Skocz do zawartości

Coil whine?


Tenebrae

Polecane posty

Hejka, 


czy dźwięk z filmiku to zawodzenie cewki? Dźwięk ten pojawia się, gdy karta wchodzi na wyższe obroty, tzn. krótko po rozpoczęciu rozgrywki. Sprawdzałem komputer programem OCCT, temperatury w normie, fpsy trzymały równy poziom. Będę wdzięczny za odpowiedź. 

 

https://youtu.be/1gobm_wlbHg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, 47 napisał:

 

tak

Ok, dzięki za odpowiedź. Myślałem, że to może coś poważniejszego, ale jeżeli to tylko cewka, to nie za bardzo mam chęci, by odsyłać kartę i czekać na nową. Zwłaszcza, że komputer jest już złożony. Jak to się mówi, człowiek do wszystkiego może się przyzwyczaić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tenebrae Zwroc uwage, czy cewki piszcza zwykle w grach podczas ladowania/menu czy innych momentow, w ktorych karta generuje gigantyczne fpsow (odpal sobie gre z Afterburnerem i miej go wlaczonego w momentach, w ktorych zwykly piszczec). Jesli zgadza sie z tym co mowie, nie ma sie czym martwic. Cewki w takich okolicznosciach bardziej lub mniej piszcza na kazdej karcie i oczywiscie mozna trafic na mniej lub bardziej piszczace egzemplarze w tym samym modelu. Jesli jest to ponadprzecietne, warto takiego kasztana zwrocic i liczyc, ze z nowa bedzie lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, SolInvictus napisał:

@Tenebrae Zwroc uwage, czy cewki piszcza zwykle w grach podczas ladowania/menu czy innych momentow, w ktorych karta generuje gigantyczne fpsow (odpal sobie gre z Afterburnerem i miej go wlaczonego w momentach, w ktorych zwykly piszczec). Jesli zgadza sie z tym co mowie, nie ma sie czym martwic. Cewki w takich okolicznosciach bardziej lub mniej piszcza na kazdej karcie i oczywiscie mozna trafic na mniej lub bardziej piszczace egzemplarze w tym samym modelu. Jesli jest to ponadprzecietne, warto takiego kasztana zwrocic i liczyc, ze z nowa bedzie lepiej.

Cewki piszczą, gdy karta graficzna osiąga wysoką temperaturę. W momencie ładowania gry piszczenie się wzmaga, pod koniec ładowania opada, a w trakcie rozgrywki jest ono jednostajne, lecz nie tak głośne jak w momencie ładowania gry czy posiadówki w menu lub na ekranie wyboru postaci. (Rainbow Siege 6) Może gdybym zmienił krzywą szybkości wentylatorów to trochę by wyciszyło kartę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tenebrae Nie jestem specjalista od piszczenia cewek, ale z wlasnego doswiadczenia zauwazylem, ze piszcza, gdy karta wypluwa pierdyliard fpsow (liczby typu >300) np. po uruchomieniu gry podczas trademarkow, ale przed zaladowaniem menu lub takze w nim. Nie wiem, czy jest zwiazek pomiedzy piszczeniem cewek a temperatura. Gdy karta jest goraca, zapieprzaja wentylatory, ale to zdecydowanie inny dzwiek. Ile fpsow masz podczas gry w RS6? Byc moze zlozylo sie tak, ze gra grzeje karte, bo gra grzeje, a przy okazji generuje wtedy wielkie ilosci klatek.

Regulacja wentylatorow to mus. Fabrycznie ustawiaja je zwykle bezpiecznie, by karta utrzymywala przyzwoite temperatury nawet w najbardziej pazdzierzowych obudowach. Oczywiscie kosztem kultury pracy wentylatorow. Najepiej zebys mial ponizej 70C w najbardziej grzejacych grach, od biedy 75. No chyba, ze to jakis Radek - one bywaja cieplejsze. Co to za karta?

Zmartwie Cie tym, ze raz na jakis czas komus trafi sie wyjatkowa piszczalka i wtedy najlepiej karte zwrocic - najlepiej bez podania przyczyny w okresie 14 dni od zakupu, czy ile tam jest w przypadku zakupow online. Druga rewizja mojej karty (2070 Super Gaming OC) tez ma zla slawe w tym temacie, ale nasilenie problemu zawsze zalezy od egzemplarza. Ja na szczescie mam z pierwszej rewizji i nie mam kompletnie tego problemu.

Trzymaj cos takiego. Nie wiem, czy cos na tym filmiku Ci sie przyda, bo nie chce mi sie go ogladac, ale to porzadny czlowiek:

 

Edytowano przez SolInvictus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta to RTX 2060 Gigabyte Windforce OC. Przy grze w R6 na ultra mam około 180-220 fpsów. Najwyższa temperatura podczas testów OCCT to bodajże 76. W Afterburner podobnie. Jakbyś polecił ustawić krzywą wentylatorów? Teraz odpalają się przy 41 stopniach. 

Z filmiku (pobieżnie przejrzanego, później bardziej się wgłębię) wynika, że im bardziej wymagająca grafika, tym cewki piszczą głośniej. A więc może mieć to również związek z temperaturą na karcie. A im większa temperatura, tym wyższy pobór prądu i wyraźniej jego przepływ słychać - w tym przypadku piszczenie cewek. No chyba, że źle rozumuję. :)

Edytowano przez Tenebrae
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tenebrae Dobrze trafiles widze na drugiego posiadacza Gigusia =D Podziele sie z Toba moja krzywa, ale nie gwarantuje, ze sie sprawdzi. Kazdy z nas ma inne karty i config, wiec inny potencjal chlodzenia podzespolow. Od razu powiem, ze moja krzywa jest mocno nastawiona na kulture pracy kosztem temperatur - w loadzie typu gry podchodzi mi czasem do 74C, ale nigdy nie przekroczyla. Na ustawieniach domyslnych nie przekraczala 70C.

Granica trybu pasywnego to u mnie 60C. Domyslnie bylo to 57C, ale denerowaly mnie nagle starty i wylaczenia wentylatorow na necie czy youtube. Podbicie granicy o 3 stopnie weliminowalo to. 60C - wentylatory wskakuja na 40% (takze domyslna wartosc startu wiatrakow).

Od tamtego punktu ciagniesz prosta do 77C, gdzie wiatraki wskakuja na jeszcze w miare sympatyczne 60%.

EDIT: zeby nie bylo, ciagniesz prosta linia po skosie w gore, tak zeby caly czas lagodnie rosly obroty, a nie nagly skok z 40 na 60 przy 77C. To samo tyczy sie kolejnego odcinka.

Od 77C dajesz prosta bardzo agresywnie w gore do 80C, gdzie wiatraki zaczynaja zasuwac na 100%. I modlisz sie, bys nie mial takich tempow, bo tak mocno ustawiona w gore krzywa, to wlasnie nagle przyspieszenia i zwolnienia.

Poeksperymentuj sobie. Najwazniejsze jest jedno: rob jak najdluzsze proste linie, czyli jak najmniej punktow. Zeby obroty wzrastaly mozliwie najlagodniej i powoli przyzwyczajaly twoje uszy do wyzszej predkosci. Nie probuj robic ,,pol-okregow", bo to rowna sie naglym przyspieszeniom i zwolnieniom.

EDIT: Przy tylu fpsach kompletnie nie dziwia mnie cewki. Zagraj w cos w powiedzmy 100 fpsach i zobacz, czy problem takze istnieje. Wtedy faktycznie moglaby trafic Ci sie lipna sztuka.

Edytowano przez SolInvictus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nasze karty strasznie się różnią pod względem temperatur. Pasywnie miałem ustawione na 48 stopni, później odpalały się wiatraki. Teraz zmieniłem na 50 stopni. Na fabrycznych ustawieniach wentylatorów karta w stresie osiągała maksymalnie 79 stopni. Po ustawieniu krzywej przez siebie maksymalnie osiąga 76-77 stopni. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...