Skocz do zawartości
condorpl

Chłodzenie ryzen 2600

Polecane posty

Cześć, ostatnio nosze się z zamianą boxowego chłodzenia Ryzena 2600 na coś innego (nie śpieszy mi się z tym) i w sumie wiem że poleca się tutaj deepcoola gammaxa 400 bo ma dobry stosunek cena/wydajność. Jednak natknąłem się na dobrą promocję deepcool AC neptwin i moje pytanie brzmi: czy warto dopłacić ok 5 dyszek do neptwina? czy podejdzie na AM4? Aktualnie procesor mam niepodkręcony i tutaj następne pytanie jak to jest na Gigabyte b450m ds3h z podkręcaniem?

Dla formalności specyfikacja:

CPU: Ryzen 2600

GPU: Asus RX580 4gb

RAM: 16gb ballistix sport 3000mhz cl15

MOBO: Gigabyte b450m ds3h

PSU: SPC Supremo l2 550W

Buda: SPC Signum sg1x TG RGB

Dyski: ADATA 512gb XPG Gammix s11pro + goodram cl100

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@condorpl Ze swieca szukac testu tego Neptwina. Jak jakies testy znalazles, to wrzuc, a Ci powiem. Mam wrazenie, ze go kojarze z wiekszych testow porownawczych innych coolerow jako ten ze zdecydowanej wiekszosci - tych, po ktorych wynikach przejezdzam wzrokiem i nawet nie chce mi sie sprawdzic, ile kosztuje, bo i tak nie ma sensu go kupowac. Raczej znalbym jego wyniki, jakby byl wart zakupu, ale to starsza konstrukcja, a rynek bardzo szeroki, wiec moze mi umknela. Wrzuc tez link do coolera z oferty (byc moze ma rozne rewizje), a sprawdzimy kompatybilnosc. Ogolem kota w worku bym nie bral, bo doplacasz 50% za trudno powiedziec jaka roznice. Tani cooler dwu-wiezowy to zwykle rozczarowujaca wydajnosc i halasnik - kasa w bloto.

Powiedz tez, czy chcesz krecic i dlaczego zmieniasz cooler. Gammaxxa polecam tylko ze wzgledu na cene. Starczy, w twojej Signum powinien dac sobie rade takze z OC, ale jesli oczekujesz wysokiej kultury pracy, musisz dorzucic drugie tyle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co znalazłem na ten moment to ten filmik z Rosji :D

https://www.youtube.com/watch?v=vuPx5ZbKmZk&t=49s

Ryzena 2600 pewnie zmienie na 3600 (a może coś jeszcze mocniejszego?) w przyszłości lub chętnie go podkręcę. Generalnie chodzi mi o to żeby trzymać niższe temperatury, bo gram na słuchawkach i jak je ściągam to dopiero wtedy słysze jak głośno komputer pracuje i odczuwam że nagrzewa pokój :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@condorpl

Jestes pewny co do zrodla halasu? Jesli tego nie zrobiles, nagrzej dobrze kompa typowym loadem (gry?), otworz skrzynke i zobacz, co halasuje. Cooler, grafika, wentylatory obudowy. Ewentualnie zasilacz, ale raczej nie, chyba ze nie odkurzasz filtru, wlotu smigla i kratki na tyle. Na jakiej predkosci operuja wentylatory skrzynki podczas gry? Wymiana coolera moze tu nie rozwiazac problemu. Sam komp nie moze stac pod biurkiem czy przylegac do czegos co blokuje mu wlot/wylot powietrza.

Ogolem nie bawilbym sie w stare coolery. Mimo, ze Gammaxxa sam przynioslem na to forum, bo cena wzgledem osiagow. Stary, brzydki, z niebieska diota, popularny na Zachodzie, ale nie u nas i moze stad ta stowka. Wyniki coolerow powietrznych od 5 lat stoja w miejscu (premiera NH-D15), ale z roku na rok pojawiaja sie konstrukcje, ktore robia to samo ciszej niz poprzednicy.

Mowimy o tym: http://deepcool.com/product/cpucooler/2014-03/7_813.shtml Bedzie kompatybilny.

Wiekszy radiator, dwa smigla, wiecej rurek cieplnych - wszystkiego wiecej, wiec na pewno tempy beda lepsze niz u Gammaxxa, a praca bardziej rownomierna (wahania predkosci smigiel) i na nizszej predkosci obrotowej. Mimo dwoch zrodel halasu w postaci wentylatorow byc moze bedzie cichszy. Kazdemu coolerowi warto dac fory Grizzly Kryonaut. Gram starczy Ci na dwie aplikacje (4 lata).

Widze to tak: do 2600 Gammaxx lub Neptwin, do 3600 lub czegos mocniejszego z nimi nie podchodz, jesli chcesz krecic lub oczekujesz wysokiej kultury pracy. Jak na lata, warto kupic porzadny - jakosciowy, pierwszoligowo wydajny i cichy. Wybor limituja wymiary twojej skrzynki, wiec musisz sie wykosztowac, ale i tak postawilbym na ponizszy:

https://proline.pl/chlodzenie-procesora-scythe-fuma-2-2x120-mm-scfm-2000-p1398191

Jesli interesuje Cie AiO (jesli specyfikacja skrzynki co do wysokosci ramow jest dokladna, dasz je na front, a dwa smigla z frontu na gore)

https://proline.pl/chlodzenie-wodne-arctic-liquid-freezer-ii-240-p1391720

W kwestii AiO warto poczekac do konca roku. be quiet! wprowadzi do oferty odswiezony Silent Loop (wydajne i bardzo ciche jak na AiO) i cos zupelnie nowego - Pure Loop (tanie, ciche kosztem wydajnosci). Jesli Cie to interesuje, premiere beda tez mialy odswiezone wyciszane skrzynki: Silent Base 802 i 602. Nie sa to jednak informacje jawne, wiec raczej nie znajdziesz o nich info w necie. Podsluchalem je na bazarze w Niemczech.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje.

Mam wrażenie że wszystko po trochu hałasuje. Karta od Asusa kulturą pracy nie grzeszy, wentylatory w obudowie SPC to wiadomo i boxowy cooler CPU, zasilacza nie słysze. Ale tak jak pisałem, grając na słuchawkach nie przeszkadza mi to, wychodząc do pulpitu wszystko stopniowo się uspokaja i jest cicho.  

Być może warto iść w kierunku AIO, w przyszłości planuje zrobienie sobie biurka z komputerem w szufladzie.

Cooler Master Masterliquid 240 za 200zł (outlet) jest to opłacalny zakup ? wejdzie na topa do signum?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno jest zwykły MasterLiquid 240? Czy może ma dopisek Lite, Pro lub RGB? Najlepszą odpowiedzią na Twoje pytanie będzie to zależy. Czemu produkt trafił do Outletu? Jest tam jakiś opis? Jeśli to jest zwykł ML, czyli w zasadzie jedne z najtańszych jeśli nie najtańsze AiO i na dodatek po serwisie naprawczym, to ja bym podziękował i za te 200 zł kupił porządne powietrze. 

Edytowano przez Daimyo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@condorpl Zanim wydasz jakakolwiek kaske, ogarnalbym pozostale kwestie.

Wentylatory obudowy. Corona RGB to bardzo dobre smigla - zwlaszcza w ilosci, ktora posiada twoja obudowa. Bazuja na modelu Sigma HP. Sa ich szybsza, wiec mogaca byc mocniejsza o 400 rpm wersja z dodanym paskiem ledowym. Sigmy mialem w swojej skrzynce i moge powiedziec o nich, ze sa zadowalajaco wydajne i niespotykanie ciche. Swietnie zbalansowany produkt - cichsze znalezc bedzie ciezko, mozna bardziej wydajne, ale nie potrzebujesz. Podejrzewam, ze masz je podlaczone do rozdzielacza SPC dolaczanego do obudowy, a ten podlaczony do jedynego wejscia SYS_FAN/CHA_FAN na plycie glownej. Dzieki temu mozesz konrolowac predkosc wszystkich wentylatorow via bios lub z poziomu Windowsa przez jedna z aplikacji plyty glowne (CD moze dolaczone do plyty, downloads na stronie) lub program typu Speed Fan. Wchodzisz do biosu/programu i ustawiasz taka krzywa zalezna od temperatury CPU: od 0C do 45C stale 300 rmp, od 46C do 80C stale 600 rpm, od 81C stale 1000 rpm. Tak powinno byc cicho i wydajnie, ale mozesz poeksperymentowac zjezdzajac w dol i gore o 10C.

Druga rzecz krzywa karty, ktora zmienisz w analogicznej aplikacji od karty czy programie. Od 0C do 45C stale mozliwe najnizsze czyli pewnie 30-40C% (moze masz tryb pol pasywny, wiec niech wtedy sie nie kreca). Od 46C do 75C stale 70%. Masz balansowac tak linia 46C-75C, by nigdy w grach nie dobic do 75C. Wlaczaj przed gra HWInfo i grzej.

AiO to jest wlasnie glosne i musisz zabulic, by kupic bardziej wydajne od powietrza i chociaz podobnie ciche. Bierz wskazanego Freezera albo czekaj na nowy Silent/Pure Loop. Odpusc dostepny obecnie Silent Loop, bo ma problemy z plynem i pieprzaca sie po paru miechach pompka.

Problemem z AiO bedzie tez twoja skrzynka. Najlepiej byloby dac je na top, a wysokosc twoich ramow jest o doslownie pol milimetra za duza, by dalo sie Freezera na topie zamontowac. Producenci obudow zwykle podaja zanizone dane kompatybilnosci AiO/coolerow, wiec prawdopodobnie wlazloby. Od biedy polecialoby na przod.

Sens kupowania AiO widze jedynie w przypadku tych, ktore sa mocniejsze od NH-D15 czy Assassina 3. Bedzie glosniej, ale pare stopni wydajniej. I te pare stopni wydajniej bedzie jedynie w przypadku krecenia najgoretszych w historii prockow. Jesli planujesz kupic najdrozszego proca AMD czy Intela i krecic go do granic mozliwosci - AiO jest dla Ciebie. W innym przypadku otrzymasz ta sama wydajnosc przy gorszej kulturze pracy.

Gammaxx, Neptwin albo moj ulubiony do zadan specjalnych, przyszlosciowy, najcichszy z pierwszoligowych i najbardziej wydajny jaki wejdzie Ci do skrzynki - Fuma 2. AiO to zawracanie dvpy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, póki co w takim razie temat odpuszczę. Uznałem że nie ma sensu kupowanie teraz chłodzenia, gdyż pod koniec roku pewnie ruszę z projektem biurka z komputerem w szufladzie i wtedy będę pewnie potrzebował do tego AIO. Z tego co pisał Sollnvictus warto poczekać na premiery, a jeśli nie będę robić tego biurka to fuma 2 wleci i tyle. Gdybym zmieniał R5 2600 na 3600 to rozumiem że też się świetnie sprawdzi? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@condorpl

Fuma 2 sprawdzi sie na wszystkim. Inna sprawa, ze nic mocniejszego Ci nie wejdzie do skrzynki, ale wytlumacze Ci dlaczego nic nie szkodzi. Fuma to pierwszoligowy cooler, ktory jest do tego z pierwszoligowych najcichszy. Oczywiscie sa mocniejsze jak Dark Rock Pro 4, NH-D15 czy Deepcool Assassin 3 i te ludziska polecaja. Problem w tym, ze mocniejsze beda jedynie na najdrozszych prockach po grubym OC i podczas stress testu. A beda pare razy glosniejsze. Drugi problem polega na tym, ze podczas takiego testu coolerow wystarczy podmienic procka na inny model, by uzyskac zgola odmienne wyniki - ten, ktory przegrywal potrafi wygrac. Ciezki temat, wiec lepiej po prostu kup ta Fume :D I poeksperymentuj z krzywymi jak pisalem. To co napisalem to sposob, ale nie jestem w stanie przewidziec, gdzie w twoim configu jest balans wydajnosc/cisza, wiec trzymaj sie tego i po prostu zwiekszaj/zmniejszaj obroty o 10%. Jak irytuja Cie nagle wlaczajace sie wentylatory, przesun krzywa o pare stopni.

AiO nie chcialbym za darmo, bo to przerost formy nad trescia i ewentualne problemy. Rozumiem tych, ktorzy kupuja je dla wygladu i tych, ktorzy kupuja topowe bardziej wydajne od najmocniejszych powietrznych.

I o co chodzi z tym kompem w szufladzie? Moglbys opisac, bo brzmi jak cholernie zly pomysl - cos co dopiero bedzie gorace i glosne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...