Skocz do zawartości
reloxart14

Komputer po wymianie platformy - problem z ramem.

Polecane posty

Cześć. tak jak w temacie 

 zakupiłem nowy sprzęt. 

 

Jeszcze nie sprawdzałem jak działa procesor, ponieważ mam problem z ramem - przy wybieraniu profilu xmp 3400, komputer w ogóle nie wstaje. Próbowałem ustawiać timingi i napięcie ręczenie bez xmp - to samo. Próbowałem również ustawić napięcie na 1.4 - bez zmian. Obecnie siedzę na 3200mhz - ustawione na 1.35v  16.18.18.36. Te wartości przechodzą bez problemu mem testa, ale czasem przy włączeniu komputera system się resetuje i pamięci skaczą na 2133. W czym może być problem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Nie chcę zakładać nowego tematu by nie zaśmiecać forum, a po sprawdzeniu działania nowego sprzętu mam kilka pytań :

1. Napięcie procesora ustawia się automatycznie na 1.48 (nawet podczas ruszania myszką na pulpicie), czy to nie za dużo? Procesora nie kręciłem, płyta sama podaje takie napięcia.

2. Żeby ustawić ten ram na 3400 muszę czekać na bios? Jak duża jest różnica wydajności pomiędzy 3200 a 3400?

3. Zauważyłem podczas gier losowe sekundowe spadki fpsów, ze stałych 60 do ~~20. Sprawdzając co się dzieje w afterburnerze, okazało się, że momentach spadku fpsów, użycie karty graficznej spada do przedziału 0-20%. Czy to może mieć związek z nową platformą i sygnalizować problemy np. z prockiem/ramem? Czy to raczej coś się dzieje z kartą? A może to po prostu sterowniki? 

Edytowano przez reloxart14
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jakim programem sprawdzasz napięcie? Aby odczyt był wiarygodny, trzeba skorzystać z Ryzen Master lub CPU-Z.

2. Może BIOS to poprawi, a może nie. Pewnie jakieś 1-3% różnicy. Na np. 3333 MHz też nie chcą działać?

3. Jakie to gry i jakie doświadczenia miałeś z nimi na poprzedniej platformie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Takie napięcie widzę właśnie w ryzen master.

2. Na czymkolwiek powyżej 3200mhz komputer nie wstaje.

3. Aktualnie sprawdzałem tylko dwie - wiedźmina 3 i dying light. W wiedzminie miałem spadki użycia gpu dosłownie co jakies 30 sekund. Po odinstalowaniu sterowników przez DDU i zainstalowaniu ich jeszcze raz problem dalej występuje, ale o wiele rzadziej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy zmieniam opcje napięcia na ręczne, wszystkie inne opcje również na takowe przeskakują, wiec zmieniając voltage(vid), procesor pozostaje na stałym mnożniku (36) i nie ma boosta.

edit.  Kiedy ustawiam fixed na 1.35, procesor się nie boostuje i siedzi na 3600mhz. 

Co do sterowników - na stronie nie ma żadnych sterowników dla płyty, są tylko sterowniki lan i dźwięku.

Edytowano przez reloxart14
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Bull3t napisał:

Tak, ustaw 1,35 V.

 

Instalowałeś sterowniki do płyty głównej ze strony producenta?

 To ja zupełnie nie widzę sterowników do chipsetu, mógłbyś podać mi linka? Ja tam widzę tylko sterowniki do dźwięku, lan i jakieś sterowniki all in 1 do radeonow.

Zmieniłem na 1.4v(opcja zaświeciła się na czerwono w biosie), i teraz boost działa normalnie, tylko osiąga troszkę mniejszy boost (mnożnik jest na x42.75 zamiast na x43.20.

Edytowano przez reloxart14
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"System and Chipset Driver" - 371 MB

4 minuty temu, reloxart14 napisał:

...i teraz boost działa normalnie, tylko osiąga troszkę mniejszy boost (mnożnik jest na x42.75 zamiast na x43.20.

Czy taktowanie pojedynczego wątku jest teraz faktycznie niższe (można sprawdzić w np. Cinebenchu)?

Jak wygląda napięcie w Ryzen Master? Trzyma stałe 1,4 V czy jest płynne?

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Bull3t napisał:

"System and Chipset Driver" - 371 MB

Czy taktowanie pojedynczego wątku jest teraz faktycznie niższe (można sprawdzić w np. Cinebenchu)?

Jak wygląda napięcie w Ryzen Master? Trzyma stałe 1,4 V czy jest płynne?

Wybacz, w tym temacie jest zła płyta, ja kupiłem asrocka b450 steel legend, a do niej nie widzę żadnych sterowników.

Wyniki z cinebenchu :

przy napięciu 1.4 -

Cpu 3473

cpu single core 491

 

przy napięciu auto -

cpu 4773 (O wiele więcej niż przy 1.4)

cpu single core  496

 

Zauważyłem bardzo dziwna rzecz, gdy procesor pracuje (leci cinebench) to napięcie jest niskie (1.25-1.35) ale gdy test się zakończy, to w idole łapie 1.48v.

edit. Podczas testu occt ta sama sytuacja, jak procesor ma 100% obciążenia, to napięcie spada do 1.36v.

Edytowano przez reloxart14
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda więc na to, że trzeba zostawić auto.

4 minuty temu, reloxart14 napisał:

Zauważyłem bardzo dziwna rzecz, gdy procesor pracuje (leci cinebench) to napięcie jest niskie (1.25-1.35) ale gdy test się zakończy, to w idole łapie 1.48v.

Wygląda to zatem na chwilowy skok napięcia, nie ma się raczej czym martwić.

10 minut temu, reloxart14 napisał:

Wybacz, w tym temacie jest zła płyta, ja kupiłem asrocka b450 steel legend, a do niej nie widzę żadnych sterowników.

https://www.asrock.com/mb/AMD/B450 Steel Legend/index.asp#Download - AMD all in 1 with VGA driver ver:19.10.16_19H1_WHQL

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez poruszania myszą na jakim poziomie jest napięcie? To, że przy poruszaniu myszą skacze, to akurat nie jest nic dziwnego.

O chłodzenie pytałem, ponieważ chciałem zaproponować włączenie OCCT-Linpack (Bez AVX, 64-bit, z użyciem wszystkich rdzeni logicznych). Sprawdź jakie masz temperatury i napięcie w tym benchmarku - jakieś 7 min powinno wystarczyć, by rozgrzać procesor.

 

Sprawdź jeszcze, czy jest jakaś różnica w odczycie napięcia bez obciążenia między planami zasilania zrównoważonym a "wysoka wydajność".

Edytowano przez Bull3t
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Stoi w przedziale 1.44 - 1.5,  tylko podczas ruszania myszką to nie jest jednorazowy skok do wysokiej wartości, tylko to się utrzymuje dopóki nie przestanę.

2. Po 7 minutach temperatura wynosila 79c, napiecie zaś 1.3v. Od razu jak zakończyłem test skoczyło do 1.49v. (podczas testu procesor był obciążony tylko w 76%, to normalne przy tym teście?

3. Przy ryzen balanced jest 0.98v, przy wysokiej wydajności stałe 1.48v~~. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, reloxart14 napisał:

(podczas testu procesor był obciążony tylko w 76%, to normalne przy tym teście? 

Test z wykorzystaniem wszystkich rdzeni logicznych?

Co do planu zasilania, zostaw zbalansowany.

 

W grach nadal przycina?

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zostawiam ryzen balanced, a wysokie napięcie podczas niskiego obciążenia to błąd pomiaru? Z tego co czytałem w tym wpisie który podałeś, nowa wersja ryzen mastera + nowy sterownik do chipsetu powinien sprawić, iż te widoczne napięcia będą poprawne. A ja przy lekkiej aktywności mam dalej stałe 1.48v.

W nowym occt nie ma możliwości zaznaczenia wszystkich rdzeni, jest tylko opcja 'użyj logicznych rdzeni'. Przez pierwsze 10 sekund jest 100% wykorzystania, po tym czasie spada do tych 76%.

Teraz jeżeli chodzi o to zacinanie - 'coś' naprawiło te spadki zużycia gpu do 0% (może sterowniki do chipsetu?), ale pojawiły się całkowicie losowe, nie wynikające z niczego nagłe spadki o 10-15 fpsów co chwilę. Gdzieś przeczytałem, że przy takich problemach warto ściągnąć RAMmap i wyczyścić tam standby list pamięci. Zrobiłem to, i po tym działało wszystko bez najmniejszego spadku - więc to chyba nie przypadek. Dlaczego tak się dzieje?  Nie miałem dużo czasu na testy niestety, ale jeżeli ten rammap rozwiązuje problem, to będę go musiał używać przed każdym włączeniem czegokolwiek?

Edytowano przez reloxart14
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...