Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

MaXKiller

Jaką płytę główną wybrać?

Polecane posty

Witam, spaliła mi się płyta główna. Muszę kupić nową. Stara była z podstawką 755. Moje domysły utwierdzili inni użytkownicy forum, że bardziej się opłaca kupić płytę zgodną z nowszą technologią. Tylko jaką wybrać(razem z procesorem oczywiście) i ile to w ogóle będzie kosztować? Myślę o dobrej płycie i jakimś podstawowym procesorze(by móc wymienić go w przyszłości). Nie za bardzo orientuje się ile to może kosztować, liczę że pomożecie mi się odnaleźć :smile: Gdyby sprawa okazała się nie na moją kieszeń(muszę jeszcze DDR3 kupić przecież) to proszę o podanie jakiejś sensownej alternatywy z moją obecną podstawką. W serwisie zaproponowali mi ASUSa P5QD TURBO 475zł i ASUSa P5P43TD za 309zł

Mój cfg:

Procesor: Intel DualCore 2800 MHZ (?)

Ramki: 2x1GB DDR2 Patriot 800 MHz (4-4-4-12)

Karta graficzna: Gigabyte GeForce 8800 GTS 512

Płyta główna: Asus P5VDC-TVM SE/S

Zasilacz:Chieftec GPS-550 AB A

I link do tematu wcześniejszego, może tam dowiecie się czegoś więcej KLIK

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile możesz wydać?
No właściwie to sam nie wiem. Jak podacie zastawy to przekalkuluje to na swoje i stwierdzę czy mi się opłaca. Bardzo bym prosił o kilka zestawów z rożnych półek cenowych. Na pewno odpadają te wypasione :rolleyes:

Jak już wspominałem najlepiej zrobisz przesiadając się na Am3 lub 1156
Wiem, potrzebuje się dowiedzieć ile to będzie kosztowało :happy:

Edit: Popatrzyłem po ceneo a tam najtańszy i5 700 zł kosztuje :dry: Wiem tylko, że intel wycofuje się z 755, ale jak jest z AMD to nie mam pojęcia. Chyba jednak nie wyrobie na wszystkie nowe podzespoły(jeszcze robocizna dochodzi :/), więc możecie się ograniczyć do dobrej płyty z 755 która będzie pasować z pozostałymi częściami i by była jeszcze jakaś możliwość upgrade-u (nowy procesor,dodatkowa pamięć tam więc chyba 4 sloty by były potrzebne i karta graficzna oczywiście). I kolejne pytanie. Czy po zmianie płyty będę musiał reinstalować system? Jeśli tak to czy jest jakoś możliwość bym nie stracił danych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, będziesz musiał przeinstalowywać system. Żeby nie stracić danych wystarczy mieć dysk podzielony na partycje i wtedy instalujesz na tej na której był system a dane z tej partycji kopiujesz. Są też takie programy jak PC mover, które potrafią konfigurację windowsa i zainstalowane programy przenieść.

Z racji tego, że grafe i zasilacz masz to przejście na nowszą podstawkę powinno kosztować ~1000zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, będziesz musiał przeinstalowywać system. Żeby nie stracić danych wystarczy mieć dysk podzielony na partycje i wtedy instalujesz na tej na której był system a dane z tej partycji kopiujesz. Są też takie programy jak PC mover, które potrafią konfigurację windowsa i zainstalowane programy przenieść.

Z racji tego, że grafe i zasilacz masz to przejście na nowszą podstawkę powinno kosztować ~1000zł.

Nie za bardzo rozumiem :/ Dysk na partycje mam podzielić po wymianie płyty głównej, czy potrzeby jest osobny komputer którym się to zrobi? Jakbyś mógł bardziej temat rozwinąć byłbym ci wdzięczny. Chyba jednak zostanę przy 755,a wolałbym zapłacić kolesiowi tylko za wymiana płyty,bo i tak sobie słono liczy.

Więc jaką płytę możecie mi zaproponować? Jakaś dobrej jakości i pasująca z pozostałymi częściami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość michi93

Ja to widzę tak

GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9

360zł

Gigabyte MA770T-UD3P /AMD 770, DDR3 1333/

299zł

AMD Phenom II X4 965 Black Edit /3.4GHz, 125W, BOX, AM3/

639zł

Scythe Mugen II Rev.B

175zł

ArcticSilver Arcitic Silver 5

25zł

Razem: 1498zł

pogrubione nie jest konieczne ale dobrze było by gdybyś zakupił mugena+pastę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak

GoodRam 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9

360zł

Gigabyte MA770T-UD3P /AMD 770, DDR3 1333/

299zł

AMD Phenom II X4 965 Black Edit /3.4GHz, 125W, BOX, AM3/

639zł

Scythe Mugen II Rev.B

175zł

ArcticSilver Arcitic Silver 5

25zł

Razem: 1498zł

pogrubione nie jest konieczne ale dobrze było by gdybyś zakupił mugena+pastę

Wielkie dzięki :wink:

Pogadałem z rodzicami. Mam im przedstawić ile co będzie kosztować w dwóch wersjach. Z nową podstawką i bez. Więc jest jeszcze szansa na zmianę :]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość michi93

Bez będzie kosztowało 5x tyle ;] ;p;p;p

Jak by tak popatrzeć ogólnie to teraz na nową podstawkę będzie drożej ale w przyszłości taniej bo nie będzie trzeba wymieniać a ze starą podstawką pędzie na odwrót teraz względnie tanio a w przyszłości będzie to grubsza kasa bo będzie trzeba wszystko wymienić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jestem tego w pełni świadomy :] Procesor wybrałeś naprawce kozacki :cool: a płyta wydaje mi się doskonała. Tylko czy ramki nie mogą być trochę tańsze. Jestem w stanie nawet zaryzykować na razie 2gb a 2 dołożyć później. Bo i tak to będzie lepsze niż za 2-3 lata kupno nowej płyty. Teraz mam do dyspozycji ok 1000 zł. A w serwisie pewnie policzą trochę więcej za każdą cześć.

Edit: Być może uda mi się kupić jakieś używane ramki. Może odkupią też ode mnie stary procesor i ramy. Tylko jakie wybrać?

Edit2: Za nie długo będę musiał dokonać wyboru. Więc jeśli macie jakieś pomysły piszcie proszę! Jak myślicie czy ja szary ludzik w strefie sprzętu jakim jestem.Jest w stanie sam wymienić płytę i założyć nowy procesor? Mógłbym zaoszczędzić na serwisie, a wymiana mogła by być nie lada przygodą. Jak na razie to sam wymieniłem tylko zasilacz. Więc super doświadczenia nie mam :sleep: Boje się o to czy odnajdę się tych wszystkich kablach i złączkach. Na dodatek między starą płytą asusa a nową gigabyte-a mogą być różnice w oznaczeniach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość michi93

Możesz brać na początek tylko 2Gb ramu a z czasem sobie dokupić

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1...oducts_id=21084

Jeśli się nie boisz samemu poskładać kompa i będziesz postępował dokładnie według instrukcji to ja nie widzę nic przeciwko temu.

Procek jest w rewizji c3 więc będziesz wstanie pozwiedzać okolic 4Ghz tylko z porządnym chłodzeniem typu mugen ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z systemem sprawa jest taka, że instaluje się go na partycji czyli wydzielonym miejscu z dysku (wchodzisz w Mój Komputer i tam masz partycje C:, D:, itd.). Podczas instalowania systemu na dysku podzielonym na partycje, na którym są już dane wybierasz 1 z istniejących partycji i zostaje ona sformatowana a później jest instalowany na niej system. Tak więc tracisz dane z partycji, na której zainstalujesz nowego Windowsa (pozostałe partycje pozostają nietknięte).

Istnieją także programy potrafiące zapisać klucze w rejestrze odpowiadające za różne programy i zapisać je żeby później mogły zostać dodane do rejestru nowego systemu ale z racji tego, że Twoja płyta główna padła ta opcja odpada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem michi podał najlepsze rozwiązanie. Sprzedaj procesor, płytę główną i pamięci i zakup zestaw na AM3. Możesz także negocjować z rodzicami, sprzedać 8800GTS i kupić też nową kartę graficzną (gdyby Ci się udało, to napisz jaki masz monitor). :)

Jest w stanie sam wymienić płytę i założyć nowy procesor? Mógłbym zaoszczędzić na serwisie, a wymiana mogła by być nie lada przygodą.

Takie doświadczenie się przydaje, powinieneś dać sobie radę (wszystko powinno być opisane w manualu płyty głównej, można posiłkować się poradnikami z sieci).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z systemem sprawa jest taka, że instaluje się go na partycji czyli wydzielonym miejscu z dysku (wchodzisz w Mój Komputer i tam masz partycje C:, D:, itd.). Podczas instalowania systemu na dysku podzielonym na partycje, na którym są już dane wybierasz 1 z istniejących partycji i zostaje ona sformatowana a później jest instalowany na niej system. Tak więc tracisz dane z partycji, na której zainstalujesz nowego Windowsa (pozostałe partycje pozostają nietknięte).

Aż tak zacofany nie jestem :wink: Wiem co to partycja tylko w tym problem,że obecnie mam jeden dysk nie podzielony na żadne partycje :dry: Chodziło mi o to czy da się podzielić dysk po wymianie płyty, czy potrzeby jest osobny komputer którym się to zrobi?

Jeszcze raz dziękuje wam za pomoc. Jesteście niezastąpieni :wub: Zaniosę waszą propozycje i dowiem się ile to będzie kosztować, najwyżej sam spróbuje złożyć.

Naprawdę bardzo mi pomogliście.Dam znać jakby wystąpiły problemy, więc proszę o nie zamykanie na razie tematu :]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaniosę waszą propozycje i dowiem się ile to będzie kosztować, najwyżej sam spróbuje złożyć.

Chcesz zakupić zestaw w lokalnym sklepie komputerowym, dobrze Cię zrozumiałem? :) Jeśli proponowaliby Ci jakieś zmiany, to napisz na forum, bo mogą chcieć wepchnąć Ci towar zalegający na magazynie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda następująco. Jak zepsuł się komputer to nie byłem pewny czy to procesor czy karta. Myślałem o pomiarze napięć, ale nie udało mi się załatwić odpowiednio dokładnego miernika by pomiar miał sens. Byłem zmuszony oddać komputer do serwisu. Oni utwierdzili mnie w przekonaniu, że płyta się spaliła. Zaproponowali mnie 2 płyty(patrz pierwszy post). Ja jednak kierując się waszymi radami wybrałem coś zupełnie innego. Po weekendzie(pewnie jutro mają zamknięte) zaniosę im moją(waszą) propozycje. Oni mi podadzą cenę za części i robociznę. Jak policzą sobie za dużą marżę na częściach to zrezygnuje i najprawdopodobniej będę musiał zapłacić za samą diagnozę(o ile nie jest darmowa, bo koleś w 3-4 min stwierdził co jest nie tak). W takim przypadku kupuję części w necie i staram się sam wymienić.

Edit: Co do GF to chyba przy nim zostanę. Zapłaciłem za nią ponad 800zł, ale to było kilka lat temu. Jak na razie daje radę. Właśnie zdałem sobie z prawe, że z komputera którego kupiłem zostanie mi tylko obudowa :D. Wcześniej wymieniłem kartę(wcześniejsza była tak lipna(tylko chłodzenie pasywne, tak się grzała, że do tej pory mam bok obudowy osmalony :D),potem doszły ramy, miesiąc temu spalił mi się zasilacz,a teraz wszystko na to wskazuje, że i z resztą się pożegnam(najpewniej sprzedam procesor i obecne ramy)

Down: Poszedłem wtedy z tatą(wiadomo dowód robi swoje) i psem. Pies został na dworze. Przed nami był inny klient i trochę z nim zeszło. Potem czekaliśmy na serwisanta. Gdy się zjawił, wziął komputer pod pachę i poszedł. Mi przypomniało się, że pies jest na dworze, a że było bardzo zimno wyszedłem się z nią pobawić by się rozgrzała(na pewno byłem krócej niż 5min). Jak wróciłem już przyjmowali z głoszenie.Zagadałem do niego to powiedział, że bios w ogóle nie odpowiada(też mi nowość :dry:), że kondensatory są trochę wypukłe. A żeby spalić procesor to trzeba mieć wielkiego pecha. Następnego dnia tata wracając z pracy odebrał od nich propozycje zamienników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzenie z całą pewnością, że padła płyta chwilę jednak zajmuje.

Dwie-trzy godziny w wyspecjalizowanym serwisie (oczywiście udział człowieka nie jest wymagany przez cały ten czas testów), albo 1-2 dni w "serwisie" przysklepowym.

Jedynym przypadkiem kiedy da się stwierdzić z całą pewnością uszkodzenie płyty głównej w dwie minuty są "wylane" kondensatory - i z takim przypadkiem mamy do czynienia.

Szczerze powiedziawszy, ja bym poszukał na allegro albo innym śmietniku identycznej płyty, zamontował, i zbierał na nowego kompa. To znaczy w pełni nową konfigurację, i uzbierać tyle żeby starczyło na wszystko (ito niekoniecznie "najtańsze z tanich").

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycenili:

Procesor na 704zł

Ramy:Powiedzieli, że GoodRam nie ma i proponują kingstony za 430zł

Płyta: Stwierdzili, że przestarzała i proponują Ma770T-UD3 306 zł

Do tego za złożenie 70 zeta.

Chyba jednak zamówię wszystko w jakimś sklepie internetowym i złoże samemu. Na razie z jedną 2GB kością. Pytanie moje. Ponieważ będę się starał o znalezienie wszystkich komponentów w jednym sklepie(płaci się tylko raz za przesyłkę, i mniej problemów z kupnem), gdyby nie mieli wyżej wymienionych ram to czym mam się kierować by kupić pasujące? W specyfikacji płyty pisze "Obsługiwane typy pamięci: DDR3 1666(OC)/1333/1066 MHz" Więc chyba muszę szukać, by była odpowiednia częstotliwość. Zastanawiam się o co chodzi z tym 1666(OC)? Że tyle można dojechać po podkręceniu? Bo przecież normalnie 1666MHz ramów nie ma. A wy proponujecie 1600. Tak właściwie to jaki wpływ ma to na wydajność? Muszę być pewny, że wszystko będzie pasować. Było by nie miło, gdy po odpalaniu kompa wyskakuje biały napis na niebieskim tle RAM NOT FOUND :laugh:

Jak nie macie jakichś obiekcji to biorę się za szukanie części które zaproponował michi. Zastanawiam się czy nie kupić jakiegoś małego dysku by na nim zainstalować windowsa. Jak myślicie dało by to radę czy rejestr byłby tak skopany, że i tak by nic nie odpalało? Chyba,że istnieje możliwość utworzenia partycji po wymianie płyty i procka i to bez utraty danych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź płytę MA770T-UD3P

Dokładny model tych Kingstonów by się przydał.

Ramy nie mogą pracować z 1600Mhz. No więc te GoodRamy 1600, zwolnią automatycznie do 1300, ale w przyszłości je łatwiej sprzedać. Ja się na tym za bardzo nie znam. Wiem, że są jakieś dzielniki czy mnożniki :P poczekaj na ekspertów lub innych którzy wiedzą o co kaman.

Co do tych partycji nie ma takiej możliwości. Chyba, że jakoś programowo, tutaj może Sevard pomoże.

A sam nie dałbyś rady tego złożyć? Banał.. 70zł można dołożyć do czegoś innego. Lepiej zakupić przez internet :/ jest taniej...

EDIT - o i wyszło mi coś takiego... Procesor przegięcie 70zł niecałe, złożenie kolejne 70zł i ramy dużo drogo też chyba z 70zł przegięcia daje 210zł.. :/ zastanów się. Przecież można dopłacić tymi pieniędzmi do płyty głównej lub przeznaczyć na coś innego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładny model tych Kingstonów by się przydał.
Powiedziano mi tylko tyle co napisałem :/

Znalazłem płytę i procka na ProLine.pl tam zapłacę 965 bez przesyłki. Do tego muszę ramy wybrać. Chyba muszę kupić jakąś pastę termoprzewodzącą, czy dają do procka czy płyty? Jak wszystko pójdzie gładko to jutro powinienem składać zamówienie. Tak dla pewności czy się nie pomyliłem :]

Procesor

Płyta

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał michi93 olej sklep i złóż w esc.pl, w proline też może być. Do procesora masz dołączone chłodzenie a na chłodzeniu jest już nałożona pasta, jeśli chcesz to możesz i kupić jakiegoś Arctic Silvera5, ale to dodatkowy wydatek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie dobry ten esc.pl. Wszystko bez problemu znalazłem :) Z pastą się wstrzymam, bo za kilka miesięcy pewnie kupie porządny cooler na procesor i wtedy dołożę dobrą pastę. Jak na razie to chyba wszystko. Jeszcze raz dziękuje za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory za duble ale to w ramach odświeżenia. Części już zakupione, może po weekendzie dojdą. Tymczasem chcę sprzedać niepotrzebne podzespoły. Założyłem nowy temat w wycenie, ale tam wieje pustkami. Dlatego proszę tych co do tej pory mi pomogli.

http://forum.cdaction.pl/Wycena-Intel-28Gh...iot-t73710.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...