, zmieniłem sobie motyw, ale mi się trochę nudzi, czasami głupio zatnie.

Chrome jest przeglądarką jak każda inna. To, co jest dobre tak naprawdę mocno zależy od użytkownika, jego preferencji i przyzwyczajeń. Najlepiej po prostu posprawdzaj sobie różne przeglądarki i zobacz co Tobie najbardziej odpowiada.

Cytat

Dlatego pomyślałem o Chrome, tyle ludzi go poleca, że szybka, że przejrzysta, że to i tamto. A ona przypadkiem nie działa w tle, nawet po kliknięciu krzyżyka? I czy dużo żre RAM-u?

Nie, przeglądarka nie działa po jej zamknięciu. To, co działa w tle to usługa odpowiadająca za aktualizacje. I tak - Chrome potrafi być pamięciożerny, ale inne przeglądarki również. Dużo zależy od zawartości ładowanych stron - z pewnym rodzajem treści jedne przeglądarki radzą sobie lepiej, z innym inne.

Cytat

No i mam pewien problem, bowiem pobrałem już sobie wcześniej Chrome'a, ale miałem nieostry obraz, drażniący. Potem mogę dać zdjęcie porównawcze z Mozillą.

Na Operze też mam taki nieostry obraz...

To jest kwestia ustawień anty-aliasingu czcionek - wszystkie przeglądarki bazujące na WebKicie (czyli np. Chrome, Chromium, Opera, Vivaldi, Safari) tak mają. Trzeba się z tym pogodzić albo zainstalować jakąś wtyczkę, która potrafi zmienić ustawienia anty-aliasingu w WebKicie.

Cytat

PS. Czym się różni Chrome od Chromium? co.gif

Chrome ma dużo dodatkowych rzeczy dorzuconych przez Google'a. Przede wszystkim rozwiniętą integrację z usługami Google'a, ale również np. różne pluginy dodające wsparcie dla różnych formatów audio i video - Chromium niekiedy wymaga pewnych czarów, żeby rzeczy, które bez problemu działają w innych przeglądarkach, działały również w nim.

Dnia 16.02.2019 o 21:33, cali napisał:

Opera bazuje na chronium przez co stała się bardziej ociężała i dużo bardziej upodabnia się do chrome. Vivaldi ma więcej opcji niż firefox i jest dla zaawansowanych użytkowników.

Vivaldi też bazuje na Chromium. ;) I nie powiedziałbym, że ma więcej opcji niż ff - żadna znana mi przeglądarka nawet nie zbliża się do tego, co oferuje Firefox przez modyfikację about:config.

Cytat

Mozilla coraz bardziej zbiera dane na temat użytkownika.

Mozilla ma dosyć jasnę politykę co i kiedy może być zbierane - https://wiki.mozilla.org/Firefox/Data_Collection Tak naprawdę nie zbiera więcej niż wcześniej - chyba, że użytkownik świadomie wyrazi na to zgodę. Domyślnie Mozilla zbiera mniej danych niż konkurencja.

Osobną kwestią jest to, co przeglądarki potrafią zdradzić odpowiednio spreparowanym stronom - a potrafią naprawdę sporo. W Firefoksie sytuację ratuje to, że w about:config wiele rzeczy można powyłączać, w innych przeglądarkach bazujących na Chromium już nie bardzo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Naprawdę Chrome jest taki dobry? 

Może zacznę - chciałbym zmienić powoli przeglądarkę, ot tak, ponieważ na Firefoxie już trochę siedzę, zmieniłem sobie motyw, ale mi się trochę nudzi, czasami głupio zatnie." - Firefox ma problem z akceleracją sprzętową głównie z kartą graficzną a chrome jest zgodny z większością urządzeń GPU.

" Nie, przeglądarka nie działa po jej zamknięciu. To, co działa w tle to usługa odpowiadająca za aktualizacje. I tak - Chrome potrafi być pamięciożerny, ale inne przeglądarki również. Dużo zależy od zawartości ładowanych stron - z pewnym rodzajem treści jedne przeglądarki radzą sobie lepiej, z innym inne. " - Przeglądarki po zamknięciu kończą ładowanie stron nie zrywają połączenia natychmiast. Duże zużycie pamięci wynika z ilości procesów przeglądarki oraz ilości wtyczek użytych w każdym procesie.

"To jest kwestia ustawień anty-aliasingu czcionek - wszystkie przeglądarki bazujące na WebKicie (czyli np. Chrome, Chromium, Opera, Vivaldi, Safari) tak mają. " - przecież każda strona posiada inny zestaw czcionek a ty piszesz o wygładzaniu czcionek ekranowych. Można przeglądać każdą stronę korzystając z czcionek systemowych i obsługujących efekty wizualne systemowe.

"Przede wszystkim rozwiniętą integrację z usługami Google'a, ale również np. różne pluginy dodające wsparcie dla różnych formatów audio i video " - obsługa pluginów jest zgodna z silnikiem przeglądarki więc działa w każdej przeglądarce na tym samym silniku. Rozchodzi się o tryb zgodności który można łatwo dostosować przez konkretne wtyczki.

" Vivaldi też bazuje na Chromium. ;) I nie powiedziałbym, że ma więcej opcji niż ff - żadna znana mi przeglądarka nawet nie zbliża się do tego, co oferuje Firefox przez modyfikację about:config. " - akurat więcej ma zmian ustawień z opcji łatwo dostępnych a nie z trybu który wymaga czytania na wiki co tak naprawdę zmienia.

"Osobną kwestią jest to, co przeglądarki potrafią zdradzić odpowiednio spreparowanym stronom " " w innych przeglądarkach bazujących na Chromium już nie bardzo " - chrome posiada tryb izolacji od innych stron podczas przeglądania dane nie zostaną przejęte.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.03.2019 o 14:15, cali napisał:

Przeglądarki po zamknięciu kończą ładowanie stron nie zrywają połączenia natychmiast. Duże zużycie pamięci wynika z ilości procesów przeglądarki oraz ilości wtyczek użytych w każdym procesie.

Żaden proces nie działa po jego zamknięciu - nie może. To, że czasem proces jeszcze chwilkę po naciśnięciu X działa i sprząta po sobie to jest normalne i nie dotyczy tylko przeglądarek, ale większości softu, ale to jest stan, w którym użytkownik nie widzi procesu, ale on jeszcze nie jest zamknięty. Natomiast po paru sekundach po takim procesie już zazwyczaj nie ma śladu w systemie.

Cytat

przecież każda strona posiada inny zestaw czcionek a ty piszesz o wygładzaniu czcionek ekranowych. Można przeglądać każdą stronę korzystając z czcionek systemowych i obsługujących efekty wizualne systemowe.

Piszę o czymś zupełnie innym. Otwórz obok siebie tę samą stronę w FF oraz Chrome i porównaj czcionki - one wyglądają inaczej, nawet jeśli w teorii w obydwóch przypadkach są używane te same czcionki. Przeglądarki nakładają swoje filtry na stronę podczas renderingu. Przez to ta sama strona w jednej przeglądarce może wyglądać zupełnie inaczej niż w innej. Chromium ma to do siebie, że bardzo mocno rozmazuje czcionki.

Zresztą jest to problem z Chrome'm, który przewija się w internecie od lat. I da się go obejść, ale wymaga kombinowania i tu pora wrócić do cytatu z początku:

Cytat

Firefox ma problem z akceleracją sprzętową głównie z kartą graficzną a chrome jest zgodny z większością urządzeń GPU.

Ta, i właśnie dlatego jednym z rozwiązań problemu z renderowaniem czcionek w Chrome jest zaznaczenie opcji "Disable accelerated 2D Canvas" w chrome://flags/. A tak całkiem na  poważnie, to wszystkie przeglądarki mają problem z akceleracją sprzętową, tylko w różnych przypadkach występują one na różnych kombinacjach kart graficznych, sterowników, systemu, wersji przeglądarki itp. Zdarzało się nawet, że wyłączenie akceleracji sprzętowej miał pozytywny wpływ na wydajność i obciążenie kompa.

Cytat

 

obsługa pluginów jest zgodna z silnikiem przeglądarki więc działa w każdej przeglądarce na tym samym silniku. Rozchodzi się o tryb zgodności który można łatwo dostosować przez konkretne wtyczki.

 

Ano nie do końca. Chromium ze względu na swoją otwartość nie ma wbudowanego wsparcia dla pewnych zamkniętych formatów takich jak MP3, ACC, H.264 oraz H.265, które trzeba dodać (i nie robi się tego przez prostą wtyczkę), jeśli użytkownik chce z nich korzystać. Z innych rzeczy - Chrome ma wbudowaną wtyczkę PPAPI do obsługi Flasha, w Chromium trzeba je doinstalować ręcznie i dbać o to, żeby wtyczka była aktualna.

Cytat

akurat więcej ma zmian ustawień z opcji łatwo dostępnych a nie z trybu który wymaga czytania na wiki co tak naprawdę zmienia.

Co nie zawsze jest dobre, bo przez to użytkownik często zmienia coś, czego zmieniać nie powinien. Ogólnie ja wychodzę z założenia, że opcje podstawowe powinny być na wierzchu, a zaawansowane dobrze ukryte, żeby mógł je zmienić tylko ktoś, kto naprawdę wie co robi. Zbyt wielu osobom pomagałem naprawiać jakiś soft, bo oni przecież nie wiedzieli, że zaznaczenie danej opcji coś może zepsuć.

Cytat

chrome posiada tryb izolacji od innych stron podczas przeglądania dane nie zostaną przejęte.

I znowu mylisz pojęcia. To, że przeglądarka nie zdradzi nic o innych procesach, nie oznacza, że nie zdradzi czegoś o użytkowniku. Prosta rzecz - third party cookies - domyślne ustawienie w FF - zablokowane, domyślne ustawienie w Chrome - włączone.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...