Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Writer

Czy potrzebny jest router?

Polecane posty

Witam!

Chciałem napisać o tym w dziale dyskusja, ale nie widziałem tematu przeznaczonego dla routerów. Czytałem trochę o tych urządzeniach w nowym CDA i zacząłem zastanawiać się, czy zakupienie routera nie poprawi u mnie korzystania z internetu.

W mieszkaniu mam prostą sieć: internet od Vectry, czyli kabel od dostawcy idzie do modemu (Cisco EPC3928). Od modemu wychodzą dwa kable internetowe - jeden do desktopa, a drugi do laptopa. Bezprzewodowego neta nie potrzebuję, gram na desktopie i czytałem że kabel daje najmniejsze pingi i jest dobrym rozwiązaniem, więc stawiam na takie połączenie (dużo gram online i zależy mi na dobrych parametrach sieci)

Ale nie rozumiem jednej rzeczy, wybaczcie mi mój laicyzm w tej kwestii. Czy zakupienie przeze mnie routera może poprawić wydajność sieci (chce się i tak łączyć na kablu)? Czy układ kabel od dostawcy-modem-kabel internetowy-router-kabel internetowy-desktop może cokolwiek poprawić w mojej sieci?

Na logikę wydaje mi się, że nie bo i tak sygnał musi przejść przez modem, nie da się go przecież ominąć. Przecież rozwiązanie kabel od odstawcy-router-kabel internetowy-desktop jest niemożliwe?

 

EDIT: Dobra, wiem że moja pytanie jest żałosne. Pooglądałem routery z górnej półki i one nie mają nawet wyjścia, aby kabel od dostawcy podpiąć. Tak więc podmienienie modemu na router w przypadku Vectry jest niemożliwie, a ciągnięcie kabla od modemu do routera i potem do kompa nie ma sensu, bo skoro sygnał i tak przechodzi przez modem więc router wydajności nie poprawi. Sorry za zamieszanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EPC3928 to jest modemorouter, czyli modem z funkcją routera (lub router z funkcją modemu, jak kto woli). Jako router nie jest wybitny, ale ujdzie. Jeśli masz tylko kilka urządzeń podpiętych po kablu, to dodatkowy router z górnej półki wiele nie zmieni. Co innego, gdyby było więcej urządzeń w sieci lub gdybyś korzystał jakoś mocniej z WiFi.

Nieco więcej mógłbyś ugrać wymieniając modem, ale jak sam zauważyłeś - DOCSISowych modemów/modemorouterów praktycznie u nas nie ma, więc musiałbyś sprowadzać coś z innych krajów, a potem użerać się z operatorem, bo jak znam życie, to Vectra nie pozwala na korzystanie z własnego modemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź i ochotę na wczytywanie się w moje zagmatwane myśli z pierwszego posta :)

Dużo mi pomogłeś, specjalistą od sieci nie jestem, ale zawsze w CDA czytam dział sprzętowy i na wlasną rękę lubię też troszkę poszukać info, choć czasami niestety gubię się w oczywistych kwestiach. Ale warto nawet o oczywistych sprawach rozmawiać, bo bywa tak, że właśnie w nich brakuje prawidłowego rozumienia sprawy. Jeszcze raz dzięki za pomoc, w takim razie całkowicie porzucam myśl o kupnie routera, a na użeranie się z Vectrą i potencjalnym nowym modemorouterem nie mam ochoty, ani czasu :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...