Skocz do zawartości
Lord Reiden

PC do gier bez GPU

Polecane posty

Cześć,

 

posiadam dosyć starego już PC do gier:

MSI Z97X Gaming 5

- i7 4790K

- GTX 970 OC (*)

- HyperX Savage 2x8GB 2400MHz 

- SSD 256GB (*)

- SSD 1TB (*)

- HDD 1TB

SilentiumPC Supremo FM2 Gold 650W (*), kupiony w zeszłym roku i wciąż na gwarancji.

 

W 2020r zaczęła mi szwankować płyta główna (nie chce mi się rozpisywać, w skrócie problemy z uruchamianiem kompa czy też z portami) więc chciałem ją wymienić. Niestety już wtedy nowych zamienników nie było a kupno innej używki lub naprawa średnio mnie satysfakcjonowała. Rok temu zapadła decyzja odnośnie wymiany płyty głównej oraz procesora, pytałem z resztą o sugestie tutaj na forum i słusznie koledzy zwrócili mi uwagę na nadchodzące Intele 12 generacji oraz związaną z tym kolejną zmianę podstawki. W bólach przeczekałem kolejny rok, w międzyczasie wymieniając zasilacz, który też już niedomagał. Mamy w końcu premierę socket 1700 za sobą i mimo tego że AMD może jeszcze zaprezentować coś ciekawego w tym roku, to po prostu nie chcę już dłużej zwlekać. 

 

Z obecnej konfiguracji chcę przełożyć SSD, GPU i zasilacz (oznaczyłem je gwiazdkami). Do kupienia pozostaje:

- procesor, na 95% zdecyduję się na i7-12700KF

- płyta główna pod nowy procesor oraz pamieci DDR4 lub DDR5 (patrz nizej). minimum jeden port USB typu C, może ta? https://www.komputronik.pl/product/738389/gigabyte-z690-ud.html

- pamieci RAM, z jednej strony DDR5 są bardziej przyszłościowe, z drugiej strony ich ceny nie są zachęcające. Waham się pomiędzy kupnem 2x16GB DDR4 lub też 1x16GB DDR5 w podobnej cenie, z myślą o rozszerzeniu za jakiś czas, gdy ceny się unormują. Skłaniam się ku opcji DDR5. Co do taktowania nie mam preferencji, jakieś sugestie? https://www.komputronik.pl/product/739771/kingston-fury-beast-black-16gb-1x16gb-5200mhz-ddr5-cl40-dimm-.html

- chłodzenie procesora, raczej AiO, ale nie interesują mnie żadne podświetlenia choinkowe, wyświetlacze LCD etc więc w sumie klasyczne chłodzenie radiatorowe też wchodzi w grę jeśli będzie wystarczające

- przewiewna obudowa, fajnie gdyby miała dodatkowy port USB typu C na froncie, ale jeśli miałbym za to dopłacić 200+ złotych to sobie daruję, ta np nie posiada ale cena ok https://www.komputronik.pl/product/690709/silentiumpc-signum-sg7v-tg.html

- chyba warto byłoby dołożyć do tego kolejny 1TB SSD, tym razem NVMe

 

Budżetu nie mam z góry narzuconego, jeśli warto dopłacić to kasa się znajdzie, ale nie lubię przepłacać (stąd np. wolę i7 niż i9, bo nie widzę sensu pakować i9 w sprzęt do gier).

 

Z GPU jak jest, każdy widzi, więc niestety trzeba zadowolić się GTX 970 i ewentualnie zacząć na coś polować (ale z tym akurat mogę się wstrzymać). Nie śledziłem cen w ostatnich miesiącach, czy cokolwiek poprawiło się w ostatnim czasie po spadkach BTC? O powrocie do sytuacji sprzed pandemii nawet nie ma co marzyć, wiadomo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję wytrwałości. ;)

Przechodząc do sedna, sugeruję rozważyć zakup następujących podzespołów:

- płyta główna - MSI PRO Z690-A DDR4 i Gigabyte Z690 AORUS PRO DDR5 (pod DDR5 wziąłbym raczej jakąś droższą płytę, choćby ze względu na lepsze wsparcie w postaci aktualizacji BIOSu, co może przełożyć się na lepszą obsługę pamięci RAM);

- RAM - w przypadku DDR4 wybrałbym sprawdzone pamięci Crucial Ballistix 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 (te są prawdopodobnie aktualnie najtańsze), a jakieś względnie tanie w przypadku DDR5 (te z komputronika wydają się ok), choć nie jestem przekonany czy już warto pchać się w DDR5 (ciekaw jestem, czy obecnie dostępne płyty - choć producenci co jakiś czas aktualizują listę wspieranych kości o coraz szybsze moduły - nie będą czynnikiem ograniczającym możliwości pamięci DDR5 - link);

- chłodzenie cpu - Arctic Liquid Freezer II 360 - przed zakupem możesz zapytać obsługę sklepu o obecność mocowania dla LGA 1700 w pudełku (jeśli go nie będzie, to trzeba kupić lub zgłosić się po darmowy egzemplarz od producenta);

- SSD M.2 NVME - Kingston KC3000 1TB (PCIe Gen4) lub Kingston KC2500/WD Black SN750 1TB (dysk WD jest wydajniejszy, możesz też wybrać wersję SN750 SE, który jest aktualnie nieco tańszy);

- obudowa - SG7V jest w porządku, ale AiO 360 mm wchodzi dość ciasno na górę, więc możesz pomyśleć o czymś innym - Phanteks P500A (nie ma fitra z przodu), P600S, Enthoo Pro 2 (to już jest niezły kolos, trzeba też dorzucić wentylatory, ale paczka 5 szt. Arctic P14 PWM PST nie jest specjalnie droga), bq! Silent Base 802. Zdaję sobie sprawę, że nie są to najtańsze propozycje, ale obudowa może posłużyć wiele lat;

- możesz kupić jeszcze pastę Thermal Grizzly Kryonaut.

7 godzin temu, Lord Reiden napisał:

Z GPU jak jest, każdy widzi, więc niestety trzeba zadowolić się GTX 970 i ewentualnie zacząć na coś polować (ale z tym akurat mogę się wstrzymać). Nie śledziłem cen w ostatnich miesiącach, czy cokolwiek poprawiło się w ostatnim czasie po spadkach BTC?

Widać pewne obniżki: https://www.pepper.pl/grupa/karty-graficzne

Z jakichś sensowniejszych (jak na obecne czasy) propozycji, to trafiłem na m.in. RTX 3060 Ti za 3600 zł (choć to raczej dość podstawowy model), XFX Speedster QICK308 Radeon RX 6600 XT za 2867 zł (wysyłka chyba nie będzie zbyt szybka - brak dopisku "w magazynie" ), POWERCOLOR Hellhound RX 6600XT za 2759 zł (najwyraźniej wyprzedała się po wrzutce na pepper).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie!

 

Chyba faktycznie daruję sobie DDR5 i pozostanę przy DDR4, zwłaszcza że pierwsze benchmarki w grach nie pokazują znaczącej różnicy. Wychodzi więc przykładowo:

- i7-12700KF (~1900PLN)

- MSI PRO Z690-A DDR4 (~880PLN)

- Crucial Ballistix 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 (~820PLN)

- WD Black SN750 1TB (???)

- bq! Silent Base 802 (~890PLN)

- Arctic Liquid Freezer II 3x120 (~500PLN)

 

Tylko mam mętlik przy wyborze dysku WD:

- różnica pomiędzy SN750 a SN750 SE to gen 3 vs gen 4 NVMe? Nie ma większej różnicy w prędkościach działania?

- czy nie warto dopłacić kilkadziesiąt złotych do SN850, który ma zadeklarowane większe prędkości (czy może w praktyce jest porównywalny z SN750)?

- czy jest jakieś logiczne uzasadnienie tak dużych różnic w cenie w różnych sklepach? https://www.komputronik.pl/product/600972/wd-black-sn750-m-2-pcie-nvme-1tb.html https://www.x-kom.pl/p/474504-dysk-ssd-wd-1tb-m2-pcie-nvme-black-sn750.html https://www.morele.net/dysk-ssd-wd-black-sn750-1-tb-m-2-2280-pci-e-x4-wds100t3x0c-5803168/ na pewno wkleiłem 3x ten sam model?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Lord Reiden napisał:

- różnica pomiędzy SN750 a SN750 SE to gen 3 vs gen 4 NVMe? Nie ma większej różnicy w prędkościach działania?

Nie ma większych różnic pod względem wydajności. Możesz wziąć po prostu tańszą wersję.

28 minut temu, Lord Reiden napisał:

- czy nie warto dopłacić kilkadziesiąt złotych do SN850, który ma zadeklarowane większe prędkości (czy może w praktyce jest porównywalny z SN750)?

To zależy. Jeśli przerzucałbyś wiele danych, to można zauważyć różnicę. Przy aktywności typu wczytywanie gry, różnice są raczej marginalne.

28 minut temu, Lord Reiden napisał:

Tak, to jest ten sam dysk.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...