Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Altair25

PC za mniej więcej 3500 zł

Polecane posty

  • Budżet na komputer: około 3500 zł
  • Części do kupienia: Skrzynka wraz z monitorem
  • Czy wliczyć system w cenę: Tak, raczej Windows 7. Zależy mi, by cena nie była wygórowana. Sprawdzałem na Allegro.pl i ceny są różne, nawet poniżej 200 zł jak ta oferta: http://allegro.pl/windows-7-home-premium-64bit-sp1-pl-oem-fvat23-i5510080716.html
    Ale tak mały koszt wydaje mi się podejrzany, szczególnie, że na morele.net najtańsze były chyba za 350 zł. W każdym razie, niech wypowiedzą sie eksperci.
  • Zastosowanie komputera: Głównie gry, programy takie jak Microsoft Office, zależy mi, aby sprzęt dawał radę przez 4-5 lat i by ulepszenie ich było możliwe właśnie po mniej więcej takim okresie. Byłbym zadowolony, jeżeli dałaoby radę złożyć sprzęt, który uciągnie najnowszego Wiedźmina i inne przyszłe gry na najwyższych ustawienia.
  • Preferowany sklep: mogą być morele.net, chociaż jak znacie jakiś dobry sklep komputerowy w Ostrowcu Świętokrzyskim albo okolicy to możecie polecić;
  • Rozdzielczość posiadanego monitora: taka jaką wybierzecie icon_smile.gif
  • Czy sprzęt będzie podkręcany: raczej nie, ale jeżeli ktoś będzie łaskawy rozpatrzyć też opcję z overclocingiem to będę wdzięczny;
  • Dodatkowe uwagi:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dopłata 200 zł mieści się jeszcze w Twojej definicji "około"? Bo zestaw widziałbym tak (a jak to za dużo, to chyba w pierwszej kolejności wymieniłbym kartę na R9 270X). Co do systemu, to jeżeli koniecznie chcesz W7, to jest tutaj - 10 zł tańszy, ale ma gorszą licencję (nie umożliwia ewentualnego przeniesienia na inny komputer), ofertami za ~100 zł bym się w ogóle nie przejmował, bo z legalnością to one nie mają zbyt wiele wspólnego (zresztą wolałbym kupować od bardziej doświadczonego sprzedawcy).

Wracając do zestawu, proponuję zejść na ziemię - jakbyś miał 3500 zł na samą skrzynkę, to Wiesiek miałby szansę pójść na niemal najwyższych detalach, natomiast z GTX 960 na więcej, niż wysokie bym nie liczył. Do zestawu pod OC musiałbyś dołożyć jakieś 400 zł, a to oznaczałoby wzięcie karty, która mogłaby mieć problemy z W3 nawet na niskich detalach. No i na 5 lat uruchamiania najnowszych gier bym nie liczył, chociaż jakbyś w międzyczasie wymienił kartę graficzną, to zestaw powinien sobie jakoś radzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to jest jeszcza opcja odrobinę pomiędzy (mniejsza dopłata) - wzięcie R9 380 od MSI.

Liczyłbym, jak wspomniał webtom, raczej na jakieś 2-3 lata w miarę komfortowej gry, a później wymianę karty graficznej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy można się zastanawiać nad zmieszczeniem GTX 970 (klik, bezwzględnie w budżecie mieści się tylko mały i awaryjny model GB), ale reszta podzespołów jest tak uboga, że ciężko się na to patrzy.

Zamiast tego wolałbym dołożyć do lepszego zasilacza i obudowy, a także albo karty z 4GB vRAMu (klik), albo lepszego procesora i płyty głównej (klik).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tego wolałbym dołożyć do lepszego zasilacza i obudowy, a także albo karty z 4GB vRAMu (klik), albo lepszego procesora i płyty głównej (klik).

A mógłbyś mi opisać, co zyskam przy wyborze poszczególnych propozycji?

Nie wiem czy to jakoś zmieni koszta, ale nie zależy mi bardzo na wielkiej przekątnej

ekranu monitora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy procesor: o ok. 7-10 procent większa wydajność w grach.

Lepsza płyta główna: więcej złączy, lepsza dźwiękówka (chociaż przy obecnych cenach wolałbym Asrocka H87 Pro4.

Lepsza obudowa: Bardziej przewiewna, więcej wiatraków w standardzie.

Lepszy zasilacz: stabilniejsze napięcia, lepsza jakoś komponentów, modularność (odpinane kable)

Więcej pamięci na karcie graficznej: możliwość bezstresowego pogrania w bardziej pamięciożerne tytuły (Watch_Dogs, Lords of the Fallen, Shadows of Mordor)

Dopłacałbym (w tym bużecie) chyba w kolejności: karta z 4 GB pamięci > zasilacz > obudowa >= procesor = płyta główna

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice między kartą z 2 i 4GB vRAMu możesz sobie zaobserwować tutaj.

Lepsza płyta główna: więcej złączy, lepsza dźwiękówka (chociaż przy obecnych cenach wolałbym Asrocka H87 Pro4
Tak właściwie to czemu? IMHO HD3 wygrywa DualBIOSem, bo z dodatkowych funkcji H87 i tak prawie nikt nie skorzysta.

Tańszą alternatywą dla HD3 może być B85M-D3H (czyli z grubsza to samo, ale w formacie mATX).

Lepsza obudowa: Bardziej przewiewna, więcej wiatraków w standardzie
Nie tylko w standardzie, ale i w ogóle - do M20 można wrzucić tylko dodatkowy na przód, a Z3 ma jeszcze dwa na topie.
Dopłacałbym (w tym bużecie) chyba w kolejności: karta z 4 GB pamięci > zasilacz > obudowa >= procesor = płyta główna
Sam bym umieścił zasilacz na pierwszym miejscu (co zresztą zrobiłem), jak nie Supremo (za którym przemawia jeszcze 5-letnia gwarancja, o którą chyba trzeba się postarać), to przynajmniej Smarta, bo w końcu zasiłka może zostać w komputerze o wiele dłużej od karty. A to, czy karta powinna się znaleźć przed prockiem (i ew. płytą), to już zależy od planów na przyszłość - jeżeli wymiana karty nastąpiłaby za te 2-3 lata, to moim zdaniem lepiej wziąć szybszy procesor.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie postawiłbym zasilacz na pierwszym miejscu, gdyby ogólnie polecane zasilacze do 300 złotych (Antec VPF, Coolermaster Gx50M) wróciły w bardziej sensowne granice.

Co do procesora, to mam wrażenie, że obecna tendencja do ładowania tekstur do oporu będzie się utrzymywała, zwłaszcza w konwersjach z konsol (z niesławnym pod tym względem CoD: AW), a te efektywne 300 MHz więcej w sporej części tytułów może mieć niskie znaczenie, zwłaszcza jeśli DX12 jako tako się upowszechni i odciąży procesor (jestem sceptyczny, co do tego, ale zobaczymy). Przy czym w tej chwili dość trudno jest mi wskazać tytułu, gdzie CPU będzie większym bottleneckiem od karty graficznej (może w Project Cars oraz Total War będą jakieś sensowne różnice).

Edit: Co H87 kontra B85 - jakkolwiek 2 dodatkowe SATA III pewnie tu się nie przydadzą, tak już dwa dodatkowe USB 3.0 z tyłu mogą się przydać (wiem, wiem, power user przeze mnie przemawia).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, miałem napisać, ale jakoś mi to zaginęło w akcji.

Może na początek dwa słowa o matrycach - moim zdaniem najlogiczniejsza do gier to IPS (aka PLS), która zapewnia przyzwoite czasy reakcji, świetne kolory i kąty, ale w zamian kiepską, srebrzącą czerń. Oprócz tego są jeszcze matryce TN (niskie czasy reakcji, ale kiepska jakość obrazu) i VA (przeciętne czasy reakcji, parametry obrazu zbliżone do IPS, tyle że ze świetną czernią).

Zakładając, że chcemy pozostać przy IPS, to taniej są nawet nieco lepiej wycenione LG 22MP55 (ponoć ma dosyć chwiejną podstawkę), AOC i2269Vwm i i2369Vm (mają bogaty zestaw złącz), tyle że o ile w przypadku Samsunga wiadomo, że ma niski input lag (przez co nada się całkiem dobrze nawet do szybkich, sieciowych fpsów), o tyle o pozostałych tego nie wiadomo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpatrzę wszystkie możliwości i wybiorę którąś propozycję. Dzięki za pomoc. icon_wink.gif

Zastanawiam się jedynie nad wyborem systemu operacyjnego. Czy jest coś w kwestiach technicznych, co przemawia za

wyborem Windowsa 8.1, a nie "siódemki". I czy naprawdę jest tak ciężko się w nim połapać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie ma większego znaczenia, który wybierzesz, bo i tak oba systemy otrzymają darmową aktualizację do Windows 10. A przesiadka na Windows 10 to wręcz konieczność.

Niemniej kupiłbym 8.1, bo za te około ~ 400 zł dostaniesz wersję BOX, a z Win 7 miałbyś OEM. Nie wiem jak to będzie wyglądało po przesiadce na Win 10, no ale lepiej mieć BOX, niż OEM.

A Win 8 połapać się wcale nie tak trudno. To taki trochę mit, nakręcony przez krzykaczy, którym nie podobały się kafelki. Mi też się nie podobają, ale minęły 2-3 dni, przyzwyczaiłem się i już bym nie wrócił do Win 7. Tym bardziej, że te kafelki są tylko w menu i tak naprawdę w niczym nie przeszkadzają na dłuższą metę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nie ma większego znaczenia, który wybierzesz, bo i tak oba systemy otrzymają darmową aktualizację do Windows 10. A przesiadka na Windows 10 to wręcz konieczność.

Dlaczego konieczna? Chodzi o DirectX 12 czy jeszcze coś innego?

Niemniej kupiłbym 8.1, bo za te około ~ 400 zł dostaniesz wersję BOX, a z Win 7 miałbyś OEM. Nie wiem jak to będzie wyglądało po przesiadce na Win 10, no ale lepiej mieć BOX, niż OEM.

W sumie to masz racje. A jak będę chciał przeczyścić komputer i zrobić reinstall systemu, to "dziesiątka" zostanie czy właśnie jeszcze nic nie wiadomo w tej kwestii.

@webtom

Jeszcze odnośnie tych dwóch zestawów za 4000 zł.

Gdybym dołożył do karty z 4GB vRAMu, to za jaki okres musiałby nastąpić wymiana? No i czy w takim wypadku w między czasie wypadałoby zastąpić któreś z pozostałych komponentów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co karta kwalifikuje się do wymiany jako pierwsza. Moim zdaniem dodatkowe 2GB vRAMu zbytnio nie przedłużą żywotności karty - mocy obliczeniowej obie mają tyle samo, a główna różnica sprowadza się do tego, jaka jakość tekstur nie będzie powodowała utraty wydajności. Biorąc pod uwagę, że DX12 może sporo namieszać, a dodatkowo Pascale są obecnie zapowiadane jako wielka rewolucja, to naprawdę ciężko zgadywać, na ile czasu te karty wystarczą, strzelam, że za dwa-trzy lata pojawią się pierwsze tytuły, z którymi będą mogły mieć problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) WDDM 2.0 i możliwy spadek narzutu sterowników na procesor.

2) Podobnie jak z 8-kami, obraz będzie do pobrania po połączeniu kopii z kontem MS

3) To jest bawienie się we wróżby. Na oko, GTX 960 powinien wystarczyć na 2 lata +. 4 GB pewnie dadzą większy komfort grania w konwersje z konsol w tym czasie. Jeśli chodzi o ewentualną wydajność przyszłych generacji procesorów i ceny SSD, to nikt nie jest w stanie tego przewidzieć. Przypuszczalnie w tym samym czasie, w którym będzie potrzebna wymiana karty, standardem będzie SDD o pojemności 500 GB+ lub podpinany pod PCI-e.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebyś nie miał za łatwo (i nie pytał o opcje przy 5000 wink_prosty.gif), zaproponuję cztery opcje:

  • #1 zestaw na przeciętnym wypasie, ale z GTX 970
  • #2 zestaw na trochę większym wypasie, z GTX 960 4GB, ale też SSD 250GB
  • #3 zestaw z lepszą obudową i bliżej budżetu, niż powyżej, ale SSD 128GB
  • #4 zestaw z GTX 960 4GB i bez SSD, ale w zamian z prockiem pod OC (prawdę mówiąc proponowałbym poczekać miesiąc do premiery Skylake i wtedy zadecydować, czy jednak brać Haswella, czy poczekać aż minie podatek od nowości i kupić właśnie Skylake)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to mi dopiero zamąciłeś w głowie icon_biggrin.gif

Może jestem trochę upierdliwy, ale muszę się zapytać. icon_smile.gif

Jak każdy z zestawów poradzi sobie z najnowszymi grami pokroju wymagań Wiedźmina 3 i przez jaki czas będę

mógł komfortowo grać bez wymiany części? No i jeżeli upgrade nastąpi, to co trzeba będzie zastąpić w poszczególnym

zestawie?

Aha, czy na morele.net jest opcja zainstalowania systemu? Nigdy nie robiłem tego na dysku SSD i trochę się boję, by nie

zrobić czegoś źle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeżeli upgrade nastąpi, to co trzeba będzie zastąpić w poszczególnym zestawie?
Jeżeli w zestawie nie ma SSD, to jego zakup w przyszłości wcale by nie zaszkodził (chociaż w większości gier nie doda klatek, co najwyżej poprawi czasy ładowania plansz, no ale komfort przy normalnej pracy z komputerem poprawi się całkiem znacznie), a poza nim pierwsza w kolejności będzie karta graficzna.
Jak każdy z zestawów poradzi sobie z najnowszymi grami pokroju wymagań Wiedźmina 3 i przez jaki czas będę mógł komfortowo grać bez wymiany części?
Z GTX 970 Wiedźmin powinien działać na niemal najwyższych detalach, z GTX 960/R9 380* w zasięgu powinny być wysokie.

Premiera DX12 może namieszać na tyle mocno, że ciężko powiedzieć, jak przyszłościowe będą te karty.

Aha, czy na morele.net jest opcja zainstalowania systemu?
Jest, ale płacenie 28 zł za przeklikanie kilku okien to raczej przesada.

*Zapomniałem wspomnieć, że alternatywnie do GTX 960 możesz wziąć R9 380 - kartę nieco wydajniejszą, ale też bardziej prądożerną, podkręcającą się jakby nieco słabiej i miewającą w niektórych grach (szczególnie tuż po premierze) problemy z wydajnością.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebyś nie miał za łatwo (i nie pytał o opcje przy 5000 wink_prosty.gif), zaproponuję cztery opcje:

  • #1 zestaw na przeciętnym wypasie, ale z GTX 970
  • #2 zestaw na trochę większym wypasie, z GTX 960 4GB, ale też SSD 250GB
  • #3 zestaw z lepszą obudową i bliżej budżetu, niż powyżej, ale SSD 128GB
  • #4 zestaw z GTX 960 4GB i bez SSD, ale w zamian z prockiem pod OC (prawdę mówiąc proponowałbym poczekać miesiąc do premiery Skylake i wtedy zadecydować, czy jednak brać Haswella, czy poczekać aż minie podatek od nowości i kupić właśnie Skylake)

Zawęziłem wybór do zestawów number 1# i 2#. Mógłbyś napisać, co przemawia za kupnem pierwszego, a co zachęca do drugiego? Słyszałem, że GTX 970 Gigabyte jest głośną kartą, ale czy to aż tak przeszkadza w komfortowym korzystaniu

z komputera?

Jest, ale płacenie 28 zł za przeklikanie kilku okien to raczej przesada.

Masz rację, byłoby to bezsensowne posunięcie. Zastanawiałem się tylko jak to jest z tym SSD, ale okazuje się, że to proste. icon_smile.gif

Jeszcze poza budżetem chciałbym klawiaturę i głośniki w niewysokiej cenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#2 ma lepszy zasilacz (modularny, z wyższą sprawnością i dłuższą gwarancją, o którą trzeba się chyba postarać), obudowę z oknem i dodatkowym wentylatorem (właściwie w #1 wylądowała buda bez okna głównie ze względu na niemodularny zasilacz), płytę główna w formacie ATX (jak nie planujesz podłączać żadnych dodatkowych kart rozszerzeń, to mATX nada się równie dobrze) i SSD (jak już wspomniałem znacznie poprawia komfort pracy z komputerem). Za #1 przemawia tylko i aż GTX 970 - karta wydajniejsza o ~50%, ale też z niekoniecznie idealną konfiguracją pamięci (0.5GB o wolniejszym dostępie), co w przyszłości (i/lub rozdzielczościach wyższych od FullHD) może negatywnie odbić się na wydajności w niektórych grach. Gigabyte to jeden z głośniejszych niereferencyjnych GTX 970, co jednak wcale nie oznacza, że jest wybitnie głośny. W podobnej cenie jest cichy, ale nieprzesadnie chłodny Palit, a na kartę cichą i chłodną musiałbyś przeznaczyć jeszcze ~100 zł (MSI, EVGA, być może Asus DCII, ewentualnie nisko taktowany Strix).

Z klawiatur K200M, K120, Force K3, KB-G265, czy Force K7, z głośników przykładowo SP-HF360B lub SP-HF800A.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte to jeden z głośniejszych niereferencyjnych GTX 970, co jednak wcale nie oznacza, że jest wybitnie głośny. W podobnej cenie jest cichy, ale nieprzesadnie chłodny Palit, a na kartę cichą i chłodną musiałbyś przeznaczyć jeszcze ~100 zł (MSI, EVGA, być może Asus DCII, ewentualnie nisko taktowany Strix).

Znalazłem jeszcze taką kartę MSI#2. Czym się ona różni(prócz ceny) od MSI, którego ty podałeś? Czy wymienione przez ciebie karty są jeszcze w czymś lepsze od Gigabyte czy jedyna różnica to głośność?

Jeszcze pytanie dotyczące SSD. Co warto jeszcze na nim przechowywać oprócz systemu operacyjnego i dlaczego? Pytam, bo chcę mniej więcej wiedzieć na przyszłość jaką pojemność wybrać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...