Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

SerwusX

PC za 3000-4000 zł - porady i opinie

Polecane posty

Witam

Mam zamiar zakupi nowy komputer (w starym się dysk zepsuł po raz 6 w tym miesiącu i męczy mnie już jego naprawa. Czas na nowy sprzęt). Myślałem trochę nad tym i ułożyłem sobie taką oto konfigurację (oraz ceny w sklepach internetowych na podstawie ceneo):

Karta graficzna:

Radeon HD 5850 [1GB DDR5 256bit PCI-E]

987-1175 zł

Procesor:

Intel Core i5-750 [2.66 GHz S-1156 BOX]

695-860 zł

Płyta główna:

Gigabyte GA-H55-UD3H

390-442 zł

RAM:

2x Goodram [DDR3 2GB 1333 MHz CL9]

I jeszcze nie niezbędne, ale jakże potrzebne dla gracza :)

Obudowa:

Cooler Master HAF 922

324-433zł

lub

Cooler Master Gladiator 600

197-251 zł

W sumie ta pierwsza obudowa bardziej mi się podoba, lecz budżet skromny i zobaczymy, czy się wyrobię do 3 000...

Karta dźwiękowa

Creative SOUNDBLASTER AUDIGY SE OEM

70-120 zł

Cooler na proca:

Cooler Master Vortex 752

55-95 zł

W sumie na chłodzeniu się nie znam, ale chciałbym procesor podkręcić i nie wiem czy to powyżej nie będzie głośne i słabe. Zaznaczam, iż powinno kosztować do 100 zł...

I jeszcze jakiś zasilacz by się zdał - tylko nie wiem jaki. A dysk dokupi się potem.

Komputer ma służy głównie do gier, grafika kumputerowa, konwertowanie filmów i inne takie są nieistotne. Ta maszyna ma wyciskać maksimum z gier...

Co proponujecie w tym zmienić, aby lepiej sobie ten komp radził w grach?

Zaznaczam, 3000 to ostateczne maksimum, niestety :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor : AMD Phenom II X4 955 Black Edition C3 - 555 zł

Chłodzenie Procesora : Zalman CNPS 10X Flex - 130 zł + SilentiumPC Zephyr 120 - 20 zł

Płyta Główna : ASRock M3A770DE - 220 zł

RAM : A-Data 2x2GB 1600MHz Gaming - 369 zł

Karta Graficzna : Gigabyte Radeon HD5850 1GB - 1030 zł

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W - 239 zł

HDD : Samsung 500GB 16MB Cache F3 - 179 zł

Obudowa : SilentiumPC Gladius 600 Pure Black - 215 zł

Razem : 2957 zł (esc.pl)

Rozumiem, że napęd masz. Chłodzenie jest zbyt opłacalne, by brać takie za mniej niż 100 zł, a o wiele mniej wydajne. Płyta jest tania, ale dobra do podkręcania. Zasilacz mocny i z odpinanymi kablami.

Piszesz, że dysk mam popsuty, dlatego dałem nowy. Karta dźwiękowa jest zintegrowana na płycie, więc możesz dokupić później - nie ma sensu oszczędzać na podzespołach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tą dźwiękówke to możesz wziąść creatvice X-Fi PCI-E (też do 120 zł stoją, a jak ktoś kupi płyte z 1 slotem PCI a używa osobnej sieciówki to ma kłopot :P)

Gi3r3k - nie lepiej kupić grafę niereferenta ? Bo mojej sie mocno pamięci grzeją w grach (nawet i po 70*C)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70*C to nie jest dużo, uwierz mi :wink: .

Doradziłbym niereferenta, gdyby nie było sztywnego limitu 3k zł. Po prostu nie starczy kasy. Niby starczy na GB HD5850 OC z autorskim systemem chłodzenia (1059 zł), ale podobno karta nie ma trybu 2D, więc jest głośna w spoczynku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, Dobry pomysł z zamianą proca. Do gier więc będzie lepszy Procesor Phenom II X4 955? Dzięki, to już jakiś konkret, wyjdzie nawet taniej.

Napęd mam, a nawet gdyby, to nie jest nic, czego nie można by dokupić potem.

Dzięki, twój zestaw wygląda nieźle, jutro jeszcze sprawdzę, co by szło zmienić. Chyba zostanę przy pierwotnej wersji obudowy, ale może to budżet już przekroczyć...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam mam taki procesor i jeśli mam jakieś bugi to z winy grafy (nie wszędzie dobrze łyka AA), albo system (7 rządzi się jednak swoimi prawami). Ogólnie AM3 jest tańsze, a oferuje góra 15% mniej wydajności za cenę o 30% mniejszą. A HT i tak mało która gra wykorzysta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To który z tych 2 procesorów byłby lepszy do gier? Intel czy Phenom? I do O/C? I jak z podkręcaniem całego zestawu?

Hej, ta płyta główna ma tylko 2 gniazda na RAM! Mógłbyś zaproponować jakąś inną? Nie wiem, może ta:

MSI 770-G45 249zł

Z kalkulacji można już dysk wyrzucić, został nabyty :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To który z tych 2 procesorów byłby lepszy do gier? Intel czy Phenom?

Core i5 750, ale Cię na niego nie stać - dobra płyta pod Intela kosztuje ~400 zł.

I jak z podkręcaniem całego zestawu?

Bardzo dobrze - całość jest przygotowana do mocnego OC.

Hej, ta płyta główna ma tylko 2 gniazda na RAM!

Ma 4 sloty, to błąd w opisie - wystarczy spojrzeć na zdjęcie...

Mógłbyś zaproponować jakąś inną?

Nie trzeba, ta jest dobra.

Z kalkulacji można już dysk wyrzucić, został nabyty :)

OK, to te ~179 zł włóż w lepszą płytę (MSI 785G-E53 - 305 zł) i w kartę z lepszym chłodzeniem (Sapphire Radeon HD5850 Vapor-X 1GB DDR5 - 1130 zł). Reszta tak samo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby do całego zestawu dołożyć jeszcze 200-300 zł - czy mógłby być znacząco lepszy?

Teraz prezentuj się on tak:

zakupy1.jpg

Oczywiście obudowa to jest najmniejszy problem. A jakby dołożyć więcej, kupić tego intela i droższą płytę główną, zapłaciłbym wtedy ok. 3200 PLN. Ale czy byłby on wydajniejszy? I dlaczego? Może to trochę wkurzające, ale lubię mieć wszystko wykalkulowane zawsze :smile:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Core i5 750 jest wydajniejszy, zwłaszcza po OC - przy tym samym zegarze różnica wynosi, w zależności od zastosowania, 20-30% na korzyść Intela. Jednak za AMD przemawia fakt, że na tę płytę wsadzisz 6-rdzeniowce, a może także i kolejną generację, Intel natomiast zapowiedział, że nowe procesory będą potrzebowały nowej płyty głównej. Czyli kwestia, czy stawiasz na wydajność, czy przyszłą rozbudowę.

Jeśli zdecydowałbyś się na Intela, to bierz:

Procesor : Intel Core i5 750 - 699 zł

Płyta Główna : Asus P7P55D - 425 zł

Reszta tak samo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość się różni tylko naklejką, dodatkami i długością gwarancji (2 lub 3 lata). Jedynie HIS i Asus mają inne chłodzenie i chyba też inne, własne PCB, czyli różnice mogą być duże. W skrócie - jeśli bierzesz referencyjną kartę, bierz najtańszą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, teraz zestaw wygląda tak:

esc1.png

Chłodzenie można wywalić, zawsze można potem dokupić, czyli -150 PLN. Zestaw wyszedł teraz jakoś tak drogo, bo kryzys był i w tydzień koszt całości podskoczył o blisko 400 PLN. Cóż, euro drogie jest, ale od wczoraj trochę to staniało.

Tak jest dobrze, czy kupić zamiast Radeona jakiś GeForce 4xx? W czerwcu ma wyjść 460, może on się nada? Tylko że słyszałem, że się one szybko nagrzewają... A nie wiecie może, czy Radeon 5870 nie stanieje?

I jeszcze: czy ta obudowa nie będzie za głośna? Bo widzicie, jaki ma wentylator ;) wprawdzie jest chyba wolnoobrotowy, ale nigdzie nie podali ilości emitowanego szumu. Może polecicie jakąś inna (acz przewiewną)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...