Skocz do zawartości

Komputer na długie posiadówki (3000+ zł)


sleeskee

Polecane posty

Przyjaciele,

potrzebuję Waszej fachowej pomocy w złożeniu komputera.

Budżet na komputer:

Plus minus 3000 zł - nie trzymam się ściśle tej sumy. Jeśli wyłożenie nieco większej kwoty znacząco może wzmocnić konfigurację to jestem w stanie dać kilka stówek więcej. Nic jednak na siłę, jeśli różnice są minimalne to wolałbym zaoszczędzić. Prosiłbym w miarę możliwości o koszyki z uzasadnieniem, oczywiście jeśli to nie problem. :)

Części do kupienia:

Sama jednostka.

Czy wliczyć system w cenę:

Tak. Prosiłbym o poradę co aktualnie wygląda najlepiej - do tej pory pracowałem na Win7, czy przejście na Win8.1 będzie dobrym ruchem?

Zastosowanie komputera:

Przede wszystkim: długo bywa włączony (często 10h dziennie) z racji iż na nim pracuję zarobkowo, a wieczorami raczę się rozrywką. Zasadniczo stosowany będzie do wszystkiego co przeciętny człek może wyczyniać w domu, zależy mi aby posłużył jak najdłużej. Dużo oglądam YT oraz streamów. Miło by było sobie na nim pograć - głównie giercuję w League of Legends i menedżery piłkarskie, aczkolwiek chciałbym być nielimitowany pod tym kątem i mieć możliwość odpalenia nowszych produkcji (MGS5?). Chciałbym spróbować się także w streamingu - nie byłoby to główne zadanie komputera, jednakże chciałbym nie mieć z tym problemów gdy ogarnie mnie ochota.

Posiadany monitor:

HP LP2475w

Czy sprzęt będzie podkręcany:

Nie.

Dodatkowe uwagi:

- Wymyśliłem sobie dwa dyski twarde: SSD 128 GB na którym działać będzie system i kilka programów (Photoshop, obróbka video, OBS) oraz klasyczny (1TB?) na resztę multimediów - czy ma to sens?

- Miło by było, aby zestaw działał na nowszych rozwiązaniach, abym w przyszłości nie miał większych problemów z upgradem lub wymianą podzespołów. Celuję jednak w trwałość, chciałbym aby posłużył na lata, nie gonię za nowinkami.

No i na koniec pytanie: czy zbliża się jakaś premiera, która znacząco obniżyłaby ceny podzespołów? Warto się wstrzymywać z zakupem czy raczej w najbliższym czasie większych skoków być nie powinno?

Z góry dziekuję za pomoc. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponuję taki zestaw.

Dołożyć można niemal wszędzie:

  • Zasilacz możesz podmienić na G450M (dłuższa gwarancja, odpinane kable, mocy do tego zestawu i tak w zupełności mu wystarczy), Supremo M1/XFX XTR 550 (więcej mocy mogłoby się przydać przy ewentualnym upgradzie (realnie przy kartach graficznych za połowę Twojego budżetu), do tego oba mają wyższą sprawność, a XFX w pełni modularne okablowanie).
  • Płyta główna ma przeciętną dźwiękówkę - jeżeli Ci na niej zależy, to warto dorzucić do B85M-D3H-A, a jeżeli nie wzgardzisz formatem ATX, to nawet i B85-G43.
  • Obudowę można wymienić na coś nieco przewiewniejszego (nie żeby M20 wypadała pod tym względem jakoś źle), np. Z3/Z3+/Z3+ White/R1/R1 White, czy coś z wyższej półki cenowej.
  • RAM można podmienić na jedną kość 8GB (właściwie to gdybym zerknął do kategorii pamięci przy składaniu zestawu, to właśnie ona znalazłaby się w zestawie, bo nie dość, że sporo tańsza, to jeszcze pracuje na niższym napięciu), a jeżeli planujesz wykorzystywać więcej pamięci (Photoshop, czy obróbka wideo), to możesz od razu wziąć dwie sztuki.
  • Kartę graficzną możesz podmienić na coś szybszego (bo przy rozdzielczości delikatnie przekraczającej FullHD poniżej GTX 950 lepiej nie schodzić), np. Gigabyte R9 380 4GB.
  • SSD proponowałbym podmienić na model 250GB (BX100, MX200, 850 EVO - Samsung ma nieco gorszy stosunek ceny do wydajności (jest szybszy od BX100), ale w zamian 5 lat gwarancji) - dyski o tej pojemności mają lepsze osiągi przy zapisie, no i wydaje mi się, że to obecnie sensowne minimum, jeżeli chodzi o pojemność. Może warto nawet tymczasowo zrezygnować z HDD, jeżeli budżet miałby być zbyt mocno naciągnięty?
  • Win 8.1, bo w dobrej cenie jest licencja BOX, która umożliwia późniejszą instalację na innym komputerze. Choć w sumie którego systemu nie wybierzesz, to warto pomyśleć o Win10, który przynajmniej pod pewnymi względami jest krokiem naprzód.
  • No i na koniec procesor - możesz dołożyć do i5 4590 (ma podobny stosunek wydajności do ceny), Xeona 1231v3 (dodatkowe wątki w grach wiele nie dadzą (choć przy streamowaniu nie zaszkodzą), ale np. przy obróbce wideo raczej nie ma problemów z zaobserwowaniem 30% wzrostu wydajności, które HyperThreading ma zapewniać), w jego przypadku warto dorzucić do lepszego chłodzenia, np. Fery 2 (w sumie przy częstym mocnym obciążeniu nawet i do i5 nie zaszkodzi).
  • Równie dobrze możesz jednak dorzucić do Skylake (procek to względnie niewielka dopłata, ale płyty realnie zaczynają się od ~400 zł, a i pamięci DDR4 są nieco droższe), a jeżeli te "profesjonalne zastosowania" są przez Ciebie traktowane na poważnie, to możesz pomyśleć nawet o i7-5820K (tyle że 6 rdzeni w tak atrakcyjnej cenie jest okupione drogimi płytami z LGA2011-3, które generalnie zaczynają się niewiele poniżej 4-cyfrowych kwot). Jeżeli ten akapit w jakikolwiek sposób Cię interesuje, to napisz jeszcze, czy planujesz podkręcać procesor.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i na koniec pytanie: czy zbliża się jakaś premiera, która znacząco obniżyłaby ceny podzespołów?

W branży IT nie działa zbytnio coś takiego jak spadek cen podzespołów ze względu na jakąś premierę, przynajmniej jeśli chodzi o podzespoły nowe (bo używane jak najbardziej mogą tanieć). Jeśli jest premiera czegoś nowego to starsze generacje zwyczajnie są wycofywane ze sklepów i ewentualnie sprzedawane po niższych cenach na portalach aukcyjnych przez jakichś mniejszych sprzedawców, którzy trudnią się sprzedażą leżaków magazynowych, ale wtedy różnie bywa z gwarancją, która często jest sporo przez nich skracana.

W tym przypadku to na premiery należy bardziej patrzeć z tej strony, że za tą samą cenę co niedawno dostaniesz coś wydajniejszego, a nie że trochę słabsze podzespoły nagle sporo stanieją.

Zajrzyj do tego tematu

http://forum.cdaction.pl/index.php?showtopic=271216

Darmowa wysyłka + montaż/pendrive za symboliczną złotówkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam serdecznie za poświęcony czas.

Przez ostatnie dni rozmyślałem nad możliwościami, zdecydowałem że warto skorzystać z propozycji wzmocnienia zestawu, gdyż chciałbym aby posłużył mi jak najdłużej.

Wstępnie jestem gotowy aby dopłacić do obudowy R1, do dysku Samsung 850 EVO (zachowując jednocześnie dodatkowy HDD), chciałbym także zamontować dodatkowe chłodzenie Fera 2, oraz oczywiście zamienić RAM na wspomnianą jedną kość 8GB (drugą może dokupię w przyszłości).

Przechodząc do głównych komponentów: zainteresowany byłbym dopłatą do zaproponowanej płyty głównej B85M-D3H-A, jak i do procesora i5-4590, gdyż są to stosunkowo nieduże kwoty. Więcej trzeba dołożyć przy przeskoku z GTX950 na Gigabyte R9 380 4GB, aczkolwiek tutaj również byłbym skłonny wyłożyć różnicę. Pytanie zatem: czy to optymalna kompozycja w tym przedziale cenowym? Zwróciłem uwagę, iż układ graficzny nie ma może najwyższych ocen konsumentów w porównaniu z innymi modelami, choć zdaję sobie sprawę iż opinie nie muszą być w tej kwestii najbardziej reprezentatywne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijam temat, gdyż przyszykowałem finalny koszyk w oparciu o propozycje:

http://www.morele.net/inventory/info/Rq2m4b/

Nic się nie gryzie, w miarę to solidnie jako zestaw wygląda? Może jeszcze jakieś interesujące modyfikacje na ostatnią chwilę da się przeprowadzić?

Jeszcze jedna drobna kwestia, w której prosiłbym o poradę. Wkrótce zmieniam lokum, toteż nie będę miał problemu z podpięciem kabla internetowego, ale przez najbliższy miesiąc/dwa jeszcze będę musiał działać na lokalnej sieci bezprzewodowej - jak rozumiem odbiornik WIFI musiałbym sobie sprawić dodatkowo. Odległość od routera to ok. 15 metrów po linii prostej, po drodze są 2/3 ściany działowe (akurat w jednym miejscu wypada róg). Nie chciałbym wykładać dużego pieniądza, gdyż jak wspomniałem jest to krótki okres w którym będę tego dynksa potrzebował. Czy takie coś mi wystarczy:

http://www.morele.net/karta-sieciowa-asus-usb-n13-bezprzewodowy-adapter-wifi-n300-ieee-802-11b-g-n-usb-2-0-trasfery-do-300mbit-s-289642/ ?

Z góry dziękuje za pomoc. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...