Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

DaFunk

Pomoc przy podkręcaniu.

Polecane posty

Sprzęt:
Płyta:Z97X-Gaming 3
Procesor: Intel i5 4690K
Grafika: MSI Radeon R9 280X GAMING
Obudowa: SilentiumPC Brutus M25 Pure Black
Zasilacz: Cooler Master 550W
Ram: 2x 4GB 1333Mhz (bardzo stare)
Chłodzenie: Tylko boxowe intela

Witam, chciałbym prosić o pomoc ludzi którzy się na tym znają i w tym siędzą. Dlatego zwracam się do was, społeczeństwa CDAction.
Przymierzam się do podkręcenia zestawu z 2015 roku bo już trochę nie wyrabia.
1. Pierwszy problem jaki muszę rozwiązać to wybór RAMu, myślałem o 2x 8GB (tylko teraz pytanie, jeśli chcę podkręcić to jakie muszą mieć kości radiator, taktowanie i opóźnienie, dobrze by było jakby współgrały też z chłodzeniem)
2. Drugim z kolei jest wybór chłodzenia pasującego do obudowy które pozwoli mi podkręcić procesor i nie będzie kolidować z kościami RAM.
3. Tutaj takie szybkie pytanie czy zasilacz też będzie do zmiany?
4. Ostatni już punkt to porady w kręceniu, myślę że chciałbym wyciągnąć grafikę jak i procesor trochę wyżej, wszelkie doświadczenia i rady będą pomocne ponieważ będzie to mój pierwszy OC.

Z góry wszystkim dziękuje za pomoc którzy zdecydowali że swój jakże cenny czas przeznaczą na pomoc zółtodziobowi. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.03.2019 o 10:08, DaFunk napisał:

Procesor: Intel i5 4690K
Grafika: MSI Radeon R9 280X GAMING

Podkręcenie procesora nie da nic, bo to nie on jest "hamulcem" w tym zestawie.

Podniesie taktowań rdzenia gpu oraz pamięci karty da wzrost wydajności, choć na obecne standardy nadal nie będzie ona imponująca

Jeśli karta graficzna nie zostanie wymieniona, to cała reszta planu (wymiana RAMu, zakup chłodzenia i kręcenie cpu) - będzie sztuką dla sztuki.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bull3t napisał:

Podkręcenie procesora nie da nic, bo to nie on jest "hamulcem" w tym zestawie.

Podniesie taktowań rdzenia gpu oraz pamięci karty da wzrost wydajności, choć na obecne standardy nadal nie będzie ona imponująca

Jeśli karta graficzna nie zostanie wymieniona, to cała reszta planu (wymiana RAMu, zakup chłodzenia i kręcenie cpu) - będzie sztuką dla sztuki.

 

Rozumiem, a mniej więcej tak na oko o ile procent lub klatek (jakaś miara wydajności) wzrośnie wydajność zestawu po OC samej karty? Mógłbym Cie prosić o przedstawienie jakiegoś rozwiązania w budżecie do 2000zł -+ 200zł. I takie szybkie pytanko, jak już zmieniać RAM to o jakiej częstotliwości brać do tej płyty i procesora?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakieś kilkanaście procent dodatkowej wydajności można liczyć - klik. Wymiana karty na GTX 1660 Ti (np. MSI GTX 1660 Ti ARMOR) lub RTX 2060 (np. Gigabyte GeForce RTX 2060 GAMING OC PRO) da ogromny wzrost wydajności. Możesz przejrzeć choćby ten test  - klik (Twoja karta oferuje wydajność na poziomie mniej więcej GTX 1050 Ti).

 

Przy RTX 2060, 4-wątkowy i5 może już coraz częściej ograniczać wydajność tej karty, choć to zależy od konkretnej gry (np. silnik gier z serii Far Cry raczej nie robi użytku z większej liczby wątków niż 4). Wymiana wyłącznie pamięci RAM może tu dużo nie pomóc - trzeba raczej oswajać się z myślą, że przyda się wymiana całej platformy (cpu + płyta główna + RAM) za jakiś czas.

 

Podaj modele zasilacza oraz monitora. Możesz też wkleić zrzut ekranu z programu CPU-Z z zakładki "SPD".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Bull3t napisał:

Na jakieś kilkanaście procent dodatkowej wydajności można liczyć - klik. Wymiana karty na GTX 1660 Ti (np. MSI GTX 1660 Ti ARMOR) lub RTX 2060 (np. Gigabyte GeForce RTX 2060 GAMING OC PRO) da ogromny wzrost wydajności. Możesz przejrzeć choćby ten test  - klik (Twoja karta oferuje wydajność na poziomie mniej więcej GTX 1050 Ti).

 

Przy RTX 2060, 4-wątkowy i5 może już coraz częściej ograniczać wydajność tej karty, choć to zależy od konkretnej gry (np. silnik gier z serii Far Cry raczej nie robi użytku z większej liczby wątków niż 4). Wymiana wyłącznie pamięci RAM może tu dużo nie pomóc - trzeba raczej oswajać się z myślą, że przyda się wymiana całej platformy (cpu + płyta główna + RAM) za jakiś czas.

 

Podaj modele zasilacza oraz monitora. Możesz też wkleić zrzut ekranu z programu CPU-Z z zakładki "SPD".

Nawet jakbym wkręcił do 4,5GHz na rdzeniu ten procesor to nie uzyskam wzrostu wydajności pozwalającej wykorzystać potencjał nowej karty graficznej? Czyli rozumiem że mogłem się decydować na OC wcześniej niż po 4latach haha

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...