Skocz do zawartości

Problem z działaniem wentylatorów na karcie graficznej


Wilczysko

Polecane posty

Mam kartę Gigabyte GeForce RTX 2080 Ti WINDFORCE OC 11GB GDDR6.

Od kilku dni wentylatory na karcie zachowują się dziwnie. Kiedy uruchamiam komputer jest kompletna cisza (do tego momentu jest tak jak zawsze). Kiedy odpalę jakąś grę (dzisiaj np. GTA V) dwa wentylatory (pierwszy i drugi licząc od śledzia) natychmiast wchodzą na najwyższe obroty. Huk taki, że szkoda gadać :(

I do tego garść danych:

1. Temperatura GPU w tym momencie to max 40-50 stopni. Jak wyjdę do pulpitu, to w takim stanie temperatura GPU schodzi do 31-32 stopni. Czyli układ zimny, a wentylatory jadą na maksa.

2. GPU-Z w zakładce "sensors" pokazuje w tym momencie 0 RPM.

3. W MSI Afterburner mam Fan Speed ustawiony na auto, ale jakiekolwiek zmiany tutaj nie przynoszą efektu.

4. Jeśli zostawię tak kompa (w grze albo na pulpicie, bez różnicy) na kilkanaście/kilkadziesiąt minut, to wiatraki zwalniają i znowu jest po staremu.

Co zrobić? Jak to dalej zdiagnozować i naprawić? Wydaje mi się, że może coś się stało z czujnikiem obrotów wiatraków. Czujnik temperatury raczej nie szwankuje, bo obudowa jest obok karty zimna jak lód (zawsze była ciepła).

Istnieje ryzyko, że córeczka mi coś poklikała. Niestety sam nie jestem w stanie namierzyć, co mogła zrobić. Siedzę i od hałasu już mi uszy puchną. Pomocy! :)

 

EDIT: dorzucam screena z MSI Afterburner. W tym momencie pokazuje prędkość wiatraka 41-42%. Kolejny wykres (Tachometr wentylatora) pokazuje 0 RPM. A komputer wyje jak szalony.

 

 

Przechwytywanie.PNG

Przechwytywanie.PNG

Edytowano przez Wilczysko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wilczysko A to na pewno karta tak wyje? Skoro - rozumiem - nic nie zmieniales, moze dawno nie czysciles karty/wnetrza komputera i w pewnym momencie jej zakurzenie dalo o sobie znac? Mi kiedys bardzo halasowal zasilacz, jesli raz w tygodniu nie odkurzylem jego kratki. Do radiatorow i wentylatorow karty dobry jest spray ze sprezonym powietrzem.

Sprobuj tez gigabyte'owego odpowiednika Afterburnera - Aorus Engine czy co tam masz domyslnego do Windforce'a. Sciagnij najnowsza wersje i ustaw krzywa wentylatorow na domyslnie przewidziana.

Nie wiem tez jak z Windforce Ti, ja mam Gigabyte 2070 Super Gaming OC i troszke musialem sie pobawic krzywa. Przy zwyczajnym uzytkowaniu typu net wiatraki potrafily mi zwalniac i przyspieszac, ale pomoglo przesuniecie trybu pol-pasywnego z 57 na 60 stopni (mimo tego, ze przy przegladaniu netu mam zwykle 35-40C). Mocno tez obnizylem obroty z domyslnych. Wentylatory przyspieszaja mi powyzej 60% dopiero od 77C, ktorych jeszcze nie udalo jej sie w zadnej grze osiagnac.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to na pewno karta. Wnętrze czyściutkie, pomimo tego i tak przedmuchwiałem kartę. Bez efektów.

Problem z użyciem krzywej z Afterburnera czy czegokolwiek innego jest taki, że (w mojej ocenie) całość zachowuje się tak, jakby nie działał czujnik czy sterowanie obrotami wentylatorów. Pierwszy raz spotykam się z czymś takim, ale to jedyny wniosek, jaki mi w tej chwili przychodzi do głowy.

Wczoraj zrobiłem jeszcze dokładny monitoring za pomocą HWInfo i na moje oko:

1. Wentylatory zwalniają, kiedy czujnik obrotów "zaskoczy". Wtedy niejako karta orientuje się, że niepotrzebnie próbuje odlecieć jak helikopter. Kiedy "zaskakuje" czujnik - losowo. Po kilku/kilkunastu/kilkudziesięciu minutach wycia na maxa.

2. Jak już czujniki "zaskoczą", wszystko wraca do normy. Zamiast 0 RPM widzę w HWInfo normalne prędkości wentylatorów. Problem od tego momentu już nie wraca - tak długo jak mam włączony komputer, wszystko dzieje się już po staremu - czyli ok.

3. Ale jak wyłączę i włączę ponownie komputer, to cała zabawa od nowa.

Zobacz na wykres z HWInfo. Widać moment kiedy odpalam grę (tutaj GTA V) i kiedy ją wyłączam. Kilka chwil po odpaleniu gry zaczyna się wycie. Po jej zamknięciu, kiedy temperatury CPU i GPU spadają, nadal wyje. Teraz, kilka minut po zamknięciu gry, nadal wyje (drugi wykres). 

Przechwytywanie.PNG

Przechwytywanie.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem, ale nie do końca pokrywają mi się momenty (nie zaczęło się tak dziać od razu). No i internet powinien być zalany wątkami na ten temat, a nic nie znalazłem.

Teraz przyszło mi do głowy, żeby cofnąć się w sterownikach kilka wersji i zobaczyć, czy problem też będzie się pojawiał. Sprawdzę to.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wilczysko Nigdy nie mialem podobnego problemu, wiec nie wiem, jak Ci pomoc. Zastosowalbym sie jednak do mojej rady z Aorus Engine (jesli Windforce'owcy nie maja oddzielnego programu typu Afterburner). Zaktualizuj go, ustaw krzywa na domyslna i zobacz, jak to sie zachowuje.

Karty Gigabyte'a niestety miewaja problemy z kultura pracy. Fajnie, ze mocno krecone, ale to juz moj drugi Gigus, w ktorym musze wprowadzac diametralne zmiany do krzywej i trudno powiedziec, czy za jakis czas nie trafi sie gra, ktora kaze mi rozpoczac zabawe od nowa.

@47 Byc moze... Mimo ze od 20 lat jade na kartach Nvidii i nigdy nie mialem z nimi zadnego problemu, od czerwonych kolegow podpatrzylem zwyczaj rozwaznego czekania z instalacja nowych sterow jakies dwa tygodnie =D I dlatego tych najnowszych (23.3) jeszcze nie instalowalem..

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@47 Sprawdzone, to nie wina sterowników.

@SoIInvictus Rzucę na to okiem, ale moim zdaniem to też nie może być to. Kartę mam ponad rok, do tej pory wszystko było ok, a problem pojawił się niedawno. Cały czas jestem przekonany, że to jakaś nietypowa awaria sprzętowa.

Edytowano przez Wilczysko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wilczysko Skoro nikt nie trabi o tym w necie, opcje sa dwie - nienajlepiej wlasnorecznie ustawiona krzywa (raczej nie, imo zbyt osobliwe dzialanie) lub niestety awaria. Masz ja jednak na gwarze. Nie wiem czy cos takiego rozpatrza Ci pozytywnie, ale ogolem sytuacja zla nie jest.

Niestety, ale Gigabyte'y, zwlaszcza Windforce'y nie sa zwykle najlepszymi opcjami nawet w swojej kategorii cenowej. Sa zawsze mocno krecone, ale roznice w wydajnosci pomiedzy niereferentami rzedu 3% nie sa imo w ogole warte uwagi przy rozpatrywaniu karty. Najcichsza przy rozsadnych temperaturach - na to patrze. Sam wzialem Gaming OC tylko dlatego, ze nie bylo akurat nigdzie troszke cichszego i mniej kreconego Palita Jetstreama, a nie wiedzialem o istnieniu KFA2 EX.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

UPDATE:

Odpowiedzi od producenta nadal nie mam.

Konsultowałem sprawę jeszcze w serwisie, wstępna opinia to uszkodzone czujniki na karcie i rekomendacja, żeby kartę reklamować.

Karta, nic sobie z tego nie robiąc, w pewnym momencie zaczęła działać prawidłowo. Od kilku dni wszystko jest ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Pomyślałem, że warto ten wątek jakoś zamknąć.

Problem sam z siebie zniknął, a potem pojawił się znowu po kilku miesiącach, ale już zupełnie wprost (jeden wentylator stał, a dwa pozostałe wyły na maksa od momentu uruchomienia komputera).

Karta poszła do serwisu. Została naprawiona, niestety nie dostałem szczegółowych informacji, co było zepsute.

Od czasu naprawy wszystko ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...