Skocz do zawartości
Qbuś

"Wielki Błękit" (1988), Luc Besson

Polecane posty

Big_Blue_poster_200px.jpg

Wielki Błękit
(Le Grand Bleu)

Reżyseria:
Luc Besson

Rok premiery:1988
Gatunek: Dramat
Osada:
Jean Reno, Rosanna Arquette, Jean-Marc Barr
IMDB ID: tt0095250


Gdybym napisał, że ten film ma głębię, zabrzmiałoby to pewnie jako delikatna kpina. Dlaczego? Abo opowiada on o rywalizacji dwóch nurków bezdechowych o to, który zejdzie głębiej. Mało? Rzeczywiście tak brzmi, ale tak jest. Nie należy jednak się tym kierować. Bo jest to film o wielkiem miłości - do kobiety i do głębin, o granicach ludzkiej wytrzymałości, o samym człowieku i jego samotności. Filmowa narracja jest leniwa, spokojna, ale przyciaga widza niczym te głębiny błękitne. Piękne zdjęcia i genialna muzyka Erica Serry dopełaniają całości. Ten film to magia. Po prostu. Nie trzeba wcale być miłośnikiem mórz i oceanów. Jeden z niewielu filmów, które zawsze wyciskają choćby łzę, poruszając do głębi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary- wielkie dzięki! Wieki szukałem tego filmu, błądząc, nie pamiętając tytułu. Mały brzdąc byłem, kiedy widziałem go po raz pierwszy w TV (RTL7?) ale jedna scena (chyba finałowa) siedzi mi w głowie do dziś. Niedopowiedziana, urwana jakby w pół zdania, lecz tak oczywista, iż nie sposób nie przewidzieć, co mogłoby wydarzyć się dalej. Ale...no właśnie- czy aby na pewno?

Edytowano przez Hellspawn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedopowiedziana, urwana jakby w pół zdania, lecz tak oczywista, iż nie sposób nie przewidzieć, co mogłoby wydarzyć się dalej. Ale...no właśnie- czy aby na pewno?

A mi się wydaje, że scena końcowa była bardzo jednoznaczna. Pięknie zrobiona, łapiąca za serce i przejmująca, ale nie niedopowiedziana.

Jacques schodzi w dół i puszcza się, a więc ginie w głębinie. Decyduje się zostać tam, gdzie jego serce jednak najbardziej ciągnie. Odrzuca tym samym miłość Johany.

Czy może coś mi się pokręciło?

Mały UP tematu - Oglądał może ktoś wersję reżyserską?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...