Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Sliferek

Rozwiązany: Problem z kartą grafiki.

Polecane posty

Specyfikacja:

System:

Vista (oryginalna i tylko dlatego jej używam...)

Płyta główna:

ASUS P5E3 DELUXE - http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Soc...75/P5E3_Deluxe/

Procek:

Intel Core 2 Duo E8500 3.16 GHz (bez OC)

RAMki:

Corsair XMS3 2x1024MB 1333 MHZ DDR3

I wreszcie prawdopodobna przyczyna problemu:

GeForce 9800 GTX, 512 MB DDR3

Wczoraj wieczorem zainstalowałem sobie H.A.W.X.A 2 i niestety czekała mnie niemiła niespodzianka - gra zwiesiła mi PCta już w pierwszej misji. Zaktualizowałem więc sterowniki karty graficznej do najnowszej wersji ze strony nvidii i tym razem poszło lepiej. Jednak po jakiejś godzinie gra znowu się zwiesiła. Restart i partyjka League of Legends. Niestety w trakcie gry komputer znów się zawiesił, a z grafiki zrobiła się cudowna mozaika - kolory przyjęły kształt sinusoidy i kaszana... Próbowałem wrócić sterowniki do starszej wersji, ale nic to nie dało, więc zrobiłem formacik. Kiedy po formacie i wgraniu sterowników chciałem sprawdzić wydajność systemu (wynosiła 5.7 zanim problem się pojawił) komputer zawieszał się w trakcie i monitor przechodził w stan oszczędzania energii. W końcu na ekranie zaczęły mi się wywalać kolorowe kropki i paski i system przestał się uruchamiać. Na chwilę obecną system odpaliłem w trybie awaryjnym. Kolorowe paski były przez jakieś 15 minut (http://imageshack.us/photo/my-images/824/beztytuubwc.jpg/) i zniknęły w trakcie pisania przeze mnie tego postu. Póki co zrobię jeszcze jeden format i wgram sterowniki, które mam na płytce (jakaś stara wersja), ale nie sądzę, że to coś pomoże.

Zakładam, że to karta się uszkodziła, ale nie było czuć spalenizny, a i nie była jakoś bardzo gorąca również. Okiem laika nie widzę uszkodzeń mechanicznych, ale mogę się mylić.

Zestaw ma już chyba 4 lata i przez ostatnie dwa zdarzały się różne zwiechy (freeze + zapętlony dźwięk w głośnikach), ale dało się przeżyć. No, a to chyba rozłożyło go na dobre. Jeśli faktycznie karta się uszkodziła, to proponowalibyście zakup nowej (jeśli tak to jakiej? ważne, żeby cena nie była za wysoka, a i jeśli już to musi być lepsza niż ten tost co mam obecnie), naprawę (opłaca się w ogóle?) czy może już najlepiej wymianę zestawu (byłby ktoś tak uczynny i złożył coś fajnego w cenie do ok. 4000 złotych? Ze starego komputera zostawiłbym sobie tylko dysk twardy (identyfikuje się jako ST3500320NS ATA Device, dałoby radę czy byłby niekompatybilny z nowym sprzętem?), bo ceny skoczyły strasznie w górę.

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam za chaotyczny post.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę zobaczyć czy da radę uruchomić system normalnie.

Jeśli faktycznie karta się usmażyła, to jaką (w miarę niedrogą) kartę byście zastępczo proponowali? Dodam, że mam monitor w rozdzielczości 1920x1080 i obecna karta nie bardzo dawała sobie radę. Planuję za jakieś 7-8 miesięcy, przed studiami, kupno nowego PC, więc karta będzie mi potrzebna tylko na taki okres.

Update:

R.I.P moja karta

http://imageshack.us/photo/my-images/268/beztytuupsd.jpg/

Tak więc, jaką kartę proponujecie dla moje konfiguracji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd też użyty cudzysłów :) Chyba...

Karta jest kapryśna i właśnie się włączyła, ale tak się bawić nie będę. Ale jak dobrze pójdzie to może włączę Minecrafta ^^

Karta za 100 złotych brzmi kusząco, ale fajnie by było jakbym przez ten czas mógł jednak zagrać chociażby w LoLa.

Czy ten zasilacz jest aż tak zły, że muszę kupić nowy? W końcu to wydatek jakichś 200 złotych będzie...

Update

OK...

Wszystko się włączyło tak jak normalnie powinno być. Windows ponownie sklasyfikował system na 5.7. Not sure what to think about it.

No i już sam nie wiem co robić. W końcu jest szansa, że zaraz znowu się wykrzaczy.

To teraz pytanie - czy ewentualna awaria zasilacza lub karty uszkodzi cały układ, czy to raczej mi nie grozi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam zasilacz nie jest zly, pod warunliem, ze nie jest wykorzystywany przy wymagajacym graniu itd.. Do LoL-a spokojnie starczy Ci GeForce 7600 GT za okolo 80 Zl

EDIT awaria karty uszkodzi sama siebie, ale zasilacz moze juz wszystko zniszczyc.

PS na sterownikach NGO na karcie gf 7600 gt mialem w lolu 60 fps spokojnie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ciach]

Niby zjarał, ale teraz znowu działa...

Skoro wcześniej wyglądało na to, że padła na amen, to z jakiej racji znowu chodzi?

Nie żebym narzekał bo im więcej jeszcze z tego PCta wycisnę tym lepiej, ale nie mam pojęcia czemu tak się stało...

Nie cytujemy poprzedzającego posta w całości. - MD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro karta Ci choć przez chwilę działa, sprawdź te temperatury. (EDIT: z tą uwagą się spóźniłem.)

Jeżeli zasilacz trzyma napięcia, to nie widzę większego sensu w jego wymianie, skoro i tak kupisz nowego kompa (choć pół roku z górką, to rzeczywiście nie jest chwila).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi, żeby nie wyglądało ok, hehe (jedyna nadzieja w tym, że karta się przegrzewa, bo jeśli nie, to już raczej nic z niej nie będzie).

Jednak tę nadzieje widzę (choć nikłą), ponieważ 63 stopnie w spoczynku, to dość dużo. Pograj chwilę, cały czas monitorując temperaturę i zobaczymy czy się bardziej grzeje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię żeby jakaś gra "zajechała" kartę, co najwyżej przyczyniła się do ujawnienia i ewentualnie, do pogłębienia usterki. Poza tym na tej grze, karta mogła się bardziej grzać (albo w tym momencie resztki pasty się topiły). Ponadto wiatrak może źle działać i w danej chwili się "wieszać", teraz być może, chodzi w miarę poprawnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak poprzednik: 63 stopnie w spoczynku to za duzo. powiem jak ja obnizyc:

1. wyczysc calego kompa(razem z zasilaczem) z kurzu.

2. zapewnij swobodny przeplyw powietrze przez obudowe.

3. wez patyczek do uszu i jakas szmatke. namocz szmatke alkoholem (oczywiscie wylacz kompa i odlacz go z zasilania zanim to zrobisz) i przetrzyj karte. nastepnie naloz na karte cienka warstwe pasty termo przewodzacej i patyczkiem ja rozetrzyj.

4. zwieksz obroty wentylatorow.

Temperatura powinna mocno spasc ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sliferek:

Za 600 zł kupisz dobrą kartę oraz porządny zasilacz:

Karta graficzna Asus Radeon HD6770 1GB EAH6770 DC/2DI/1GD5 415,01 zł

Zasilacz Aerocool AEROPGSVP-450 109,78 zł

Suma 524,79 zł (morele.net.)

Porządny zasilacz (obecny najlepiej jak najszybciej zmieni c) oraz karta ok. 30% szybsza od obecnej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suszarka + odkurzacz wyczyściły komputer z kurzu dość dobrze wg. mnie. Prawa część obudowy komputera jest zdjęta, więc powinno być dość powietrza, pasty nie mam, ale zwiększyłem obroty wiatraczka z 40% na 60%. Jak nie pomoże to dam wyżej ;d

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu, suszarką uszkodziłem mobo (choć, oczywiście dmuchałem zimnym powietrzem). xD

Wentylator masz ustawiony na stałe czy też, po prostu ustawiłeś minimalną prędkość obrotów (jest na auto)?

Jak teraz wyglądają temperatury (zarówno w spoczynku jak i w stresie)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...