Problematyczny

Ślepa Winda,dysk i reszta pochodnych problemów

A więc sprawa wygląda następująco :

Musiałem awaryjnie wyłączyć kompa na listwie. Na drug dzień odpalam,początek niby normalnie,aż wyskakuje wczytywanie...jakby karty sieciowej i ustalanie adresu MAC (co zdarzyło się tylko za pierwszym razem) i potem

Verifying DMI pool dataVerifying DMI pool data
BOOT from CD/DVD
DISK BOOT FAILURE,INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER

Myśle "padł sektor rozruchowy albo cuś w ten deseń",więc przygotowałem dyskietki do reboota,

który jednak kończy się "failem". Próba z Win XP Stick Edition na pendrivie też się nie udała,bo jedyny dysk jaki komp wykrył to ten pendrive :/ Jedynym sukcesem było odpalenie płytki servisowej z Komputer Świata (odpala system z niezbędnymi programami do naprawy).

Niestety,tam też nic nie widziało dysku.

(reinstala jeszcze nir próbowałem,ale jakoś wątpie czy odpali)

I tu moje pytanie - da się coś z tym zrobić czy to dysk padł?

Z góry dzięki za pomoc :)

0

I tu moje pytanie - da się coś z tym zrobić czy to dysk padł?

Z góry dzięki za pomoc :)

Podstawowe pytanie brzmi: czy BIOS wykrywa dysk? Jeśli tak, to luzik. Jeśli nie, może być niefajnie.

Generalnie te wszystkie windowsy, które próbowałeś, mogą nie wykrywać dysku z braku sterowników do kontrolera SATA.

Najprostszym wtedy rozwiązaniem jest

a) dodać sterowniki z dyskietki, jeśli komputer posiada stację dyskietek, lub

b) dodać sterowniki z pendraka, jeśli komputer pozwala zobaczyć pendraka jako stację dyskietek (bo sam windows xp nie szuka na pendrive'ach), lub

c) zintegrować sterowniki z instalacją xp -> program nLite.

0

Niefajność,widzeee niefajność....

BIOS też nie widzi,chyba że się myle (screen w załączniku)

post-80786-1249923193_thumb.jpg

Chyba kompa czeka przeszczep.

0

Hm. Podejdźmy do sprawy inaczej i w zasadzie od początku: jaki masz dysk, jaką masz płytę główną? Pokazałeś napędy IDE (PATA), natomiast jeśli dysk jest SATA, to tam go nie będzie.

0

Hmm,tego nie wiedziałem.

Dysk Segate Barracuda 7200.11 500GB (więc SATA), a płyta GIGABYTE GA-EP45-DS3R (oraz Dual Bios,jeśli to coś pomoże)

Więc gdzie mam poszukać o tych dyskach w BIOSie? Przeszukałem cały (pewnie pisze jak byk,a ja zauważe dopiero jak mi napisze ktos :P )

Edytowane przez Problematyczny
0

Mój błąd. W instrukcji jest napisane, że tam pojawiają się nie tylko napędy IDE (PATA) ale też SATA.

Spróbuj na każdej pozycji wdusić enter - to wymusza sprawdzenie, czy coś jest podłączone.

Sprawdź też fizyczne podłączenie napędu, wyjmij i wsadź kabelki, upewnij się, że będą dobrze dociśnięte. Sprawdź, czy przy starcie komputera słychać start dysku.

Podaj, jakie masz ustawienia SATA w BIOSie, w Integrated Peripherials (3 pierwsze ustawienia).

Jeśli dysk nie będzie wykrywany, pobierz program MHDD (obraz płyty), nagraj na płytkę i uruchom z niej komputer. Jeśli program wykryje dysk, przeprowadź diagnostykę.

Jeśli wszystko zawiedzie, w miarę możliwości sprawdź dysk w innym komputerze, używając innych kabelków.

0

A ja mam nieco inny trop, a mianowicie część dysków Barracuda 7200.11 jest wadliwa (patrz np. http://www.msfn.org/board/index.php?showtopic=128807 (nie korzystaj z zamieszczonej tam instrukcji naprawy, o ile nie będziesz całkowicie pewien, że wiesz co robisz i, że jest to jeden z wymienionych problemów!)), pomaga zmiana firmware'u, ale niestety pierwszy firmware naprawiający problem również zawierał błędy. Jeśli masz akurat dysk objęty tym problemem, to w sumie najlepszym wyjściem jest oddać go na gwarancję.

0

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.