Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

someone1989

2 = 4 rdzenie w Phenomach II

Płyta czy Procesor  

13 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co byście wybrali

    • Lepszą płyte
      8
    • Lepszy procesor
      5
    • Niewiem
      0


Polecane posty

Witam .

Z racji że zamierzam kupic nowy sprzęt bo ostatni częsciej był w serwisie niż umnie to postanowiłem troszkę poszukać co by tu ciekawego wybrać . Znalazłem informacje że jacyś tam sobie koreancy w phenomach II x2 odblokowali kolejne 2 rdzenie robiąc z nich procka 4 rdzeniowego . W sumie nic dziwnego konstrukcja taka sama zarówno w x2 jak x4 więc teoretycznie jak ktoś sie zna (czyt. własnie te skubane japonce i koreance ) to teoretycznie może to zrobi . Zdziwiło mnie natomiast to że jak przegladałem oferty płyt napotkałem na tą : Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P . Jest to topowa płytka Gigabyta do phenomów oparta na chipsecie AMD 790FX a więc idealna do stworzenia dobrej platformy Dragon . Dodatkowo znalazłem info że umożliwa z poziomu biosu właśnie odblokować te 2 rdzenie na prockach x2 . Co o tym myślicie ?? czy faktycznie jest to takie proste łatwe i wogóle kolorowe ?? przecież Amd na tym traci i jak by tak było to chyba by coś działał w kierunku żeby z x2 nie szło zrobić x4 ?? Czy uważacie że warto wydać własnie 600 zł na płyte a kupic za 300 zł jakiegoś phenoma x2 i zrobić z niego x4 ?? Czy jednak lepiej kupić odrazu x4 a tańszą płytę ?? No i ostatnie pytanie czy ten zabieg jest legalny i nie traci się gwarancji ?? Czekam na wasze opinie i przemyślenia na ten temat .

Uwaga : Temat nie służy do ustalenia jaki kupić model procesora czy płyty więc proszę o nie przesówanie do działu składamy komputer . Temat służy tylko i wyłącznie do odpowiedzi na te konkretne pytania :

- Czy faktycznie jest możliwe w tej płycie za pomocą biosu odblokować pozostałe rdzenie

- Czy jest to opłacalne

- Czy jest to legalne i nie traci się gwarancji

- Czy wydajność tak zmodyfikowanego x2 jest taka jak x4

- Czy warto wybierac lepsza płyte kosztem gorzszego procka by go zmodyfikować .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AMD wydało komunikat, aby producenci zablokowali możliwość odblokowania dodatkowych rdzeni. Jednak jak to w życiu nie wszyscy posłuchali. Np. wspomniana przez Ciebie firma Gigabyte. Wszystkie zmiany wykonujecie na własne ryzyko, modyfikacja wiąże się bowiem z utratą gwarancji.

Jest możliwość odblokowania rdzeni na tej płycie przy pomocy BIOSu

W biosie przechodzisz do:MB Inteligent Tweaker -> Advanced Clock Calibration, zaznaczasz

EC Firmware Selection na Hybrid, a Advanced Clock Calibration na Auto

to tylko jeden ze sposobów.

Sam policz czy opłacalne skoro połowę kasy za x4 masz w kieszeni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś rozpatruje zakup konkretnej płyty np tej z gigabyte i zastanawia się nad prockiem to wiadomo że taniej jest kupić x2 ale natomiast w sytuacji kiedy chcemy kupic jakąś zwykła płytke np Asusa za 300 zł i Phenoma x4 955 BE za ok 650 zł daje nam to 950 zł za 4 rdzenie i zwykła płyte , kiedy natomiast chcemy kupić Phenoma x2 ( ok 350 za BE) żeby zrobić z niego 4 rdzenie to musimy kupić jakąś lepsza płytke np tą gigabyte wiec ona kosztuje ok 550 - 600 zł wiec daje nam to podobny koszt różnica polega na tym że zamiast zwykłej płytki mamy jakąś topową gigabyte msi asusa .

Moim zdaniem nie opłaca się w to bawić zwłaszcza że jak wspomniałeś traci się gwarancje ... A pytanie dotyczyło tagże waszych przemyśleń co wy uwarzacie na ten temat .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odblokować dodatkowe rdzenie możesz np. na Gigabyte MA790XT-UD4P. Kosztuje 400zł więc znośnie. To ok 200zł masz w kieszeni, np na lepsze chłodzenie na proca:) Z drugiej strony, płyta główna to trzon komputera, im lepsza tym lepiej możesz rozbudować Twojego PCta w przyszłości.

Więc korzyść z tego masz, bo za te same pieniądze masz b. dobrą płytę.

Popatrz ile ludzi nawet na samym forum ma komputery po moddingu.

Ja sam osobiście jeśli miałbym fundusze pobawił się w odblokowywanie rdzeni w phenomie II x2, ale że nie mam wyciskam z mojego co się da:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak masz racje może idzie znaleść coś tańszego niż ten co ja wskazałem ... Natomiast co w przypadku jak nagle ci poprostu taki phenom przestanie działać ?? nie mówie już o sytuacji że sie spali czy coś bo wiadomo że było by wymienione chłodzenie tylko że z jakiś przyczyn technicznych po tym zabiegu padnie to jestes wtedy w plecy bo musisz kupic kolejny a jak np jeszcze padnie płyta przez to no to już całkiem . Z drugiej strony wcale nic się nie musi stać i może być wszystko ok a za oszczędzona kase masz np dobre chłodzenie do procka albo lepsza obudowe czy lepszą karte kto co tam woli . Ja osobiście nie jestem zwolennikiem moddingu itp co dwa lata jak się konczy gwarancja kupuje nowy sprzęt ... Ale właśnie ostatnio kusi mnie żeby wyłożyc nawet te 600 zł na którąś z tych płyt ( MSI 790FX-GD70 , Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P , Asus CROSSHAIR III FORMULA ) a procka zamiast np Phenom x4 955 BE to kupić Phenom II x2 550 BE . Narazie i tak wystarczająco są 2 rdzenie a w przyszłości faktycznie może zrobić z niego 4 rdzeniowca . Kasa za zestaw wyjdzie podobna ale zamiast zwykłej płytki ledwo dojącej DDR3 1333MHZ i z 2 slotami na karty kupić jakieś monstrum :P niewiem tylko czy pod Asusem Crosshair III da się zrobić pożniej z 2 te 4 rdzenie .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja tobie zadam pytanie ile masz kasy na tego kompa bo nigdzie nic nie widziałem.

a co do odblokowywania to dało się to już dawno wszystkie mobo SB 710 się do tego nadają,gwarancji nie tracisz i jest to legalne

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to żeby odblokować rdzenie płyta główna musi obsługiwać ACC i mieć SB 710. No i oczywiście procesor z odpowiedniej serii. Oczywiście to, że akurat 2 rdzenie są zablokowane miało swój powód-"na ogół wyłączone rdzenie po prostu nie spełniają wymagań termicznych i elektrycznych, jakie stawia się procesorom X4" Ale wyczytałem, że na biosie F5 na MA790FXT-UD5P ktoś odblokował X3 710. IMHO najlepiej brać mobo AsRock/GA ze średniej półki i mocnego Phenoma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość pierwszego postu mówi o zakupach, więc temat rzucam do zakupów.

Nie każdy Phenom II X2 i X3 po odblokowaniu działa stabilnie. Właściwie jest to loteria. Jeśli byłoby mnie stać, to zainwestowałbym w dobry procesor ze średniej półki cenowej [Athlon II X4], średniej jakości płyta i dobre chłodzenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwota to do 3000 zł . Przymiarka była do Phenoma x4 945 AM3 TDP 95W a za płytke robił Asus M4A77TD PRO jest to chyba jeden z lepszych wyborów w tym segmencie cenowym ok 300 zł . Oczywiscie pamiec DDR3 4GB i Radeon 4870 lub 4890 . Zapas zostawał ok 200 zł więc niewiem czy nie kupie lepszej płyty . Ogolnie ciagle sie zastanawiam czy kupic dobry prco i plyte czy raczej więcej kasy dać na karte graficzna np gf 275 albo radeon 5850 . Czy np radeon 4870 jest jeszcze wystarczająca karta ?? Wiadomo że jeżeli GTA 4 poszła mi na gf 9600 to na tym radku pójdzie lepiej ale chodzi mi o najbliższe "duże" tytuły ... Niewiem czy juz warto inwestowac w 4 rdzenie czy jeszcze może lepiej zostać przy 2 ?? przecież i tak mało gier obsługuje 4 rdzenie ... Czy to musi być jakaś konkretna seria danego modelu czy wszystkie procki danego modelu miały tą możliwość odblokowania 2 rdzeni dodatkowych .

Ogólnie mam kase do wydania i niewiem tak do konca na co się zdecydować jedni maja problem bo wiedzą co chcą a nie maja kasy inni maja kase ale nie wiedzą co wybrać hehe tak żle i tak żle :P

A co do odp Gofera że Athlona x4 to chyba raczej zbyt słaby procesor z porównaniu z PhenomemII . Niema pamieci cache L3 , nie ma wersji BE ... Pozatym chyba z tego co wiem Phenom jest kilkadziesiąt % szybszy od Athlonów x4 z tego co pamietam to w tescie na benchmark.pl było ok 30 % róznicy przy prockach o tej samej częstotliwości ... Ale jeżeli brac kwestie ekonomiczne to w cenie Athlona x4 można co najwyżej myśleć o kupnie Phenoma II x2 więc wydajnościowo pewnie wyjdzie podobnie ale mogę się mylić co do tego głową za te info nie ręcze :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I7 860 to wydatek ok 950 zł więc o wiele więcej niż Phenom x4 a co dopiero x2 ... Dotego dochodzi koszt płyty która pod lga 1156 jest droższy niź AM3 ( zwykle plyty kosztuja kolo 400 zł co za procek i płyte daje ok 1350 ... w AM3 i PHx4 to koszt ok 900 zł [ proc 945 to ok 600 zł a płyta 300 ] ) więc nie ma szan o kupnie Radka 5850 czy gf 275 .

To małe zestawienie bez karty graficznej :

Intel Core i5 750 2.66 GHz BOX 689,00

Gigabyte GA-P55-UD3 407,00

Patriot DDR3 2x2048MB PGS Gamer Edition 1600MHz CL7.0 LLK 428,00

WD Caviar SE16 WD5000AAKS (500GB, 16MB, SATA/300) 161,00

Asus DRW-22B2L biały + czarny BOX 115,00

AeroCool Hi-Tech 7 Pro czarna 277,00

OCZ ModXStream Pro 700W Modular 373,00

Wartość produktów: 2450,00

Więc zostaje 650 zł na grafe ... Jak ktoś znajdzie HD5850 czy nawet GTX 275 za tą kwote to jest dobry . Minimalna dla 5850 to cos kolo 1000 zł a dla 275 to cos kolo 800 zł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

169zł

Antec Gamer Two Hundred (bez zasilacza)

199zł

G.Skill 4GB (2x2GB) 1600MHz CL9 NQ

339zł

Intel Core i5-750 /2.66GHz, 8MB, LGA1156, BOX/

705zł

BeQuiet PurePower L7 530W BeQuiet PurePower L7 530W

249zł

Gigabyte P55-UD3 /intel P55, Dual DDR3-2000, GLan/

410zł

Gigabyte Radeon HD5850 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/DP

1049zł

Razem: 3120zł

za jakiś czas jakieś dobre chłodzenie na procka i robisz 4Ghz a na boxie dobijesz sobie do 3 bez problemu

a jak koniecznie max 3k to sie zastanwó nad jakimś 4890 ceny od 669zł albo gtx 275 od 769

a no tak i jak zwykle o nagrywarce zapomniałem-ze stargo kompa albo koszt 99 zł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ty mów od razu ,że planujesz CF czy takie bajery zasiłka 600w do cf Ci starczy

i ten radek nie ciągnie więcej niż 128W.

a bez Cf 530 spokojnie Ci starczy i jeszcze do podkręconego procka na 4Ghz w sumie nad mocniejszą zasiłką zastanawiał bym się dopiero przy robieniu CF

albo zamiast CF dokupił bym sobie jakiegoś GF 9600 z serii green do Physix

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko będzie gotówka to będzi cf albo sli ... mam teraz chiefteca 650 i jestem zadowolony gf9600 i core 2 duo 8200 3ghz ... a raczej mialem bo poszedl do naprawy i kase zwrócili ... mam własnie teraz 3000 tysie za niego na nowy sprzet ... ogolnie zawsze bylem typem kupca typu zasilacz z zapasem i obudowa co najmniej 3 wentyle ... mialem nzxt tempest z przodu z tylu z boku i dwa u góry polecam cisza jak makiem zasiał prawie że a jak chłodno :D własciwie to wogole nie slychac tych wentylatorów aż sie zdziwiłem bo myślałem że przy tylu to będzi troche głośno ale było ciszej niż przy starym gdzie był tylko 1 :P ogólnie jeszcze mam troche czasu dolar zbytnio nie ma wpływu na ceny za słabo spada może okres przed świąteczny sprawi że będzie taniej tzn promocje :P

A co do poboru mocy :

HD4770 80W

HD4850 110W

HD4870 160W

HD4890 190W

HD5850 170W

Swoją drogą dziwne 4770 jest w procesie 40nm i 5850 też a taka duża różnica bierze prawie tyle co 4890 który jest w procesie 55nm

GF GTX 275 216W

Tak sobie czytam twoją stopke teraz uruchomiłem starego kompa przez to ze tamten został dany szybciej do naprawy i w tym starym kompie mam zasilacz Xilence bodajże 350 W i obudowe Tracera z wiatrakiem 80mm na boku :P i w sumie jeszcze działa a był kupiony 2005 roku co prawda od 2008 korzystałem juz z nowego ... Jedno jest pewne jak na gf7600 i celerona 2,6 ghz to on mi nie wydaje się miec tą wydajność no chyba że to przez to że przesiadłem się z 2 rdzeni ... ten to w sumie na internet explorer potrafi się przyciąć a to przecież celeron 2,6 ghz :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic dziwnego w niskim zapotrzebowaniu na prąd w 4770 względem 5850. Poczytaj sobie o budowie obu układów.

A co do Athlona II X4 i jego wydajności względem PII, to w jakich zastosowaniach było 30% różnicy zegar w zegar? Przecież to właściwie te same procesory, jedyną różnicą jest tutaj kesz trzeciego poziomu, który w grach aż tak ważny nie jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rożnica w grach ... na benchmarku gdzieś czytałem i dotyczyło konkretnie athlonów x2 i phenomów x2 ... co do tego ze mam zasilacz bude itd to niemam napisałem przecież że poszedł do naprawy i zwrócili mi kase więc z tamtego nic nie mam tylko kase ...

Więc jeżeli AMD to Athlon x4 czy Phenom x4 ?? Wersje Black Edit czy może z oznaczeniem e czyli wersje energooszczedne ?? Mniejsze TDP to w sumie też szansa na dobre OC znowu wersje BE bardzo łatwo podkręcic jest to bezpieczne i są gotowe , stabilne profile do pobrania i cały proces zamyka się w paru kliknięciach w oprogramowaniu AMD .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Testom na benchmarku i PCLabie nie można ślepo wierzyć.

2.Nowe Radki nie są zbyt prądożerne. Wiem, że się obawiasz, bo też słyszałem, że GTX260 pobiera 330W w stresie... Ale masz dobry zasilacz Szefa, który starczy do SLi/CF.

3.Kiedyś czytałem artykuł o pamięci L3-nie jest to wcale aż tak przydatna rzecz, ale nie wiadomo, kiedy zaczną to wykorzystywać.

4.Do 3k to brałbym i5:

Procesor: Intel Core i5-750 /2.66GHz, 8MB, LGA1156, BOX/ 705 zł

Płyta główna: MSI P55-GD65 /intel P55, DualDDR3-2133MHz, GLan, 1394/ 530 zł

Pamięć RAM:A-Data 4GB (2x2GB) 1600MHz CL8 Extreme Edition 399 zł

Dysk twardy: Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 169 zł

Karta graficzna: Sapphire Radeon HD5850 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/DP 1049 zł

Obudowa: Cooler Master Elite 334 (black) 149 zł (nie wiem czy chcesz nową budę :))

Suma:

3001 zł brutto

Zasilacz masz, nie wiem jak z obudową i napędem :). Jak nie lubisz Samsunga (a jeszcze jest wiele osób, które nie ufają tej firmie...), to dysk twardy zmień na WD 500GB AAKS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

org właśnie chodzi o to ,że on nic nie ma więc całego kompa od 0 trzeba składać czyli do twojego jeszcze z 400zł na zasiłkę i nagrywarkę trzeb by dołożyć

someone1989 powiedz mi ile wynosi max na ten komputer czy są to równe 3k czyt jeszcze coś by się znalazło?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No max 3000 tysiaki . Co prawda komputer będzie kupowany za jakieś dwa tygodnie więc napewno ceny spadna a jak poczekam dłużej to już napewno do poziomu 3 tys . Nagrywarke mam z tego starego moge wziąść bo są dwie w nim ale jest biała więc lipnie do czarnej obudowy . Ale tak jak org mówił jakaś płytka budzetowa i git ... procek znalazłem taniej o 16 zł pamięc o 10 zł więc defakto może jakoś na styk by wyszło ... pozatym zostaje opcja zawsze polowania na okazje i kupowanie tego tu tamtego tam i samemu zmontowanie kompa chociaż nigdy nie podłanczałem np zasilacza do podzespołów itp więc mógłbym coś ekhem grzecznie mówiąc zwalić .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, znalazłeś na styk, ale w innym sklepie, więc razem z kosztami wysyłki mogłoby wyjść drożej :). Lepiej złożyć w jednym, dobrym sklepie. A z nagrywarką możesz się trochę pomęczyć, a później kupić nową albo ją sprzedać. W esc.pl jeśli poprosisz o to w komentarzu, to złożą Ci komputer za darmo :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja znalazlem taniej w proline ... a to co mówiłem by szukać okazji to chodziło mi o sklepy z "reala" typu saloniki komputronika itd ... swojego czasu kupiłem tam fajna 24 calową iiyame za 849 zeta ... jeszcze sie zobaczy i pokombinuje ból w tym że chciałbym jakąś dobra obudowe typu właśnie nzxt tempest czy chiftec dragon a one ponad 400 zeta kosztuja ale sa warte maja 5 lub 6 wentyli są dobrze zbudowane konstrukcyjnie ... owszem moge kupic jakiegoś anteca czy coś za 200 zeta ale z jednym wentylem taki zestaw ?? to chyba drugi piekarnik bym miał :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...