Skocz do zawartości
soska66

Wymiana GPU w 5-cio letnim kompie

Polecane posty

Hej

Mam inny wątek w tym dziale dotyczący zakupu nowego komputera, i on jest wciąż aktualny. Natomiast pojawił się nagły problem ze starym komputerem, którego absolutnie nie miałem się pozbywać.

W środku był (jest) Xeon 1230 v3 oraz GTX 770. Szlag trafił GeForce'a. Sam procesor, podobnie jak reszta podzespołów, która wtedy (czyli 5 lat temu) nie były najgorsze, są w pełni sprawne.

Szkoda tych podzespołów bo na 770 w FHD w całkiem sporo rzeczy wciąż dawało radę pograć, Dlatego jedną z opcji jest wymiana karty na sprawną. Używka 770 ma niewielki sens bo one wszystkie chyba raczej dożywają swoich dni. Seria 9xx w obrocie wtórnym to ponoć ryzyko (złote czasy kopania bitcoinów) a 1050 jest 'ponoć' niewarta ceny. I to zamyka możliwości 'taniej' wymiany karty. Następne na liście jest 1060, na którego już trzeba wydać koło 1 tyś.

Pytanie, czy Xeon 1230 v3 będzie stanowił bottleneck dla gtx 1060? Sam GPU patrząc po benchmarkach to całkiem przyzwoity skok z 770 ale czy to technologicznie ma sens? Jak widzicie takie połączenie? Pełny spec kompa poniżej

Płyta: ASRock H87 Pro4, Sockel 1150
Pamięć: 8GB G.Skill RipJawsX PC3-14900U CL10
Zasilacz: be quiet! Pure Power L8 CM 630 Watt

Edytowano przez soska66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GTX 1660 obecnie się nie opłaca, wrzuć sobie GTX 1660 Super i będzie spoko - https://www.x-kom.pl/p/524922-karta-graficzna-nvidia-zotac-geforce-gtx-1660-super-twin-fan-6gb-gddr6.html - procesor nie będzie jej mocno ograniczał, najwyżej w pojedynczych grach siedzących mocno na CPU (np. AC Odyssey, BFV na multi). A tak to - będzie bardzo fajne połączenie.

Dokupiłbym jeszcze 8GB RAM i komp ma nowe życie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja fajna z tym 1660 Ti, ale ...

Znalazłem na necie takie narzędzie

https://pc-builds.com/calculator/Xeon_E3-1230_v3/GeForce_GTX_1660_Ti/0vk13flu/8/

Z zestawienia wynika, że 1660 Ti z tym Xeonem generuje spory bottleneck. 1660 super nie ma niestety na liście do wyboru.
1060 wygląda tu o wiele lepiej, choć nie ma tam 1060 6GB w zestawieniu (poniższe dla 1060 5GB)

https://pc-builds.com/calculator/Xeon_E3-1230_v3/GeForce_GTX_1060_5GB/0vk11hlu/8/

 

Co o tym myślicie?

 

I druga sprawa, jakie 8GB dobrać do tych RipJawsX ?

Edytowano przez soska66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Takie kalkulatory nie mają sensu. W przypadku kalkulatorów poboru mocy (wybór zasilacza) wyniki potrafią być zawyżone o ponad 200W.

2. Procesor powinien dobrze zgrać się z GTX 1660 Super lub GTX 1660 Ti. W niektórych grach pewnie napotkasz bottleneck, ale ogólnie będzie w porządku.

3. Zakup nowej karty GTX 1060 nie ma sensu, bo te "niedobitki" w sklepach są w cenie GTX 1660 Super - a to już wydajność bliska GTX 1070.

 

Podziel się z nami zrzutem ekranu z zakładki SPD programu CPU-Z.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Bull3t napisał:

Podziel się z nami zrzutem ekranu z zakładki SPD programu CPU-Z.

Heh, no to mi się raczej nie uda - jak wspomniałem, aktualna karta jest martwa a Xeon nie ma zintegrowanej GPU.

Przyjmuję powyższe sugestie... będę jutro polował na 1660, dzięki

Edytowano przez soska66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę, że kość można dostać "już jutro": https://www.morele.net/pamiec-hyperx-hyperx-ddr3-8-gb-1866mhz-cl10-hx318c10fb-8-638116/?component=marketplace

 

W jakichś bardziej obciążających procesor scenariuszach, szybsza pamięć może się przydać. Różnice mogą być zauważalne, ale nie będą duże. W przypadku kości 1600 MHz postawiłbym na niższe opóźnienia - CL9 lub CL8.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Morele kupuję rzadko. Poprzedni raz rok temu, i teraz w sprawie powyżej omawianych tematów. Niestety, oba zamówienia zostały przez nich sp***ne. To pierwsze z powodu złego zapakowania paczki.

To aktualne w zasadzie ze wszystkich powodów. Ta dostępność wyświetlana na kartach produktu to jest lipa i nie ma związku z rzeczywistością a dział wysyłek nie traktuje poważnie kwestii odpowiedzialności za zamówienia. Zamówienie opłaciłem 120ego rano i pomimo natychmiastowej dostępności towaru, do tej pory paczka nie została przekazana kurierowi

I tak to jest jak się chce oszczędzić stówkę :/

Edytowano przez soska66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...