Jump to content
Wrotek

Zakup SSD do starego kompa

Recommended Posts

Cześć,

 

Mam kompa składanego wiosną 2012 r. Od 2-3 lat mówię "za rok zmodernizuje PC", ale nie ma kasy.  W środku jest dysk HDD zakupiony jesienią 2014 r. ( WD Blue 1TB WD10EZEX). No i to już długo, kiedyś coś się działo (ale może to była wina złącza SATA), dodatkowo mam w pamięci, że jeden z dysków HDD raz zaczął odmawiać posłuszeństwa. Siłą rzeczy głos ostrożności mówi mi abym kupił nowy dysk a obecny wyłączył z intensywnej eksploatacji.

 

No i tak, w tej chwili zakładam, że do końca roku (a może już latem) będę mieć kasę na nowego kompa.

No i zastanawiam się czy może dysk kupić już teraz, a resztę - później. Ma to jednak pewne wady: na płycie głównej mam tylko złącza SATA. Tu z kolei głos rozsądku mówi, że lepiej poczekać i od razu wszystko kupić i dobrać, nie ograniczać się potem starym złączem.

Pytanie więc takie: czy z myślą o zakupie nowego komputera na kolejne 4-5 lat (pewnie za ok. 4 tysiące) dysk SSD na złącze SATA ma sens czy tez będzie wadził?

 

Gdybym miał kupować to pewnie ok. 500 GB (i wstawił obok terabajtowego HDD). Pomysł mam jeszcze ewentualnie taki, aby teraz kupić 250 GB, a przy modernizacji 500 GB na system, gry i programy, a SSD jako dodatkowy dysk.

Link to comment
Share on other sites

Ja stoję przed tym samym dylematem. Obecnie działam na dwóch dyskach SSD na SATA - jeden 120 GB na którym mam system i sterowniki i drugi 480 GB na którym mam gry i programy a dane magazynuje na HDD który jest podłączony przez zewnętrzną stację dokującą. 

Jeśli chcesz kupić sam dysk teraz to możesz brać czy Cruciala zaproponowanego wyżej czy takie coś https://www.morele.net/dysk-ssd-transcend-230s-512gb-sata3-ts512gssd230s-1129790/ nawet. W tym budżecie wielkich różnic w prędkościach raczej nie zauważysz.

Natomiast przy modernizacji warto zaopatrzyć się w płytę główną, która będzie wyposażona w NVMe i jakiś szybki dysk M.2 na system 250 GB albo 500 GB na system i najczęściej używane gry i programy. Do tego jakiś SSD na SATA o większej pojemności albo HDD - to już wedle uznania. 

SSDki:

https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-970-evo-250gb-pcie-x4-nvme-mz-v7e250bw-4188670/

https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-970-evo-500gb-pcie-x4-nvme-mz-v7e500bw-4160128/

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...