Skocz do zawartości
Alumnus1

Problem z internetem z powerline

Polecane posty

Witajcie.

Na wstępie zaznaczam, że nie znam się na konfigurowaniu sieci, wszystko robiłem na ustawieniach domyślnych.

 

Posiadam internet z Vectry, modem Arris CM820, do tego router Xiaomi. Z łącza korzystają mój PC (z kabla) i smarttv (przez wifi).

Zasięg wifi w pokoju syna jest kiepski (blok z wielkiej płyty), podłączyłęm więc adapter powerline, żeby dostarczyć do jego PCta internet.  Powerline to najzwyklejsze TP-Link, opakowania już nie mam, a na samym adapterze nie widzę oznaczenia modelu. Jedynie prędkość 200Mbps.

Wszystko podłączyłem zgodnie z instrukcją, sparowałem adaptery. Sieć na komputerze syna jest. Windows się zaktualizował. Komputer po formacie - jedynie z systemem operacyjnym i automatycznymi aktualizacjami.

Problem w tym, że nie wczytuje się praktycznie żadna strona, zgodnie ze speedtestem prędkość internetu na tym komputerze to 0,01 Mb/s. Co może być przyczyną takiego wolnego działania sieci?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omg pojęcia nie mam. I nie znam się ani trochę.

Z tego co pamiętam gniazdka są w obydwu pokojach są na tym samym obwodzie. Osobno kuchnia i łazienka jako najbardziej obciążające sieć elektryczną.

Co do uziemienia..nie pamiętam jak elektryk to robił.  Instalacja zakładana od nowa, w tym roku. 

Edytowano przez Alumnus1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.10.2019 o 12:03, Alumnus1 napisał:

Problem w tym, że nie wczytuje się praktycznie żadna strona, zgodnie ze speedtestem prędkość internetu na tym komputerze to 0,01 Mb/s. Co może być przyczyną takiego wolnego działania sieci?

"Prędkość przesyłania danych zależy też w dużej mierze od innych urządzeń, które są podłączone do sieci. Producenci podkreślają przede wszystkim wpływ takich sprzętów, jak: przełączniki w listwach zasilających, liczniki energii elektrycznej, regulatory natężenia oświetlenia, stateczniki oraz filtry antyprzepięciowe. Dlatego też zaleca się podłączanie powerline’ów bezpośrednio do gniazdka prądowego, a nie do listew zasilających lub tzw. przedłużaczy. Spadki wydajności sieci mogą być także zauważalne w momencie odkurzania, uruchomienia piekarnika elektrycznego lub korzystania z innych urządzeń, które mocno obciążają sieć elektryczną."

Cytat źródła - allegro

W skrócie jeden adapter podpięty pod jedno gniazdko sieciowe dla zapewnienia pełnego zakresu funkcjonalności przesyłu transmisji danych.

Problem zaczyna się jak do takiego  gniazdka jest podpięta listwa a do niej inne urządzenia.

Ważne jest że pomimo jednej linii sieci elektrycznej w jej obrębie są inne gniazdka które są w użyciu z punktu A do D (adaptery) a B i C są na drodze przedziału.

Linie przesyłowe:

- Fazowa

- Neutralna

- Uziemienie (przerywana)

Adaptery SISO - wykorzystują 2 linie

Nowe adaptery typu MIMO - wykorzystują 3 linie (trzecia czyli uziemienie jest przerywana)

Więcej linii zapewnia większą prędkość internetową dlatego dla szybkiego internetu warto wybrać MIMO. Jeżeli uziemienie jest nie prawidłowe to jest problem dlatego warto wybrać wtedy adapter SISO

-----------------------------------------------------------------------------

Dnia 23.10.2019 o 16:17, Alumnus1 napisał:

nie pamiętam jak elektryk to robił

masz na myśli nową instalację elektryczną czy bazujesz na starszej ?

Dnia 23.10.2019 o 16:17, Alumnus1 napisał:

Z tego co pamiętam gniazdka są w obydwu pokojach są na tym samym obwodzie. Osobno kuchnia i łazienka jako najbardziej obciążające sieć elektryczną.

Jeżeli zakładałeś nową instalację elektryczną to czy miałeś wymieniane przewody w całym mieszkaniu ? Czy tylko w łazience i kuchni (obecnie wymagane) ?

Dnia 23.10.2019 o 12:03, Alumnus1 napisał:

(blok z wielkiej płyty)

Starsze mieszkania/domy posiadają przewody elektryczne z aluminium. Dla adapterów powerline wymagane są miedziane (stosowane obecnie).

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z posiadanej przeze mnie wiedzy:

 

Instalacja w całym mieszkaniu zmieniona na miedzianą. Absolutnie nie mam nawet podstawowej wiedzy o elektryce. Wiem, wstyd.

Przy mnie facet coś tłumaczył wykorzystując miernik - w jednej dziurze gniazdka piszczał, w drugiej nie, w bolcu nie ;)

 

Już z instrukcji adapterów wynikało, że nie wolno podłączać do listwy itp a jedynie bezpośrednio do gniazdka. Przy próbie podłączenia któregokolwiek adaptera do listwy sieć jest, internetu całkowicie brak.

Jestem jednak na 90% pewny, że po pierwszym prawidłowym podłączeniu powerline'ów (czyli gniazdko-router, gniazdko - komputer)  syn miał normalną prędkość internetu (nie testowałem, jednakże strony wczytywały się bez zakłóceń). Nazwa modelu powerline'a TL-PA 2010.

 

Co do podłączonych sprzętów to cóż, podłączone jest duużo rzeczy. W pomieszczeniu z modemem i routerem jest w pierwszym gniazdku powerline, w drugim na listwie TV i mój PC z peryferiami. U syna podobnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się sprawdzić w powyższy sposób. Muszę pomyśleć jak to ogarnąć.

Póki co poklikałem trochę na kompie syna i stan sieci wygląda tak:

 

Połączenia IPv4: Internet

Połączenia IPv6: brak dostępu do sieci

Czas trwania: 2 minuty

Wysłano bajty: 41800, Odebrano: 113856

 

Router również "widzi" komputer jako "desktop". Każde urządzenie w mieszkaniu ma inny adres IP (192.168.31. XXX) oraz MAC

 

Nie wczytuje się już nic - żadna strona. Wg super pomocnych narzędzi Windowsa ;)  problemu nie ma - można połaczyć się z siecią internet.

 

EDIT:

Po temacie, przepraszam za zamieszanie. Podłączyłem laptopa do gniazdka w innym pomieszczeniu niż komputer syna i od razu była sieć. Wychodzi na to, że pokój z routerem i pokój syna są na innych fazach.

W takim razie co najlepiej kupić, żeby junior miał internet? Sam odbiornik wifi do Pcta może nie wystarczyć, w jego pokoju sygnał jest dość słaby. Czy kolejny router xiaomi - taki sam jaki mam przy modemie ustawiony gdzieś w połowie mieszkania + adapter wifi do komputera załatwi sprawę?

Edytowano przez Alumnus1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim kupisz urządzenie wzmacniające sygnał. Spróbuj zmienić ustawienia routera Xiaomi na możliwie najlepsze:

1) Wejdź w ustawienia routera Xiaomi wpisując w przeglądarkę adres: 192.168.31.1

2) Dokonaj zmian w ustawieniach:

- Lokalizacja: Europa

- Kanał z Auto na 31

- Odznacz tryb podwójnego pasma (Dual brand) i wybierz pasmo 2,4 GHz (dla zwiększenia zasięgu). Podwójne pasmo jest źle wykrywane przez co traci się na zasięgu lub szybkości. Wybór jednego pasma w użyciu zapewnia lepsze rezultaty 2.4 GHz - zasięg 5 GHz - prędkość internetu.

Dla pasma 2.4 GHz wybierz szerokość pasma 40 MHz

Dla pasma 5 GHz wybierz szerokość pasma 80 MHz

Jak router będzie działał tylko w jednym paśmie 2.4 GHz 40 MHz (z wyłączonym trybie dual brand) zwiększysz zasięg sieci domowej kosztem prędkości (o ile korzystasz z szybkiego internetu).

Wyłącz ograniczenia prędkości internetu (Bandwidth limit) źle wykrywa po teście prędkość internetu jak korzystać z tej funkcji to wyłącznie po wprowadzeniu własnych ręcznych wartości.

Dzięki wprowadzonym zmianom w ustawieniach routera możliwe będzie obycie się bez wykorzystania powerline adapterów i możliwe bezpośrednie połączenie z komputerem (syna) przez kartą wifi lub adapterm wifi USB. Warto spróbować a dopiero potem zastanowić się na urządzeniami dodatkowymi wzmacniającymi sygnał.

22 godziny temu, Alumnus1 napisał:

W takim razie co najlepiej kupić, żeby junior miał internet? Sam odbiornik wifi do Pcta może nie wystarczyć, w jego pokoju sygnał jest dość słaby. Czy kolejny router xiaomi - taki sam jaki mam przy modemie ustawiony gdzieś w połowie mieszkania + adapter wifi do komputera załatwi sprawę?

Dla prawidłowego rozszerzenia zasięgu sieci wystarczy drugi router Xiaomi do komputera oraz karta wewnętrzna sieciowa WIFI lub adapter wifi na USB.

Użycie typowych wzmacniaczy (Repeater) są dobre kiedy umieszcza się w każdym pomieszczeniu takie urządzenie w mieszkaniu/domu. Kiedy odległość jest większa a wymagania dotyczą wyłącznie dwóch miejsc w domu lepszy będzie drugi router. Na mniej odległe miejsca wystarczy tani repeater Xiaomi za 39 zł. Oczywiście w zależności od wykorzystania lepszej prędkości internetu i stabilności połączenia router jest lepszą opcją w podobnym zakresie cenowym w porównaniu ze zbliżonymi cenami droższych Repeaterów.

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...