Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

krj_38

Rozwiązany: Czy warto wymienić C2D e6420 na inny procesor do 500zł?

Polecane posty

Witam!

Chciałbym zapytać, czy warto wymieniać procesor C2D e6420 (2,13GHz, 4mb cache) na jakiś inny procesor, do 400-500zł. Nie umiem go w ogóle podkręcać, chociaż próbowałem i zależy mi na wzroście wydajności bez konieczności podkręcania. (chyba, że ktoś mnie oświeci jak to się robi, bo jakakolwiek zmiana FSB powoduje zawieszanie się windowsa).

Pozostałe podzespoły:

Płyta główna: Asus P5B Deluxe

Zasilacz: Cheiftec 650W

RAM: 2GB Geil Ulra

Grafika: GF GTX260 core192

Z góry dziękuję za rzeczową poradę!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 600 złotych możesz mieć dobry AMD. Najlepiej zainstaluj wentylator, żeby było chłodzenie. Podczas startu kompa, kliknij klawisz Setup'a po czym ustawiaj maksymalną częstotliwość w BIOS'ie. Lecz bądź ostrożny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, może mieć AMD, tylko że kolega ma płyte z socketem pod intela.

Jeśli podkręcasz procesor przez FSB, to musisz obniżyć częstotliwość pamięci, FSB zwiększaj stopniowo. Na ile przestawiasz FSB że Ci się komp zawiesza?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie pamiętam :sweat: Próbowałem kręcić dawno temu i 2 razy nie wyszło, więc sobie odpuściłem. Uznałem podkręcanie za czarną magię i strasznie się od tego odbiłem. Ale może warto byłoby trochę poświęcić czasu i popróbować.

Czyli zwiększać FSB stopniowo, o powiedzmy 5-10? I obniżać częstotliwość pamięci... cokolwiek to znacz, chyba się kapnę. Zielony jestem tak, że aż mi wstyd. Wszystko testować programami dołączonymi chociażby w CDA?

EDIT: Bo to ważne, ale się tego wstydze. Wtedy, co podrkęcałem to nie robiłem tego stopniowo, tylko walnąłem od razu z grubej rury. Domyślne FSB jest 266, to ja pewnie dałem z 300-333.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaką masz częstotliwość pamięci, jeśli masz te geil np. 800mhz, to obniżasz w biosie na 667 i zwiększasz FSB ( stopniowo), zapisujesz, odpalasz kompa i testujesz go tymi programami nawet z CDA. Przyda się everest który pokazuje temp. wszystkich podzespołów. Sprawdzasz temp. procesora w stresie, bo wtedy procesor łapie największe temp. Jeśli wszystko jest w porządku to kręcisz dalej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wymiane procka sobie odpuścić?

OK, dzięki. Nie wiedziałem o obniżaniu częstotliwości pamięci. Może jutro coś spróbuje pokręcić, bo podobno e6420 może spokojnie osiągnąć ponad 3Ghz. Temp. procesora powinna nie przekraczać 70*C?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już lepiej kupić jakieś chłodzenie i próbować do 4ghz, niż kupować nowego proca, gdyż płyta jak i zasilacz na to pozwala. 70st lepiej już nie przekraczać, ale z dobrym chłodzeniem powinno być ok.

Aha, i 3ghz nie osiągniesz bez zmiany napięcia procesora, więc jeśli rzeczywiście na OC się nie znasz, to poproś jakiegoś obeznanego w temacie znajomego żeby zrobił to bezpiecznie za Ciebie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...