Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

SeroslavJr

Ekran w grach co chwilę gaśnie

Polecane posty

Odkąd pamiętam mam pewien problem z komputerem... sam nawet nie wiem gdzie on dokładnie tkwi.

Otóż podczas zabawy w NIEKTÓRYCH grach (podkreślam, problem nie występuje w windowsie, tylko w grach, lecz nie wszystkich) ekran gaśnie jak szalony, mniej więcej każde "zgaśnięcie" ekranu trwa ok. sekundy, z natężeniem ok. 30-40 gaśnięć na minutę w najbardziej ekstremalnych przypadkach(czasem widzę grę tylko rpzez ułamek sekundy, tak często się to dzieje). Problem występuje od dość długiego czasu i zupełnie nie wiem od której strony się za niego zabrać. Instalowałem najnowsze sterowniki do karty graficznej, nie pomogło. Może jest to spowodowane podkręconym procesorem? Najdziwniejsze w tym problemie jest to, że ma on swoje humory... W grze BF: BC2 ekran przygasa BARDZO często, w Drakensangu gaśnie mniej razy, ale za to czasem ekran wyłączy się na amen i pokazuje komunikat "poza częstotliwością". W grze Black & White 2 dzieje się to różnie, z mniejszą częstotliwością od tej drakensangowskiej, ale wciąż dość często. Natomiast w WoWie, GTA4 problem w OGÓLE nie występuje - ale jak już wspominałem, jest to dość upierdliwy problem i zdarza się raz na jakiś czas. Tylko przez jeden dzień z niewiadomego powodu w GTA ekran mi gasł - w inne dni w ogóle.

Konfiguracja komputera jest widoczna w sygnaturze.

Z góry dzięki za pomoc i chęci, mam ogromną nadzieję że uda nam się wspólnie rozwiązać ten problem... uniemożliwia mi on w zasadzie grę w cokolwiek bym tylko nie odpalił. Jestem już zdesperowany i gorąco liczę na to, że w końcu uda mi się to naprawić...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie sądzisz, że to wina monitora... w takim razie dlaczego nie dzieje się tak we >wszystkich< grach? anyway spróbuję, chociaż marnie to widzę

@edit

Może to się wyda dziwne lecz za cholerę nie mogę znaleźć sterowników do mojego monitora... jest on już dość stary i egzotycznej firmy, ale jakby ktoś znalazł to proszę o umieszczenie sterowników w tym temacie. Monitor nosi nazwę BELINEA 102035w

@edit2

Obawiam się, że instalacja sterowników się nie uda, z prostego powodu - nie ma ich na płycie dołączonej do monitora, jest za to link do ściągnięcia ich z nieistniejącego (już) serwera(firma ogłosiła upadłość).

Trzeba kombinować w innym kierunku... jakieś pomysły?

@edit3 xD

Jednak znalazłem, udało się zainstalować... reset i sprawdzam czy pomogło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety instalacja sterownika monitora ani trochę nie pomogła... mam wrażenie, że teraz gaśnie jeszcze częściej, ale to pewnie tylko mi się wydaje. Pokombinuję trochę z częstotliwościami... nawiasem mówiąc, spodziewałem się tutaj trochę super-papki informatyków, a nie prostych rad w stylu "zainstaluj sterowniki, pokombinuj trochę, zresetuj komputer" itp. ;P Naprawdę nikt nie miał wcześniej takiego problemu? :/

@edit

Nastepne spostrzeżenie. Nie mają wpływu na gaśnięcie ekranu ustawienia graficzne, natomiast zauważyłem ciekawe zjawisko... zmniejszyłem w BF:BC2 ustawienia na najniższe, najniższą rozdzielczosć 1024x768 60Hz i rozpoczęła się maniana - obraz gasł w bardzo niewielkich odstępach czasowych, bardzo szybko - mimo że miałem zapauzowaną grę i nawet myszką nie ruszałem. W końcu obraz stał się czarny i monitor zasygnalizował brak sygnału. Po chwili jednak obraz się pojawił - znów zaczęło się szaleństwo (:D) i monitor wyłączył się na dobre - niby brak sygnału. Może ma znaczenie fakt, że używam przejściówki HDMI - DVI aby połączyć monitor z kartą graficzną?

Zmienianie rozdzielczości ekranu i częstotliwości nie dało żadnych efektów - czy to 58/59/60/70 czy 75Hz - tylko obraz nieco się rozmazał przy 75, lecz gasł jak gasł :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We właściwościach monitora masz zaznaczone Ukryj tryby których ten monitor nie może obsłużyć lub podobnie? Powinieneś mieć wtedy dostępne częstotliwości jakie są bezpieczne dla monitora. Potem gdy wejdziesz w grę musisz zadbać o to, żeby gra pracowała na takiej częstotliwości z jaką działa monitor. Komunikat jaki dostajesz znaczy Poza zakresem, czyli chodzi o częstotliwość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka by to nie była częstotliwość, na każdej obraz gaśnie jak gasł - w poprzednim poście powiedziałem już o tym, dzieje się to niezależnie od częstotliwości

Przeglądając tematy na naszym forum zauważyłem, że ludzie mający ten problem lub podobne - wszyscy mają tą samą kartę graficzną, radka 4850. Myślę, że nie jest to przypadek... Ktoś też wspominał o jakimś VPU Recover, wyjaśni mi ktoś co to jest i jak może mi to pomóc?

@edit

Znalazłem jakąś listę prawidłowych trybów, o to chodzi? Żadnej opcji "Ukryj tryby których ten monitor nie może obsłużyć" nie znalazłem. Pamiętaj, że używam windows 7.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz Windows 7 to klikasz na pulpicie prawym klawiszem mychy i wchodzisz w rozdzielczość ekranu, następnie ustawienia zaawansowane i klikasz kartę Monitor, w pozycji ustawienia monitora masz dwie rzeczy:

Częstotliwość odświeżania ekranu i poniżej Ukryj tryby, których ten monitor nie może obsłużyć

i ta pozycja musi być zaznaczona, po czym sprawdź jakie masz dostępne częstotliwości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zaznaczoną tę opcję i do wyboru mam tylko 2 częstotliwości: 59Hz i 60Hz - rozumiem że są one jedynymi obsługiwanymi przez mój monitor? Nawiasem mówiąc, nie wiem w czym mi to pomoże, bo i tak zawsze w grach ustawiam na 60Hz, dla eksperymentów daję 75 lecz wtedy obraz jest rozmazany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że wina monitora jest tutaj minimalna, ponieważ pracował on już pod innym komputerem i było OK

Oddanie na gwarancję nie wchodzi w grę bo upłynęła już daaaawno - monitor nie jest najnowszy... może to oznaka jego "zużycia"? Gorzej, jak zacznie się tak dziać na nowym ekranie...

Odkąd wymieniłem komputer na nowy to mi się takie cudy dziać poczęły. Może pokombinować coś z VPU Recover? Z tego co wyczytałem w innych topikach może to być wina resetowania się czegośtam w karcie graficznej ;]

@edit

W menu monitora mam możliwość ustawienia wejścia analogowego i cyfrowego, z tyłu monitora też mam jakieś 2 wejścia, jak je odróżnić? Gdy zmieniam się pomiędzy tymi 2 trybami to dostaję identycznego "zgaśnięcia" ekranu, myślę, że trafiłem na właściwy trop - mogę już wywołać ten efekt

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli da się podłączyć monitor laptopa - podłączę, tylko powiedzcie mi jak :P

Problem ten mam, jak już wspomniałem, odkąd pamiętam, czyli mniejwięcej odkąd mam nowy komputer i windows 7. Może powinienem zaktualizować windowsa? Używam wersji z bety (Build 7100) i nie chciało mi się go uaktualniać, bo wszystko chodzi dobrze - ale gdybym miał pewność, że po aktualce będzie lepiej, zrobię to bez wachania

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej wina jest po stronie systemu. Konkretniej DirectX nie korzysta z ustawień systemu dotyczących odświeżania, co powoduje takie cuda. Trzeba jakoś wymusić na sterowniku karty, żeby nie korzystał z nieobsługiwanych trybów. Bodajże za pomocą ATITool można to zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że problemu nie powoduje wyłączanie się systemu? Beta Windowsa 7 skończyła się miesiąc temu, od tego czasu system powinien się automatycznie wyłączać po dwóch godzinach pracy.

Jeśli to nie o to chodzi, sprawdź monitor na innym komputerze, obojętne jakim. Niech trochę popracuje, najlepiej z aplikacjami, które u Ciebie wywoływały błąd.

Możliwe też, że masz uszkodzony kabel - spróbuj skombinować jakiś inny i sprawdź.

Podłączanie monitora do laptopa - lapek powinien mieć wejście D-Sub ew. DVI. Podpinasz tak samo, jak do komputera.

Zainstaluj sobie SpeedFan i sprawdź temperatury w momencie kiedy z monitorem zaczynają się dziać jaja. Możliwe, że przegrzewa się karta graficzna.

Jaki masz zasilacz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli :P

1. Zaiste komputer resetuje się, jestem świadom tego że beta się już skończyła... jednakże nie zawsze się resetuje, są dni kiedy to się dzieje i są dni, kiedy nie mam ani 1 resetu komputera. Korzystam z tego :P

2. Nie za bardzo mam możliwość podłączyć monitor do innego komputera... z kolei gdy podłączę go do laptopa, nie będzie możliwe odpalenie tych samych gier co na desktopie, z prostego powodu - laptop ma już swoje lata...

3. Spróbuję pokombinować z innym kablem, tylko najpierw muszę go kupić :P

4. Wydaje mi się, że przegrzewanie karty nie ma nic do rzeczy - niezależnie czy od razu po włączeniu komputera włączę grę i zaczynają się dziać te cudy, gdy karta jest względnie chłodna, czy włączę grę np. po 2 godzinach gry w GTA4 (w którym problem nie występuje) i włączeniu BF:BC2 problem był jak był.

5. Zasilacz to LOGIC-500ATX 500W

6. "Odkręcanie" procesora nie przyniosło żadnych efektów... sprawdzam dla pewności.

7. Sevard: możesz mi przybliżyć to, jak mam to zrobić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwo tak powiedzieć żeby wymienić... zanim się zdecyduję na taki radykalny krok to zamierzam przetestować wszystkie możliwości na maksa. Poza tym, że nie jest firmowy, co w nim może być nie tak? Jest właściwie nowy, trzyma niską temperaturę, ma dobre chłodzenie, moc wystarczająca...

Do tej pory używałem kabla do monitora z przejściówką DVI - D-sub, usunąłem przejściówkę... wszystko działa dobrze tylko ani trochę nie pomogło to w zwalczeniu gaśnięć ekranu :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logic robi takie zasilacze, które od tak potrafią spalić całego kompa bez ostrzeżenia. Kolega dobrze radzi żeby wymienić. Jeszcze podkręciłeś proca i teraz jest większa szansa, że wybuchnie.

PS. Widzę, że ta paka michiego robi się coraz słynniejsza :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest żaden "radykalny krok" a POWINNOŚĆ zasilacz może nie dawać karcie odpowiedniego napięcia w strasie i Takie cuda na ekranie masz. Wymień go jak najszybciej jakiś spec ci doradzi lub załóż odpowiedni wątek w http://forum.cdaction.pl/Skladamy-komputer...zesci-f246.html.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niech się pali, mam cały komputer na gwarancji :P Poza tym, niby jaka byłaby tutaj wina zasilacza? Nie widzę żadnego związku (może poza tym, że może nie trzymać napięcia)

@edit

Można zamknąć temat, problem został rozwiązany, a przynajmniej została znaleziona jego przyczyna. Podłączyłem inny monitor do komputera i ekran przestał gasnąć. Czyli zbieram teraz pieniądze na nowy monitor... i to jednak nie jest wina zasilacza, muahah :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz może nie trzymać napięć już pod lekkim obciążeniem. W takim przypadku potrafią się różne cuda dziać.

A i jeśli chodzi o gwarancję, to jeśli to zasilacz coś spali, to możesz o niej zapomnieć. W większości przypadków serwis się połapie co się stało i dostaniesz tylko ładną odpowiedź - "z winy użytkownika".

Obecnie wymiana zasilacza jest priorytetem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...