Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Tokarief

Dylemat między Ryzenem a Intelem [2500-3000zł]

Polecane posty

Witam, po kilku miesiącach zbierania nareszcie będę mógł na święta sprawić sobie pierwszego peceta do grania. Mam jednak bardzo duży dylemat - miałem plan by wziąć GTX 1050 TI razem z i5-7400. Jednakże dostałem kilka uwag, że procesory Ryzen bardziej się opłacają przyszłościowo ze względu na wsparcie AM4 przez najbliższe 3 lata i możliwość dalszego upgrade w przeciwieństwie do obecnych procesorów Intela. Myślę o tym już cały weekend i nie wiem za bardzo, na co się pokusić. Teoretycznie wyglądają lepiej, ale wydajnościowo do gier są mniej powalające.

W końcu postanowiłem założyć odpowiedni temat, bo juz sam nie wiem, co zrobić. Pomóżcie mi trochę z budową. Poniżej jest link do zestawu na X-komie, na którym kierowałem się sugestiami innych osób.

Link do zestawu na X-Kom

  • Budżet na komputer: 2500-3000
  • Części do kupienia: Wszystko oprócz SSD
  • Czy wliczyć system w cenę: Nie
  • Zastosowanie komputera: Gry, przeglądanie Internetu.
  • Preferowany sklep: X-kom, morele, ewentualnie tańsze alternatywy o których nie wiem
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza): NEC EAA23WM "22 (1680x1050); złącze Displayport, HDMI, DVI.
  • Czy sprzęt będzie podkręcany: Nie, nie znam się na tym zupełnie i nie chcę się zbytnio w to bawić.
  • Termin zakupu komputera: Po Wigilii

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie na rynku są już dostępne procesory Coffee Lake, więc Ryzen niejako stracił na sensie. Najlepiej wziąć teraz i3 8100 (4-rdzeniowy procek) i do tego płytę Z370, a w przyszłości przerzucić się na 6-rdzeniowy i5 lub i7.

Wjdzie trochę drożej (najtańsze płyty Z370 to ~ 500 zł), ale też chyba sensowniej, bo na start masz większą wydajność, a w przyszłości można pokusić się o upgarde CPU (choć pewnie będzie trzeba rozglądać się za używkami). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że w tej kwestii ciężko zaproponować coś innego. i3-8100 jest imo lepszym wyjściem od ryzen 3 1300X. Sam czekam na kolejną wypłatę żeby złożyć sobie zestaw w tym samym zakresie cenowym.

Mój zestaw

Podejrzewam że nie jest to ideał, ale to dość solidny zestaw. Po odjęciu systemu wychodzisz lekko ponad 3000zł.

Możesz zmienić kartę na wersję 3GB ale wiąże się do ze spadkiem wydajności szczególnie w najnowszych tytułach gdzie może brakować pamięci. Ewentualnie na 1050Ti, ale tu też trzeba się liczyć z tym, że w nie tak dalekiej przyszłości będzie potrzebna wymiana. Ciut tańsza jest wersja Palit, ale może się zdarzyć, że trafisz na piszczące cewki.

Ten zestaw pozwoli na śmiganie w najnowsze tytuły w FHD i wysokich ustawieniach jeszcze przez jakiś czas imo. W przyszłości możesz zmienić procek na i5-i7, dorzucić jeszcze 8GB RAM-u.

Chcesz kupować po wigilii, więc może się jeszcze pozmieniać. Na początku nowego roku mają wyjść tańsze płyty pod Coffe Lake'a, więc jeśli chcesz czekać to może uda Ci się uciąć stówkę. Choć nie wiadomo czy nie będziesz musiał wydać tyle na RAM, który raczej nie ma zamiaru stanieć, a idzie raczej w górę. Jutro wychodzi nowy numer CDA, a tam megakonfigurator desktopów, więc i tam możesz szukać inspiracji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, muchonen napisał:

Na początku nowego roku mają wyjść tańsze płyty pod Coffe Lake'a, więc jeśli chcesz czekać to może uda Ci się uciąć stówkę. Choć nie wiadomo czy nie będziesz musiał wydać tyle na RAM, który raczej nie ma zamiaru stanieć, a idzie raczej w górę.

Tańsze płyty główne pojawią się chyba dopiero w marcu - tak przynajmniej wynika z roadmapy Intela.

Co do cen pamięci RAM, to sytuacja faktycznie nie wygląda "kolorowo" - klik. Szczególnie interesujące są dwa ostatnie zdania artykułu: "Liderzy tego rynku mają racjonalnie zwiększać swoją produkcję, co ma zapewnić stabilność i utrzymać przychody na podobnym, bardzo wysokim, poziomie co obecnie. Pamięć RAM pozostanie więc droga, choć można oczekiwać małych korekt." ;)

13 godzin temu, mis456 napisał:

...a zasilacz dopłaciłbym do czegoś z 80 Plus Gold - za niewiele więcej jest Enduro 550W (link)

Tyle, że Enduro FM1 550W to gorsza konstrukcja. Lepiej wziąć np. Corsaira TX550M.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...