Skocz do zawartości
ChowChowMurphy

Przegrzewający się procesor

Polecane posty

Dzień dobry,

z góry zaznaczam, że jestem laikiem. Od jakichś dobrych dwóch miesięcy mam problem z przegrzewaniem się komputera, dokładnie procesora. HWinfo pokazuje, że przegrzewa się "CPU Package (TSI)". Mój procesor to AMD A8-7600. System chłodzący to najzwyklejszy radiator przylegający do procesora i wentylator. Bardzo dobitnie chciałbym podkreślić, że wymiana pasty nie pomogła. Pastę nałożyłem w odpowiednich proporcjach, ani za dużo, ani za mało. Podkreślam to, ponieważ przetrzepując internet w poszukiwaniu jakiegokolwiek rozwiązania znajdowałem jedynie porady "wymień pastę", "pewnie za mało pasty", "pewnie za dużo pasty". Radiator przylega odpowiednio do procesora. Nie jest to problem z czujnikami, bo jak przeprowadzałem test nuklearny odpalając Wiedźmina 3, przy którym po 7 minutach biegania Geraltem wyłączyło mi komputer, to radiator parzył w rękę. Komputer przy pracowaniu na samej przeglądarce, z włączonym Steamem, potrafi dobić nawet do 90 stopni. Wentylator pracuje jak należy, nic nie przerywa, nie zatrzymuje się ani na chwile. Przestawiłem go nawet na "full speed" w Biosie, ale to w zasadzie nic nie zmieniło. Nie wiem czy w takiej sytuacji wymiana wentylatora ma najmniejszy sens, skoro chodzi on jak należy i bije od niego chłodne powietrze. Hwinfo pokazuje mi, że średnia temperatura operując na samej przeglądarce, z włączonym Steamem, względnie z włączonym Spotify na komputerze, waha się między 62, a czasem 70 stopniami. Dzisiaj włączyłem na próbę grę Project Zomboid - taka gierka indie z wczesnym dostępem, niezbyt wymagająca graficznie - po około 25 minutach osiągnąłem maksymalny wynik 104,5 stopni, a kiedy szybko wyłączyłem grę (kontrolowałem co jakiś czas temperaturę alttabując i obserwując wskaźnik) przez chwilę jeszcze aktualna temperatura wskazywała 100 stopni. Jeszcze w styczniu tego roku grałem normalnie w Wiedźmina 3, a jakoś w marcu/kwietniu grałem w GTA V i nie doświadczyłem żadnych problemów związanych z przegrzewaniem się.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ChowChowMurphy Kosmiczne temperatury. Tez doradzilbym zmiane pasty, ale widze ze nie pomoglo. Pasty lepiej wiecej niz mniej - ja klade pol grama na piec rownoleglych kresek. Zapytam, co to za pasta? Pomiedzy najslabszymi a najlepszymi pastami jest ponad 20C roznicy. W moim osiedlowym sklepie sprzedaja taki pazdzierz, ze mi wstyd za moje osiedle.

Dobrze dokreciles cooler? Nie za slabo, bo bedzie gorszy efekt, nie za mocno, bo Ci plyta moze pojsc. Do momentu, kiedy musialbys uzyc sily, by obracac sruba dalej. Srubki dokrecamy naprzemiennie, bo 3-4 obroty, by pasta rozprowadzila sie rowno i tak przylegal cooler.

Wentylator na coolerze zalozony w prawidlowa strone? Zwykle sa strzaleczki, ale ogolem dmucha w ta strone, po ktorej sa jakby patyki, ktore oddzielaja smiglo od radiatora/obudowy.

Ostatnia kwestia jest obudowa i jej zawartosc. Nie pojawilo sie w skrzynce nic nowego? Jakies kable, dyski, wszystko zakloca przeplyw powietrza.

Wentylatory obudowy i coolera sie eksploatuja. Ile lat ma cooler i obudowa? Wszystkie dzialaja? Masz opcje zalozenia na cooler czegos innego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, SolInvictus napisał:

Zapytam, co to za pasta?

Thermal Grizzly Pasta termoprzewodząca Kryonaut 1g (TG-K-001-RS).

 

51 minut temu, SolInvictus napisał:

Dobrze dokreciles cooler?

Tak

 

51 minut temu, SolInvictus napisał:

Wentylator na coolerze zalozony w prawidlowa strone?

Tak. Kiedy go pierwszy raz odkręcałem porobiłem sobie zdjęcia jak wszystko wygląda przed, żeby czegoś nie sknocić.

 

51 minut temu, SolInvictus napisał:

Ostatnia kwestia jest obudowa i jej zawartosc. Nie pojawilo sie w skrzynce nic nowego?

Wszystko jest dokładnie tak samo. Jestem przewrażliwiony na punkcie komputerów, jedyne co robiłem to ściągałem obudowę żeby wyczyścić wnętrze z kurzu. Nie dokładałem do niego nic.

 

51 minut temu, SolInvictus napisał:

Ile lat ma cooler i obudowa? Wszystkie dzialaja? Masz opcje zalozenia na cooler czegos innego?

Cały komputer kupiłem gdzieś tak we wrześniu 2017 roku. Nic od tamtej pory nie wymieniałem, nie dokładałem. Wentylator funkcjonuje poprawnie. Nie jestem do końca pewien czy mogę założyć coś innego, prawdopodobnie mógłbym wymienić np. wentylator i radiator na podobne (jak wspominałem, jestem laikiem).

7 minut temu, helmud7543 napisał:

Czyściłeś go w ogóle z kurzu? 

Tak. Czyściłem radiator, czyściłem też wentylator, przecierając każdy pędzelek.

Edytowano przez ChowChowMurphy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ChowChowMurphy 

Troszke klops, bo zwyczajnie nie mam juz pomyslow. Zakladam, ze wszystko kupiles nowe, jest 3-letnie, wiec wyeksploatowac sie raczej nie zdazylo. Zwykle procek osiaga takie temperatury, gdy ktos zaniedba sprawe pasty, polozy najpodlejsza przy slabym coolerze lub zamontuje smiglo w zla strone. Ostatnia rzecz, jaka przychodzi mi do glowy to to, ze przestawiles kompa w jakies niefortunne miejsce typu pod biurko czy zbyt blisko sciany przy wlotach/wylotach powietrza, ale raczej bys ogarnal, ze to byl zly pomysl.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, SolInvictus napisał:

Ostatnia rzecz, jaka przychodzi mi do glowy to to, ze przestawiles kompa w jakies niefortunne miejsce typu pod biurko czy zbyt blisko sciany przy wlotach/wylotach powietrza, ale raczej bys ogarnal, ze to byl zly pomysl.

Komputer był cały czas w tym samym miejscu od września zeszłego roku, problem pojawił się niedawno. Naiwnie i też łapiąc się czegokolwiek, postawiłem go na boku (przeczytałem, że na leżąco "może" lepiej chodzić), poza tym teraz przepływ powietrza ma jeszcze lepszy niż miał wcześniej, bo z każdej strony jest bardzo dużo wolnego miejsca. Mógłbym nawet ściągnąć część obudowy (co robiłem, żeby zobaczyć czy pomogło, ale jeśli nawet to były to dość niezauważalne różnice temperatur, sięgające kilku stopni), ale wstrzymuję się żeby mi tam przypadkiem coś niechcący nie wleciało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ChowChowMurphy Co opcji typu otwieranie obudowy czy przekrecanie to nie o to chodzi i jakiekolwiek rezultaty by nie byly, nie uznalbym tego za rozwiazanie problemu.

Dalej nie wiem, czy to czesci nowe, czy uzywane i w zasadzie jaki masz config. Jesli uzywane, dalej mozna drazyc temat eksploatacji. Czyli do zmiany leci cooler, pozniej wentylatory obudowy. Zawsze mozesz odeslac, jesli nie rozwiaze to problemu. To samo, ale z mniejszym prawdopodobienstwem w przypadku czesci nowych, ale budzetowych. 

Ogolem najbardziej niepokojace jest to, ze bez zadnej zmiany proc nagle zaczal sie grzac i to do temperatur, ktore uniemozliwiaja korzystanie z komputera. Letnia pogoda zdecydowanie az tak nie rzutuje na grzanie procka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, SolInvictus napisał:

Dalej nie wiem, czy to czesci nowe, czy uzywane i w zasadzie jaki masz config.

Nowe, komputer kupowałem na ebayu, za granicą.

Płyta główna: ASRock FM2A68M-HD+

Procesor: AMD A8-7600 Radeon R7, 10 Compute Cores 4C+6G

Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1050 TI

Pamięć: 16GB RAM

Dysk: TOSHIBA DT01ACA100 1TB

Zasilacz: ATX-500B

System: Microsoft Windows 10 Pro 64bit

3 godziny temu, SolInvictus napisał:

Letnia pogoda zdecydowanie az tak nie rzutuje na grzanie procka.

W moich stronach są teraz naprzemiennie upalne i chłodniejsze dni, co praktycznie nie robi różnicy, bo temperatury wciąż są wysokie.

 

Edit: Okej, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że odkryłem przyczynę. Jeszcze jakiś czas temu wentylator od zasilacza zaczął wydawać strasznie irytujące dźwięki. Odpiąłem zasilacz i rozkręciłem żeby przetrzeć wentylator i już wtedy zauważyłem, że nawet jak nim szybko kręcę palcem to dziwnie rzęzi. Wyczyściłem go, wkręciłem i podpiąłem z powrotem. Hałasował jeszcze przez jakiś czas, aż w końcu pewnego dnia przestał. Teraz właśnie z ciekawości nachyliłem się by zobaczyć czy w ogóle pracuje z myślą, że to nierealne by nie pracował. Jednak realne, bo w ogóle się nie rusza. Postaram się wymienić wentylator w najbliższym terminie i dam znać czy pomogło.

Edytowano przez ChowChowMurphy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ChowChowMurphy 

Czyli jednak cos w configu zmieniles? I ten zasilacz to nasz glowny podejrzany. Spotkalem sie z opiniami, ze zasilacz moze rzutowac na temperatury CPU. To ten?

https://www.3bsystems.co.uk/builder-series-500w-atx-psu-black-12cm-fan-pfc-ce-3-x-sata-5055492430878.html

Po prostu do zmiany. To budzetowiec bez certyfikatu, ktory niby ma zabezpieczenia, ale za jego cene spodziewaj sie wszystkiego czego nie chcialbys miec w zasilaczu. A bez certyfikatu nie uwierzylbym w nic. Zasilka to nie tylko sprawnosc czy zabezpieczenia, a takze sposob pracy zwiazany z tym co ma w srodku, ktory rzutuje np. na eksploatacje czesci czy zwyczajna halasliwosc. Np. nizsza sprawnosc = wyzsze temperatury i pewnie taka to historia: smiglo nie wytrzymalo, a teraz temperatury zasilki sa jeszcze gorsze.

Najtanszy porzadny: https://www.x-kom.pl/p/559352-zasilacz-do-komputera-silentiumpc-vero-l3-500w-80-plus-bronze.html

500ka bedzie odpowiednim wyborem do twojego configu, ale jesli szykuje sie w niedalekiej przyszlosci zmiana proca i grafiki, warto dorzucic pare dyszek do 600ki. Masz tez opcje opcje M3 - pozwalaja odpiac czesc zbednych kabli. Warto w obudowie pozbawionej piwnicy, w ktorej jeden z wentylatorow dmucha na zasilacz i okolice, bo kable zaklocaja przeplyw powietrza, co tez rzutuje na temperatury w skrzynce.

Ogolem na przyszlosc mow wszystko i wypisuj cala specyfikacje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, SolInvictus napisał:

Czyli jednak cos w configu zmieniles?

Nic, kompletnie. Jaki kupiłem, taki jest od trzech lat. Gdzie zasugerowałem, że coś wymieniałem?

8 godzin temu, SolInvictus napisał:

To ten?

To ten, tak.

19 godzin temu, ChowChowMurphy napisał:

Postaram się wymienić wentylator w najbliższym terminie i dam znać czy pomogło.

Wymieniłem wentylator w zasilaczu, bo na początek wydało mi się to tańszą alternatywą od kupowania nowego zasilacza. Więc jest to dosłownie pierwsza rzecz, którą wymieniałem w komputerze (no, za wyjątkiem pasty). Niestety, pomimo działającego wentylatora procesor dalej dobija do setki w grach, a na przeglądarce potrafi skoczyć do 80 stopni.

W pierwszej kolejności wolałbym chyba zmienić chłodzenie na procesorze na bardziej wydajniejsze od tego, co mam teraz, a dopiero potem decydować się na wymianę zasilacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ChowChowMurphy Podejrzewam jednak, ze skoro pierw pierdyknal wentylator zasilacza, pozniej proc zaczal sie grzac, to nie jest to wina slabego coolera, ale rob jak uwazasz.

Doedukuj sie w kwestii doboru zasilacza, poszukaj swojego na ,,czarnych listach", bo podejrzewam, ze znajdziesz:

https://www.google.com/search?q=black+list+psu&rlz=1C1ASRM_enPL865PL865&oq=black+list+psu&aqs=chrome..69i57j0.2255j1j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Jak jednak stawiasz, ze cooler bedzie rozwiazaniem problemu, to masz najlepszy w swojej cenie:

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-deepcool-gammaxx-400-dp-mch4-gmx400-991037/

Dalej nie wiem, jaka masz skrzynke, wiec sprawdz, czy wejdzie.

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...