Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

alijons

Zmiana uruchomianego Windowsa

Polecane posty

Witam i z góry przepraszam jeżeli źle umieściłam temat albo źle go nazwałam. Po prostu słabo się na tym znam. Mam na komputerze zainstalowane dwa systemy Windows XP, chciałabym się dowiedzieć co zrobić, żeby przy włączeniu komputera zmienić, który ma się uruchomiać. Potrzebuje to dlatego, że chyba mój głowny Windows się uszkodził. Co jakiś czas komputer się resetuje, co jakiś czas włączając go dostaję raport o wystąpieniu poważnego błędu. A dzisiaj już wyświetlił mi się blue screen i o ile dobrze pamiętam pisało tam po angielsku, coś w stylu, że system Windows został zamknięty aby zapobiec uszkodzeniu komputera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Poprzez ustawienie w pliku boot.ini (w przypadku XP). Edytuje się go jak zwykły plik teksotwy.

2. Programem pomocniczym np: Vista boot pro - jest łatwiej jeśli nie wiesz o co chodzi w boot.ini.

3. Podaj treści blue screenów bo ich przyczyną może być awaria sprzętowa (o ile chcesz się bawić w diagnozowanie oczywiście).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa windowsy mam dlatego, że jeden zaistalował mi informatyk podczas ostatniej naprawy komputera. Jeżeli chodzi o te błędy, to ostatnio zostały naprawione przez wyczyszczenie całego dysku. Poza tym nie opłaca mi się już tym zajmować, bo i tak niedługo kupię nowy komputer (ten ma już osiem lat).

. Poprzez ustawienie w pliku boot.ini (w przypadku XP). Edytuje się go jak zwykły plik teksotwy.

Chyba nie o to mi chodzi. Może przez moją niewiedzę nie wyjaśniłam się dostatecznie jasno. Chodzi o to, że któregoś dnia komputer może mi się wyłączyć i windows nie będzie chciał zaskoczyć. Wtedy będę musiała włączyć ten drugi. Jak to zrobić jeszcze zanim windows się włączy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klej tutaj tekst z pliku boot.ini (nie mam dostępu do XP więc nie pamiętam dokładnie jak wygląda żeby go odtworzyć), napisz też ile masz partycji (ikonek dysków w Mój komputer) i na której partycji masz który Windows.

P. S. Nie sądzę, żeby to było nielegalne ale proszę, nie dawajcie mi kolejnego ostrzeżenia o próbę złamania jakiegoś paragrafu tylko napiszcie jeśli okazałoby się, że to jednak nielegalne...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle jest ukryty na dysku C:, aby się do niego dostać należy w Opcjach Folderów odznaczyć opcję "Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego" (oraz oczywiście zaznaczyć pokazywanie ukrytych plików).

Inna droga - Panel Sterowania->System (lub PPM na Mój Komputer i Właściwości)->Zaawansowane->Uruchamianie i Odzyskiwanie->Ustawienia. Tu można wybrać domyślnie ładowany system oraz dokonać edycji pliku boot.ini.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F12 prawdopodobnie (w wielu płytach głównych) pozwala na wybranie "na gorąco" nośnika bootującego. Wtedy używa się gdy ma się kilka systemów na różnych nośnikach i chce się wybrać inny niż ustawiony w BIOS. W Twoim przypadku chodzi jeden dysk więc żeby mieć Menu wyboru systemu to najpierw sama musisz wyedytować boot.ini albo wkleić go tutaj i ktoś Ci go wyedytuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko jasne. Musisz w BIOSie zmienić podstawowy dysk twardy na ten z partycją I.

Nie sugeruj się tym F12, ponieważ różne komputery mają różnie (ja się częściej spotykam z F8), ale ogólnie chodzi właśnie o Boot Menu, które ewentualnie pozwoli ci odpalić stary system.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...