Skocz do zawartości
dzikipytonzlasudeszczowego

Komputer przeszczep, wartość ogółem 7000, i5 12600k + GTX 3070

Polecane posty

Hej, 

powoli przymierzam się do kupna nowego komputera z racji tego, że na moją graficzną już dmucham i chucham. :(

Zebrałem takie części:

Procesor: Intel Core i5 12600K LGA1700
RAM: Cruical Ballistix 2x8GB DDR4 3600
Dysk HDD: Seagate Barracuda 1TB SATA3 (ST1000DM003) *
Dysk SSD: Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500
Dysk SSD: Crucial 250GB 2,5" SATA SSD MX500 *
Chłodzenie: CoolerMaster Hyper T4 - padł wentylator *
Zasilacz: be Quiet! PUREPOWER L8 530W *
Obudowa: Fractal Design Define R4 USB 3.0 Black *

*Obecny komputer, pozostałe części:
Płyta: Asus B85M-G Intel B85 LGA1150 BOX
Procek: Intel Core i5-4570 LGA1150 BOX
Karta: Asus GeForce GTX660Ti DirectCu II 2GB DDR5/192bit DVI/HDMI/DP PCI-Express
RAM: Crucial DDR3 8GB (2x4GB) 1600MHz Ballistix Tactical Low Profile CL8

I teraz pytania ;) :

  1. Planuję dołożyć GTX 3060 Ti lub GTX 3070 - Ti unikam z uwagi na pobór mocy - rozumiem tutaj polowanie?
  2. Jeżeli zakupię 3060 Ti lub 3070, to wystarczy mi ten zasilacz?
  3. Z płyt celuję w Z690-P DDR4, z uwagi na K przy procku unikać jakichś konkretnych? Rozumiem nie brać B6xx, ale z Z690 to już kwestia portfela która?
  4. Czy przy tych dyskach nadal polować na dysk M.2? Np. Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 970 EVO Plus
  5. Chłodzenie procesora - wepnę to na nową płytę i czy da się wymienić nieszczęsny wiatraczek?
  6. Obudowa i te dyski które mam rozumiem nie szkodzą.
  7. Idzie podpiąć starą kartę do tej nowej płyty? :D
  8. Te stare części są coś warte, dobrze to zachować, czy w kosz?

Jeżeli chodzi o datę zakupu, to jutro albo za rok, zbieram części klocek po klocku - dobrze wiedzieć na co polować. Z góry dzięki za pomoc! :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na razie w grę nadal wchodzi polowanie na jakąś lepszą ofertę niż te, które zazwyczaj można spotkać w sklepach.

2. Pod względem mocy mógłby starczyć, ale ja bym sugerował go jednak zmienić (na np. SilentiumPC Supremo FM2) po tylu latach pracy.

3. W tej samej cenie można dostać MSI Z690-A DDR4, która jest wyposażona w konkretniejsze radiatory na sekcji zasilania. Jeśli procesor nie będzie podkręcany, to można wziąć płytę B660. Za 600-650 zł można dostać np. MSI PRO B660M-A DDR4, MSI MAG B660M Bazooka.

4. Jeśli możesz sobie pozwolić na dysk NVMe, to czemu nie. Zamiast Samsunga lepiej wybrać WD Black SN750 SE 1 TB, który jest nieco tańszy i wydajniejszy.

5. Wygląda na to, że nie wykorzystasz go w nowym komputerze: https://www.coolermaster.com/catalog/pages/cooling/all-coolers-ready-for-intel-alder-lake-lga1700-cpu/. Jeśli nie będziesz robił OC cpu, to do i5 wystarczy SPC Fera 5.

6. Nie szkodzą, choć obudowa raczej nie należy do szczególnie przewiewnych.

7. Tak, istnieje taka możliwość.

8. Jest szansa na uzyskanie kilkuset złotych ze sprzedaży.

  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie DDR5 nie robi większej różnicy. Konkretniejsze wzrosty wydajności można zauważyć przy jakichś szybszych kościach, które niestety swoje kosztują: https://www.purepc.pl/test-pamieci-ram-ddr5-g-skill-trident-z5-rgb-6000-mhz-cl36-z-procesorem-intel-core-i9-12900k-najszybsza-kombinacja-na-swiecie

  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokupiłem tego WD, teraz płyta główna i chłodzenie, i po sprawie.

Dostałem kupon na 50 zł od xkom, można szaleć - polecasz jakieś płyty, czy brać najtańszą i tyle? 
MSI PRO Z690-A DDR4
Thermal Grizzly Kryonaut 1g
be quiet! Pure Rock 2 Srebrny 120mm czy lepsza będzie ta fera?
Wentylatory? 2x140mm do tego Fractala - są strasznie drogie, 50-70 zł/szt., zakładam trzeba polować, bo inaczej to chyba budę lepiej kupić.
Jakieś kabelki do podpięcia 2x SSD, 1x HDD i śrubki do M.2?

Edytowano przez dzikipytonzlasudeszczowego
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, dzikipytonzlasudeszczowego napisał:

Dostałem kupon na 50 zł od xkom, można szaleć - polecasz jakieś płyty, czy brać najtańszą i tyle? 
MSI PRO Z690-A DDR4

Ta płyta wypada dobrze przy OC, więc tym bardziej nie ma sensu brać droższej, kiedy nie zamierzasz podkręcać cpu. Raczej rozważyłbym ewentualnie model z chipsetem B660.

15 godzin temu, dzikipytonzlasudeszczowego napisał:

be quiet! Pure Rock 2 Srebrny 120mm czy lepsza będzie ta fera?

Fera będzie lepsza. Można też odpuścić pastę Kryonaut i dorzucić do Fortisa 5, bo sama pasta nie zrobi dużej różnicy.

15 godzin temu, dzikipytonzlasudeszczowego napisał:

Wentylatory?

Arctic P14 PWM PST. Tylko trzeba je ustawić na taką prędkość, by nie wydawały irytującego buczenia.

15 godzin temu, dzikipytonzlasudeszczowego napisał:

Jakieś kabelki do podpięcia 2x SSD, 1x HDD i śrubki do M.2?

Będą w zestawie z płytą główną, ale jeden kabel SATA będziesz musiał zabrać z aktualnego pc, bo z płytą dostaniesz tylko 2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się dorwać Z690-A za 800 zł z promocji MSI, do tego Fortisa, jakieś 2 wiatraki Stella HP RGB, bo tanio (20 zł), wyglądają nawet solidnie, i chyba mam wszystko - poza zasilaczem i grafiką, może się wstrzymam do września, na razie mój GTX 660 TI ożył, nic tylko grać dalej.

Jeszcze system i do przodu, kojarzę taką stronkę autoryzowaną przez MS z systemami o całkiem niskich cenach, przejrzałem kilka wątków i akurat nigdzie linka, podratujesz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, dzikipytonzlasudeszczowego napisał:

Jeszcze system i do przodu, kojarzę taką stronkę autoryzowaną przez MS z systemami o całkiem niskich cenach, przejrzałem kilka wątków i akurat nigdzie linka, podratujesz?

Jak już raczył wspomnieć Dirian - soft 360. Sprzedają używane licencje.

15 godzin temu, dzikipytonzlasudeszczowego napisał:

może się wstrzymam do września, na razie mój GTX 660 TI ożył, nic tylko grać dalej.

Może do tego czasu pojawiają się nowe karty od NV i AMD. Tylko jakie będą ceny...:co:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Ostatnio to ze wszystkim jest ruletka, patrząc, że ja potrzebuję kompa do netflixa, to najwyżej będę bez karty. ? 

System lepiej postawić na starym SSD 256 GB, nowym SSD 515 GB, nowym M.2 1TB?
Obecnie jest na starym SSD 256, gdzie jest tylko system. Pytam z uwagi na to, czy może warto go do końca zajechać, ale w sumie nie tak prędko, bo mamy tam tylko windowsa. Tak że dopóki ledwo co się tam rusza, nie ma co przepinać na nówkę. Lub w ogóle ma M.2, ale piszą, że bez DRAMU nie warto.

I chyba tyle, jutro zacznę składać, mam nadzieję nie idzie tego spieprzyć. ?

Edytowano przez dzikipytonzlasudeszczowego
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro komputer będzie służył głównie do netflixa, to na razie można przeczekać na GTX 660 Ti lub integrze.

13 godzin temu, dzikipytonzlasudeszczowego napisał:

System lepiej postawić na starym SSD 256 GB, nowym SSD 515 GB, nowym M.2 1TB?

Najlepiej na M.2 NVMe. W morele jest Kingston KC3000 1 TB za 700 zł.

13 godzin temu, dzikipytonzlasudeszczowego napisał:

I chyba tyle, jutro zacznę składać, mam nadzieję nie idzie tego spieprzyć. ?

Nie zaszkodzi zapoznać się z dwoma krótkimi poradnikami: https://www.youtube.com/watch?v=ApF35GAN23k, https://www.youtube.com/watch?v=uPlr8j1TrTA.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bull3t napisał:

Najlepiej na M.2 NVMe. W morele jest Kingston KC3000 1 TB za 700 zł.

Dopiero co kupiłem WD - nowy w sensie w pudełku, nie że do kupienia ;) - którego poleciłeś, tak że trochę za późno na zmianę opcji. :E Pytanie czy biorąc go pod uwagę dobrze nadal trzymać na M.2.

 

2 godziny temu, Bull3t napisał:

Nie zaszkodzi zapoznać się z dwoma krótkimi poradnikami: https://www.youtube.com/watch?v=ApF35GAN23k, https://www.youtube.com/watch?v=uPlr8j1TrTA.

Dzięki, przejrzę.

Edytowano przez dzikipytonzlasudeszczowego
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, dzikipytonzlasudeszczowego napisał:

Dopiero co kupiłem WD - nowy w sensie w pudełku, nie że do kupienia ;) - którego poleciłeś, tak że trochę za późno na zmianę opcji. :E Pytanie czy biorąc go pod uwagę dobrze nadal trzymać na M.2.

Sądziłem, że nie kupiłeś. :D W każdym razie, warto zainstalować system na tym dysku, bo jest wydajniejszy niż dyski SATA.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak...
Po pierwsze, nie polecam testować, czy wszystko dobrze złożone, nie zakładając coolera na procesor. :D

Dzięki wielkie za pomoc, udało się wszystko poskładać. Trochę się bałem tykać, ale po jednej walce i poskładaniu wszystkiego do kupy już się czuję w miarę pewnie, nie muszę więcej inwestować 1 zł, by mi w sklepie złożyli. :D 

Tak jak 10 lat temu złożyłem komputer dzięki wsparciu tutaj, tak i teraz byliście niezastąpieni. Szkoda, że to wszystko powoli umiera... No ale cóż, tak musi być. Dzięki jeszcze raz, oby kolejne 10 lat ze sprzętem bez większych problemów, a nawet jeżeli, to żeby forum dalej istniało! ;)


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Chcąc pomóc może komuś w przyszłości, mały opis tego, z czym walczyłem:

Płyta MSI Z690-A:
- podpięcie karty graficznej powodowało błąd na poziomie BIOSu, trzeba była wyłączyć integrę poprzez ustawienie na off funkcji IGD Multi-Monitor (jest dostępna wyszukiwarka),
- ustawienie wiatraków jest na ich podglądzie szczegółowym, odpalenie PWM i trybu 'smart' (zmianę RPM z locie przez automat) wymaga naszej ingerencji, bez tego kręcą się ile fabryka dała na slotach poza CPU; soft MSI Center również pomaga ustawić poziom ich pracy, jeżeli nie chcemy z poziomu biosu,
- podkręcenie RAMu trybem XMP jedną dużą ikonką na stronie głównej BIOSu, przełączyć profil XMP z disabled na profil1 i po sprawie,
- boot z systemu może nie działać z tylnego panelu, pilnujmy wersji USB,
- zmiany z BIOSie często powodują zawieszenie kolejnego uruchomienia komputera, w sieci też mnóstwo wątków o problemach z wersją BIOSu - kupując tę płytę jeszcze jest się testerem, częstym problemem jest kontrola wentylatorów.

Wentylatory Stella HP RGB:
- jak najbardziej idzie wenty połączyć szeregowo, choć łączenie poprzez przewód RGB i podpinanie bez niego do FAN_PUMP nie zda egzaminu. ;) Tak że stara wtyczka do starej wtyczki i tak samo do moby, i będzie działać. Przewody w ww. wentylatorach były zintegrowane, nic więcej nie potrzebowałem.

Procesor Intel i5-12600k:
- procek wymaga podpięcia chłodzenia przed włączeniem komputera, tak że bez testu zakładajcie cooler, bo można się poparzyć. Mniej więcej w 5-10s osiąga temp. krytyczną i się wyłącza - sprawdzone. ;d

RAM XMP:
- jw., przy opisie płyty, domyślnie MHz mogą być nie takie, za jakie zapłaciliśmy, można zmienić profil w BIOSie i z 2666 MHz robi się szybko 3600.

Karta graficzna:
- jw., wymaga wyłączenia integry w BIOSie.

I tyle, może jeszcze poza coolerem, który jest OGROMNY i mam mały problem z drganiem wenta na nim. Ale, przy pracy biurowej temp. na procku 40 stopni i w sumie sam wentylator się ledwo kręci (10%, pozostałe wenty x3 na ~30%, 300-500 RPM).
Dysk M.2 podpięty bez problemu i jak zwykle zabawa z partycjami, utworzenie ich może lepsze z poziomu Windowsa, żeby nie bawić się później w przesuwanie sektorów i inne takie zewn. programami, ale jest to w sumie bardzo proste.

Powodzenia! ;)

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że pozwolą sobie odświeżyć. :D I przychodzę z prośbą doboru zasilacza.

Karta graficzna, świetny GTX 660 TI, padła całkowicie - nie włączałem kompa przez dłuższy czas (m-c) i ta zmiana obawiam się ją dobiła, skromne 10 lat działania. [*]

Przerzuciłem się na integrę, ale.. działa fatalnie, netfliks szarpie, a gdzie dalej. Co więcej, spotykam się z brakiem przekazywania obrazu, po włączeniu kompa po prostu jest czarno. Jedyne czego mogę się chwycić, to że to wina zasilacza, który już sprawność ma pewnie niepowalającą (też ma 10 lat).

Przypomnę:

  • Płyta MSI Z690-A
  • Procesor Intel i5-12600k
  • Cruical Ballistix 2x8GB DDR4 3600
  • WD Black SN750 SE 1 TB
  • Grafika - brak, celuję w 4070 Ti S

Jak zasilacz do tego zestawu?

MSI MPG A850G PCIE5 850W - Zasilacz - Morele.net + 20$ na Steam + gra Avatar

be quiet! Straight Power 12 750W (BN336) - Zasilacz - Morele.net 

Czy jakiś inny? Wskazuję na te na promocjach, ale ogólnie celuję w coś na kolejne 10 lat, te się nadadzą, czyt. są to w miarę nowe konstrukcje, do nowych kart?

Z góry dzięki za pomoc, kartę będę kupował w okolicy września. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, kupione! Wrócę za parę m-cy po kartę. :D 

Plus jestem winien przeprosiny dla integry - postanowiłem zaktualizować sterowniki i się okazało, że... że nie miałem żadnych sterowników. Nagle działa chociażby BattleNet, a gry z mojego podwórka jak Dorfromantik czy Unpacking skoczyły z 4 na 30-60 fpsów w 2k. 🙃

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Karta dźwiękowa przestała działać...

Zmieniłem zasilacz 530W na 850 W i nagle tylne sloty USB przeciążają się, gdy zajmę wszystkie 4. Jest to problem opisywany dokładnie w tym wątku, czyli przekroczenie zasobów kontrolera USB na forum pclab. Jak podepnę do przedniego panelu USB, nie ma problemu, na tylnym jest przeciążony i odcina mi 1 z 4 urządzeń, i wybiera odcięcie SPDIF FiiO USB DAC. Mam podpięte tylko głośniki, bez mikrofonu, a i tak nie obsługuje tego.

#Edit 
Znalazłem rozwiązanie - pomyślałem sobie, że skoro z przodu działa, to może jakoś inaczej rozłożę obciążenie z tyłu. Podpiąłem DAC pod USB 3.0 gen 2. (czerwone) i zaczęło działać! Ale ile męczarni z tym wszystkim, to moje...

Zasilacz MSI MPG A850G PCIE5 850W 
Kontynuując wstawianie opinii, sam zasilacz wygląda jak mln monet, mocna konstrukcja, mnóstwo przewodów w oplocie/ładnie zespolonych, do tego bardzo fajny pokrowiec. Pamiętać tylko trzeba, że przewody uniwersalne, więc jak wymieniałem moje stare płaskie moleksy na kostki itd., to teraz mi wisi w obudowie pełno luźnych końcówek (2 dodatkowe do GPU, 3 dodatkowe przedłużki zasilania pod przedni panel USB i FAN, 2 dodatkowe MOLEX).
Końcówki przewodów słabo spasowane, nie mogłem podpiąć ATX 16 pin z 10 minut, aż po prostu położyłem budę na płasko i całą siłą nacisnąłem (polecam prawa-lewa cały czas pracować, "trząś"). Płytę mam również MSI, więc podwójny zawód. No ale jak trochę poprzeklinamy, podepniemy co trzeba, wydaje się bardzo w porządku, nie licząc dziwnych historii z portami USB ;), no ale to wiadomo bliżej płycie głównej coś nagle przestało się podobać. 

Edytowano przez dzikipytonzlasudeszczowego
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...