Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Koshi

Upgrade Komputera

Polecane posty

Witam. Przyszedł czas na upgrade kompa... Tylko co tu dobrać?

Chce zmienić grafike (Mam GeForce 6200 - 256) i Płyte Główną (Mam Foxconn P4M800P7MA).

Procka (DualCore Intel Pentium D 820, 2800 MHz) i Ram (2x512) narazie zostawię.

No więc, co wybrać?

Myślałem nad Asus'em p5q Pro i Grafiką Sapphire Radeon HD 4850 512MB.

Możecie coś doradzić lub podać inne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asus P5Q PRO moim zdaniem ma sens jedynie jeśli w przyszłości zamierzasz bawić się w Crossfire, w innym przypadku lepiej wziąć którąś z tańszych wersji. Karta graficzna jest OK, z tym, że ceny Radeonów są obecnie dosyć mocno pokręcone i niekiedy różnice pomiędzy takimi samymi kartami od różnych producentów są dosyć spore, więc radziłbym się zorientować dokładniej zanim wybierzesz konkretny model. Możesz również rozejrzeć się za Radeon-em 4830, różnica w wydajności między nim, a 4850 jest bardzo mała, a w cenie zauważalna. Dobrze by było dodać przynajmniej 1GB pamięci, bo w obecnych czasach 1GB to za mało.

I jeszcze jedna ważna rzecz: jaki masz zasilacz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz to 355W Channel Well Technology.

Jeśli wybiore tańszą płyte, to może dokupie RAM, ale wtedy przydało by sie mieć 2x1gb, a nie 2x512 + 1gb ;)

Może Kingston DDR 2048MB (2x1024) PC3200 400MHz ?

A co do płyty głównej, chodzi o inną wersje jak Asus P5Q P45, czy całkowicie inną serię?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz na pewno będzie za słaby i przy nowym sprzęcie lepiej nie ryzykować zasilaczem niemarkowym.

A co do pamięci to i tak będziesz musiał je zmienić bo twoja płyta obsługuje DDR, a większość płyt obsługuje już DDR2 np. ten ASUS P5Q PRO. A co do DDR2 to najlepiej 800MHz, masz tu kilka przykładów:

Kingston DDR2 2x1GB 800MHz CL5

PDP Patriot Dual 2x1GB DDR2 800 MHz CL5

OCZ Technology 2x1GB DDR2 800MHz Gold Dual CL5

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, tak szczerze mówiąc jak się lepiej temu przyjrzałem, to lepszym pomysłem jest wymiana całego kompa, bo na wymianie paru części za dużo nie zyskasz, bo zawsze zostanie jakieś wąskie gardło.

Jeśli zamierzasz zmienić grafikę, to niestety nie obędzie się bez zmiany zasilacza, bo 355W to za mało dla współczesnych kart. Choć nawet jeśli nie wymienisz grafiki, to wymiana zasilacza może być dobrym pomysłem, bo nazwa modelu zupełnie nic mi nie mówi, więc zasilacz tak czy owak może sprawiać problemy, ale z tym może lepiej poczekać na kogoś bardziej obeznanego.

Co do pamięci, to do nowych płyt głównych musisz kupić pamięci DDR2 lub DDR3 (w zależności od modelu płyty głównej), Zwykłe DDR-y się nie nadają.

Niezależnie od tego co zrobisz, to wąskim gardłem będzie procesor, który nie pozwoli wydobyć za dużo ze współczesnych kart graficznych.

ASUS P5Q może być, tylko pytanie jakiej wersji potrzebujesz (tzn. czy potrzebne są Ci bajery z PRO).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o płytę główną to radziłbym ograniczyć wybór producenta do następujących: Asus, Gigabyte, MSI, bo są to sprawdzone firmy, które raczej nie wypuszczają bubli, z AsRock-iem różnie to bywało. Jest jeszcze DFI, ale niestety produkty tego producenta są drogie.

Co do zasilaczy, to Fortrony nadają się do jakichś starszych konstrukcji, raczej nie sprawiają problemów, są ciche, ale jednak zdarzają im się awarie, na szczęście jednak mają działające zabezpieczenia. Ale nie jest to coś co można z czystym sumieniem polecić. Do listy, którą podał xirgan można dodać jeszcze parę firm: Amacrox, Antec, Enermax, Tagan, Topower, Thermaltake, Zalman. Na stronie ATI jest napisane, że do tej karty wymagany jest zasilacz o mocy co najmniej 450W.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz to 355W Channel Well Technology.

Zasilacz na pewno będzie za słaby i przy nowym sprzęcie lepiej nie ryzykować zasilaczem niemarkowym.

Prorok jakiś, czy co?

Modelu nie podał, nie zgadniesz jakie ma parametry ten zasilacz.

Choć nawet jeśli nie wymienisz grafiki, to wymiana zasilacza może być dobrym pomysłem, bo nazwa modelu zupełnie nic mi nie mówi, więc zasilacz tak czy owak może sprawiać problemy, ale z tym może lepiej poczekać na kogoś bardziej obeznanego.

CWT to główny producent OEM dla Enermaxa ... i paru innych firm.

O Frotronie pierwszy

Jeśli nie słyszałeś o FSP/Fortron, to może jednak powiększ swoją wiedzę?

Jak widzę że przerzucacie się markami handlowymi bez podania modeli, a każdy model od innego dostawcy ... chyba przestanę się śmiać i zacznę prostować "obiegowe opinie".

Jeśli chodzi o płytę główną to radziłbym ograniczyć wybór producenta do następujących: Asus, Gigabyte, MSI, bo są to sprawdzone firmy, które raczej nie wypuszczają bubli, z AsRock-iem różnie to bywało. Jest jeszcze DFI, ale niestety produkty tego producenta są drogie.

Wadliwość płyt MSI i Gigabyte jest wręcz przysłowiowa, chyba ostatnio starają się doścignąć ECS w produkcji płyt wytrzymujących "gwarancja + jeden dzień". Asus ma beznadziejne warunki gwarancji, w zasadzie jak się uszkodzi to neleży od razu korzystać z "niezgodność towaru z umową" (czyli zwrot kasy lub wymiana na nowy), bo serwis naprawia do skutku. To znaczy aż klient przestanie reklamować albo przypadkiem uda się płytę skutecznie naprawić (rekordowa - chyba, nie wiem jak w innych serwisach - wraca już 6 raz "po naprawie", nie wiem za którym razem klient mnie zabije).

Co do zasilaczy, to Fortrony nadają się do jakichś starszych konstrukcji, raczej nie sprawiają problemów, są ciche, ale jednak zdarzają im się awarie, na szczęście jednak mają działające zabezpieczenia. Ale nie jest to coś co można z czystym sumieniem polecić.

Firma nadal istnieje, i produkuje zasilacze sprzedawane pod wieloma markami. Między innymi Zalman i ModeCom.

BTW: Antec i Enermax to to samo (w 90%), podobnie jak Tagan i Topower -> różne marki na różne rynki, producenci ci sami. Ale że z tych 4 firm tylko Topower jest producentem, reszta kupuje OEM i sprzedaje jako swoje. Nieistotne, w przeciwieństwie do braku modeli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to lecimy:

Zasilacz to 355W Channel Well Technology.

Zasilacz na pewno będzie za słaby i przy nowym sprzęcie lepiej nie ryzykować zasilaczem niemarkowym.

Prorok jakiś, czy co?

Modelu nie podał, nie zgadniesz jakie ma parametry ten zasilacz.

xirgan pisał to w odpowiedzi na post napisany przez Lecter0, który podał w konfiguracji kartę która wymaga zasilacza przynajmniej 450W, a z tego co napisał Koshi można wywnioskować, że ma zasilacz 355W, więc jakbyś się nie starał będzie za mało. Wiem, że chodzi tu o natężenie prądu na liniach, ale nie spotkałem się z zasilaczem, który miałby rozdzieloną moc w tak dziwny sposób, żeby przy 355W mógł uchodzić za zasilacz 450W dla potrzeb karty graficznej.

CWT to główny producent OEM dla Enermaxa ... i paru innych firm.

Toteż napisałem, że lepiej poczekać na kogoś bardziej obeznanego.

Wadliwość płyt MSI i Gigabyte jest wręcz przysłowiowa, chyba ostatnio starają się doścignąć ECS w produkcji płyt wytrzymujących "gwarancja + jeden dzień".

Nie powiedziałbym, że jest tak źle, ale fakt, że niektóre modele im nie wyszły i właśnie stąd słowo "raczej" w moim poście.

Asus ma beznadziejne warunki gwarancji, ...

To fakt, ale z tego co mi wiadomo problemy nie dotyczą całych serii, a tylko pojedynczych egzemplarzy, na które jednak dosyć trudno trafić, a jak się już trafi, to jak sam napisałeś można skorzystać z niezgodności towaru z umową, zwłaszcza, że problemy (jeśli już) zazwyczaj pojawiają się dosyć szybko.

Firma nadal istnieje, i produkuje zasilacze sprzedawane pod wieloma markami. Między innymi Zalman i ModeCom.

Tego nie wiedziałem, ale od naprawdę sporego czasu nie widziałem zasilacza tej firmy jako takiej w ofertach sklepów, więc sądziłem, że firma już nie istnieje, a zostały tylko jakieś niedobitki.

BTW: Antec i Enermax to to samo (w 90%), podobnie jak Tagan i Topower -> różne marki na różne rynki, producenci ci sami. Ale że z tych 4 firm tylko Topower jest producentem, reszta kupuje OEM i sprzedaje jako swoje. Nieistotne, w przeciwieństwie do braku modeli.

Moim zdaniem model można wybrać dopiero po zapoznaniu się z końcową konfiguracją zestawu, a tej jakoś nie widzę. Jednakże uważam, że są firmy, którym można zaufać, że nie wypuszczą bubla i je wymieniłem. Jako, że jeden zły model może całkowicie zepsuć wizerunek, na który firma pracowała przez x lat, to firmy, które sprzedają nieswoje produkty nie kupują tych zasilaczy u byle kogo i sprawdzają na tyle na ile to możliwe towar przed wypuszczeniem na rynek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xirgan pisał to w odpowiedzi na post napisany przez Lecter0, który podał w konfiguracji kartę która wymaga zasilacza przynajmniej 450W, a z tego co napisał Koshi można wywnioskować, że ma zasilacz 355W, więc jakbyś się nie starał będzie za mało. Wiem, że chodzi tu o natężenie prądu na liniach, ale nie spotkałem się z zasilaczem, który miałby rozdzieloną moc w tak dziwny sposób, żeby przy 355W mógł uchodzić za zasilacz 450W dla potrzeb karty graficznej.

Ale zdajesz sobie sprawę ile naprawdę potrzebuje prądu karta graficzna i cały komputer?

I że te "450W" jest warunkiem dla zasilaczy noname (zresztą nie gwarantującym sukcesu).

http://www.cwt.com.tw/english/2_product/1_detail.php?ID=894

Tego co powyżej nie zalecał bym do zestawu z C2D i HD48xx, ale tylko ze względu na pracę zasilacza z 80-90% dopuszczalnego obciążenia (nie zalecane, bo powoduje spadek sprawności i przyspieszone zużycie niektórych podzespołów). Co nie znaczy że komputer "nie wystartuje" albo wybuchnie ;-)

FSP

http://www.fsplifestyle.com/en/product.asp?categoryId=1

Porównaj parametry i wygląd z tym co sprzedają "znani producenci". Ciekawe, prawda?

:lol2:

FSP i CWT są (chyba) największymi dostawcami OEM "dobrych" zasilaczy (nie klasy "noname made in PRC").

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja równiez muszę nieco uzsprawnić mojego kompa tak by chodzily na nim wszystkie te dzisiejsze gry.

Oto mój komp:

Procesor AMD Atchlon 64X2 5000+ ----------------------------------------------------------

Karta grafiki GIGABYTE GeForce 8500 GT 256mb GDDR2 PCI-Express-----------

Plyta glówna GIGABYTE S-series AMD Socket AM2 GA-M56S-S3------------------- PCI-Express

Monitor MEDION MD7415TE 3.0A 12VDC-----------------------------------------------

DVD 6x+?????????????????????????

zatem za kartę grafiki i zasilacz jestem w stanie dać góra 600 zl, chcę by to bylo coś na czym pójdą nowsze gry typu Empire:total war irp.

Z góry dziex za odp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuki2483

Wymiana karty i zasilacza wystarczy, chyba ze masz mniej niz 2GB pamieci, wtedy warto dokupic 1 do 2GB. Obecna karta jest drastycznym ograniczeniem wydajnosci zestawu, moje propozycje nowych podzespolow ponizej

http://www.techplanet.pl/index.php?gk=0&am...mp;filtr=szukaj

http://www.techplanet.pl/index.php?gk=0&am...mp;filtr=szukaj

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuki2483

Wymiana karty i zasilacza wystarczy, chyba ze masz mniej niz 2GB pamieci, wtedy warto dokupic 1 do 2GB. Obecna karta jest drastycznym ograniczeniem wydajnosci zestawu, moje propozycje nowych podzespolow ponizej

http://www.techplanet.pl/index.php?gk=0&am...mp;filtr=szukaj

http://www.techplanet.pl/index.php?gk=0&am...mp;filtr=szukaj

Wolalbym mieć kartę grafiki Gigabyte, chyba że to nie jest zależnosć od karty jeśli mam GIGABYTE to i grafika musi być od tego samego guscia.

Pozdrowionka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...