Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

miki

Komputer za 2500-3000 zł

Polecane posty

Witam.

W najbliższym czasie planuję zakup nowego komputera, na który wydać chcę około 2500-3000 zł.

Od razu mówię, że obraz będzie wyświetlany na monitorze Samsung T240HD, a więc w rozdzielczości najlepiej 1920x1200.

Zestaw ma też starczyć na kilka najbliższych lat i służyć głównie celom rozrywkowym - gry, internet.

Póki co jego zarys przedstawia się mniej więcej tak:

Karta graficzna:

GeForce with CUDA GTX 260 Gainward 896MB (PCI-E) (Core216) GoldenSample (55nm) - 739 zł bądź rozważam opcję kupienia od razu GTX-a 275. Tutaj moje pytanie, czy różnica między wydajnością tych kart jest warta dopłacania tych 200 zł?

Procesor:

Tutaj jest największy problem. Na razie zastanawiam się między AMD Phenom II X3 720 BE (579 zł) a Intel Core 2 Duo E8400 (695 zł). Który z nich polecacie do której karty graficznej, oraz jaka jest różnica w ich wydajności w różnych warunkach?

Płyta główna:

Kierując się konfiguratorem z ostatniego numeru CD-Action - Do AMD AsrockA780GXH (359 zł) albo do Intela Gigabyte GA-EP45-DS3L (364 zł).

RAM:

Raczej 4 GB, coś w okolicach 200-250 zł.

Dysk twardy:

Samsung SpinPoint F2EG 500 GB (SATA II, 16MB cache, NCQ) - 199 zł, chyba, że lepiej znaleźć jakiś z 7,2k rpm (ten ma 5,4k)

Zasilacz:

Jeszcze niewybrany - około 300 zł

Napęd:

Coś w okolicach 100 zł, do LG jestem uprzedzony, aczkolwiek większość ludzi poleca.

Obudowa:

Zapewne jakiś CoolerMaster, 250-300 zł, tylko taki, żeby się w nim zmieściła karta graficzna - czytałem, że z tymi GTX-ami są czasem problemy i nie mieszczą się w obudowach.

Cena za całość - 2626zł/3047zł - wolałbym raczej bliżej tej pierwszej kwoty :)

Proszę o opinie i pomoc w wybraniu wszystkich komponentów oraz z góry dziękuję.

EDIT: I od razu mówię - wolałbym nie bawić się w O/C. Maszynka ma być od razu wydajna i gotowa do pracy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuje taki zestaw:

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F1

225zł

Liteon iHAS120 SATA (black)

99zł

Antec Gamer Three Hundred (bez zasilacza)

260zł

GoodRam 4GB (2x2GB) 1066MHz CL5 PRO

230zł

AsRock A780GXH/128M /AMD 780G/

279zł

AMD Phenom II X3 710 /2.6GHz, 95W, BOX, AM3/

470zł

Sapphire Radeon HD4890 Toxic 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI TV-out

1049zł

OCZ ModXStream Pro 600W

349zł

Przewiewna obudowa jeśli będziesz miał kiedyś kasę to możesz sobie zapełnić resztę pustych miejsc na wiatraki ,karta graficzna mocniejsza od gtx 260 i jedna z najmocniejszych wersji od szafirka dobry procek masz 50% szans na odblokowanie 4 rdzenia na tej płycie ramy też fajne jak na razie jak nie chcesz kręcić to nie proponuje innego chłodzenia na procka.

razem 2961zł (www.esc.pl)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nie, fanboyom mówimy nie... Tym bardziej będę namawiał na ATi. Miałem poprzednio 8800GTS 320MB, teraz mam HD4850 i kupuję to, co w danej chwili się opłaca.

Czas zmienić przyzwyczajenia...

Proponuję coś takiego:

Procesor : AMD Phenom II X4 940 - 775 zł

Płyta Główna : ASRock A780GXH - 279 zł

RAM : OCZ 2x2GB 800MHZ SpecialOps - 179 zł

Karta Graficzna : Sapphire Radeon HD4890 Vapor-X 1GB DDR5 - 990 zł

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 600W - 349 zł

HDD : Samsung 500GB 16MB Cache F2EG - 195 zł

Napęd : Samsung SH-223B SATA - 90 zł

Obudowa : CM Elite 33x - 149 zł

Razem : 3006 zł (esc.pl)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam zaraz fanboy...

Wolę kupować to do czego jestem przekonany - pozwala mi to osiągnąć jako taki komfort psychiczny ;p . A na GeForce 6600 GT jadę bez większych problemów już 4 rok, przeszedłem na nim takie hity jak Wiedźmin i Assassin's Creed, więc po prostu czuję sympatię do tej marki.

Co do zestawu powyżej, cena jest jednak trochę za duża. W końcu za coś jeszcze muszę jakieś gierki do tego dokupić, nie? :P

Gdyby tak zamiast tego Radeona dać GTX'a 260, albo nawet 275 to cena by trochę spadła, a wydajność byłaby porównywalna (według testów z najnowszego NEXT'a GTX 275 lepiej sobie daje radę w rozdzielczości 1920x1200 - chyba, że o czymś nie wiem, raczej póki co niedużo osób gra na takich rozdziałkach). No i ten procesor... Nie wystarczy 3-rdzeniowiec, za to na przykład kupić nieco lepszą płytę główną?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płyta główna jest bardzo dobra nie patrz na firmę ja i Gi3r3k proponujemy CI bardzo wydajne radki wersja toxic w mojej konfiguracji jest troszkę bardziej podkręcona niż vapor.jeśli bierzesz procka x3 to "aktywujesz" sobie 4 rdzeń masz na to 50% szans i trochę podkręcasz(myślę ,że Gi3r3k Cie dokładnie powie co i jak)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. GF 6xxx to seria bardzo udana.

Ale w tym przypadku lepiej zainwestować w radeona HD. Jest to bardziej opłacalny wybór i starczy na taki sam okres czasu.

Pozdro

Skoro starczy na taki sam okres czasu, a cena GTX-a jest mniejsza (939 zł vs. 990 zł), w dodatku z tego co widzę GTX ma nieco lepszą wydajność w mojej rozdzielczości, to gdzie tu logika? :)

płyta główna jest bardzo dobra nie patrz na firmę ja i Gi3r3k proponujemy CI bardzo wydajne radki wersja toxic w mojej konfiguracji jest troszkę bardziej podkręcona niż vapor.jeśli bierzesz procka x3 to "aktywujesz" sobie 4 rdzeń masz na to 50% szans i trochę podkręcasz(myślę ,że Gi3r3k Cie dokładnie powie co i jak)

No a ja właśnie nie chcę kręcić. Nie chce mieć "50% szans na aktywowanie 4 rdzenia" - chce wiedzieć co kupuję i co będę miał. Nie mam cierpliwości do takich zabaw :] . Co do płyty głównej nie patrzę na firmę, po prostu cena wydaje mi się strasznie niska w porównaniu z procesorem i kartą graficzną... I właśnie dlatego tak bardzo mi się podobała opcja GTX'a 260 Golden Sample - firmowo podkręconego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poleciłem Vapora-X, bo jest cichy... A cena kart obu producentów jest zbliżona (jeśli chodzi o wersje referencyjne).

Płyta jest bardzo dobra.

Co do kręcenia - zerknij na moją sygnaturkę i mini-test - podkręcanie jest wręcz niezbędne...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to można by zrobić tak:

CM Elite 33x - 149 zł

Samsung SH-223B SATA - 90 zł

Samsung 500GB 16MB Cache F2EG - 195 zł

AMD Phenom II X4 940 - 775 zł

ASRock A780GXH - 279 zł

OCZ 2x2GB 800MHZ SpecialOps - 179 zł

OCZ ModXStream Pro 600W - 349 zł

Sapphire Radeon HD4890 Toxic 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI TV-out

1049zł

razem 3065zł i masz wydajny zestaw który na razie obejdzie sie bez OC podkreślam na razie albo weżniesz mój zestaw ze zmienionym ramem i dyskiem na ten z propozycji Gi3r3k i będziesz kręcił tyle ile sie da na boxie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, w każdym bądź razie na Quada za 775 zł i kartę graficzną za tysiaka mnie nie stać, także albo jedno albo drugie trzeba troszeczkę odchudzić.

Zasilacz mi pasuje, więc jego temat można zamknąć ;p .

Dysk twardy - padły dwie propozycje, różniące się chyba tylko ilością rpm. Chciałbym wiedzieć jak wielka jest różnica między nimi, poza tą niewielką w cenie.

Obudowa i RAM - to dobiorę na końcu.

Płyta główna - skoro tak polecacie, to się chyba zdecyduję na tego ASRock A780GXH - widzę, że w komplecie ma zintegrowaną kartę dźwiękową - będzie ona wystarczająca czy też lepiej dokupić coś oddzielnie?

No i procesor i karta graficzna. Procesor będzie chyba AMD, tylko czy II X3 710, II X3 720 czy też zaproponowany przez Gi3r3k'a II X4 940?

Grafika to GTX 260 Golden Sample za 690 zł, GTX 275 za 939 zł albo Sapphire Radeon HD4890 Vapor-X 1GB DDR5, Sapphire Radeon HD4890 Toxic 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI TV-out.

Jak na razie najbardziej przekonany jestem do GTX-a 260, najtańszy z podanych a wydajność całkiem niezła. Ceny Radków są raczej trochę za wysokie, wyjście TV też mi niepotrzebne, mam Tuner w monitorze :P . GTX 275 porównywalne osiągi, a cena niższa, więc też się do Radeonów nie przekonuję, zwłaszcza, że 275 też jest podobno bardzo cichy.

I przypominam, że NIC NIE BĘDĘ KRĘCIŁ, więc zestawy podatne na O/C mnie kompletnie nie interesują - za to komponenty fabrycznie podkręcone - jak najbardziej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HDD - jest cichszy, a równie wydajny.

Płyta - nie trzeba, chyba, że masz bardzo duże wymagania co do dźwięku.

Procesor - jeśli Cię stać, to X4 940, jak nie - 720.

Jeśli chodzi o GTX 260 - ok, niech będzie, nie ma cichszego Radeona w tej cenie.

OC procesora jest naprawdę proste (zwłaszcza przy 940/720 - odblokowany mnożnik) i przynosi wielkie korzyści w postaci większego komfortu gry - mój mini-test to udowadnia.

No chyba, że lubisz, jak Ci się gra zacina...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gi3r3k proponuje toxica ponieważ jest podkręcony fabrycznie gdyby kolega byl zainteresowany OC zaproponował bym vapora

zostawiam Cie z trudnym zadaniem złożeniem zestawu dla mikiego bo ja idę spać

A obudowę polecam ci anteca 300 jeśli zostanie kasa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w ten sposób wyszło tak dziwnie, że procesor mam droższy od karty graficznej :) . Ta różnica między GTX 260 a 275/Radeonem 4890 jest bardzo duża? Bo jako gracz chyba raczej powinienem odchudzać procesor, nie grafikę, prawda?

No i co do tego O/C. Nie lubię ryzykować. Wolę grać będąc pewnym sprzętu, a nie stresując się, że zaraz coś buchnie, syknie i cały komputer na złom. Wiem, że takie coś się zdarza bardzo rzadko, ale się zdarza. A ja nie chcę być akurat tą osobą, której to wszystko padnie. Dlatego chcę sprzęt, który nie będzie wymagał kręcenia. Ewentualnie, może, za rok albo dwa, pod warunkiem, że nie będzie sobie już dawał rady. Wtedy jakiś taki delikatny, nieobciążający O/C...

EDIT: Pojawiła się jeszcze taka możliwość, żeby któryś z komponentów (najlepiej nie za duży) przywiózł mi kolega ze Stanów. Ceny są nieco niższe (--> http://amazon.com ), ale z gwarancją może być problem.... Może ewentualnie jakaś raczej niepsująca się część, jak uważacie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to O/C jest bezpieczne, jeżeli się stara zachować odpowiednie dla danego urządzenia temperatury. Możesz podkręcać bez zmiany napięcia, wtedy nie masz się czego obawiać, a te parę FPS więcej zawsze na +. Pomyśl nad tym, a więcej Ci napisze (chyba) Gi3r3k bo on się na tym zna lepiej niż ja.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miki

Powtarzanie uzależnionym od podkręcania, że nie jest się nim zainteresowanym nie ma sensu. Oni tego nie zrozumieją. :biggrin:

A na poważnie, procesor może być droższy od karty ponieważ ma szansę wystarczyć na dłużej, jeśli tylko dobrze go dobierzesz. Natomiast grafika bardzo szybko traci na wartości i wydajności, więc bardziej się opłaca kupić jakąś ze średniej półki, teraz, i wymienić na jej odpowiednik za jakieś dwa lata. Lepiej na tym wyjdziesz niż kupując od razu drogiego potwora, który i tak się w oka mgnieniu zestarzeje.

Różnica pomiędzy kartami ATI i nVidii jest na tyle mała, że przy wyborze możesz śmiało kierować się preferencjami co do producenta. Jeśli bardziej ufasz zielonym to bierz Geforce'a.

Różnica miedzy GF GTX 260 i 275 wynosi od 5 do 10 klatek/s. Tu masz porównanie tych kart. Nie wydaje mi się, żeby te kilka dodatkowych klatek było warte 200 złotych. Tym bardziej, że zaproponowany przez ciebie model jest fabrycznie podkręcony, co dodatkowo zmniejszy, i tak już niewielką, różnicę. A jak widzisz w przytoczonym teście GTX 260 core 216, poza skrajnymi przypadkami (Crysis, GTA 4), bez problemu radzi sobie z rozdzielczością Full HD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm. Na Esc.pl są dwie wersje GTX'a 260 w tej samej cenie -

Ten Golden Sample, którego chciałem:

http://www.esc.pl/product_info.php?manufac...oducts_id=17460

I Limited Edition:

http://www.esc.pl/product_info.php?manufac...oducts_id=15351

W drugim przypadku jest informacja o 216 jednostkach cieniujących, które są chyba dużym atutem tej karty (?), natomiast w wersji Golden Sample tej informacji nie ma. Z drugiej strony Limited Edition chyba nie jest firmowo podkręcona i ma gorsze taktowanie rdzenia i pamięci...

Na komputroniku wersja Golden Sample (http://www.komputronik.pl/Podzespoly_PC/GeForce_with_CUDA_GTX_260_Gainward_896MB_PCI_E__Core216_GoldenSample_55nm_/pelny,id,68221,s,1/), na oko taka sama, jest podana wraz z 216 jednostkami cieniującymi - więc czy to jest tylko niedokładność na Esc.pl, czy lepiej kupić kartę na komputroniku (cena niewiele wyższa)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 3 grosze:

Jeśli chcesz z czegoś rezygnować, to do grania najlepiej z Quada. I tak teraz tego nie wykorzystasz, a jak będzie w przyszłości, to wie tylko forumowa "grupa promująca Quady", bo 100% gwarancji nikt nie da. Równie dobrze może się okazać, że za parę lat, gdy już będą miały sens quady, to te obecne i tak będą za wolne. Albo większość obliczeń wielowątkowych przejmą karty graficzne, bo i w tej dziedzinie DX11 może przynieść bardzo duże zmiany, zwłaszcza jak Intel dorobi się sensownej karty graficznej i przestanie z uporem maniaka twierdzić, że CPU jest dobry na wszystko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może też się zdarzyć, że za rok dwujajowce będą zbyt mało wydajne do sensownego grania. I wtedy kasa wydana na Core 2 Duo pójdzie na marne. Ale tego także nie wie forumowy "obrońca praw dwurdzeniowców". :biggrin: A kupując quada, oczywiście nic nie tracisz, bo już dziś możesz go wykorzystać w wielu aplikacjach i grach, będąc jednocześnie zabezpieczonym na przyszłość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz ściągnąć coś ze stanów to kup ramy balistix i rozglądnij sie za kartami graficznymi bo różnice w cenie powinny być duże(ostatnimi czasy radków) ceny procesorów też są atrakcyjne ale weź jeszcze pod uwagę cło;/

A co do rocków dwu i więcej jajowych ja jestem zadowolony z mojego quada a przed nim miałem e6750

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojojoj. Wszyscy się kłócą o te dwu i cztero rdzeniowce. A prawda jest taka że przyszłość należy do 4 rdzeni ale teraz bardzo duży udział w rynku PC mają dwu rdzeniowce i wciąż mają się bardzo dobrze.A teraz jeszcze AMD wprowadził X3.

A więc podsumowując 4 rdzenie są dla tych których stać, natomiast 2, 3 rdzenie dla wszystkich innych.

Pozdro

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...