Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Veldrash

Problem "ekstrawertyczny":

Polecane posty

Witam szanowną brać forumową. Mam taki jeden problem...

Od pewnego czasu zauważyłem znaczny spadek wydajności mojej maszyny i nie mam pojęcia, czym może to być spowodowane. Jestem dosyć intensywnym graczem i dosyć jestem rozeźlony z tegoż powodu - taki CoD: MW2 w zasadzie jest u mnie już "nie do grania", gdyż przy każdej większej operacji następuje bardziej lub mniej intensywny pokaz slajdów... i to BEZ względu na ustawienia graficzne! Wcześniej zaś chodził bez zarzutu na niemal maksymalnych obrotach... Z początku winą za ten stan rzeczy obarczałem nowego dostawcę internetu - PLAYa, czyli net bezprzewodowy. Wszak MW 2 korzysta ze Steam'a - podejrzewałem, że problem polega właśnie na kiepskim łączu (we wszystkich grach sieciowych po zmianie neta nagle "zrobił się" powalający ping...). Postanowiłem zatem grać przez Steam w trybie offline... nic to jednak nie pomogło. Pokazów slajdów ciąg dalszy... W innych grach także dostrzegłem spadek wydajności, lecz nie jest on tak powalający, jak w przypadku wymienianego już MW 2...

Nie mam pojęcia czym to może być podyktowane, czego może być przyczyną. stąd też moja prośba o pomoc...

Próbowałem przewertować działanie systemu z pomocą Everesta i dostrzegłem dwie dosyć dziwne zmiany... Po pierwsze: program informuje, iż posiadam tylko 3 GB RAMu, gdy powinienem mieć 4 GB... nie wiem, czy to program się myli, czy faktycznie "uciekł" mi ten 1 gigabajt... Po drugie: instalowałem sterowniki płyty głównej nie raz i nie dwa, lecz nadal Everest nie widzi, jak mam płytkę... To dosyć podejrzane... Mógłbym również zrzucić "winę" na jakiś błąd programu, ale dwa błędy razem...? To tak, jak z medycyną i leczeniem - jeden pacjent niemalże nigdy nie miewa dwóch różnych raków na raz.

Chwilowo wstrzymałem się z gmeraniem we wnętrznościach peceta - pomyślałem, że może lepiej najpierw zapytać się innych o opinię, a dopiero potem pobawić się w odkręcanie śrubek...

A tutaj zamieszczam standardowy w takich przypadkach raport z DxDiaga, który potwierdza także zbyt niską ilość RAMu... Od razu też dodam, że gwarancja na komputer już mi się skończyła. ;)

DxDiag.txt

Czekam na szybki (mam nadzieję) odzew i z góry dziękuję za każdą udzieloną mi pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: program informuje, iż posiadam tylko 3 GB RAMu, gdy powinienem mieć 4 GB... nie wiem, czy to program się myli, czy faktycznie "uciekł" mi ten 1 gigabajt...

Jak kolega wyżej napisał, na XP 32 bit zawsze te ok. 1 GB ucieknie. To problem systemu, nie komputera jako sprzętu.

Po drugie: instalowałem sterowniki płyty głównej nie raz i nie dwa, lecz nadal Everest nie widzi, jak mam płytkę... To dosyć podejrzane...

Spróbuj odczytać model płyty przy pomocy CPU-Z. Everestem bym się nie przejmował.

A tak w ogóle - dokładna konfiguracja sprzętowa kompa by się przydała.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... faktycznie... jak mogłem nie zwrócić na to uwagi...? RAM zatem nie stanowi problemu - spadek wydajności nie ma z nim nic wspólnego... hmm...

Konkretna konfiguracja? Proszę:

Płyta główna: MSI G31M3-F

Procesor: Intel Core 2 Duo E8500 3.16 GHz

HDD: Seagate ST3500320AS 500 GB (dysk z tzw. "czarnej serii" - po naprawie gwarancyjnej)

Karta graficzna: Palit Xpertvision Radeon HD4870 Super, 512 MB

Zasilacz sobie daruję - to chyba raczej na pewno nie będzie jego wina, także nie ma potrzeby się nad nim zastanawiać. Tak myślę...

A CPU-Z zaraz sprawdzę... o efektach poinformuję w edicie.

EDIT: Do diabła ciężkiego... w CPU-Z wszystko się zgadza... hmm... niedobrze. Czekam na jakieś propozycje czym może być podyktowany ów spadek wydajności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak najbardziej może być wina zasilacza jeśli jest naprawdę badziewny. Sądząc po tym że pisałeś o gwarancji na komputer pewnie kupiłeś peceta gotowca w supermarkecie lub nie daj Boże na Allegro, więc pewnie masz jakiś naprawdę śmieciowy zasilacz. Dla pewności go podaj.

Niemniej najpierw wypada sprawdzić inne czynniki. Jakie masz temperatury? Użyj programu HWMonitor i podaj temperatury podzespołów w spoczynku i pod obciążeniem. Podaj też screena zakładki Health z programu HDTune (sprawdzimy w jakim stanie jest dysk).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też sprawdzić w jakim stanie jest system (być może po prostu za dużo programów działa w tle). Ściągnij i uruchom OTL, wybierz opcję Użyj filtrowania we wszystkich sekcjach i kliknij Skanuj. Na forum wrzuć obydwa wygenerowane pliki tekstowe (najlepiej jako załączniki do posta, ale możesz też wrzucić to na wklej.org, a tu dać linka).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy... no w sumie racja. Już nie raz słyszałem czy nawet osobiście się przekonałem, że zasilacz może być źródłem niebywale różnych problemów z komputerem (mniejsza o szczegóły). Po prostu myślałem, że po ponad 2 latach intensywnego użytkowania zasilacz raczej doznałby poważnego uszczerbku na zdrowiu... czyli zepsuł się totalnie, niż lekko "obniżył loty". Ale kto wie...?

Mój zasilacz to Tracer 4Life/450 HF. Jeśli się nie mylę, nie jest to sprzęt światowej klasy, ale jak natenczas nie mam co do niego żadnych zarzutów - sprawuje się dobrze i dzielnie opiera wpływowi czasu... DO czasu, jak znam życie... ;)

A teraz po kolei informacje, które sobie życzyliście... Najpierw HWMonitor. Za "obciążenie" posłużyła 20 minutowa sesyjka Wiedźmina na maksymalnych obrotach (mam nadzieję, że takie obciążenie jest dostateczne). A oto wyniki:

HWMonitor.txt

Kolejny jest screen od "doktora" HDTune. "Zdrowie" według niego wygląda następująco:

post-91195-1299015971_thumb.png

Na zakończenie zamówienie od Sevarda, czyli wyniki skanu OTL. Ustawienia programu już po uruchomieniu były takie, jakie prosiłeś, bym zaznaczył - nic więc nie zmieniałem. Oba pliki wyglądają tak:

OTL.Txt

Extras.Txt

I to na razie tyle. Liczę, że dopatrzycie się tutaj jakiegoś rozwiązania lub wskazówki do dalszego poszukiwania tegoż.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby przypadkiem nie zostało to przeoczone...

Screen z HWMonitora? Nie ma sprawy - oto i on:

post-91195-1299019670_thumb.png

EDIT: Też mi się zdaje, że temperatury są zbyt niskie... Włączyłem jakiś czas temu feralne MW 2 (na najbardziej pożerających zasoby peceta ustawieniach), aby zobaczyć temperatury podczas używania tegoż i... wskaźniki ani nawet o stopień nie podskoczyły do góry... Jutro zrobię ten test jeszcze raz. Jeśli temperatura dalej będzie... hmm... nie za wysoka... Być może to pierwszy w miarę przejrzysty objaw?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem HWMonitor był włączony w trakcie gry, tak? Bo temperatury są niskie, wręcz podejrzanie niskie.

Zasilacz jest tragiczny i może być przyczyną problemu, ale najpierw niech Sevard się wypowie czy problem nie leży w systemie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk to Barracuda.11, w dodatku wartość w polu Spin retry count równa 1, czyli wygląda mi to na dysk z wadliwym firmware. Poproszę o screena z zakładką Info z HD Tune. Logi z OTL sprawdzę później.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza - właśnie taki dysk posiadam, lecz mówiłem już, że dysk jest po naprawie gwarancyjnej (winny był wówczas właśnie firmware, jeśli pamięć nie myli). W każdym razie - oto Info z HD Tune:

post-91195-1299085830_thumb.png

@down: Skanowanie może trochę potrwać... Rozumiem, że podane czynności mam robić dokładnie w tej kolejności? Jeśli tak (domyślam się, że numeracja jest podana nie bez powodu...), to już zaczynam skanowanie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W logach z OTL widać coś niepokojącego.

1. Przeskanuj system za pomocą Malwarebytes' Anti-Malware (pełne skanowanie).

2. Ściągnij program Defogger, uruchom go i wyłącz nim emulację napędów. Następnie uruchom ponownie system.

3. Ściągnij program GMER. Nie zmieniaj żadnych opcji i kliknij przycisk Szukaj. Po zakończeniu pracy zostaniesz poinformowany, że log został zapisany w schowku. Otwórz notatnik, wklej go i zapisz na dysku.

Wrzuć na forum logi z GMERa, Malwarebytes' oraz nowe logi z OTL.

Temat przenoszę do programów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, oto porcja nowych logów:

1. Log z Malwarebytes' to idealna kopia loga z samego programu - nie mogłem się doszukać samego pliku w systemie, a czas bardzo mnie nagli, tak więc zrobiłem swój odpowiednik. Z krótszą nazwą. ;) Oto i on:

mbam_log_1.txt

2. W przypadku GMERa także naciąłem się na problem, lecz zgoła innej natury. Tym razem strona forum informowała mnie, iż nie posiadam uprawnień do wysyłania plików z takimi rozszerzeniami. Zabieg prostego "kopiuj/wklej" do nowego pliku Notatnika załatwił wszystko. BTW - po skanie system nie dał żadnej informacji o zapisie loga w Schowku (opcja "Wklej" także była zacieniona, kiedy stworzyłem nowy plik .txt), tak więc użyłem po prostu opcji zapisu w samym GMERze. Poniżej pozyskany po tym małym przetasowaniu miejsc "zamieszkania" log (również dokładna kopia):

GMER_Log_1.txt

3. Na koniec logi z OTL. Przynajmniej z nimi nie było kłopotów...

OTL_2.Txt

Extras_2.Txt

Po stosowanych programach domyślam się (być może błędnie), iż Sevard poszukuje przyczajonego malware'a, ukrytego rootkita... ;) Tia... poczucie humoru nadal jest, mimo złych przeczuć. Byle by to było coś łatwego do naprawy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne. Malwarebytes' nic nie znajduje. W GMERze też niczego złego nie widać, a w OTL jest sterownik

C:\Documents and Settings\Veldrash\Ustawienia lokalne\Temp\o1394bul.sys

który diabli wiedzą za co odpowiada, jest w dziwnym miejscu i co dziwniejsze jest wyłączony. Sprawdź wymieniony wyżej plik na VirusTotal i napisz, czy coś zostało znalezione.

Możesz ponownie włączyć emulację za pomocą defoggera.

Takie problemy niekiedy potrafi powodować Avast! Proponuję na próbę odinstalować program i zobaczyć jak to wygląda bez niego (i tak nie stanowi on porządnego zabezpieczenia systemu, więc strata niewielka).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VirusTotal oświadczył, co następuje:

"File already submitted: The file sent has already been analysed by VirusTotal in the past. This is same basic info regarding the sample itself and its last analysis:

MD5: b97f189728d0655d468ec6002b5f6a97

Date first seen: 2007-01-30 02:12:57 (UTC)

Date last seen: 2011-02-19 02:12:57 (UTC)

Detection ratio: 0/43

What do you wish to do?"

Możliwe opcje do wyboru to re-analiza i przejrzenie ostatniego raportu. Mnie nie mówi to za wiele, ale wydaje się być logiczne, iż gdyby coś było nie tak, to VirusTotal by to oświadczył bez zawahania... chyba. Kasację avasta! zrobię już jutro - późno wszak dzisiaj. I tak miałem go wymienić na coś nowszego - wszak to ta stara wersja jeszcze...

Jak tylko zrobię tą małą czystkę, to dam znać o efektach.

BTW - jaki antywirus (darmowy...) w zastępstwie? Nowszy model samego Avast! czy coś innego? Mam Malwarebytes' lecz on w wersji niepłatnej nie zawiera żadnego skanera rezydenckiego i ogólnie pojętej "ochrony całodobowej".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avast! już nie istnieje na moim komputerze, a z powyżej zaproponowanej dwójki wybrałem Comodo... Niestety, po usunięciu Avasta! (i PRZED instalacją Comodo) sytuacja nie uległa zmianie - wydajność nie wzrosła ani odrobinę... :(

Czekam na kolejne pomysły co do przyczyny problemu... bo chyba się wam nie skończyły, prawda...? To by była bardzo zła wiadomość dla mnie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Uruchom HD Tune, przejdź do zakładki Benchmark, wykonaj test i wrzuć na forum wygenerowany wykres.

2. Ściągnij i uruchom OCCT. Uruchom go i wykonaj testy CPU:OCCT oraz GPU:OCCT na ustawieniach Auto(1h). Na forum wrzuć wykresy, które powstaną.

Może jedna z tych rzeczy coś nam powie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem najnowsze sterowniki do mojej karty - niestety żadnych zmian. MW 2 nadal tnie się na najniższych nawet obrotach.

O wybaczenie proszę, za taką długą przerwę, ale moc obowiązków... komputer wszak nie zawsze jest priorytetem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...