Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Sabi

Pomoc w doborze części do nowego komputera

Polecane posty

Witajcie.

Od paru miesięcy planuję zakup nowego komputera, najprawdopodobniej w okolicach połowy Lipca, do zarówno pracy jak i gier. Chciałbym jednak wcześniej zaplanować odpowiednio budżet i doprecyzować dobór części. Zdaję sobie sprawę, że ceny mogą ulec zmianie w ciągu miesiąca, jednak chciałbym mieć nieco bardziej dokładne pojęcie na temat tego, ile mnie ta cała zabawa może kosztować.

Co najprawdopodobniej nie ulegnie zmianie, to wybór procesora i karty graficznej – odpowiednio i7-6700K i RX480. Ponieważ procesor to część najtrudniejsza do wymiany (i wiążąca się często z koniecznością wymiany także i płyty głównej), zawsze staram się wybrać model powyżej aktualnych potrzeb. Jak do tej pory, to podejście się sprawdzało – aktualny i5-750 służy mi prawie 6 lat i spodziewam się, że wybrany i7-6700K wytrzyma również co najmniej 3-4. RX480 ma oficjalną premierę 29 czerwca, z ceną sugerowaną 200-230$, co przy uwzględnieniu podatków, powinno dać, optymistycznie zakładając, około 1200 PLN, być może wyższą. Zakładam jednak wstępnie, że koszt CPU i GPU da razem około 2500-2700 PLN na początek. Problemy decyzyjne dochodzą jednak w przypadku pozostałych podzespołów.

Płyta główna:
Większość stron poświęconych zagadnieniu, w przypadku płyty głównej dla obecnych modeli procesorów i5/i7 sugeruje modele oparte na chipsecie Z-170. Tu ceny wahają się od 350 do 500 PLN, z wyłączeniem modeli reklamowanych jako produkty „dla graczy” (gdzie, podejrzewam, płaci się ekstra za samą nazwę – poprawcie mnie, jeżeli się mylę). Poszukiwania zasugerowały na razie opcje:

- Gigabyte GA-170 HD3P (~400 PLN)
- ASRock Z170 Pro 4S (~400 PLN)
- MSI Z170A Pro (~450 PLN)
- Asus Z170-P/-M-Plus/-K (~500/520/540 PLN)

Niestety, nie jestem w stanie dostrzec różnicy pomiędzy poszczególnymi modelami, ani zorientować się, który prezentuje najlepszy stosunek jakości do ceny. Chociaż nigdy nie próbowałem podkręcać procesorów (uważając ryzyko za zbyt duże), zainteresowała mnie funkcja „Auto Tune” w płytach firmy Asus, mająca jakoby automatycznie ustalać bezpieczne wartości. Gigabyte również posiada coś podobnego – czy pozostałe firmy również? I na ile faktycznie jest to skuteczne i co najważniejsze – bezpieczne rozwiązanie?

Obudowa:
Polecane przez angielskojęzyczne strony modele obudowy są zazwyczaj niedostępne u nas (a szkoda, bo Rosewill Challanger wygląda całkiem ładnie), ponadto, tylko na podstawie zdjęć z zewnątrz, trudno mi stwierdzić, jak obudowa sprawdza się w „akcji”. Tu znalazłem trzy obiecujące modele:

- NZXT Source 210 (~150 PLN)
- Thermaltake V3 (~150 PLN)
- Antec GX500 (~180 PLN)

Tu interesuje mnie w pierwszej kolejności (oprócz miejsca wewnątrz) cyrkulacja powietrza oraz sposób umieszczania dysków twardych (w mojej obecnej obudowie „wsuwane” są z boku, co nieco utrudnia sytuację, ponadto raczej mało tam miejsca, a w użyciu są trzy dyski twarde).

Zasilacz:

Podstawowym pytaniem jest tu – ile mocy tak naprawdę potrzebuję? Wstępne prognozy co do zapotrzebowania karty RX480 sugerują coś około 100-150W – zakładając jednak zużycie na poziomie R9 390X, strona http://www.extreme.outervision.com/ sugeruje zaopatrzenie się w zasilacz na poziomie 600-620W. Wstępne poszukiwania zasugerowały modele:

- EVGA 600W (100-B1-0600-KR)/ 80 Plus (100-W1-0600-K2) (~300/250 PLN)
- Seasonic M12II 620W (~350 PLN)
- Corsair VS 650W ATX (~240 PLN)
- Cooler Master ATX 6700 700W (~250 PLN)
- Cooler Master B700 V2 700W (~300 PLN)

Wszystkie firmy należą do tych „polecanych”, jednak, jak widać, pewien rozrzut cenowy pozostaje. Jeżeli wybrałem kompletnie nie pasujące modele, bardzo proszę o skorygowanie.

Chłodzenie procesora:

Logicalincrements ostrzega, że  i7-6700K nie jest rozprowadzane z chłodzeniem. Do tej pory nie kupowałem osobno chłodzenia do procesora, więc, ponownie, sugerując się listą polecanych firm, wstępnie wybrałem:

- Cooler Master 212 Evo (~150 PLN)
- Silverstone Argon (~170 PLN)
- Raijintek Aidos (~90 PLN)
- NH-U12S/P SE2 (~300/250 PLN)
- Scythe Mugen (SCMG-4000) (~200 PLN)
- Mugen PCGH (SCMG-4PCGH) (~220 PLN)
- Cryorig M9I (CR-M9I) (~150 PLN)

Rozpiętość cenowa duża, a ze względu na brak doświadczenia w tym przypadku, nie jestem w stanie stwierdzić, który model będzie wystarczający na potrzeby wybranego procesora. 300 PLN to naprawdę sporo, raczej celowałbym w któryś z modeli za 150, chyba, że nie będą one w stanie zapewnić odpowiedniego chłodzenia.

RAM to kwestia 150 PLN (w przypadku pojedynczej kości 8gb DDR4). Napęd optyczny i dyski twarde będą przeniesione z obecnego komputera, system operacyjny przygotowany. Monitor pracuje domyślnie w rozdzielczości 1680x1050, jeżeli to istotne. Nie mam preferowanego sklepu. Na całość planuję wydać około 3700-3800, nie więcej, niż 4000. Jeżeli okaże się, że za tą kwotę nie da się złożyć dobrej konfiguracji – trudno, po prostu odłożę to na kiedy indziej.

Od razu dziękuję za wszelkie uwagi i porady.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ze względu na Top Tech Cashback - GA-Z170-HD3P/GA-Z170-Gaming K3 są najtańszymi płytami do sensownego podkręcania procesora. Ew. GA-Z170X-Gaming 3 z nieco wyższej półki.

2.  Przy większej liczbie dysków twardych masz z sensowniejszych obudów np. Zalmana Z11 Neo, NZXT Source 340, czy Fractal Design Define S.

3. Corsair CX550M (podkręcony i7 i wykręcony do oporu R9 390X zużywają ~410W). Z wyższej półki np. RM550X.

4. Masz Grandisa, trochę cichszego i odrobinę wydajniejszego Macho, z wyższej półki jeszcze nieco wydajniejszą NH-D15. Przy czym Grandis do podkręcania powinien wystarczyć.

5. Co do RAM-u - kup najtańszą kość/kości 2666 MHz CL15/3000 MHz CL15. Przy czym zwykle 16 GB wychodzi sensowniej cenowo od 8 GB.

6. Tyle, że... do monitora z rozdzielczością 1680x1050 to RX 480 może być średnio opłacalny (raczej pewnie proponowalibyśmy kartę o wydajności R9 380 maksymalnie (być może nawet używanego Radeona 7970/R9 280(X), zważywszy, że i tak to pewnie pierwsza rzecz do wymiany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie znalazłby się jakieś tańsze obudowy? Każda z tych trzech to koszt 300 PLN, zakładałem wstępnie jakieś 150, najwyżej 200. Dyski jak do tej pory mieściły się w obudowie typu „mid tower”.

A co z opcjami, które podałem? Żadna się nie nadaje?

Co do podkręcania, to tak jak mówiłem – jedyny wariant, jaki mógłbym spróbować to właśnie te automatyczne ustalanie bezpiecznych wartości w postaci „Auto Tune” Asusa lub „Quick Boost” Gigabyte. Innego nie będę próbować, nie wtedy, gdy w grę wchodzą części za takie pieniądze.

A jeżeli chodzi o RX480 – zazwyczaj wymieniam kartę co 2-3 lata, więc im dłużej nowa będzie wystarczająca, tym lepiej. No i nie zadowalam się poziomem 30 fps w grach – lubię mieć płynny obraz.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z1 Neo, Z3, ew. Brutus M25, Z3+ (biała) lub R1.
Z Twoich propozycji - NZXT w tej najuboższej wersji nie posiada żadnego wentylatora, dodatkowo średnio mnie przekonuje mocno zabudowany front, w przypadku TT nie wiem, ile jest miejsca na kartę graficzną, no i jeden wentylator i podejrzanie niska masa w niewybitnej cenie, natomiast Antec to tak właściwie droższa odmiana Z3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki Zalman Z3 waży 6kg i tyle plus minus powinna ważyć buda tej klasy. 4.6kg oznacza cienkie blachy i takie też są w tym TT.

Z zasilaczy i coolerów na CPU zostały ci podane sensowniejsze opcje - z tych co podałeś żadna nie jest obecnie warta uwagi.

Co do moreli - bo mają dobre ceny. Nikt ci nie każe tam kupować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie tworzyć niepotrzebnie kolejnego tematu korzystam z faktu, iż ten nie został zamknięty.

Jak skomentowalibyście, przy obecnej sytuacji cenowej, zestaw:

CPU: i7-6700k
Mobo: Gigabyte GA-Z170-HD3P
GPU: Sapphire Radeon RX480 Nitro+ OC 8gb
PSU: Seasonic S12-II 620W
Case: Corsair Carbide 200R
RAM: 2x8gb DDR4, prawdopodobnie Crucial
Chłodzenie: Coolermaster 212 Evo

Chciałbym poznać różne opinie.

Szczerze mówiąc, rozważałem popularny ostatnio dylemat „RX480 czy 1060” i z recenzje w Internecie sugerują, że obie karty mają zbliżony poziom wydajności (porównując Nitro+ od Sapphire i zbliżony cenowo Asus 1060 Strix), z tym, że RX480 ma jednak nieco więcej pamięci i potencjalnie lepsze wsparcie dla Dx12/Vulkana.

Od razu dziękuję za ewentualne porady.


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaszkodziłyby ceny poszczególnych podzespołów, w każdym razie (pomijając uwagi yojca):

  • Jak już wykładasz sporą kasę na i7, to warto by było wziąć przyzwoitą płytę główną - rozsądek podpowiada, chyba najrozsądniej byłoby dołożyć do Z170 Extreme4, jeżeli koniecznie chcesz coś tańszego - Z170 Gaming K3 (w porównaniu z Twoją propozycją ma lepiej chłodzoną sekcję zasilania i lepszą dźwiękówkę).
  • Nie wiem, czy coś się w tej kwestii zmieniło, ale swego czasu połączenie Crucial + DDR4 nie wypadało zbyt korzystnie. Raczej sugerowałbym szukać kości od Kingstona (HyperX)/Corsaira.
  • No i karta - RX 480 od Sapphire straszy głośną pracą, więc jeżeli koniecznie chciałbyś właśnie tę kartę, to raczej od XFX (no chyba, że kiedyś się wreszcie pojawi MSI Gaming). Choć pod warunkiem, że dopłata względem RX 470 4GB nie będzie zbyt duża.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, yojc napisał:

Ani zasilacz, ani to chłodzenie nie są w swoich cenach wybitnie dobre. Proponowałbym zmianę na np. Corsair CX550M i SilentiumPC Grandis.

S12-II to koszt 300 PLN. Corsair CX to 280 PLN. Ponadto, czytając opinie i zestawienia w internecie, seria S12-II i S12G uchodzi za dużo lepszej jakości, niż seria Corsair CX, który jest raczej odradzany. Więc dlaczego CX?

 

Grandis akurat nie jest dostępny tam, gdzie kupuję. Co jest nie tak z Evo? Choba każda angielskojęzyczna strona zachwala właśnie ten model, na pcpartpicker.com niezmiennie zajmuje pierwsze miejsce.

 

55 minut temu, webtom napisał:

Nie zaszkodziłyby ceny poszczególnych podzespołów, w każdym razie (pomijając uwagi yojca):

  • Jak już wykładasz sporą kasę na i7, to warto by było wziąć przyzwoitą płytę główną - rozsądek podpowiada, chyba najrozsądniej byłoby dołożyć do Z170 Extreme4, jeżeli koniecznie chcesz coś tańszego - Z170 Gaming K3 (w porównaniu z Twoją propozycją ma lepiej chłodzoną sekcję zasilania i lepszą dźwiękówkę).
  • Nie wiem, czy coś się w tej kwestii zmieniło, ale swego czasu połączenie Crucial + DDR4 nie wypadało zbyt korzystnie. Raczej sugerowałbym szukać kości od Kingstona (HyperX)/Corsaira.
  • No i karta - RX 480 od Sapphire straszy głośną pracą, więc jeżeli koniecznie chciałbyś właśnie tę kartę, to raczej od XFX (no chyba, że kiedyś się wreszcie pojawi MSI Gaming). Choć pod warunkiem, że dopłata względem RX 470 4GB nie będzie zbyt duża.


 

Z170 Gaming K3, chociaż nieufnie podchodzę do wszystkich produktów z "gaming" w nazwie, wygląda zachęcająco, tylko czy ta "lepiej chłodzona sekcja zasilania" naprawdę robi aż taką różnicę?

 

Co do karty - w testach Nitro+ od Sapphire wypadało naprawdę dobrze. Faktycznie, dużo ludzi zwracało uwagę na głośność pracy, jednak na nagraniach na youtube tej głośności nie słychać (albo ja jestem po prostu przyzwyczajony do głośnego komputera). Fakt, dużo osób sugerowało raczej wybór MSI właśnie ze względu na bardziej cichą pracę, jednak nie widziałem jeszcze u nas wersji Gaming X z 8gb (tj. na Xkom figuruje, albo jako niedostępny). A Nitro+ zdążył już spaść z ceną o 100 PLN.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sabi napisał:

S12-II to koszt 300 PLN. Corsair CX to 280 PLN. Ponadto, czytając opinie i zestawienia w internecie, seria S12-II i S12G uchodzi za dużo lepszej jakości, niż seria Corsair CX, który jest raczej odradzany. Więc dlaczego CX?

Czytasz najpewniej opinie o starszej, właściwie niesprzedawanej już wersji CX. CX550M w porównaniu do Seasonica S12II-620 ma stabilniejsze napięcia, lepsze tłumienie tętnień, odpinane kable. Z zalet po stronie Seasonica jest tylko wyższa moc (ale tak naprawdę na linii 12V ma tylko 26W więcej). Nie ma się co oszukiwać, S12II jest na rynku od bodajże 2011, konkurencja poszła sporo do przodu. To nie jest zły zasilacz, ale kompletnie nie jest wart polecenia za 300zł. Poniżej 250zł byłby bardzo w porządku. Nie wrzucajmy też S12II do jednego worka z S12G, te zasilacze nie mają ze sobą nic wspólnego - S12G to wyższa półka, również cenowo.

212 Evo nie jets złym chłodzeniem, ale po prostu do kręcenia sugerowałbym wziąć coś lepszego na wszelki wypadek. Jak nie Grandis, to jest jeszcze Thermalright Macho.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 212 EVO właściwie tylko lepiej wypada nawet Fortis 3 (test), no ale jak już inwestujesz w i7, to głupio oszczędzać kilkadziesiąt zł na chłodzeniu i ryzykować, że to ono będzie limitować potencjał OC.

Nawet jeżeli różnica w potencjale OC nie będzie zbyt duża, to w sumie do Gaming K3 wiele nie dopłacasz, a dodatkowo zyskujesz lepszą dźwiękówkę.

Co do karty - no właśnie przez mierną dostępność (i ceny) 480tki, raczej bym sugerował pozostać przy RX 470.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...