Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kilerfcb

Rozwiązany: bios informuje o złym podkręceniu

Polecane posty

Witam

Mam płytę główną Asus P5Q-E, oraz procesor E5200. Podkręcam procesor na 3,5GHz, daje napięcie 1,35 itd. Uruchamiam komputer i wszystko ładnie stabilnie chodzi. Zero problemów. Jednak jak np wyłączę komputer i po chwili znowu go załączę to komputer "nie startuje", tzn włącza się ale nic się nie robi, tak jakby nie zaskoczył bios. Muszę wyłączyć znowu komputer i ponownie go włączyc, czasem nawet pare razy, aż w końcu się uda, ale jak już dam radę uruchomić komputer to wyskakuje mi komunikat, że "coś tam" źle podkręcone i mam wejśc do biosu, albo ustawić standardowe ustawienia. Na prawdę nie mam zielonego pojęcia co z tym jest zwłaszcza, że korzystam z komputera praktycznie cały czas, 0 problemów, temperatury jak najbardziej w porządku.

Jest ktoś w stanie coś na to poradzić ??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematy związane z podkręcaniem umieszczamy w subforum Podkręcanie. Temat przeniosłem.

Podaj pełną informację o konfiguracji sprzętowej komputera i przeczytaj poradnik Gi3rka przypięty w tym dziale. Nie podkręca się na chama, tylko stopniowo, małymi krokami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E5200 2,5GHz@3,5GHz

P5Q-E

2 GB DDR GEIL 800MHz

RADEON 5770 1GB

CHIEFTEC 400W

Podkręcałem stopniowo, aż doszedłem do 3,5GHz. Jednak problem który występuje u mnie pojawiał się po nawet najmniejszej zmianie taktowania procesora. Zostawiłem 3,5 bo komputer chodzi stabilnie, wszystko jest w porzadku.. tylko te włączanie.. :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CHIEFTEC 400W

Dokładny model poproszę.

Jeśli seria GPS, to bardzo możliwe że przy starcie napięcie na linii +12V spada poniżej wartości dopuszczalnej - czasem można sprawdzić miernikiem (-> niestety, najprostsze mierniki mają za mało odczytów na sekundę żeby wyłapać krótko trwające spadki napięcia). Do tego typu pomiarów najlepszy jest oscyloskop, ale łatwiej będzie po prostu podłączyć "lepszy" zasilacz (firmowy 450W).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety taki CHIEFTEC 400W GPS-400-AA-101A :/ czyli po prostu lepiej zainwestować w nowy zasilacz.. a dodam jeszcze jedno.. nie wiem czy to istotne.. ale jak np wyłączę komputer na jakiś czas, a potem go włączę to uruchamia sie za 1 razem hmm..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asus P5Q po wyłączeniu zasilania (całkowitym) ma prawo startować na dwa razy -> taki urok biosów do chipsetów Intela.

Ale "Overclocking Failed" pojawia się w zasadzie tylko przy za niskim zasilaniu (czegokolwiek), i tu faktycznie przyczyną może być zarówno za niskie napięcie zasilania czegoś ustawione w biosie, jak i zasilacz.

Bardzo dużo zależy od wersji BIOS, bo identyczne ustawienia w różnych wersjach powodują zupełnie różne efekty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NB dałem 1.2

VTT 1.25

CPU PPL Voltage 1,60

a MCH na auto mam, nie wiem co tam ustawic, dziwne wartosci tam do wyboru sa

ale po zmianie tamtych napiec dalej tak samo jest.. nawet raz gorzej bylo.. 20 min sleczalem nad kompem zeby "zaskoczył"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ja napisze co i jak ja tam mam w tym biosie

CPU GLP Voltage Reference (0/2)

min 0.370x

max 0.760x

standard 0.630x

CPU GLP Voltage Reference (1/3)

min 0.410x

max 0.800x

standard 0.670x

CPU PLL Voltage

min 1.5

max 2,78

standard 1,5

FSB Termination Voltage

min 1.2

max 1.9

standard 1.2

Jak mam poustawiać te napięcia :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh...

Przeczytaj poradnik (sekcję o S775) i spróbuj ustawić napięcia ręcznie. Albo masz za małe napięcie na MCH, albo na pamięciach.

Nie łaska tam zajrzeć? Masz tam wszystko ładnie opisane, co i gdzie jakie napięcia. Nie chcę się powtarzać, a dyktowanie jakichś wartości przeze mnie nie ma sensu i do niczego nie prowadzi - sam musisz znaleźć dobre ustawienia.

Jak napisałem, winne są pewnie pamięci - albo mają za małe napięcie, albo mają zbyt wysokie taktowanie. Jeśli nie zmieniałeś dzielnika, to są w tej chwili ustawione na 1120MHz... Choć to raczej niemożliwe, żeby komputer się w ogóle uruchomił, pamięci nie dałyby tyle rady. W każdym razie ustaw je tak, by miały taktowanie w granicach 700-850MHz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak jak np wyłączę komputer i po chwili znowu go załączę to komputer "nie startuje", tzn włącza się ale nic się nie robi, tak jakby nie zaskoczył bios.

Niby działa, wentylatory pracują, ale monitor się nie włącza? Masz coś źle ustawione w BIOS-ie (zapewne napięcia).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uff.. w końcu CHYBA doszedłem do tego.. poustawiałem wszystko i włącza się normalnie.. komputer działa stabilnie chociaż nie mowie "hop", do końca dnia daleko, postaram się go trochę pomęczyć i jak wszystko bedzie OK to będę szczęśliwy :)

Tutaj wszystkie parametry jak ustawiłem, byłbym wdzięczny jakby ktoś zerknał i sprawdził:

FSB 280

FSB Strap to North Bridge 266MHz

DRAM Frequency 842MHz

CPU Voltage 1.4

CPU GTL Voltage Reference (0/2) 0.630x

CPU GTL Voltage Reference (1/3) 0.670x

CPU PLL Voltage 1.66

FSB Termination Voltage 1.3 - i TA WARTOŚĆ jest w kolorze ŻÓŁTYM, trochę mnie to martwi i nie wiem czy tak to zostawić

DRAM Voltage 1.9

NB Voltage 1.2

NB GTL Reference 0.630x

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uff.. w końcu CHYBA doszedłem do tego.. poustawiałem wszystko i włącza się normalnie.. komputer działa stabilnie chociaż nie mowie "hop", do końca dnia daleko, postaram się go trochę pomęczyć i jak wszystko bedzie OK to będę szczęśliwy :)

Czyli w końcu jak miałeś ustawione te pamięci? Miałem rację?

Tutaj wszystkie parametry jak ustawiłem, byłbym wdzięczny jakby ktoś zerknał i sprawdził

Wszystko OK, tylko PLL masz zbyt wysoko, ustaw na 1.58V, nawet defaultowe 1.55V powinno wystarczyć.

Spróbuj zjechać jeszcze z napięciem procesora, bo jak na te taktowanie jest niepotrzebnie za wysokie, chyba, że masz słabą sztukę.

FSB Termination Voltage 1.3 - i TA WARTOŚĆ jest w kolorze ŻÓŁTYM, trochę mnie to martwi i nie wiem czy tak to zostawić

Kolorkami się nie przejmuj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no chyba problem tkwił w tych pamięciach bo:

FSB Strap to North Bridge <- TO miałem na AUTO a teraz jest na 266MHz

DRAM Frequency 842MHz <- tylko to ustawiałem na wartości między 700-850

wcześniej jechałem na napięciu procka 1.35 i chyba tak mogę zrobić hmm ?

a te PLL zmienię ;)

i odnośnie tego FSB Termination Voltage to 1.3 może być na 100% ? bo kolor schizuje :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcześniej jechałem na napięciu procka 1.35 i chyba tak mogę zrobić hmm ?

Oczywiście. Mam nadzieję, że wiesz jak testować stabilność...

2.7 Jakimi programami sprawdzić stabilność procesora?

Jeśli mamy procesor 2-rdzeniowy ? Orthos, jeśli więcej ? Prime95. Test Small FFTs, priorytet 8-9. W Prime95 priorytet trzeba zmienić w zakładce Advanced/Priority. Innym ciekawym programem i alternatywą jest OCCT. Dodatkowo dla procesorów Intela można użyć programu Linx, który ewentualną niestabilność wskaże prędzej, ale trzeba mieć świetne chłodzenie, ponieważ ten program mocniej jeszcze niż Orthos/Prime95 obciąża procesor.

Test SmallFFTs obciąża sam procesor. Test Large FFTs - pamięci RAM. Test Blend - rozkłada obciążenie między procesor, pamięci i kontroler pamięci (w przypadku S775 mostek północny, w którym jest wspomniany kontroler).

i odnośnie tego FSB Termination Voltage to 1.3 może być na 100% ? bo kolor schizuje :P

Ano właśnie w kolorze problem... Tylko. Jest dobrze ustawione.

VTT (FSB/CPU Termination) Voltage ? byle niżej od napięcia procesora, choć ta zasada nie dotyczy napięć (CPU i VTT) poniżej 1.3V - w okolicach 1.35V naruszanie tej zasady może doprowadzić do śmierci procesora.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...