Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

WhitePrincess

Ocena zestawu / Komputer do 3,5k

Polecane posty

  • Budżet na komputer: 3,500zł
  • Części do kupienia: Skrzynka
  • Czy wliczyć system w cenę: Nie
  • Zastosowanie komputera: Gry, grafika komputerowa (web, żadne wielkoformatówki)
  • Preferowany sklep: Morele, choć nie przeszkadza mi zmiana w razie czego
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza): wejściówka VGA, nie pamiętam ile miał cali, ale rozdzielczość 1600x900
  • Czy sprzęt będzie podkręcany: Nie sądzę
  • Termin zakupu komputera: Z wypłatą! (do 10)
  • Dodatkowe uwagi: Mój komputer obecny malowniczo dogorywa, więc czas sprawić sobie następny zanim padnie na amen. Przyznam, że znam się na tych sprawach prawie w ogóle, ale z pomocą znajomych złożyłam coś takiego - https://www.morele.net/inventory/info/iBjIu/ i zostało mi trochę luzu. Nie naciskam, by zestaw został w tej cenie, choć miło przyoszczędzić. Mój obecny komputer to (chryste panie) gotowiec z allegro za 1,5k który jakimś cudem, po 6 (!) latach jeszcze dźwiga DA: Inkwizycję na najniższych ustawieniach z 28 fpsami (właśnie chyba zamordowałam sobie nią kartę graficzną, stąd ten temat). Będę wdzięczna za ocenę zestawu lub propozycję zmian. :)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw wymaga poprawek.

Natomiast nie miałbyś w planach wymiany monitora za resztę budżetu? Bo obecny ma niską rozdzielczość i do tego skoro nie ma cyfrowego złącza, to może być problem z podłączeniem współczesnych kart graficznych. R9 380 podłączysz, ale już RX 470 nie - a ta karta jest dużo wydajniejsza od R9 380 przy podobnej cenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Procesor do podmiany na i5-6600/6500/6402P/6400 - jak nie planujesz podkręcać procesora (i nie bierzesz porządnej płyty na chipsecie Z170), to odblokowany mnożnik w i5-6600K i tak Ci się na nic nie przyda (a i brak dołączonego coolera raczej nie pomaga).
  • Skoro i tak nie kupujesz systemu, to zamiast montażu i instalacji systemu weź sam montaż, który przy okazji możesz mieć praktycznie za darmo (klik).
  • Zasilacz do podmiany albo na VS450 (tyle samo mocy na linii 12V, rok gwarancji więcej), czy CX450M (5-letnia gwarancja, nieco więcej mocy, lepsze parametry elektryczne, częściowo modularne okablowanie).
  • Budę podmieniłbym na Z3 lub Z1 Neo (jeżeli pasuje Ci okno i podświetlenie) - oba mają dodatkowy wentylator i możliwość montażu większej ich ilości. Ewentualnie w cenie Z1 jest M20 - ma łatwo demontowalny filtr z przodu i miejsce na jeden dodatkowy wentylator.
  • Dwa sloty na RAM na płycie głównej i 2x4GB to raczej niewybitnie rozsądne połączenie - proponuję podmieć RAM na 1x8GB (bo sensowna płyta z 4 slotami to przynajmniej dodatkowa stówka).

Podsumowując, zaproponowałbym coś takiego, z sugestią, żeby kartę podmieć na MSI Gaming X z innego sklepu (bo w morelach ma mierną cenę - choć pewnie do 10. się to jeszcze zmieni; np. techplanet).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, jeżeli chodzi o monitor, to znalazłam mój obecny - http://h20564.www2.hp.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-c02822232

Szczerze powiedziawszy to chyba na nim najchętniej bym przyoszczędziła, bo dla mnie to i nawet monitor z [beeep] by mógł być, jest mi to całkowicie obojętne. Nigdy mnie nie kręciła gra na wielkich ekranach, nie wiem co jest ze mną nie tak. Kłopot tylko będzie, jeśli nie będzie pasował do karty graficznej.

Co do procesora, RAMu i zasilacza - dzięki wielkie, nie chcę strzelać sobie w stopę. Martwi mnie jednak ta karta - nie znam, nasłuchałam się tylko śpiewów o R9. Jest lepsza czy po prostu gdybym brała z monitorem to tą, bo tańsza?

 

(Tak czy siak zupdate'owałam zestaw o powyższe uwagi, poza kartą - https://www.morele.net/inventory/info/lLU7RO/ Wybrałam montaz z dodatkowym chłodzeniem, bo chyba fajnie byłoby takie dołożyć, skoro jest miejsce - może jakieś polecicie?  Wyszło jeszcze taniej, podejrzane? )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o kartę, to R9 380 to karta poprzedniej generacji. Obecnie na rynek weszły nowsze RX 470 i RX 480, które są po prostu dużo wydajniejsze od R9 380 (najbliżej im do R9 390). Zerknij zresztą na test - http://pclab.pl/art70773-51.html

W każdym razie kupno R9 380 obecnie się nijak nie kalkuluje. Niemniej problem jest taki, że RX 470 nie ma DVI-I, przez co nie można zastosować przejściówki i podłączyć tej karty do twojego monitora. Można ewentualnie skorzystać z konwertera, ale różnie bywa z ich działaniem.

Więc opcje są takie:

a) kupujesz nowy monitor + RX 470 - cieszysz się monitorem z lepszymi kolorami i lepszą rodzielczością + dużo wydajniejszą kartą graficzną

b) zostajesz przy obecnym monitorze i bierzesz RX 470 i kupujesz konwerter modląc się, żeby zadziałał :P

c) kupujesz nieopłacalnego R9 380 i zostajesz przy starym monitorze

d) kupujesz używaną GTX 970 na gwarancji i masz kartę na poziomie ~ RX 470, którą podłączysz do obecnego monitora poprzez przejściówkę (która nie jest tak wybredna jak konwerter)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, WhitePrincess napisał:

Hm, jeżeli chodzi o monitor, to znalazłam mój obecny - http://h20564.www2.hp.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-c02822232

Ta strona twierdzi, że jest tam jakieś DVI - możesz sprawdzić?

18 minut temu, WhitePrincess napisał:

Wyszło jeszcze taniej, podejrzane?

Wyleciał monitor, także niezbyt ;)
I w zestawie nie ma dodatkowego chłodzenia, więc weź usługę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc. Po kolei:

Ogarnęłam ten monitor.  Obecnie nie wiem, czy VGA i DVI mi się nie popieprzyły zupełnie, wtedy przepraszam za wprowadzenie w błąd. Łopatologicznie - mam niebieskie, standardowe wejście i takie beżowe. Obecnie komputer podpięty jest do beżowego (czy tam szarego, co za różnica). Jeżeli dobrze googluję to mam VGA i DVI-I?

(Mogę zrobić zdjęcie jeżeli to cokolwiek pomoże)

Wrzuciłam montaż z chłodzeniem bo zastanawiam się, czy go nie wziąć dodatkowego - choć może nie jest potrzebne? Słyszałam różne opinie, że radeony potrafią się nagrzewać. Sama siedzę na geforsie sprzed wieku obecnie i tylko ta inkwizycja go masakruje.

Jedna sprawa - 450W to nie za mało?

Nowy monitor + rx (jak rozumiem po prostu twój zestawik) trochę boli mój portfel, bo jak mówiłam wolałabym się trzymać 3k, choć  uszczknę jeszcze pół stówki jeśli muszę. Idealnie byłoby mieć teraz komputer, który łatwo będę mogła sobie upgrade'ować z czasem, gdy Andromeda mi nie będzie chodziła na wysokich detalach. :P

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(jeżeli u Ciebie złącze wygląda inaczej, to wrzuć zdjęcie)

Chodzi o chłodzenie na procesorze - box dołączony przez Intela nie jest może ideałem pod względem kultury pracy, ale jeżeli nie jesteś pod tym względem przesadnie wyczulona, to raczej z powodzeniem wystarczy. Tym bardziej, że porządny cooler to ~100 zł (a jak rozumiem chcesz wydać jak najmniej) i równie dobrze możesz pomyśleć o dokupieniu go w przyszłości (gdyby jednak box okazał się niesatysfakcjonujący).
Chłodzenia na karcie raczej się nie wymienia - raz że zazwyczaj wiąże się to z utratą gwarancji, a dwa - cena porządnego coolera VGA zazwyczaj przekracza koszt wymiany karty na model z porządnym fabrycznym chłodzeniem.

Tak swoją drogą, ile przestrzeni dyskowej Ci potrzeba (i czy mogłabyś przełożyć dysk ze starego komputera, o ile posiada złącze SATA i się do czegoś nadaje)? Bo można by było pomyśleć o dołożeniu SSD (i ewentualnie rezygnacji z zakupu HDD)...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku zdjęcie tych wejść (jakość przerażająca, wiem).

Nie kombinuję w takim razie z chłodzeniem.

Dysku z tego komputera chcę się pozbyć jak najszybciej się da. Od nowości chodzi tak głośno i dziwnie jak wrzucone do blendera kamienie - nic przyjemnego dla ucha (jak go pierwszy raz odpaliłam to myślałam, że jest zepsuty), ale 6 lat to sporo by się przyzwyczaić. Nie będę jednak za nim tęsknić. ;) 1tb mi wystarcza, żadnych wielkoformatówek nie robię, gier wielu na raz zainstalowanych nie trzymam. Mój obecny dysk jest dość denny ale mi nie przeszkadzał poza tym jak pracuje.

 

 

14488930_1832007850365725_993191686_o.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość niewybitna, ale w pełni wystarczająca żeby stwierdzić, że to DVI. Czyli z podłączeniem RX 470 nie będzie problemu, o ile posiadasz odpowiedni kabel.

Co do dysku - zastanawiałem się, czy 250GB by Ci nie wystarczyło, bo jednak SSD znacząco poprawia komfort pracy na komputerze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówiłam, popieprzyły mi się te dwa wejścia - do komputera jestem właśnie przez to DVI podłączona, więc kabel mam. Jedyne moje pytanie w tej kwestii to czy DVI-D a I to jakaś różnica i czy przypadkiem się nie wkopię, że jednak ta karta nie pójdzie?

 

Co do dysku, to też nie popadajmy w skrajności :P 250GB raczej na pewno mi nie starczy, obecnie  mam ok. 300 gb wolnej przestrzeni z tego mojego 1tb. Komputer sam w sobie wolno nie chodził (aż do czyszczenia w serwisie, po którym zacina mi przeglądarka nawet, choć gry chodzą normalnie, ale mój obecny PC to sprawa na cały odcinek Archiwum X, a nie ten temat).

 

Magii SSD na oczy w życiu nie widziałam i szczerze powiedziawszy jeżeli nie będzie miał wpływ na samą wydajność gier, to go nie potrzebuję. Przyzwyczajona jestem do tragicznego tempa, zadowoli mnie więc średnie.

 

Jak na razie zestaw wygląda więc tak - https://www.morele.net/inventory/info/ZkJDRC/

Czy ma on teraz więcej sensu? Biorę sobie do serca to o dyskach SSD i nowym monitorze, ale to jak dla mnie może spokojnie poczekać aż podreperuje fundusze przeznaczone na upgrade sprzętu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakie masz DVI w tym przypadku jest nieważne więc sobie głowy tym nie zawracaj - ważne, że masz DVI i można do niego podpiąć RX 470 ;)

SSD zawsze można później dokupić jeżeli teraz nie chcesz wydawać kasy. A tak swoją drogą - nie myślałaś żeby przełożyć dysk 1TB ze starego PC do nowego i wtedy zamiast twardziela kupic SSD?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałam o tym wyżej - mój obecny dysk wyrzucę z przyjemnością na śmietnik. Gdy go odpaliłam po  raz pierwszy to myślałam, że jest popsuty - a potem okazało się, że odgłos miażdżonych mikserem kamieni przy pracy jest dla niego normą. Chodzi prawie jak mój odkurzacz, zabiję za nowy - nawet nie SSD. :P

 

EDIT: Chyba zamówię go już dziś, bo mam możliwość. :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio trochę wypadłem z obiegu, ale wydaje mi się, że kartę wypadałoby podmienić na wspomniany wyżej model od MSI - ma 3 lata gwarancji i trochę lepsze chłodzenie, do tego cena aktualnie jest bardzo przyzwoita. A tak swoją drogą dlaczego nie polecacie Asusa albo Gigabyte? Recenzje są pozytywne, ceny też ok - a Asusa sam miałem w łapach przez parę godzin i wydawał się super, był niesłyszalny przy temperaturze w okolicach 67 stopni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASUS bez zwiększenia power limitu cierpi na throttling. Po jego zwiększeniu niczym nie wyróżnia się na plus.

Co do Gigabyte'a, to na żadnym sensownym portalu nie widziałem recenzji, więc trudno się odnieść. Jak masz jakieś linki, to zarzuć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sevard - wiem że jedna próbka to za mało żeby potwierdzić albo zaprzeczyć tezie o throttlingu, ale pomęczyłem trochę znajomego, u którego RX 470 od Asusa właśnie siedzi i dostałem taki wykres.

Z tego co znajomy pisał, przez zdecydowaną większość czasu taktowanie oscylowało wokół 1200-1250 MHz. Czasami spadało nieznacznie poniżej 1200 MHz, ale najczęstszą wartością było 1250 MHz. Power limit nie ruszany, karta niepodkręcana, w SPC Regnum RG3, testowane w Batmanie Arkham Knight z wyłączonymi blokadami klatek i v-synciem, przez około pół godziny, jazda Batmobilem po mieście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż takich wartości nie widziałem - jeśli spadają do 400 MHz, to jest to błąd w sterownikach lub bardzo poważny błąd w konstrukcji karty (i tu zwiększenie power limitu by nic nie dało). Wytłumaczenie jest prostsze - w przypadku Polarisów bardzo dużo zależy od sztuki. Trzeba pamiętać, że 14nm to względnie nowy proces i trudno jest zrobić partię kości o identycznych właściwościach. Przez co część potrzebuje więcej prądu, a część mniej. I dlatego też często undervolting Polarisów poprawia osiągi oraz kulturę pracy. To samo zresztą dotyczy Pascali - tam też rozbieżności między kościami bywają gigantyczne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...