Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Wlodarmw

Dysk zewnętrzny - uszkodzona struktura dysku

Polecane posty

Witam,

Na wstępie powiem, że jestem totalnym laikiem w tych sprawach i należy mnie niestety poprowadzić za rękę Wink

Wczoraj po uruchomieniu komputera chciałem się dostać na zewnętrzny dysk Samsunga, który przez cały czas podłączony jest do komputera (nie był on ruszany, więc raczej można wykluczyć uszkodzenia mechaniczne). Za każdym razem wyskakuje informacja, że należy sformatować dysk i ma on uszkodzoną strukturę. Prosiłbym o porady, bo nie chciałbym stracić tylu cennych danych (ponad 50 GB zdjęć i mnóstwo innych plików). Zmienił się także system plików na RAW z NTFS.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk jest sprawny. Uszkodzona jest tablica partycji lub jej lustrzana kopia albo jedno i drugie. Jeśli dane są bardzo cenne proponuję zrobić kopię posektorową tego dysku - warunkiem jest niestety to, że musisz mieć drugi nośnik o przynajmniej takiej samej (lub większej) ilości miejsca (640,1GB).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum otrzymałem odpowiedź, że uszkodzone jest MFT i MFT Mirr, więc chyba to o czym właśnie mówisz. Poradzono mi również, że mam teraz wykonać NTFS Scan, który właśnie robię. A jeżeli nie miałem zapełnionego całego dysku, tylko powiedzmy 60 GB to także potrzebuje tak dużego dysku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz wykonać NTFS skan to zakładam, że chodzi o program DMDE. Daj link do tego tematu na innym forum - zobaczymy co tam ktoś doradził. Z tego samego powodu z kopią i innymi działaniami się wstrzymaj.

EDIT >

Gość, który odpisał (migol21) jest specjalistą i narazie stosuj się do jego porad. Możesz też poczytać podobne tematy na tamtym forum, żeby się zorientować o co chodzi, co trzeba podawać, jak obsługiwać zalecane programy itp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk jest sprawny.

Miałbym wątpliwości. Nie bardzo mi się podoba wysoka wartość nieprzetworzona atrybutu "Liczba prób kalibracji". Nie powinna ona czasem wynosić 0 zamiast 147 (93 hex)? Podobnie z błędami zapisu - 110 (6E).

Nie wiem, czy dyski zewnętrzne rządzą się innymi prawami, ale gdyby to był dysk wewnętrzny, to raczej wiele dobrego by z niego nie było.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyski zewnętrzne (na szczęście, bo byłby jeszcze większy galimatias) rządzą się tymi samymi prawami (właściwie są to dyski wewnętrzne w dodatkowej obudowie z przejściówką SATA>USB, ewentualnie zamiast własnej elektroniki z SATA mają założoną elektronikę z np: USB - reszta jest ta sama). Natomiast różne marki i rodziny dysków rządzą się innymi prawami. W przypadku tych dwóch atrybutów wartość przeliczona stanowi wartości fabryczne (inaczej mówiąc - brak jakiegokolwiek pogorszenia), poza tym inne wartości nie wskazują na problemy (w przypadku awarii danego podzespołu z reguły pogarsza się w istotny sposób kilka parametrów) - nie ma więc powodów do obaw. Są parametry, których pogorszenie wartości surowej o 1 kwalifikuje dysk do wymiany, są parametry, w których patrzy się na wartości przeliczone, a są takie, które w ogóle niewiele wnoszą - i to się zmienia w zależności od producenta i rodziny dysków niestety... Trochę skomplikowane to...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skan NTFS zakończony - wrzucam link do pobrania wyników. Teraz mi wykrył ten DMDE, że mogę odzyskać wszystkie pliki, ale ma on wyłącznie opcje pojedynczego odzyskiwania każdego pliku (widzę wszystkie moje foldery w programie po tym skanowaniu). Ma ktoś jakąś alternatywę? Bo nie widzi mi się odzyskiwanie każdego pliczku po kolei, chociaż jak zajdzie taka potrzeba to jestem to w stanie zrobić.

http://www.sendspace.pl/file/90bcd2d2590d39b75631e58

No i prosiłbym o ewentualne porady co dalej z tym dyskiem jak już wszystko sobie przekopiuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłączać go gdy nie jest przez dłuższy czas używany (np: po zamknięciu systemu) albo odcinać zasilanie od komputera po jego wyłączeniu (przyciskiem na zasilaczu/listwie). Zalecane jest to ze względu na charakterystykę USB i typowe problemy z nim - niestabilność portu/kontrolera po stronie płyty głównej/dysku gdy używany jest dysk twardy skutkuje najczęściej właśnie tak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...